Cena Dachówki

Koszt związany z budową dachu krytego dachówką jest często trudny do oszacowania, a spore różnice w cenie dotyczą także poszczególnych modeli i rodzajów dachówek ceramicznych oraz cementowych. Skąd biorą się te różnice i jaki mają związek z jakością i trwałością dachu oraz czy można w tej kwestii szukać oszczędności? A może warto zainwestować na lata i wybrać najbardziej kosztowny rodzaj pokrycia dachowego?  

Od czego zależy cena dachówek

Pierwszą, zauważalną kwestią jest z pewnością różnica w cenie pomiędzy dachówkami ceramicznymi i cementowymi (zwanymi też betonowymi). Różnica ta wynika z zastosowanego surowca, procesu produkcyjnego i wreszcie, z trwałości zbudowanego z ich użyciem dachu. Czy zatem droższe okaże się lepszą opcją?

Cena dachówek ceramicznych – z czego wynika

Dachówka ceramiczna jest najdroższym z popularnych pokryć dachowych, ponieważ proces jej produkcji jest długotrwały i skomplikowany, zaś surowce muszą być dobierane z największą starannością. Estetycznie wykonana i trwała dachówka musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych, mechanicznych oraz zabezpieczona przed porastaniem mchem. Sam podstawowy budulec dachówki, czyli glina, jak i surowce używane to tworzenia powłok zabezpieczających wymagają dość długiego wypalania w bardzo wysokiej temperaturze (1200 – 1500°C), co nie pozostaje bez wpływu na koszt produkcji. Dachówki o budowie zakładkowej są formowane w prasie, z kolei wytwarzaniu pozostałych kształtów, jak na przykład dachówka karpiówka, służy metoda ciągniona. Ponieważ w przypadku ceramicznego pokrycia dachowego ogromną rolę odgrywa stabilność wymiarowa, istotne jest również, aby proces kształtowania dachówek odbywał się na jak najmniej masową skalę, np. w pojedynczych a nie zbiorczych kasetach, i jest to czynnik, który także znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenie gotowego wyrobu.

ceramiczne dachówki cena
Na trwałość i estetykę wpływa również rodzaj zastosowanej powłoki ochronnej. Najbardziej cenioną jest powłoka z glazury, która zapewnia najwyższy połysk i gładkość, zaraz za nią plasuje się zaś angoba, która tworzy nieco mniej szklistą powierzchnię aż po mat. Wszystkie te elementy składają się na fakt, że ceramiczne pokrycie dachowe dobrej jakości przetrwa w świetnym stanie nawet 100 lat. Tańsze modele dachówki ceramicznej mogą więc być wytwarzane szybszą i mniej precyzyjną metodą, oraz pokryte zbyt cienką warstwą angoby lub glazury, co może odbić się na łatwości układania pokrycia oraz na estetyce dachu po dłuższym czasie, jednak rzadko na samej trwałości i szczelności. Bez wątpienia, cena dachówek ceramicznych jest adekwatna do złożoności jej produkcji oraz co najważniejsze, do trwałości całego dachu, który przetrwa nawet kilka pokoleń mieszkańców.

Cena dachówek cementowych

Dachówka cementowa (betonowa) wyrabiana jest z piasku kwarcowego, cementu portlandzkiego, wody oraz barwników. Te same surowce, chociaż w innych proporcjach, służą do tworzenia elementów stropu czy bloczków fundamentowych, co najlepiej obrazuje stopień wytrzymałości dachówek cementowych. Masa cementowa do produkcji dachówek jest dodatkowo zagęszczana, co zmniejsza w niej ilość pęcherzyków powietrza. Następnie masa formowana jest w prasie ciągnionej, która tworzy wyprofilowane, gotowe do cięcia pasma, w wyniku czego powstaje finalny kształt. „Surowe” dachówki zabezpiecza się wstępnie lakierem, a następnie leżakują one przez kilka-kilkanaście godzin w cieple (ok. 60°), gdzie schną i twardnieją, uzyskując już 70% końcowej wytrzymałości. Po tym czasie nakładane są na nie powłoki uszlachetniające, które wygładzają powierzchnię, nadają kolor i poprawiają wytrzymałość oraz zapobiegają osadzaniu się mchu. Dopiero wtedy dachówki trafiają na ok. miesięczne sezonowanie, gdzie nabierają 100% trwałości. 

