Wentylacja dachu pokrytego blachodachówką

Każdy dach, także ten pokryty blachodachówką, wymaga odpowiedniej wentylacji. Jest to czynnik, od którego zależy trwałość konstrukcji dachowej oraz sprawne funkcjonowanie warstw izolacji termicznej dachu – od tworzenia bariery dla utraty energii grzewczej aż po zapobieganie powstawaniu w niej groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Konstrukcja pokrycia dachowego z blachodachówki nie przewiduje niczego takiego, jak np. dachówki wentylacyjne, które pojawiają siceramice dachowej, dlatego to pokrycie wymaga zastosowania innych rozwiązań umożliwiających odprowadzanie wilgoci gromadzącej się pod dachem.
extraDACH / Blachodachówka / Wentylacja dachu pokrytego blachodachówką

Wentylacja pod blachodachówką – kiedy i dlaczego to ważne

wentylacja pod blachodachówką

Poddasza użytkowe generują stałą i intensywną produkcję pary wodnej, która musi mieć swoje ujście, aby nie osiadać w warstwach izolacji dachu. Gromadząca się para wodna, która nie ma drogi ucieczki, może być dla dachu tak samo destrukcyjna, jak nieszczelne pokrycie. Z tego względu wykonanie właściwej wentylacji dachu ma szczególne znaczenie w poddaszach zamieszkałych i ogrzewanych. Strychy nie dość, że nie produkują tyle wilgoci, to jeszcze nie są zabezpieczone w tak szczelny sposób, jak mieszkalne poddasza, dlatego ta kwestia nie dotyczy ich w takim samym stopniu.

Wilgoć gromadząca się w nadmiarze pod pokryciem stanowi zagrożenie nie tylko dla warstw izolacji, ale wpływa także na drewniane elementy konstrukcyjne dachu. Zawilgocone drewno traci swoje właściwości i wytrzymałość – gnije, może zacząć nieprzyjemnie pachnieć i znacznie się osłabiać. Zaniedbane przez lata, nadmierne zawilgocenie więźby może ostatecznie wymagać przeprowadzenia skomplikowanych i kosztownych zabiegów rekonstrukcyjnych.

Za darmo wyceniamy nie tylko dachówki i blachodachówki, ale także papę dachową.  Wyślij nam projekt powierzchni którą chcesz pokryć a my przygotujemy darmową wycenę. 

Jak zaplanować wentylację pod blachodachówką

wentylacja dachu pokrytego blachodachówką

Wykonanie elementów wentylacyjnych w dachu krytym blachodachówką powinno być zaplanowane jeszcze w projekcie domu. Dachy skośne, które pokryte są blachodachówką będą musiały posiadać dwie szczeliny wentylacyjne, umożliwiające swobodny przepływ powietrza pod warstwą pokrycia. W sprawnej wentylacji pomaga także zastosowanie dobrej jakości membrany wysokoparoprzepsuszczalnej, która z jednej strony będzie wspomagać odprowadzanie pary wodnej z poddasza na zewnątrz, z drugiej zaś wspierać szczelność dachu, chroniąc przed przeciekami, do których może dojść zarówno w wyniku nieszczelności pokrycia, jak i parowania wilgoci atmosferycznej w pokryciu w pełni szczelnym.

Pod względem wykonania odpowiedniej wentylacji blachodachówka uznawana jest za nieco bardziej kłopotliwą, ponieważ wymaga zastosowania trochę innych rozwiązań technicznych, niż np. dachy ceramiczne. Niektórzy stosują wyjście, jakim jest montaż wywietrzników lub kominków wentylacyjnych, jednak wymaga to przerywania ciągłości pokrycia i odpowiedniego zabezpieczenia cięć, aby nie narażać ich na korozję.

