extraDACH » Dachówka

DACHÓWKA
NAJPOPULARNIEJSZE POKRYCIE DACHOWE!​

Dachówki to współcześnie zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pokryć dachowych. Niezależnie od materiału wykonania, kształtu czy wymiaru, cieszą się one największym zaufaniem klientów na całym świecie. Można w tej kategorii znaleźć produkty na miarę szerokiego zakresu wymagań: istnieją zarówno ekskluzywne, jak w przypadku najwyższej jakości dachówek ceramicznych glazurowanych, jak i zdecydowanie bardziej ekonomiczne modele. Przewaga dachówek nad innymi, tańszymi rodzajami pokryć dachowych to przede wszystkim fakt, że raz położone będą służyć nawet przez dziesięciolecia. Ponadto są eleganckie, estetyczne oraz mają najwyższe współczynniki szczelności, izolacji termicznej, izolacji akustycznej a dodatkowo, także bezpieczeństwa. Klasyczne dachówki mają także bardzo ważną zaletę, związaną z bezpieczeństwem, która daje im wielką przewagę nad pokryciami dachowymi wielkoformatowymi. Ich stosunkowo niewielki rozmiar (nawet w przypadku tych o dużym formacie) zabezpiecza przed ryzykiem, że podczas silnej wichury dach zostanie zniszczony przez tzw. efekt żagla, czyli sytuację, w której całe połacie dachu zrywane są przez wiatr. W przypadku tak niewielkich elementów, jakimi są pojedyncze dachówki, ryzyko takie nie występuje, a nawet, jeżeli już dojdzie do niewielkich uszkodzeń, to są one łatwe do naprawienia.

Podstawowy podział wszystkich dachówek zależny jest od ich budulca, dlatego przede wszystkim rozróżniamy dachówki ceramiczne (gliniane) oraz betonowe, które wytwarzane są z zaprawy cementowej.

Decyzja o tym, jaki materiał wybrać na pokrycie dachowe to kwestia bardzo istotna, ponieważ jest to wybór na lata. Specjaliści twierdzą, że dobrej jakości dachówki mogą służyć nawet dłużej, niż 100 lat, a z takiej perspektywy czasowej różnice w cenach poszczególnych rodzajów pokryć wydają się być nieznaczne. Poniżej mogą Państwo zapoznać się z różnymi rodzajami, najwyższej jakości dachówek dostępnych w Polsce. Znajdują się wśród nich także modele dostępne jedynie w naszej dystrybucji. Naszą ofertę stanowią zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe, zwane też cementowymi, od największych i najbardziej zaufanych polskich i zagranicznych producentów, z którymi wiąże nas wieloletnia współpraca. Dzięki temu jesteśmy absolutnie pewni najwyższej jakości oferowanych przez nas produktów.

dachówki ceramiczne

SPECYFIKA DACHÓWEK CERAMICZNYCH I BETONOWYCH

Dachówka ceramiczna – rodzaje, połowki technologie

Wykończenie dachu za pomocą dachówek ceramicznych jest wyjątkowo solidne, estetyczne i trwałe. Szacuje się, że pokrycie ceramiczne to inwestycja na 80 – 100 lub nawet więcej lat. Ceramika dachowa jest całkowicie niepalna i mrozoodporna, a także niezwykle wytrzymała na wpływ skrajnych warunków atmosferycznych, oraz cechuje ją bardzo niski współczynnik nasiąkliwości – około 2%. Warto zaznaczyć także, że pokrycie ceramiczne jest wyjątkowo szczelne, ma świetne parametry wentylacyjne oraz bardzo skutecznie wycisza wnętrze domu. Ponadto, współcześnie dachówki ceramiczne opracowywane są na podstawie najnowszych technologii, dzięki czemu mają wyjątkowe walory estetyczne i funkcjonalne oraz dostępne są w wielu, nowoczesnych formach. Nawet najbardziej spektakularne wizje architektoniczne mogą być z powodzeniem zrealizowane z udziałem wielu, interesujących modeli, jak na przykład dachówka płaska. Wyboru możemy dokonać spośród dziesiątków modeli, wzorów, kształtów, kolorów a także wariantów powłok uszlachetniających o różnych właściwościach. Szeroka dostępność modeli pozwala również na dobranie rozwiązania odpowiedniego zarówno do dachów nieskomplikowanych, np. dwuspadowych, jak i do wyjątkowo złożonych konstrukcji.