dachówka betonowa cena
Fakt, że dachówki cementowe wytwarzane są w procesie suszenia i dojrzewania wpływa na wysoką precyzję formowania i zachowanie wysokiej stabilności wymiarowej. Produkcja bez wypalania zużywa nieporównywalnie mniej energii, niż w przypadku dachówek ceramicznych i czynnik ten wpływa na obniżenie ceny pokryć cementowych o nawet 30%. Ta metoda produkcji jest przy tym o wiele bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego, redukując znacząco emisję CO2. Wybór dachówki cementowej niesie za sobą oszczędności związane z konstrukcją dachową – pozwala na stworzenie nieco lżejszego i tańszego szkieletu, zaś w przypadku remontu starych budynków często pozwala na uniknięcie wzmacniania starej, osłabionej konstrukcji. Z drugiej zaś strony, dachówki cementowe nie są tak trwałe, jak ich ceramiczny pierwowzór, osiągając szacowaną trwałość ok. 60-80 lat, co tak naprawdę nadal jest świetnym wynikiem.

Cena dachówek a koszt montażu

To, jakiego rodzaju dachówkę wybierzemy będzie miało wpływ na koszt ułożenia pokrycia dachowego. Pierwszym czynnikiem, który na to wpływa jest metoda przygotowania dachu pod dany rodzaj dachówki. Przykładowo, dopracowanie łat w taki sposób, aby odpowiednio ułożyć na nim dachówki płaskie to zadanie o wiele bardziej skomplikowane, niż przygotowanie pod dachówkę falistą. Dachówka karpiówka, która ma zostać ułożona na dachu z wolimi okami jest tego najlepszym przykładem. Na cenę prac dachowych będzie mieć wpływ także kształt dachu – standardowa, dwuspadowa połać przysporzy mniej trudności, niż bardziej skomplikowany dach. Różnych dodatkowych przygotowań mogą wymagać dachy o niewielkim kącie nachylenia, w przypadku których niektóre modele dachówek będą wymagały specjalnej membrany, która zapewni lepszą szczelność. Zupełnie innych nakładów pracy będą także wymagać dachówki o bardzo małym formacie i niewielkiej tolerancji przesuwu na zamkach, w przeciwieństwie to dachówek wielkoformatowych z dużym zakresem tolerancji. Ponadto, koszt robocizny różni się także pomiędzy regionami Polski.
cena dachówki

Cenniki producentów dachówek

Aby poznać ceny dachówek warto zapoznać się z cennikami producentów, pamiętając że od cen katalogowych posiadamy rabaty nawet do 50%. 

Wycena dachu z extraDACH

Zachęcamy do wizyty w jednym z oddziałów naszej hurtowni w całej Polsce, gdzie doświadczeni fachowcy pomogą Ci dobrać właściwy rodzaj dachówek oraz dokonać precyzyjnej, darmowej wyceny kosztów budowy dachu na podstawie jego projektu. W darmowej wycenie uwzględnione zostaną wszystkie najważniejsze składowe, czyli nie tylko dachówka podstawowa, ale także akcesoria ceramiczne, montażowe i przygotowawcze. Przyjedź do nas i poznaj szczegółowe ceny oraz ofertę, którą przygotujemy specjalnie dla Ciebie!

Cena dachówki - sprawdź ile wyniesie dla Twojego dachu

Wypełnij formularz a my przedstawimy Ci cenę dachówek dopasowanych na Twój dach
Prześlij nam swój projekt, nasi specjaliści sprawdzą który rodzaj pokrycia dachowego będzie dla Ciebie najlepszy
Chcesz dowiedzieć się więcej o dachówkach? Zadzwoń do nas z chęcią pomożemy. 

Wypełnij formularz a my przedstawimy Ci cenę dachówek dopasowanych na Twój dach

Prześlij nam swój projekt, nasi specjaliści sprawdzą który rodzaj pokrycia dachowego będzie dla Ciebie najlepszy

Chcesz dowiedzieć się więcej o dachówkach? Zadzwoń do nas z chęcią pomożemy. 

Przyjedź do naszego oddziału aby poznać cenę dachówek

 

 

Przyjedź do naszego oddziału aby poznać cenę dachówek