extraDACH » Dachówka

DACHÓWKA

Największy wybór dachówek w polsce

Dachówki to współcześnie zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pokryć dachowych. Niezależnie od materiału wykonania, kształtu czy wymiaru, cieszą się one największym zaufaniem klientów na całym świecie. Można w tej kategorii znaleźć produkty na miarę szerokiego zakresu wymagań: istnieją zarówno ekskluzywne, jak w przypadku najwyższej jakości dachówek ceramicznych glazurowanych, jak i zdecydowanie bardziej ekonomiczne modele. Przewaga dachówek nad innymi, tańszymi rodzajami pokryć dachowych to przede wszystkim fakt, że raz położone będą służyć nawet przez dziesięciolecia. Ponadto są eleganckie, estetyczne oraz mają najwyższe współczynniki szczelności, izolacji termicznej, izolacji akustycznej a dodatkowo, także bezpieczeństwa. Klasyczne dachówki mają także bardzo ważną zaletę, związaną z bezpieczeństwem, która daje im wielką przewagę nad pokryciami dachowymi wielkoformatowymi. Ich stosunkowo niewielki rozmiar (nawet w przypadku tych o dużym formacie) zabezpiecza przed ryzykiem, że podczas silnej wichury dach zostanie zniszczony przez tzw. efekt żagla, czyli sytuację, w której całe połacie dachu zrywane są przez wiatr. W przypadku tak niewielkich elementów, jakimi są pojedyncze dachówki, ryzyko takie nie występuje, a nawet, jeżeli już dojdzie do niewielkich uszkodzeń, to są one łatwe do naprawienia.

W firmie extraDACH mamy całą paletę różnego rodzaju dachówek. Zaczynając od dachówek ceramicznych, przez dachówki cementowe, na dachówkach betonowych kończąc. Jednak na tym nie można poprzestać. Różne rodzaje dachówek, są dostępne w wersji podstawowej, ale również w wersjach rozszerzonych, to znaczy takich, w których występują specjalne powłoki dachówek, jak na przykład angobowana, czy też glazurowana. Dachówki oczywiście możemy również podzielić na dachówki płaskie, dachówki karpiówki, czy też dachówki zakładkowe. Poniżej opisaliśmy specyfikę każdej z tych dachówek.

blachodachówka falista jako pokrycie dachowe

Jest jednym z najpopularniejszych typów dachówki ceramicznej. Jej elementem charakterystycznym są duże, wyprofilowane zakładki w górnej i bocznej części, oraz wyprofilowane spody, co razem tworzy specjalne zamki, usprawniające montaż, zwiększace dopasowanie elementów, oraz szczelność spojeń. Najpopularniejszym modelem dachówki zakładkowej jest marsylka, ale istnieją także takie, które przypominają esówki albo dachówkę mnich-mniszka.

Co prawda należy do kategorii dachówek zakładkowych, jednak ze względu na jej wyjątkowość stylistyczną i ogromną w ostatnich sezonach budowlanych popularność, warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Dachówka płaska ma wyjątkowy, minimalistyczny wygląd – pozbawiona jest jakichkolwiek ozdobników, fal czy żłobień. W większości przypadków (poza karpiówką płaską) ma także prosto ściętą, dolną krawędź. Dachówka płaska jest pokryciem niezwykle szczelnym, a układ jaki tworzy jest konstrukcją bardzo zwartą. Boczne zamki są zupełnie niewidoczne po ułożeniu, dlatego na gotowym dachu powstaje efekt kwadratowej lub prostokątnej, pojedynczej dachówki. Zazwyczaj jest ona jednak ledwo dostrzegalna, ponieważ producenci dążą najczęściej do uzyskania efektu połaci gładkiej, pozbawionej wyraźnej faktury. Zazwyczaj jedynym wyraźnym wzorem są poziome linie, utworzone z rzędów dachówek, które można ułożyć zarówno tradycyjnie, jak i na mijankę. Tak prosty, gładki design jest obecnie wyjątkowo ceniony przez miłośników nowoczesnej architektury. Ponadto, dachówka płaska jest niezwykle praktyczna z punktu widzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych – jest wręcz stworzona pod dachowe systemy pozyskiwania energii słonecznej. Na płaskim, równym dachu urządzenia tę będą się nie tylko lepiej prezentować wizualnie, ale także łatwiejszy będzie ich montaż. W dodatku, gdy połączyć płaskie kolektory czy dachówki fotowoltaiczne lub termalne z płaską dachówką w ciemnym kolorze, to uzyskany efekt zachwyci elegancją i nowoczesną formą.

