Jak obliczyć ilość blachodachówki na dach?

Planując budowę domu większość inwestorów stara się oszacować potencjalne koszty materiałów podstawowych i wykończeniowych, co nie zawsze jest łatwym zadaniem ponieważ wymaga uwzględnienia wielu pomniejszych produktów oraz zmiennych. Przed zakupem pokrycia dachowego wielu z nas stara się poznać ceny różnych alternatyw, aby wybrać jak najlepiej i w korzystnej cenie. Jeżeli zastanawiasz się nad blachodachówką na swój dach i starasz się oszacować jej cenę to stoisz przed złożonym zadaniem, do którego trzeba się przygotować. Blachodachówki nie dość, że mają bardzo różne zakresy cenowe, to jeszcze sprzedawane są w różnych postaciach, które mogą generować powstawanie większej lub mniejszej ilości odpadków po docinaniu. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór formy pokrycia do specyfiki dachu. Przede wszystkim trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na blachodachówkę, aby te szacunkowe wyceny miały jak najbardziej realistyczny wymiar.
extraDACH / Blachodachówka / Jak obliczyć ilość blachodachówki na dach?

Blachodachówka i zapotrzebowanie na dach – co trzeba wiedzieć

Ponieważ pokrycia dachowe z blachodachówki cieszą się coraz większym zainteresowaniem, to i coraz więcej pytań na jej temat spływa od osób planujących na swoim domu właśnie takie pokrycie dachowe. Blachodachówka zachwyca z wielu powodów – jest to pokrycie, które niezwykle estetycznie prezentuje się na dachach domów nowoczesnych i tradycyjnych, jej cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych pokryć o podobnie eleganckim wyglądzie a dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym można mieć pewność, że dobrze dobrany produkt będzie pełnił swoją rolę przez kilkadziesiąt lat, zachowując nieskazitelny wygląd i szczelność.

Starając się wyliczyć zapotrzebowanie na blachodachówkę na konkretnej powierzchni dach, warto wiedzieć, że wytwarzana jest ona w kilku formach, których rodzaj także będzie wpływał na zapotrzebowanie ilościowe materiału. Ma to związek z tym, że im lepiej dobrany rodzaj blachodachówki do konstrukcji dachowej, tym mniej materiału zostanie zmarnowane podczas wykonywania pokrycia. Chodzi dokładnie o podział na blachodachówkę modułową, blachę w arkuszach oraz panele dachowe, jak np. blacha na rąbek stojący.

Blachodachówka modułowa to taka forma blachy dachowej, która stanowi niewielkich rozmiarów elementy gotowe do montażu na dachu. W zestawieniu z dachówką ceramiczną pojedynczy moduł blachodachówki odpowiada kilku bądź kilkunastu sztukom dachówki, dlatego wykonanie dachu jest zauważalnie szybsze i łatwiejsze. Niewielkie rozmiary modułów to nie tylko poręczne układanie i łatwy transport, ale także możliwość lepszego zaplanowania zapotrzebowania w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji, posiadającej załamania lub lukarny. Stąd też w ich przypadku wybór blachodachówki w modułach wpłynie na ograniczenie zużycia materiałów. Gdy rozmiary modułów uda się odpowiednio dopasować do powierzchni dachu, blachodachówka modułowa może być dobrym rozwiązaniem także w przypadku dachów dwuspadowych, o prostej budowie. Dużą zaletą blachodachówki modułowej będzie z pewnością fakt, że niewielkie elementy w porównaniu do blachodachówki w arkuszach, uzyskują większą odporność na naprężenia pojawiające się na powierzchni dachu.

Blachodachówka w arkuszach jest z kolei rozwiązaniem, które można dopasować do dachu na konkretny wymiar. Arkusze blachodachówki mogą mieć długość nawet kilku metrów – można zamawiać je w dokładnie takiej długości, jak wysokość połaci dachowej. Dlatego właśnie w przypadku dwuspadowych, nieskomplikowanych dachów może to być ogromne ułatwienie montażowe, które znacząco przyspieszy czas trwania prac dachowych oraz wyraźnie ograniczy ilość powstających odpadów po docinaniu materiału.

Za darmo wyceniamy nie tylko dachówki i blachodachówki, ale także papę dachową.  Wyślij nam projekt powierzchni którą chcesz pokryć a my przygotujemy darmową wycenę. 

Zapotrzebowanie na blachodachówkę a powierzchnia dachu

blachodachówka na dach ilość

Aby w miarę trafnie oszacować cenę blachodachówki, która ma pojawić się na dachu, nie wystarczy jedynie wiedza na temat wysokości i szerokości jego powierzchni. Te wymiary owszem, są istotne, jednak nie zapewnią precyzyjnych wyliczeń. Na początek warto także zaznaczyć, że sama tylko wielkość modułów lub arkuszy blachodachówki także nie stanowi pełnej informacji. Wybierając blachodachówkę trzeba zapoznać się z kartą produktu, gdzie w parametrach technicznych znaleźć można informację na temat całkowitej powierzchni krycia oraz powierzchni efektywnej. Pierwsza z nich odnosi się do rozmiarów materiału, druga zaś, do powierzchni jaka zostanie pokryta na dachu z uwzględnieniem utworzonych na dachu zakładów. Zakłady siłą rzeczy odbierają nieco powierzchni krycia czy to blachodachówce w arkuszach, czy też w panelach, jednak są one absolutnie niezbędne do uzyskania odpowiedniej szczelności pokrycia dachowego. Określając zapotrzebowanie na blachodachówkę nie wolno zapomnieć o tych dwóch wartościach i odróżnieniu ich od siebie.