koramic dachówka ceramiczna warszawa

Podział dachówek ceramicznych ze względu na powierzchnie

Renesansowa Alegra 9, naturalna czerwień

Dachówki naturalne

w związku z tym, że złoża gliny, z których pozyskuje się surowiec do produkcji dachówek różnią się od siebie pod względem zawartości tlenków żelaza, odpowiedzialnych za charakterystyczny, czerwony kolor, poszczególne dachówki naturalne mogą często mieć niejednorodne zabarwienie, także w obrębie jednej partii produkcyjnej. Decydujący się na ten właśnie rodzaj dachówki często uważają tę cechę za jej największą zaletę. Można w ten sposób uzyskać naturalny, nietuzinkowy i niezwykły efekt poszycia dachowego, które zachwyca urokiem starego budownictwa. Współcześnie, za sprawą nowoczesnych technologii uzyskać można jednak znacznie szerszą gamę kolorystyczną, niż tylko naturalna czerwień gliny. Dachówki ceramiczne mogą mieć niemal dowolne kolory, a ich zewnętrzne powłoki oferują dodatkową ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych, zwiększając tym samym zarówno estetykę, jak i trwałość.

Dachówki ceramiczne z powłoką angobowanę

Dachówki ceramiczne, jeszcze przed procesem wypalania, pokrywa się mieszaniną, złożoną z glinki szlachetnej i odpowiednio do preferowanego zabarwienia dobranymi minerałami czy tlenkami metali. Istnieje bardzo wiele możliwych do uzyskania odcieni, które w przeciwieństwie do dachówek naturalnych, będą miały zawsze jednorodne zabarwienie. Zabieg angobowania wpływa także na wygładzenie powierzchni dachówki, co zapewnia zmniejszenie jej nasiąkliwości oraz zabezpieczenie przed porastaniem mchem oraz osadzaniem się zabrudzeń, które spłukują opady deszczu. Zewnętrzna struktura dachówki jest bardziej zwarta, jednak nadal pozwala na zachowanie bardzo dobrych parametrów wentylacji całej konstrukcji pokrycia dachowego. W ofertach niektórych producentów, np. Koramic, występują także dachówki w powłoce z ANGOBY SZLACHETNEJ. Jej specyfika polega na tym, ze stosowane glinki posiadają znacznie wyższą zawartość kwarcu, który podczas wypalania w wysokiej temperaturze ulega zeszkliwieniu. Powstaje w ten sposób warstwa niemal tak gładka i lśniąca, jak glazura.

Holenderka Madura, czarna glazura

Dachówki ceramiczne z powłoką glazurowaną

Glazura jest jeszcze gładszą i bardziej trwałą powłoką, niż angoba. Powłokę z glazury uzyskuje się poprzez nakładanie na powierzchnię wypalonej wstępnie dachówki warstwy drobnego szkliwa, także wstępnie stopionego. Następnie wypala się je razem, tworząc zwartą, trwałą strukturę. Szkliwo samo w sobie jest białawe, a jego docelowe zabarwienie uzyskuje za pomocą różnych dodatków nieorganicznych, dzięki którym uzyskać można niemal nieograniczone warianty kolorystyczne. Powierzchnia glazurowana jest wyjątkowo gładka, znacznie bardziej niż powierzchnia z angoby, w związku z czym osadzanie się zanieczyszczeń czy obrastanie mchem jest właściwie niemożliwe. Tak wysoka gładkość powoduje także, że pokrycie z dachówek glazurowanych właściwie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych – w pewnym sensie myje się ono samoistnie w deszczu, dlatego przez wiele lat będzie wyglądało, jak zupełnie nowe.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze dachówek ceramicznych należy jednak pamiętać, że są one dość ciężkim pokryciem dachowym. Wymaga odpowiedniego przygotowania więźby dachowej, gdyż dachówki ceramiczne stanowią znaczne obciążenie ( od ok. 35 do 75 kg/m²). Nie można o tym zapomnieć w szczególności, gdy w grę wchodzi wymiana lekkiego pokrycia dachowego na cięższe. Konieczna jest wtedy wcześniejsza konsultacja z fachowcem, który oceni możliwości i ograniczenia.

