Taśma kalenicowa

extraDACH / Akcesoria Dachowe / Taśma kalenicowa

DO CZEGO POTRZEBNA JEST TAŚMA KALENICOWA

Konstrukcja dachu musi być szczelna oraz jednocześnie umożliwić właściwą wentylację. Dzięki odpowiedniej konstrukcji możliwa jest stała i nieprzerwana cyrkulacja powietrza oraz usuwanie produktów parowania spod pokrycia dachowego. Jednym z elementów, które warunkują poprawną wentylację są wloty powietrza w okapie, przez które pod pokrycie dostaje się powietrze, i które następnie uwalniane jest otworami w kalenicy albo na grzbietach. Miejsca te zabezpieczają gąsiory, a ich boczne krawędzie pozostawiają szczeliny wentylacyjne. Taśmę kalenicową kładzie się właśnie pod krawędziami gąsiorów, a jej precyzyjne połączenie z dachówką/blachą dachową chroni przed wnikaniem wody deszczowej oraz przedostawaniem się pod spód śniegu, nie odcinając tym samym drogi procesom wentylacyjnym. Dlatego właśnie najlepsza taśma kalenicowa będzie miała właściwości zarówno paroprzepuszczalne, jak i hydroizolacyjne.

Do ich wytwarzania stosuje się najczęściej płaty aluminium lub miedzi, ponieważ materiały te są lekkie i wytrzymałe, a przy tym całkowicie odporne na wszelkie warunki pogodowe. Struktura taśmy kalenicowej przypomina fale bądź plisy, dzięki czemu jest ona plastyczna i łatwo można dopasować ją do kształtu pokrycia dachowego. Aby poprawić szczelność jej mocowania oraz ogólną trwałość, od spodu, na brzegach znajdują się powierzchnie klejowe, zabezpieczone folią ochronną do czasu montażu. Środek pasa taśmy stanowi tworzywo podobne, jak w membranach paroprzepuszczalnych, lub tkanina techniczna oraz pasy włókniny paroprzepuszczalnej w bocznych częściach, z miedzą lub aluminium na brzegach.

Dobór właściwej taśmy kalenicowej zależny jest od rodzaju pokrycia dachowego, ponieważ inna taśma sprawdzi się w przypadku pokrycia o wysokim profilu, inna w przypadku pokryć płaskich czy blachy dachowej. Warto zwrócić także uwagę na odpowiedni stopień paroprzepuszczalności oraz wodoszczelności, które silnie związane są z tworzącymi ją materiałami oraz z samą budową. Niektóre taśmy kalenicowe będą miały stopień paroprzepuszczalności określony w granicach 240 m3/h czy też 450 m3/h, w innych parametr ten określa wielkość powierzchni wentylacyjnej, np. od 150 do 400 cm2/m. Parametry związane z odpornością na przenikanie wody zazwyczaj nie są niższe niż 65 mm słupa wody.

taśma kalenicowa
Taśma kalenicowa sprzedawana jest w rolkach, których długość to zazwyczaj 5 m. Różne modele będą miały jednak inną szerokość w wymiarze ogólnym, jak i w kwestii poszczególnych pasów funkcyjnych. Dzięki takim różnicom możliwe jest precyzyjne dopasowanie właściwej taśmy do konkretnego rodzaju pokrycia dachowego, w którym przestrzenie wentylacyjne mogą mieć też różne rozmieszczenie. Szerokość całego pasa taśmy to najczęściej przedział od 15 do 39 cm. Gdy boki o falowanej strukturze mają szerokość ok. 8 cm, wtedy taśma będzie odpowiednia do pokryć o wysokim profilu, z kolei do tych płaskich wystarczające będą boki o ok. 5-6 cm szerokości.
Dobór wizualny taśmy nie stanowi większego problemu. Faliste pasy, które wystają spod gąsiorów, wykonane są najczęściej z aluminium, które wbrew obiegowej, mało fachowej opinii można śmiało malować, dlatego taśma kalenicowa dostępna jest w wielu kolorach i zawsze znajdzie się taka, która wpasuje się w kolorystykę pokrycia. Wśród najłatwiej dostępnych kolorów taśmy kalenicowej z pewnością znajdzie się kolor ceglasty, pasujący do dachówek naturalnych, klasyczna głęboka czerwień, kolor kasztanowy oraz inne odcienie brązu czy też grafit i popularna czerń.
We wszystkich siedzibach extraDACH w całej Polsce znajdziesz bardzo wiele rodzajów oraz kolorów taśm kalenicowych, dlatego zawsze będzie czekało tu na Ciebie rozwiązanie odpowiednie do potrzeb Twojego dachu oraz zastosowanego na nim pokrycia dachowego. Nasi sprzedawcy zawsze gotowi są pomóc w wyborze odpowiedniego produktu.

cena Taśmy Kalenicowej

Wypełnij formularz aby otrzymać poznać ceny taśmy kalenicowej

Napisz nam czego potrzebujesz a my wycenę przygotujemy w kilka godzin

Zadzwoń jeżeli nadal maszy pytania odnośnie akcesoriów dachowych

Wypełnij formularz aby otrzymać poznać ceny taśmy kalenicowej

Napisz nam czego potrzebujesz a my wycenę przygotujemy w kilka godzin

Zadzwoń jeżeli nadal maszy pytania odnośnie akcesoriów dachowych

Taśmy kalenicowe dostępne we wszystkich naszych oddziałach

 

 

Taśmy kalenicowe dostępne we wszystkich naszych oddziałach