Jak przygotować dach pod dachówkę ceramiczną

W projektach dachów skośnych określona jest zarówno konstrukcja więźby, jak i rodzaj zewnętrznego pokrycia. Gdy mają to być dachówki ceramiczne, szczegółowo określone są do tego odpowiednie przekroje elementów więźby, aby mogły one zapewnić wymaganą wytrzymałość i poradzić sobie z ciężarem ceramiki dachowej. Do prawidłowego położenia dachówek ceramicznych ważne jest tak samo odpowiednie przygotowanie podłoża, zaplanowanie prac oraz wybór dopasowanych materiałów. Dzięki temu cała konstrukcja zwieńczona ceramicznym pokryciem dachowym będzie nie tylko pięknie się prezentować, ale także zapewni wymagane właściwości w zakresie ochrony przed przeciekaniem oraz utratą ciepła z wnętrza domu.

Dachówka ceramiczna – od czego zacząć przygotowanie dachu

przygotowanie dachu pod dachókę ceramiczną
Więźba dachowa pod dachówki ceramiczne musi mieć określone właściwości oraz wytrzymałość, dlatego najczęściej zalecane jest, aby do jej wykonania wybierać drewno sosnowe, świerkowe lub modrzew, które znakomicie sprawdzają się w tej roli. W ich przypadku nie ma nawet konieczności impregnowania, ponieważ wykazują znakomitą trwałość przez wiele lat. Ważne jest za to odpowiednie wysuszenie, dzięki któremu wilgotność drewna zmieści się w granicach 15 – 20%. Najlepiej jest wybierać drewno konstrukcyjne, które opatrzone zostało odpowiednią klasą wytrzymałości, dzięki czemu można mieć całkowitą pewność, że konstrukcja poradzi sobie ze wszystkimi powierzonymi zadaniami.
Przygotowanie całej drewnianej konstrukcji dachu skośnego wymaga także bardzo precyzyjnego obmierzenia, w którym pod uwagę wzięte zostaną takie czynniki, jak równoległe ułożenie okapu i kalenicy, prostopadłe ustawienie szczytów dachu do okapu oraz, co w zasadzie najistotniejsze pod dachówki ceramiczne, wyznaczenie średniego rozstawu łat, na podstawie średniej szerokości krycia wybranego modelu dachówki ceramicznej. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne zaplanowanie szczegółów połaci dachowej. Aby prawidłowo wyliczyć średni rozstaw łat, należy ułożyć jedna obok drugiej 10 dachówek, najpierw zmierzyć je w ułożeniu maksymalnego zsunięcia, a następnie największego rozsunięcia, przy czym warto do tego celu wybrać pojedyncze dachówki z kilku osobnych palet.
jak przygotowac dach pod dachówkę ceramiczną wieźba dachowa
Wykonanie łat i kontrłat jest ściśle zależne od rodzaju wybranego pokrycia dachowego. Przekrój łat musi być dopasowany do wagi wybranych dachówek, a także kąta nachylenia dachu czy też szerokości rozstawu krokwi. Najczęściej spotykane wymiary łat dachowych to m.in. 6 cm x 4,5 cm x 4,5 cm x 5 cm, z kolei w przypadku kontrłat bywa to zwykle przekrój 2,5 cm x 5 cm lub 3 cm x 5 cm a czasem nawet aż 4 cm x 6 cm. Zadaniem kontrłat jest odpowiednie podniesienie wysokości warstwy dachówek, tak aby pod ich powierzchnią powstał kanał wentylacyjny, który umożliwi wymianę powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci.

Niezależnie od modelu dachówek jaki wybierzesz, powłoki, koloru czy kształtu – u nas zawsze otrzymasz darmową wycenę i poradę specjalistów. Wypełnij formularz aby otrzymać darmową wycenę.