koramic karpiówka kraków

Czyli inaczej holenderka, posiada profil z wyraźną falą, a w przekroju poprzecznym tworzy charakterystyczny kształt „s”, i stąd jej nazwa. Za sprawą esówki na powierzchni dachu tworzą się poziome, falujące linie, z kolei pionowe, wypukłe fale tworzą interesującą grę światła i cienia. Poszycie dachowe ułożone z esówki jest szczelne, a jego konstrukcja zapewnia dobre odprowadzanie wody z powierzchni. Kolejną zaletą esówki jest także długość krycia, która w znacznym stopniu pozwala na dopasowanie do wymagań. Ma także dodatkowe zaczepy, w których zazwyczaj przewidziany jest praktyczny zakres tolerancji do rozstawu łat, a także dopasowania wzajemnego, poziomego ułożenia w taki sposób, aby nie było konieczne ich docinanie, dlatego esówka zaliczana jest do dachówek przesuwnych. Wszystkie te cechy są często niezbędne podczas renowacji dachów starych oraz wymianie pokryć dachowych na nowe, gdyż dzięki możliwościom dopasowywania układu dachówek można uniknąć przebijania starych łat dachowych. 

Podstawowy podział wszystkich dachówek zależny jest od ich budulca, dlatego przede wszystkim rozróżniamy dachówki ceramiczne (gliniane) oraz betonowe, które wytwarzane są z zaprawy cementowej. Decyzja o tym, jaki materiał wybrać na pokrycie dachowe to kwestia bardzo istotna, ponieważ jest to wybór na lata. Specjaliści twierdzą, że dobrej jakości dachówki mogą służyć nawet dłużej, niż 100 lat, a z takiej perspektywy czasowej różnice w cenach poszczególnych rodzajów pokryć wydają się być nieznaczne. Poniżej mogą Państwo zapoznać się z różnymi rodzajami, najwyższej jakości dachówek dostępnych w Polsce. Znajdują się wśród nich także modele dostępne jedynie w naszej dystrybucji. Naszą ofertę stanowią zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe, zwane też cementowymi, od największych i najbardziej zaufanych polskich i zagranicznych producentów, z którymi wiąże nas wieloletnia współpraca. Dzięki temu jesteśmy absolutnie pewni najwyższej jakości oferowanych przez nas produktów.

dachówka betonowa

Wykończenie dachu za pomocą dachówek ceramicznych jest wyjątkowo solidne, estetyczne i trwałe. Szacuje się, że pokrycie ceramiczne to inwestycja na 80 – 100 lub nawet więcej lat. Ceramika dachowa jest całkowicie niepalna i mrozoodporna, a także niezwykle wytrzymała na wpływ skrajnych warunków atmosferycznych, oraz cechuje ją bardzo niski współczynnik nasiąkliwości – około 2%. Warto zaznaczyć także, że pokrycie ceramiczne jest wyjątkowo szczelne, ma świetne parametry wentylacyjne oraz bardzo skutecznie wycisza wnętrze domu. Ponadto, współcześnie dachówki ceramiczne opracowywane są na podstawie najnowszych technologii, dzięki czemu mają wyjątkowe walory estetyczne i funkcjonalne oraz dostępne są w wielu, nowoczesnych formach. Nawet najbardziej spektakularne wizje architektoniczne mogą być z powodzeniem zrealizowane z udziałem wielu, interesujących modeli, jak na przykład dachówka płaska. Wyboru możemy dokonać spośród dziesiątków modeli, wzorów, kształtów, kolorów a także wariantów powłok uszlachetniających o różnych właściwościach. Szeroka dostępność modeli pozwala również na dobranie rozwiązania odpowiedniego zarówno do dachów nieskomplikowanych, np. dwuspadowych, jak i do wyjątkowo złożonych konstrukcji.

