Dachówki ceramiczne - 10 najczęstszych pytań

Do budowy dachu oraz wyboru pokrycia dachowego należy podejść poważnie, a dobre decyzje zaowocują nie tylko estetycznym wykończeniem domu, ale także bezpieczeństwem domowników oraz trwałością, która zostanie zachowana przez wiele dziesięcioleci. Najtrwalszym pokryciem dachowym, które może przetrwać na powierzchni dachu nawet ponad sto lat, są dachówki ceramiczne. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem właśnie tego pokrycia dachowego, z pewnością masz o nie wiele pytań, na które odpowiedź znajdziesz w tym tekście. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Zanim przeczytasz nasz poradnik i poznasz odpowiedzi na nurtujące Cie pytania dotyczące dachówek ceraminczych – pamiętaj że niezaleznie od wybranej dachówki ceramicznej u nas zawsze otrzymasz darmową wycenę dachu

Cena dachówek ceramicznych to nie tylko sam koszt materiału, ale także fakt, że raz położone będą służyć przez nawet 100 lat. W perspektywie rozłożonej w czasie, koszt takiego pokrycia wypada korzystniej, niż w przypadku nawet najtańszych pokryć dachowych o trwałości np. 20 lat. W dodatku, dachówki ceramiczne w powłoce z glazury lub angoby zachowują długoletnią trwałość estetyczną, nie wymagając częstych konserwacji, co także jest dużą wygodą oraz niesie oszczędności. Niemniej jednak, dachówki ceramiczne, szczególnie te w powłokach glazurowanych, nie są tanią inwestycją. Ceny są zróżnicowane, zależą m.in. od modelu (te bardziej nowoczesne będą często droższe), sposobu wykończenia a nawet rozmiarów, można jednak w zaokrągleniu przyjąć, że ceny 1m2 dachu krytego dachówką ceramiczną zaczynają się od 40 zł a dochodzić mogą nawet do 130 zł za 1m2.
Dachówki ceramiczne to tak szeroki wachlarz możliwości w zakresie kształtów, że każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Są to różne możliwości stylistyczne, od wzorów klasycznych, przeznaczonych do tradycyjnego lub stylizowanego budownictwa, przez kształty uniwersalne, które sprawdzą się w większości projektów domów jednorodzinnych, aż po dachówki o nowoczesnym charakterze. Do tradycyjnych należą niewątpliwe klasyki, jak dachówka karpiówka oraz zakładkowe dachówki esówki, czyli holenderki klasyczne. W tej grupie znajdą się też dachówki marsylki, o rustykalnej estetyce oraz dachówki reńskie, które wykorzystywane są często także w bardziej nowoczesnej stylistyce. Nieco unowocześnioną wersją tradycyjnej holenderki są też holenderki płaskie, w których charakterystyczna fala jest nieco złagodzona. Najbardziej nowoczesnym wzorem dachówek ceramicznych jest zaś dachówka płaska, o minimalistycznej formie, która nie posiada żadnych upiększeń i ma całkowicie gładką powierzchnię.
Powłoki stosowane w przypadku dachówek ceramicznych to angoba lub glazura, których zadaniem jest zabezpieczenie chropowatej powierzchni gliny. Nadaje jej to gładkość, domyka porowatości, uniemożliwia nasiąkanie wilgocią oraz chroni przed zabrudzeniami a nawet porastaniem mchem. Powłoki umożliwiają także nadanie dachówkom niemal dowolnego koloru. Dachówki w powłokach znacznie dłużej zachowują estetyczny wygląd a dach chroniony jest przed starzeniem. Angoba jest warstwą szlachetnych glinek połączonych z minerałami lub tlenkami metali. Jest to gładkie, lecz satynowe wykończenie, które dobrze chroni powierzchnię, jednak nie domyka porów szczelnie, dlatego pokrycie dachowe zachowuje naturalne właściwości dyfuzyjne. Glazura jest powłoką ze stopionego szkliwa. Zapewnia kryształowy połysk i gładkość tak wysoką, że nie osadzają się na niej trwale zanieczyszczenia. Żaden rodzaj powłoki nie przedłuża trwałości technicznej, a jedynie estetyczną dachu, glazura znaczniej dłużej nie będzie wymagała konserwacji.
Nowoczesne dachówki w powłokach z angoby lub glazury, w przeciwieństwie do naturalnych, które powstawały jeszcze na przykład sto lat temu, mogą mieć bardzo wiele kolorów, przez co można z nimi tworzyć naprawdę różne kompozycje wizualne budynku. Obecnie w ofertach niemal każdego producenta dachówek ceramicznych znaleźć można zarówno modele naturalne, czyli w kolorze ceglastym pochodzącym od naturalnej gliny i mogącym mieć różne odcienie czerwieni, w zależności od złoża tego surowca, ale też dachówki w powłokach, gdzie palety kolorystyczne są niezwykle bogate. Popularne modele dachówki ceramicznej znaleźć można w kolorach od żywej czerwieni, przez bordo aż do głębokich brązów, a w modnych w nowoczesnym budownictwie kolorach chłodnych, jak szarości, grafity czy antracyt, aż po głęboką czerń. Wszystkie te kolory mogą występować w najróżniejszych odcieniach i intensywnościach i będą się prezentować zupełnie inaczej w satynowej powłoce z angoby, inaczej zaś na kryształowo lśniącej glazurze.