PODZIAŁ CERAMIKI DACHOWEJ ZE WZGLĘDU NA KSZTAŁT

Dachówka zakładkowa

jest jednym z najpopularniejszych typów dachówki ceramicznej. Jej elementem charakterystycznym są duże, wyprofilowane zakładki w górnej i bocznej części, oraz wyprofilowane spody, co razem tworzy specjalne zamki, usprawniające montaż, zwiększace dopasowanie elementów, oraz szczelność spojeń. Najpopularniejszym modelem dachówki zakładkowej jest marsylka, ale istnieją także takie, które przypominają esówki albo dachówkę mnich-mniszka.

Dachówka płaska

co prawda należy do kategorii dachówek zakładkowych, jednak ze względu na jej wyjątkowość stylistyczną i ogromną w ostatnich sezonach budowlanych popularność, warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Dachówka płaska ma wyjątkowy, minimalistyczny wygląd – pozbawiona jest jakichkolwiek ozdobników, fal czy żłobień. W większości przypadków (poza karpiówką płaską) ma także prosto ściętą, dolną krawędź. Dachówka płaska jest pokryciem niezwykle szczelnym, a układ jaki tworzy jest konstrukcją bardzo zwartą. Boczne zamki są zupełnie niewidoczne po ułożeniu, dlatego na gotowym dachu powstaje efekt kwadratowej lub prostokątnej, pojedynczej dachówki. Zazwyczaj jest ona jednak ledwo dostrzegalna, ponieważ producenci dążą najczęściej do uzyskania efektu połaci gładkiej, pozbawionej wyraźnej faktury. Zazwyczaj jedynym wyraźnym wzorem są poziome linie, utworzone z rzędów dachówek, które można ułożyć zarówno tradycyjnie, jak i na mijankę. Tak prosty, gładki design jest obecnie wyjątkowo ceniony przez miłośników nowoczesnej architektury. Ponadto, dachówka płaska jest niezwykle praktyczna z punktu widzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych – jest wręcz stworzona pod dachowe systemy pozyskiwania energii słonecznej. Na płaskim, równym dachu urządzenia tę będą się nie tylko lepiej prezentować wizualnie, ale także łatwiejszy będzie ich montaż. W dodatku, gdy połączyć płaskie kolektory czy dachówki fotowoltaiczne lub termalne z płaską dachówką w ciemnym kolorze, to uzyskany efekt zachwyci elegancją i nowoczesną formą.

Dachówka esówka

czyli inaczej holenderka, posiada profil z wyraźną falą, a w przekroju poprzecznym tworzy charakterystyczny kształt „s”, i stąd jej nazwa. Za sprawą esówki na powierzchni dachu tworzą się poziome, falujące linie, z kolei pionowe, wypukłe fale tworzą interesującą grę światła i cienia. Poszycie dachowe ułożone z esówki jest szczelne, a jego konstrukcja zapewnia dobre odprowadzanie wody z powierzchni.
Kolejną zaletą esówki jest także długość krycia, która w znacznym stopniu pozwala na dopasowanie do wymagań. Ma także dodatkowe zaczepy, w których zazwyczaj przewidziany jest praktyczny zakres tolerancji do rozstawu łat, a także dopasowania wzajemnego, poziomego ułożenia w taki sposób, aby nie było konieczne ich docinanie, dlatego esówka zaliczana jest do dachówek przesuwnych. Wszystkie te cechy są często niezbędne podczas renowacji dachów starych oraz wymianie pokryć dachowych na nowe, gdyż dzięki możliwościom dopasowywania układu dachówek można uniknąć przebijania starych łat dachowych.