dachówka ceramiczna

Dachówka cementowa stanowi bardziej ekonomiczną, aczkolwiek także trwałą alternatywę dla pokryć ceramicznych. Tworzą one bardzo solidne pokrycie, które także nie zawsze da się wizualnie odróżnić od klasycznej ceramiki. Dachówki z cementu, określane też jako dachówki betonowe, wytwarza się z piasku kwarcowego, szybkowiążącego cementu portlandzkiego, wody oraz barwników. Warto dodać, że taki sam skład posiadają także wyjątkowo wytrzymałe elementy konstrukcji budynków, czyli pustaki stropowe oraz bloczki fundamentowe, dlatego trwałość dachówek cementowych jest bardzo wysoka, zbliżona do dachówek ceramicznych.  Dachówki cementowe po ukształtowaniu suszy się w niskich temperaturach, dlatego udaje się w ich przypadku zachować precyzyjne wymiary. Jednak tak przygotowany, niegotowy jeszcze produkt, jest porowaty i ma nieestetyczne, szare zabarwienie, dlatego ostatnim etapem produkcyjnym jest pokrywanie go warstwą farby akrylowej oraz powłoką ochronną. Można w ten sposób uzyskać powierzchnię gładką i matową lub nieco bardziej satynową. W odróżnieniu od dachówki ceramicznej, której trwałość szacuje się na 80 – 100 lat, dachówka betonowa powinna służyć bez większych zarzutów przez ok. 70 – 80 lat, co również jest wynikiem dość satysfakcjonującym.

Dzięki wieloletniej współpracy z największymi producentami dachówek posiadamy na swoich placach magazynowych większość najpopularniejszych dachówek dostępne od ręki! Dachówki największych producentów – Creaton, Roben, Koramic oraz Braas tylko u nas kupisz i odbierzesz jeszcze tego samego dnia. Jeżeli wybranej dachówki nie posiadamy na stanie zorganizujemy jej dostawę najszybciej jak to możliwe.

dachówki dostępne od ręki
wystawy dachówek
hurtownia dachówek ceramicznych
SONY DSC

Największe wystawy dachówek we wszystkich największych miejscowościach w całym kraju. Tylko u nas możesz zobaczyć najpopularniejsze dachówki największych producentów w jednym miejscu. A nasi handlowcy doradzą Ci jaki będzie najlepszy wybór dachówki dla Twojego domu!

koszt budowy dachu
kosztorys dachówek
wycena dachówek
wystawy dachówek

Tylko u nas – transport bezpośrednio na Twoją budowę! Zajmujemy się dostawą dachówek już od 15lat! Posiadamy własne tiry busy i HDS to właśnie dzięki temu możemy zaplanować dostawę dachówek w dogodnym dla Ciebie terminie.

wycena dachówek roben monza
roben monza plus szczecin
hds
dachówki transport

Wycena dachówki

creaton-dach-kopertowy-wycena

Akcesoria dachowe

cena-dachówki-falistej

Gwarancje na dach

roben-bergamo-dachówka-płaska-1

Wyróżnienia i nagrody

dachówka-ceramiczna
  • Dachówki naturalne
  • Dachówki angoba
  • Dachówki glazurowane

W związku z tym, że złoża gliny, z których pozyskuje się surowiec do produkcji dachówek różnią się od siebie pod względem zawartości tlenków żelaza, odpowiedzialnych za charakterystyczny, czerwony kolor, poszczególne dachówki naturalne mogą często mieć niejednorodne zabarwienie, także w obrębie jednej partii produkcyjnej. Decydujący się na ten właśnie rodzaj dachówki często uważają tę cechę za jej największą zaletę. Można w ten sposób uzyskać naturalny, nietuzinkowy i niezwykły efekt poszycia dachowego, które zachwyca urokiem starego budownictwa. Współcześnie, za sprawą nowoczesnych technologii uzyskać można jednak znacznie szerszą gamę kolorystyczną, niż tylko naturalna czerwień gliny. Dachówki ceramiczne mogą mieć niemal dowolne kolory, a ich zewnętrzne powłoki oferują dodatkową ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych, zwiększając tym samym zarówno estetykę, jak i trwałość.