Dachówki ceramiczne wyrabia się z selekcjonowanej gliny, do której dodaje się niekiedy domieszki uszlachetniające oraz mogą być one pokryte powłokami z glazury lub angoby. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że dachówki mają precyzyjną konstrukcję i ułożone na dachu zapewniają maksymalną szczelność pokrycia dachowego. Przygotowana odpowiednio, odpowietrzona glina poddawana jest formowaniu poprzez tłoczenie w prasie stemplowej lub prasy ślimakowej, czyli metodą ciągnioną. Tak przygotowane, uformowane dachówki muszą zostać wysuszone, po czym następuje proces wypalania w specjalistycznych piecach, w których temperatura może osiągać nawet ponad 1200. Dzięki temu dachówki uzyskują wymaganą trwałość oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Wraz ze wzrostem popularności budownictwa, które odchodzi coraz bardziej od tradycyjnych form, coraz częściej wybierane są projekty o nowoczesnej, minimalistycznej formie oraz harmonijnej, surowej kolorystyce. Równolegle z tym trendem wzrasta zainteresowanie takimi dachówkami ceramicznymi, które w subtelny sposób podkreślą właśnie taki charakter tych domów. Będą to oczywiście dachówki płaskie, które wytwarzane są w wielu, modnych kolorach oraz zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych formatach. To jednak nie wszystko, ponieważ zarówno w całkowicie nowoczesnych projektach architektonicznych, jak i w tych z pogranicza tradycji i nowoczesności wybierane są często dachówki takie jak hugenotki, holenderki płaskie a nawet dachówka marsylka, przez wzgląd na jej geometryczną formę.
Wykonanie dachu ceramicznego trzeba zlecać doświadczonym i sprawdzonym fachowcom. Oszczędzanie w postaci wybierania najtańszej, niedoświadczonej ekipy można uznać za pierwszy, poważny błąd. Podczas prac uważać trzeba na właściwe położenie membrany, z odpowiednio szerokimi, klejonymi zakładami, unikając uszkodzeń ciągłości warstwy. Istotne jest także precyzyjne zmierzenie dachu i wykonanie równych łat i kontrłat, aby ułożone dachówki tworzyły niezaburzoną powierzchnię. Bardzo ważne jest zastosowanie profesjonalnych akcesoriów, jak dachówki wentylacyjne, zabezpieczenia okapu i kosza dachowego, precyzyjnie wykonane obróbki blacharskie bądź z użyciem taśmy kominowej. Należy pamiętać, aby dachówek nie docinać na dachu, ponieważ można uszkodzić zarówno membranę, jak i gotowe już pokrycie. W trakcie układania dachówek warto regularnie obserwować, czy ich rzędy wypadają równo – w tym celu warto zejść czasem z dachu i przyjrzeć się dachówkom z różnych perspektyw. Jest to szczególnie ważne w przypadku dachówek płaskich, na powierzchni których widoczna jest każda nierówność.
Wymiana ceramicznego pokrycia dachowego zawsze wymaga dokładnego sprawdzenia kondycji drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu. Konieczna jest pewność, że są one stabilne i utrzymają ciężar przez kolejne kilkadziesiąt lat. Uszkodzone, spróchniałe czy zgniłe elementy należy wymienić. Wymiany wymagają także stare łaty i kontrłaty, często także hydroizolacja z papy lub całego sztywnego poszycia dachowego na membranę dachową. Równie ważne jest także utworzenie rusztu pod nowe dachówki, czyli łat i kontrłat. Tworzy się je z zaimpregnowanego drewna konstrukcyjnego. Kontrłaty mocuje się wzdłuż krokwi, a na nich umieszcza się łaty, przeznaczone do mocowania nowych dachówek. Muszą być one skonstruowane w taki sposób, aby położone dachówki nie stykały się ani ze sztywnym poszyciem, ani z membraną dachową – zapewni to odpowiednią wentylację pod pokryciem. Przy tworzeniu takiego rusztu ważne jest dokładne wyprowadzenie płaszczyzny dachu, do czego przydatne będą drewniane kliny. Na remontowany dach warto jest wybrać dachówki z dużą tolerancją przesuwu.