Rosnący wzrost popularności pokryć dachowych z blachodachówki sprawia, że producenci starają się stale rozwijać funkcjonalność tych rozwiązań i wychodzić naprzeciw wymaganiom użytkowników, dlatego często w przypadku blachodachówek systemowych pojawiają się takie rozwiązania, jak akcesoria wentylacyjne dopasowanie do pozostałych elementów pokrycia dachu. Takie rozwiązanie to nie tylko skuteczne rozwiązanie problemu wentylacji, ale także zachowanie doskonałej estetyki całego pokrycia dachowego.

Sprawdź inne artykuły o blachodachówkach:

jak zaplanować wentylację blachodachówki

Blachodachówka płaska

blachodachówki zapotrzebowanie na dach

Modne nowoczesne blachodachówki

wentylacja dachu z blachodachówki

Wentylacja dachu z blachodachówek

Wentylacja dachu z blachodachówki – kominki wentylacyjne i wywietrzniki połaciowe

blachodachówki a wentylacja dachu
W sprzedaży znaleźć można także stworzone specjalnie na potrzeby blachodachówek kominki wentylacyjne, które wykazują bardzo dużą skuteczność w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci spod pokrycia. Kominki wentylacyjne przeznaczone do blachodachówek także wykonane są z wytrzymałej blachy, wykończonej podobnymi powłokami, jak reszta pokrycia, dlatego można mieć pewność, że zachowają tak samo wysoką trwałość i estetykę. Budowa kominka chroni przy tym wewnętrzne warstwy dachu przed nawiewaniem pod nie śniegu czy deszczu, nie stanowi więc zagrożenia dla szczelności pokrycia dachowego. Kominki wentylacyjne dla blachodachówek wytwarzane są w bardzo wielu kolorach, zwykle dokładnie takich, aby możliwe było idealne dopasowanie ich do reszty pokrycia dachowego. Trzeba jednak pamiętać, że montaż kominków wentylacyjnych wiąże się z wykonywaniem otworów w blachach, co nie tylko stanowi trudność, ale także zwiększa koszt wykonania prac dachowych, dlatego też niektórzy decydują się na nieco inne rozwiązania.
jak zaplanować wentylację blachodachówki
Wywietrzniki połaciowe to kolejna z możliwości na zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu. Są to proste w swojej konstrukcji elementy, które zapewniają bardzo skuteczne odprowadzanie pary wodnej spod pokrycia, nie wymagając przy tym wielu skomplikowanych działań w konstrukcji istniejącego pokrycia z blachodachówki. Wywietrznik połaciowy jest niezwykle łatwy w zastosowaniu, nie wymaga używania wkrętów. Wywietrzniki wyposażone są w uszczelki i dociski, które stabilnie utrzymują wywietrznik w wyznaczonym miejscu, chroniąc przed jego przemieszczaniem czy wypadnięciem. Instalacja wywietrznika połaciowego wymaga jedynie wykonania odpowiedniego otworu w pokryciu. Podobnie jak w przypadku kominków wentylacyjnych, wywietrzniki także można dopasować do pokrycia dachowego pod względem kolorystycznym, dzięki czemu estetyka dachu pozostaje niezachwiana.

Wycena blachodachówki

Poznaj ceny modnych blachodachówek – wypełnij formularz i prześlij projekt swojego dachu!

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie nowoczesnych blachodachówek? Napisz do nas!

Dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie popularnych blachodachówek – porozmawiaj z naszym specjalistą!

Papa termozgrzewalna w najlepszej cenie tylko w extraDACHu. Wypełnij formularz a my prześlemy Ci darmową wycenę papy na dach

Prześlij projekt do nas – a nasi specjaliści przygotują ofertę na papę termozgrzewalną i wszystkie niezbędne akcesoria

Zadzwoń do nas a nasi specjaliści pomogą przy wyborze najlepszej papy na Twój dach. Czekamy na Twój telefon!

Dostępne we wszystkich oddziałach! Tak papa termozgrzewalna w każdej miejscowości! w najlepszej cenie Przyjedz do nas

 

 

Dostępne we wszystkich oddziałach! Tak papa termozgrzewalna w każdej miejscowości! w najlepszej cenie Przyjedz do nas