Dachówka karpiówka

to jeden z pierwszych w historii modeli dachówki ceramicznej, do dziś często spotykany na dachach budowli zabytkowych czy sakralnych. Jest to dachówka płaska, najczęściej niewielkich rozmiarów. W dolnej części, którą określa się mianem noska, może być zaokrąglona, prosta lub o ściętych rogach, i najczęściej kształty te występują jako odrębne warianty w ramach jednego modelu. Różne bywają także powierzchnie karpiówki, które występują zarówno w formie licówki gładkiej jak i żłobkowanej. Niewielki rozmiar pojedynczej dachówki oraz jej specyficzny kształt czynią karpiówkę wyjątkowo wygodną w użyciu i plastyczną w przypadku, chociażby, zaokrąglonych elementów dachu, jak na przykład wole oka lub kosze dachowe a nawet dachy stożkowe. Ponadto karpiówkę można układać zarówno we wzór koronki, jak i łuski.

Dachówka mnich-mniszka

tworzy naprawdę unikalny wygląd połaci dachowej, który typowy jest dla architektury śródziemnomorskiej. Jest jedynym w swoim rodzaju typem dachówki ceramicznej, który składa się z dwóch różnych kształtów dachówki podstawowej, które układa się parami – jeden z tych kształtów nazywany jest mnichem, a drugi mniszką. Na łatach układa się mniszki, w pozycji otwartej ku górze rynienki, a na nich układa się mnichy w taki sposób, aby zakryte zostały boczne krawędzie dwóch, leżących obok siebie mniszek. Pierwsze dachówki tego typu układało się na zaprawie, obecnie mocuje się je na łatach drutem bądź klamrą, co ułatwiają dodatkowo specjalnie wyprofilowane zakładki na krawędziach. Pokrycie zbudowane z dachówek mnich-mniszka ma wyjątkowo dobre właściwości samowentylujące oraz należy do najbardziej szczelnych spośród wszystkich pokryć ceramicznych. Jednak ich układanie nie należy do najłatwiejszych, dlatego najlepiej zlecić tę pracę specjaliście z dużym doświadczeniem w kładzeniu konkretnie tego typu dachówek.

Dachówki cementowe

dachówka cementowa

Dachówka cementowa stanowi bardziej ekonomiczną, aczkolwiek także trwałą alternatywę dla pokryć ceramicznych. Tworzą one bardzo solidne pokrycie, które także nie zawsze da się wizualnie odróżnić od klasycznej ceramiki.

Dachówki z cementu, określane też jako dachówki betonowe, wytwarza się z piasku kwarcowego, szybkowiążącego cementu portlandzkiego, wody oraz barwników. Warto dodać, że taki sam skład posiadają także wyjątkowo wytrzymałe elementy konstrukcji budynków, czyli pustaki stropowe oraz bloczki fundamentowe, dlatego trwałość dachówek cementowych jest bardzo wysoka, zbliżona do dachówek ceramicznych.
Dachówki cementowe po ukształtowaniu suszy się w niskich temperaturach, dlatego udaje się w ich przypadku zachować precyzyjne wymiary. Jednak tak przygotowany, niegotowy jeszcze produkt, jest porowaty i ma nieestetyczne, szare zabarwienie, dlatego ostatnim etapem produkcyjnym jest pokrywanie go warstwą farby akrylowej oraz powłoką ochronną. Można w ten sposób uzyskać powierzchnię gładką i matową lub nieco bardziej satynową.
W odróżnieniu od dachówki ceramicznej, której trwałość szacuje się na 80 – 100 lat, dachówka betonowa powinna służyć bez większych zarzutów przez ok. 70 – 80 lat, co również jest wynikiem dość satysfakcjonującym.