Dla przykładu – blacha o szerokości całkowitej 1200 mm może mieć szerokość krycia (efektywną) w okolicach 1110 mm, a 1180 mm szerokości całkowitej – krycie efektywne ok. 1100 mm.

Co jednak z tą powierzchnią dachu? Dokładnie wyznaczenie powierzchni dachu będzie niezbędne nie tylko do wyliczenia, ile blachodachówki trzeba kupić aby wykonać pokrycie, ale także do wyznaczenia zapotrzebowania na membranę, izolację a nawet liczbę wkrętów montażowych. Na wielu stronach internetowych związanych z budownictwem można znaleźć dość proste kalkulatory, które mogą być pomocne w określaniu powierzchni dachu pod pokrycie dachowe, jednak narzędzia takie nie zawsze będą całkowicie precyzyjne, dlatego informacje, które z nich pochodzą należy traktować bardziej orientacyjnie niż wiążąco. Można spróbować samodzielnie zmierzyć się (nomen omen) z mierzeniem dachu, co nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać, lub skorzystać z pomocy fachowców.

Sprawdź inne artykuły o blachodachówkach:

jak zaplanować wentylację blachodachówki

Blachodachówka płaska

blachodachówki zapotrzebowanie na dach

Modne nowoczesne blachodachówki

wentylacja dachu z blachodachówki

Wentylacja dachu z blachodachówek

W jaki sposób samodzielnie zmierzyć powierzchnię dachu pod blachodachówkę

Znajomość dokładnych wymiarów powierzchni dachu będzie niezbędna podczas wielu prac związanych z budową i wykończeniem domu. Aby oszacować powierzchnię dachu najłatwiej będzie oczywiście zerknąć do projektu budowlanego, jeżeli jednak w takim projekcie znajdują się wyłącznie informacje z pomiarami elementów budynku to powierzchnię trzeba będzie wyliczyć na podstawie dostępnych danych. Potrzebny będzie do tego wzór, obejmujący powierzchnię dachu w rzucie z góry/cosinus kąta nachylenia. Na podstawie metrażu budynku w rzucie z góry, który uzyskuje się poprzez podzielenie dachu na fragmenty, np. prostokątne, których zsumowana powierzchnia daje końcowy wynik. Pełna powierzchnia dachu obejmuje także nachylenie połaci dachowych. Wyliczyć trzeba więc cosinus dla tej wartości, który oznacza stosunek przyprostokątnej przyległej oraz przeciwprostokątnej. Podzielenie powierzchni dachu z rzutu górnego przez cosinus nachylenia daje wynik stanowiący powierzchnię całkowitą dachu.
ile blachodachówki na dach
Im więcej płaszczyzn ma dach, tym trudniejsze może okazać się poprawne wykonanie tych obliczeń, podobnie też będzie, gdy dach posiada okna, lukarny i inne elementy, które zaburzają te wartości. Warto pamiętać, że jeżeli wyliczenie powierzchni dachu pod blachodachówkę wydaje się być zbyt skomplikowanym zadaniem i nie mamy pewności, że zostanie wykonane poprawnie, warto będzie skorzystać z pomocy firmy dekarskiej, która zajmie się potem wykonaniem pokrycia. W naszej hurtowni budowlanej możemy sami ocenić ilość potrzebnych materiałów na podstawie projektu dachu oraz przygotować za darmo wycenę wybranych blachodachówek oraz wszystkich innych akcesoriów.

Wycena blachodachówki

Masz dodatkowe pytania o ceny blachodachówek? Napisz do nas!

Poznaj ceny blachodachówek – prześlij projekt dachu i otrzymaj darmową wycenę!

Dowiedz się wszystkiego o blachodachówkach i ich cenach – porozmawiaj z naszym specjalistą!

Papa termozgrzewalna w najlepszej cenie tylko w extraDACHu. Wypełnij formularz a my prześlemy Ci darmową wycenę papy na dach

Prześlij projekt do nas – a nasi specjaliści przygotują ofertę na papę termozgrzewalną i wszystkie niezbędne akcesoria

Zadzwoń do nas a nasi specjaliści pomogą przy wyborze najlepszej papy na Twój dach. Czekamy na Twój telefon!

Dostępne we wszystkich oddziałach! Tak papa termozgrzewalna w każdej miejscowości! w najlepszej cenie Przyjedz do nas

 

 

Dostępne we wszystkich oddziałach! Tak papa termozgrzewalna w każdej miejscowości! w najlepszej cenie Przyjedz do nas