Dachówki ceramiczne, jeszcze przed procesem wypalania, pokrywa się mieszaniną, złożoną z glinki szlachetnej i odpowiednio do preferowanego zabarwienia dobranymi minerałami czy tlenkami metali. Istnieje bardzo wiele możliwych do uzyskania odcieni, które w przeciwieństwie do dachówek naturalnych, będą miały zawsze jednorodne zabarwienie. Zabieg angobowania wpływa także na wygładzenie powierzchni dachówki, co zapewnia zmniejszenie jej nasiąkliwości oraz zabezpieczenie przed porastaniem mchem oraz osadzaniem się zabrudzeń, które spłukują opady deszczu. Zewnętrzna struktura dachówki jest bardziej zwarta, jednak nadal pozwala na zachowanie bardzo dobrych parametrów wentylacji całej konstrukcji pokrycia dachowego. W ofertach niektórych producentów, np. Koramic, występują także dachówki w powłoce z ANGOBY SZLACHETNEJ. Jej specyfika polega na tym, ze stosowane glinki posiadają znacznie wyższą zawartość kwarcu, który podczas wypalania w wysokiej temperaturze ulega zeszkliwieniu. Powstaje w ten sposób warstwa niemal tak gładka i lśniąca, jak glazura.

Glazura jest jeszcze gładszą i bardziej trwałą powłoką, niż angoba. Powłokę z glazury uzyskuje się poprzez nakładanie na powierzchnię wypalonej wstępnie dachówki warstwy drobnego szkliwa, także wstępnie stopionego. Następnie wypala się je razem, tworząc zwartą, trwałą strukturę. Szkliwo samo w sobie jest białawe, a jego docelowe zabarwienie uzyskuje za pomocą różnych dodatków nieorganicznych, dzięki którym uzyskać można niemal nieograniczone warianty kolorystyczne. Powierzchnia glazurowana jest wyjątkowo gładka, znacznie bardziej niż powierzchnia z angoby, w związku z czym osadzanie się zanieczyszczeń czy obrastanie mchem jest właściwie niemożliwe. Tak wysoka gładkość powoduje także, że pokrycie z dachówek glazurowanych właściwie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych – w pewnym sensie myje się ono samoistnie w deszczu, dlatego przez wiele lat będzie wyglądało, jak zupełnie nowe.Podczas podejmowania decyzji o wyborze dachówek ceramicznych należy jednak pamiętać, że są one dość ciężkim pokryciem dachowym. Wymaga odpowiedniego przygotowania więźby dachowej, gdyż dachówki ceramiczne stanowią znaczne obciążenie ( od ok. 35 do 75 kg/m²). Nie można o tym zapomnieć w szczególności, gdy w grę wchodzi wymiana lekkiego pokrycia dachowego na cięższe. Konieczna jest wtedy wcześniejsza konsultacja z fachowcem, który oceni możliwości i ograniczenia.

Wycena dachówek

Wypełnij formularz a otrzymasz darmową wycenę dachu.

Wyślij nam rzut dachu a darmową wycenę otrzymasz w ciągu kilku godzin

A jeżeli nadal masz pytania – zadzwoń do nas chętnie rozwiejemy wątpliwości

Wypełnij formularz a otrzymasz darmową wycenę dachu.

Wyślij nam rzut dachu a darmową wycenę otrzymasz w ciągu kilku godzin

A jeżeli nadal masz pytania – zadzwoń do nas chętnie rozwiejemy wątpliwości

Odwiedź na w jednym z oddziałów a otrzymasz darmową wycenę dachówek