Wybór różnorodnych form i kolorów jest także dość szeroki, jednak nieco węższy, niż w przypadku pokryć ceramicznych. Poszczególne warianty dachówek cementowych doposażone są w blokady przeciwwodne, czyli podwójne wyżłobienie, utrudniające podciąganie wody, co znacząco poprawia szczelność pokrycia. Na powierzchni dachówek cementowych dostrzec można zazwyczaj dwie fale, co powoduje, że po wkomponowaniu w dach wydają się one mniejsze, a całość pokrycia nabiera delikatności. Można także napotkać na typ płaski, który zdecydowanie wiedzie prym wśród dostępnych kształtów, ponieważ wizualnie przypomina łupek, a ułożony tworzy na połaci dachowej układy regularnych, prostopadłych linii. O dachówkach cementowych warto powiedzieć także, że są nieco lżejsze od ceramicznych, a 1 m² nie waży zwykle więcej, niż 45 kg. Ich powłoka jest w niewielkim stopniu nasiąkliwa,

DLACZEGO WARTO NAM ZAUFAĆ

ExtraDACH to firmą z dużym doświadczeniem, która już od kilkunastu lat jest prawdziwym liderem w sprzedaży pokryć dachowych na terenie całej Polski, co zostało już wielokrotnie docenione przez producentów i nagrodzone prestiżowymi tytułami:
– BRAAS docenił wielokrotnie nasze zaangażowanie i skuteczność, przyznając nam nagrodę ZŁOTEJ DACHÓWKI w latach 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 i 2017, za m.in. najlepszą sprzedaż akcesoriów dachowych, dachówki betonowej oraz dachówki ceramicznej, oraz nagrodą ZŁOTEJ SPINKI 2017, za sprzedaż akcesoriów dachowych.
– CREATON przyznał nam nagrodę ZŁOTEJ DACHÓWKI w latach 2013 i 2014, w uznaniu aktywnej promocji oraz największą sprzedaż dachówki ceramicznej TITANIA.

pokrycia dachowe dachowki

Zasady reklamacji i gwarancje

W tym przypadku wszystko zależne jest od warunków zaproponowanych przez konkretnego producenta, są jednak pewne elementy wspólne dla większości z oferowanych przez nas produktów. Najczęściej gwarancja proponowana przez producentów obejmuje około 30 lat, dotycząc takich parametrów, jak ogólna trwałość czy mrozoodporność. Jest to rozwiązanie satysfakcjonujące, ponieważ decydując się na pokrycie ceramiczne (bo w przypadku pokryć cementowych gwarancje te są zazwyczaj o ok. 1/3 okresu krótsze), oczekuje się, że pokrycie dachowe będzie służyć domowi przez kilkadziesiąt lat. Tak długi okres gwarancyjny stanowi ponadto sam w sobie dowód na to, że producenci pokryć ceramicznych są pewni niezwykłej trwałości swoich produktów. Reklamacja dotyczyć będzie z kolei wszelkiego rodzaju uszkodzeń wynikających z błędów produkcyjnych, dlatego obejmuje takie czynniki, jak łuszcząca się powłoka czy pęknięcia. Zawsze i bezwzględnie należy pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu (rachunek, faktura, paragon), bo stanowi on podstawę do złożenia reklamacji czy roszczeń gwarancyjnych. Reklamacjom i gwarancji nie podlegają jednak błędy wykonawcze, czyli na przykład efekt nierównej długości dachówek, wynikający w rzeczywistości z nierównego ułożenia ich na łatach. Decydując się na wybór firmy dekarskiej warto też zwrócić uwagę na to, czy oferuje ona przegląd gwarancyjny dachu po około dwóch czy trzech latach od wykonania prac.