9. Jakie kształty dachówek ceramicznych są najtrudniejsze do położenia

poradnik dachówki ceramiczne
Największy kłopot przy układaniu sprawiają dachówki mnich-mniszka, być może dlatego nie są zbyt często wybieranym modelem. Zaraz po nich są bezzakładkowe dachówki karpiówki, szczególnie jeśli chodzi o wzór w koronkę, co wymaga przygotowania naprawdę precyzyjnie rozmierzonych łat dachowych. Układanie karpiówek także musi być idealnie dokładne, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać wymaganą szczelność pokrycia. Innego rodzaju trudności przysparza kładzenie dachówki płaskiej, ponieważ specyfika pokrycia sprawia, że na płaszczyźnie dachu widoczna jest każda nierówność, dlatego dachówki muszą być położone idealnie na równie idealnie przygotowanym ruszcie. Jeżeli w dodatku dachówka płaska nie będzie układana na mijankę, lecz w liniach prostych, pokrycie może wymagać zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przeciwwodnych. W przypadku pozostałych modeli dachówek ceramicznych większe trudności mogą pojawić się głównie z powodu skomplikowanego kształtu dachu, na przykład wielospadowego, z lukarnami czy wolimi okami, więc dobrane do nich dachówki powinny być niewielkich rozmiarów.

10. Czy dachówki ceramiczne zawsze trzeba mocować mechanicznie

montaż dachówek ceramicznych
Nie. A przynajmniej nie wszystkie i nie na całej powierzchni dachu. Standardowe dachówki ceramiczne nie wymagają mocowania w centralnych częściach połaci, ponieważ położone są one na łatach nośnych i stabilizowane siłą własnego ciężaru – kolejne dachówki i rzędy dociskają i utrzymują poprzednie. Mechanicznego zamocowania mogą wymagać jedynie w niektórych miejscach – stosuje się wtedy przeznaczone do tego celu klamry albo gwoździe dekarskie, można je też przykręcać. Wymagają tego takie obszary dachu, jak jego krawędzie, okolice okapów, kalenic czy też koszy dachowych, miejsca wokół komina, okien. W przypadku dachów o nachyleniu w przedziale od 40 do 60 zalecane jest zamocowanie mniej więcej co trzeciej dachówki na całej połaci. Mocowanie mechaniczne dachówek zakładkowych konieczne jest z kolei na całej powierzchni dachu w przypadku, gdy kąt nachylenia połaci jest większy niż 60. Niestandardowy kształt dachówki ceramicznej, jaką jest dachówka mnich-mniszka, ze względu na swoją budowę także wymaga pełnego mocowania mechanicznego, każdej dachówki i na całej powierzchni dachu.

Dowiedz się wszystkiego o dachówkach w extraDACH

Odwiedź dowolną siedzibę naszej hurtowni i poznaj naszą ofertę dachówek ceramicznych oraz dowiedz się wszystkiego o tym rodzaju pokrycia dachowego – nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania oraz pomogą w doborze zarówno odpowiedniego rodzaju dachówek, jak i wszelkich dodatków ceramicznych i pozostałych akcesoriów. Skontaktuj się z nami:

Szukasz dachówek ceramicznych? Interesuje Cie jakiś konkretny model?

Prześlij do nas projekt swojego dachu i poznaj nasze propozycje cenowe dachówek ceramicznych – za darmo i bez zobowiązań:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę na dachówki ceramiczne? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Zadzwoń do nas i porozmawiaj z naszym specjalistą a dowiesz się wszystkiego o naszej ofercie dachówek:
Prześlij do nas projekt swojego dachu i poznaj nasze propozycje cenowe dachówek ceramicznych – za darmo i bez zobowiązań:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę na dachówki ceramiczne? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Zadzwoń do nas i porozmawiaj z naszym specjalistą a dowiesz się wszystkiego o naszej ofercie dachówek:

Dachówki ceramiczne dostępne są we wszystkich naszych oddziałach! Przyjedź i sprawdź

 

 

Dachówki ceramiczne dostępne są we wszystkich naszych oddziałach! Przyjedź i sprawdź