Gąsiory – akcesoria dachowe

Gąsiory mają kluczowe znaczenie w prawidłowym wykończeniu pokrycia dachowego w każdym dachu spadzistym – to właśnie od nich w dużej mierze zależna jest szczelność, a tym samym, trwałość pokrycia i całego dachu. Podstawową funkcją gąsiorów jest zabezpieczenie kalenic dachowych i zapobieganie przedostawaniu się wody przez otwarte elementy konstrukcji dachu, których nie da się całkowicie uniknąć. Gąsiory łączą dwie połacie dachu na szczycie, gdzie znajduje się szczelina wentylacyjna, która nie może być szczelnie zabudowana, dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem jest jej zakrycie w taki sposób, aby możliwy był przepływ powietrza, przy jednoczesnym blokowaniu nawiewania wody deszczowej czy śniegu pod pokrycie.

extraDACH / Akcesoria Dachowe / Gąsior dachowy

Gąsiory dachowe to jednak rozległa kategoria produktów, a dobór odpowiedniego ich rodzaju do konstrukcji dachowej zależny jest od materiału użytego do zbudowania pokrycia dachowego, tak aby tworzyły razem spójną całość pod względem wizualnym oraz w zakresie trwałości i jakości. Gąsiory dachowe występują ponadto w różnych rozmiarach, od niewielkich, przeznaczonych chociażby do niektórych rodzajów blachy dachowej, aż po pokaźnych rozmiarów gąsiory przeznaczone głównie do wysokoprofilowych pokryć.

W zależności od materiału zastosowanego pokrycia dachowego wyróżnia się analogiczne materiały, z których tworzy się gąsiory, mogą to więc być przede wszystkim gąsiory ceramiczne, przeznaczone do wykończenia ceramiki dachowej, gąsiory do dachówek cementowych (betonowych) czy też gąsiory do blachodachówek. Kształty gąsiorów mogą być dopasowane do stylu pokrycia dachowego, ale istnieją także gąsiory o kształcie uniwersalnym. Z kolei w przypadku dachów pokrytych materiałem z blachy wykończenie kalenic może stanowić elementy obróbek blacharskich.
gąsiory dachowe podstawowe końcowe

Typy gąsiorów dachowych

Na układ wieńczący szczyt dachu składają się różne typy kształtowe gąsiorów, z których buduje się jednorodną względem pokrycia dachowego całość. Są to na przykład gąsiory początkowe i końcowe (czyli zamknięte z prawej lub lewej strony), lub gdy wybrany system akurat takich nie posiada, do zamknięcia będzie przeznaczona zaślepka gąsiora lub denko wstawiane w podstawowy gąsior. Podstawowy gąsior będzie posiadał jednostronną mufę (rozszerzenie), mającą za zadanie połączenie z kolejnym elementem poprzez jego wsunięcie. Z kolei gąsior z podwójną mufą będzie przydatny w przypadku konieczności połączenia dwóch części ułożonych gąsiorów, przede wszystkim na środku układu, gdy strony prawa i lewa mają inny kierunek muf. Podwójna mufa przyda się także wtedy, gdy kalenica przecięta jest kominem albo wbudowaniem okna dachowego. Gdy zaś mamy do czynienia z dachami wielospadowymi, w punkcie łączenia się ze sobą kalenicy wraz z kilkoma grzbietami dachu stosuje się najczęściej gąsiory nieposiadające mufy, zakrywając ich styk specjalnym trójnikiem lub czwórnikiem.
gąsiory dachowe funkcje zabezpieczenie kalenicy

Jak dopasować gąsior do rodzaju pokrycia dachowego

Producenci pokryć dachowych wytwarzają także bardzo szeroki zakres różnorodnych gąsiorów, aby zawsze było możliwe idealne dobranie ich do głównego materiału pokrywającego powierzchnię dachu, także w zakresie wzornictwa i kolorów. Większość modeli dachówek oraz blachodachówek posiada w swojej linii także gąsiory będące częścią systemu, jednak nie jest to reguła bezwzględna. Czasem dany model gąsiora będzie odpowiedni do wielu rodzajów pokryć i wtedy wystarczy zwrócić uwagę na dopasowanie wykroju lub linii (w przypadku płaskich pokryć dachowych). Gąsiory blaszane mogą mieć różną szerokość oraz rozpiętość, dzięki czemu łatwiej jest je dopasować do nachylenia połaci dachowej.

Rodzaje gąsiorów przeznaczonych do dachówek

W tej kategorii znajdą się elementy ceramiczne lub cementowe z zaokrąglonym grzbietem, których wymiary umożliwiają zabudowanie 1 m kalenicy przy użyciu 2 – 4 sztuk. Wśród nich można wyróżnić takie elementy, jak gąsiory podstawowe, gąsiory początkowe i końcowe, gąsiory z podwójną mufą. Istnieją także dekoracyjne zakończenia gąsiorów, pozwalające na wykończenie grzbietu dachu w niestandardowy sposób.

Rodzaje gąsiorów przeznaczonych do pokryć z blachy

gąsior do blachodachówki
Do blaszanych pokryć dachowych, jak blachodachówka czy blacha na rąbek istnieją gotowe gąsiory wykonane z takiego samego surowca oraz o zbliżonym rodzaju wykończenia (powłoki zabezpieczającej). Najczęściej będą one miały formę modułów, dopasowanych kształtem oraz rozmiarem do rodzaju pokrycia. Bardzo często gąsiory te stanowią dłuższe elementy, od 80 cm do nawet 2 m długości. Mogą one mieć także profilowanie dopasowane do wzoru blachodachówki, a ich wykończenie umożliwia wsunięcie w siebie kolejnych elementów oraz zamocowanie ich do łaty dachowej.
gąsiory dachowe kalenicowe

Kolory, kształty oraz powłoki gąsiorów dachowych

Kolory gąsiorów, ich kształty oraz sposoby wykończenia są tak zróżnicowane, jak wybór tychże w przypadku samych pokryć dachowych. Producenci dbają o to, aby zawsze możliwe było dopasowanie odpowiednich gąsiorów do każdego typu wytwarzanego pokrycia, dlatego i tutaj pojawią się powłoki z angoby i glazury, jak i glina naturalna (dla dachówek ceramicznych), oraz odpowiednia powłoka stosowana w przypadku dachówek betonowych. To damo dotyczy blachodachówek i innych rodzajów blachy, ponieważ istnieje wiele metod ich wykańczania i każda może zapewniać inną klasę trwałości, dlatego odpowiednie dopasowanie będzie wyjątkowo istotne dla zachowania spójności estetycznej pokrycia dachowego po latach.

Więcej informacji o gąsiorach dachowych w hurtowniach extraDACH. Poznaj możliwości wyboru oraz cenę różnych rodzajów gąsiorów dachowych w hurtowniach extraDACH:

Szukasz cen gąsiorów dachowych? Wypełnij formularz i poznaj naszą ofertę:

Masz dodatkowe pytania o gąsiory dachowe w naszej ofercie? Napisz do nas:

Porozmawiaj bezpośrednio z naszym konsultantem, który odpowie na wszelkie Twoje pytania:

Szukasz cen gąsiorów dachowych? Wypełnij formularz i poznaj naszą ofertę:

Masz dodatkowe pytania o gąsiory dachowe w naszej ofercie? Napisz do nas:

Porozmawiaj bezpośrednio z naszym konsultantem, który odpowie na wszelkie Twoje pytania:

Wszystkie akcesoria dachowe dostępne w naszych oddziałach