Ochrona przeciwśniegowa

Aby powierzchnia dachu nie stwarzała zagrożeń w porze zimowej, gdy zbierają się na nim lodowaciejące warstwy śniegu, obrzeża dachu zabezpiecza się z użyciem ochrony przeciwśniegowej. Dlatego w ofercie naszych hurtowni nie mogło zabraknąć akcesoriów również z tego zakresu. Zadaniem systemów ochrony przeciwśniegowej jest przeciwdziałanie obsuwaniu się złogów śniegu z pochyłości dachowej, które zagrażają nie tylko elementom budynku (np. orynnowanie) czy roślinom, ale przede wszystkim bezpieczeństwu ludzi. Akcesoria do ochrony przeciwśniegowej znajdą zastosowanie na każdego rodzaju pokryciu dachowym.
extraDACH / Akcesoria Dachowe / Ochrona przeciwśniegowa

Systemy ochrony przeciwśniegowej

Największe zagrożenie ze strony złogów śniegu na dachu pojawia się na przełomie zimy i wiosny, gdy pokrywa zaczyna topnieć, ale taka sytuacja może wystąpić każdego cieplejszego dnia w okresie zimowym. W polskim prawie istnieją zapisy, dotyczące obowiązku zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, o co zadbać musi właściciel. Obowiązek ten wiąże się także z koniecznością usuwania z powierzchni dachu śniegu oraz sopli.
płotek śniegowy na dach
Ochrona przeciwśniegowa może zostać utworzona na przykład poprzez założenie drabinek śniegowych, czyli „płotków”, które trwale mocuje się do pokrycia dachowego na zbiornikach. Płotki takie tworzą pojedynczy rząd lub układ równoległy jednego rzędu nad drugim, w zależności od konstrukcji dachu oraz jego pokrycia. Stosuje się również specjalne haki, służące do przytwierdzania drewnianych bali, oraz rury śniegowe (ok. 40 mm średnicy i 3 m długości), na wspornikach.
Dla uzyskania najwyższych standardów bezpieczeństwa ochronę przeciwśniegową instaluje się przede wszystkim powyżej każdego wejścia do budynku, powyżej ciągów komunikacyjnych wokoło, nad garażem i/lub parkingiem, nad zewnętrznymi skrzyniami narzędziowymi i składzikami oraz, ewentualnie, nad roślinami, które chcemy zabezpieczyć przed zniszczeniem.

Wybieranie systemu ochrony przeciwśniegowej

płotek śniegowy
Przede wszystkim należy upewnić się, że elementy systemu będą kompatybilne z posiadanym pokryciem dachowym. Innego rodzaju elementy stosuje się w przypadku ceramicznych i cementowych pokryć dachowych, a inne w przypadku blachodachówki, itd. Istotny jest także region kraju i typowe dla niego warunki pogodowe. Jeżeli tam, gdzie mieszkasz występują długotrwałe i bardzo obfite opady śniegu, a pogoda pozwala im się długo utrzymać, wtedy ochrona przeciwśniegowa musi być szczególnie solidna – takie będą chociażby rury śniegowe lub drewniane bale. Te drugie, ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość najczęściej wybierane są w górach, gdzie opady śniegu są najbardziej intensywne i potrafią tworzyć niebezpieczne, zamarznięte bryły. Z kolei w przypadku budynków z więźbą dachową, szczególnie gdy jest ona stara, zaleca się wykonanie specjalistycznych obliczeń związanych z dopuszczalnym obciążeniem i dopasowanego systemu zabezpieczeń na zamówienie. Jeżeli zaś nad ochroną przeciwśniegową zastanawiasz się już na etapie budowy lub projektowania domu, to jest to najlepszy moment, aby skonsultować wybór ze specjalistą.

Przykładowe elementy systemu ochrony przeciwśniegowej to:

Płotki przeciwśniegowe

płotek przeciwśniegowy

Rury systemowe

rury śniegowe ze wspornikiem

Bale drewniane

bale drewniane jako ochrona przeciwśniegowa

Noski śnieżne

noski śnieżne

Elementy montażu:

  • Wsporniki płotka
  • Łączniki
  • Rura przeciwśniegowa
  • Wsporniki rury przeciwśniegowej
  • Łączniki rur przeciwśniegowych
  • Zakończenia/zaślepki do rur przeciwśniegowych
  • Wsporniki bali
  • Śniegołapy

Akcesoria dachowe - wycena

Potrzebujesz wycenę akcesoriów na Twój dach? Wypełnij formularz i napisz czego dokładnie potrzebujesz

Wyślij projekt mailem a my w ciągu paru godzin przygotujemy wycenę akcesoriów dachowych dla Ciebie

Masz pytania odnośnie membran, taśm kalenicowych, kominków wentylacyjnych lub innych akcesoriów? Zadzwoń

Potrzebujesz wycenę akcesoriów na Twój dach? Wypełnij formularz i napisz czego dokładnie potrzebujesz

Wyślij projekt mailem a my w ciągu paru godzin przygotujemy wycenę akcesoriów dachowych dla Ciebie

Masz pytania odnośnie membran, taśm kalenicowych, kominków wentylacyjnych lub innych akcesoriów? Zadzwoń

Wszystkie akcesoria dachowe dostępne w naszych oddziałach

 

 

Wszystkie akcesoria dachowe dostępne w naszych oddziałach