wióry drewniane

AKCESORIA DACHOWE

Piękny i trwały dach jest wizytówką domu i gwarancją bezpieczeństwa domowników, ale wieńczące go dachówki to nie wszystko, czego wymaga trwała i bezpieczna konstrukcja dachowa. Równie istotne są odpowiednio dobrane materiały budowlane i akcesoria do wykończenia dachu. Są to elementy, której w dużej mierze decydują o estetyce krawędzi czy miejsc bardziej skomplikowanych do wykończenia, a także o trwałości i wytrzymałości newralgicznych punktów dachu, najbardziej narażonych na uszkodzenia w wyniku silnych powiewów wiatru, czy szczególnie zagrożonych przeciekami.

W stałej ofercie akcesoriów dachowych posiadamy:

 • Kompletne instalacje odgromowe,
 • Membrany dachowe, folie paroizolacyjne wraz z taśmami,
 • Akcesoria wentylacyjne, takie jak kominki wentylacyjne czy wywietrzniki dachowe,
 • Systemy komunikacji dachowej – stopnie i ławy kominiarskie, wraz z akcesoriami,
 • Systemy przeciwśniegowe,
 • Elementy do obróbki kominów,
 • Okapy wraz z akcesoriami (pasy okapowe, grzebienie okapowe),
 • Kratki i kolce przeciw siadaniu ptaków,
 • Kompletne kosze dachowe wraz z akcesoriami,
 • Kalenice (taśmy, wywietrzniki kalenicowe, wsporniki łaty kalenicowej),
 • Klamry do gąsiorów.
bezpieczny dach

Są to produkty uznanych firm, specjalizujących się w zabezpieczaniu pokryć dachowych, z którymi łączy nas wieloletnia i owocna współpraca, dlatego jesteśmy pewni, że oddajemy w Państwa ręce akcesoria najwyższej jakości:

Niebagatelny wpływ na perfekcyjne wykonanie całej konstrukcji ma także odpowiednie dopasowanie tychże akcesoriów zarówno do typu i możliwości dachu, jak i wybranych dachówek, tak aby wszystkie elementy były wzajemnie kompatybilne technologicznie. Wiele modeli dachówek dostępnych w naszej ofercie stanowi kompletne linie elementów ceramicznych, w których skład wchodzą wszelkiego rodzaju dachówki specjalistyczne, funkcyjne, połówkowe itd., co znacznie ułatwia kompletowanie poszycia, natomiast w kwestii akcesoriów wykończenia od strony technologicznej, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jakie materiały najlepiej spełnią swoją rolę w uzupełnieniu wybranej przez Państwa ceramiki dachowej – taką poradą służą nasi doświadczeni konsultanci, do czego gorąco zachęcamy.

Masz więcej pytań na temat pokryć dachowych w naszej ofercie? Poznaj ceny blachodachówek oraz innych pokryć dachowych. Skorzystaj też z profesjonalnego doradztwa i wybierz najlepsze materiały budowlane do swojego domu! Zachęcamy do skorzystania z oferty darmowej wyceny dachu pod Twój, indywidualny projekt!

Przyjdź do najbliższego oddziału extraDACH w swojej okolicy albo napisz lub zadzwoń do nas, aby otrzymać specjalistyczne doradztwo przy wyborze najlepszego pokrycia dachowego, dopasowanego idealnie do Twoich potrzeb. Przygotujemy także indywidualną ofertę na najlepszych możliwych warunkach oraz transport na plac budowy!
Budujesz dach od postaw? Zachęcamy także do zapoznania się z szeroką ofertą różnorodnych materiałów budowlanych – znajdziesz tu najtańsze dachówki ceramiczne, cementowe i blachodachówki, ale także okna dachowe, wyłazy dachowe i wszystkie niezbędne akcesoria do kompleksowego wykończenia dachu! Serdecznie zapraszamy!