Zabezpieczenie dachu pod dachówkę ceramiczną – folia dachowa

Membrany dachowe mają za zadanie ochronę konstrukcji dachu i są nieco nowszą alternatywną dla papy. Ułatwiają także wentylację pod pokryciem a przy tym są łatwe w montażu i wykazują dużą wytrzymałość. Stanowią bardzo skuteczną izolację przed przedostawaniem się wilgoci w wewnętrzne struktury dachu wraz z jego ociepleniem, przy jednoczesnym umożliwianiu odprowadzania nadmiaru wilgoci powstającej na poddaszu i przedostającej się w głąb konstrukcji dachu i do warstw ocieplenia. Stosowana dawniej papa stanowiła dobrą warstwę hydroizolacyjną, ale wymagała wykonania skutecznej wentylacji, co nie jest wcale zbyt łatwe. Brak odpowiedniej wentylacji mógłby z czasem doprowadzić do zawilgocenia drewnianych elementów konstrukcyjnych, butwienia i zagrzybienia oraz nieodwracalnych, poważnych uszkodzeń. Wilgoć nie sprzyja także warstwom izolacji, ponieważ jeżeli zaczynają być mokre, przestają pełnić swoją funkcję. To, na jaką membranę dachową się zdecydować zależy od wybieranego rodzaju pokrycia dachowego, jednak niezależnie od tego warto zwrócić uwagę na takie jej cechy, jak przede wszystkim odporność na promieniowanie UV, aby w czasie, gdy pozostanie ona jeszcze odkryta, czyli przed wykonaniem pokrycia, jej parametry nie uległy obniżeniu.

Przygotowanie dachu pod dachówkę ceramiczną – pełne deskowanie

dachówka ceramiczna na dach jak przygotowac (1)
Inną możliwością przygotowania dachu pod dachówkę ceramiczną jest pełne deskowanie – z pewnością jest to droższa opcja, jednak trwałość także będzie nieporównywalnie dłuższa. W przypadku dachów, których kąt nachylenia jest mniejszy niż 22, wykonanie pełnego deskowania z hydroizolacją z papy (tzw. sztywne poszycie) jest opcją wręcz zalecaną, ponieważ znacznie lepiej poradzi sobie z tą specyfiką dachu. Sztywne poszycie dachu dobrze sprawdzi się właściwie w przypadku zarówno niewielkich, jak i dużych kątów nachylenia, w dodatku niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia dachowego. Jednak z powodu ceny materiałów i trudności wykonania, nie będzie to zbyt opłacalne w przypadku dachów o skomplikowanej budowie, ponieważ wymagać będzie zbyt dużo docinania. Trudności w wykonaniu przełożą się także na koszty robocizny, dlatego takich przypadkach znacznie bardziej opłacalnym wyborem będzie membrana dachowa. Jeżeli jednak wszystkie okoliczności sprzyjają decyzji o zastosowaniu pełnego deskowania, na materiał do jego wykonania najlepiej będzie wybrać tradycyjne deski albo drewnopochodne płyty. Najlepszym drewnem do wykonywania deskowania są znów – drzewa iglaste (świerk, sosna, jodła), ze względu na wysoką trwałość i wytrzymałość w porównaniu do innych rodzajów drewna konstrukcyjnego. Coraz chętniej stosowane są np. płyty OSB, jednak przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na to, by były one wodoodporne. Niezależnie od wybranego materiału na sztywne poszycie zawsze należy na koniec pokryć je papą albo specjalną folią wstępnego krycia.
przygotowanie dachu pod dachówkę ceramiczną

Sprawdź inne poradniki dotyczące dachówek ceramicznych

Najlepsze dachówki ceramiczne

Cena dachówek ceramicznych

ceny dachówek ceramicznych

TOP 8 dachówek ceramicznych

ceramiczne dachówki płaskie

ceramiczne dachówki płaskie

Dachówki ceramiczne i akcesoria dodatkowe – wszystko w extraDACH

W hurtowniach extraDACH, które znaleźć można na terenie całej Polski, zaopatrzysz się zarówno w dachówki ceramiczne, jak i we wszelkie dodatkowe akcesoria, które będą potrzebne do przygotowania dachu pod jej położenie. Szeroki wybór materiałów budowlanych, jaki posiadamy w naszej ofercie, umożliwia dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do każdej konstrukcji dachowej, a mnogość kształtów i kolorów dachówek – trafienia w każdy gust estetyczny. Dowiedz się więcej:

Szukasz dachówek ceramicznych? Interesuje Cie jakiś konkretny model?

Poznaj nasze ceny – prześlij nam projekt dachu, wybierz produkty i sprawdź, ile to może kosztować:
Jeśli masz dodatkowe pytania o naszą ofertę dachówek ceramicznych – napisz do nas:
Wszelkich informacji na temat naszej oferty dachówek udzielają także nasi wyspecjalizowani konsultanci:
Poznaj nasze ceny – prześlij nam projekt dachu, wybierz produkty i sprawdź, ile to może kosztować:
Jeśli masz dodatkowe pytania o naszą ofertę dachówek ceramicznych – napisz do nas:
Wszelkich informacji na temat naszej oferty dachówek udzielają także nasi wyspecjalizowani konsultanci:

Dachówki ceramiczne dostępne są we wszystkich naszych oddziałach! Przyjedź i sprawdź

 

 

Dachówki ceramiczne dostępne są we wszystkich naszych oddziałach! Przyjedź i sprawdź