DachóWka ceramiczna - poznaj kształty

Dachówki ceramiczne to jedyny rodzaj pokrycia dachowego, który zapewnia tak niespotykany przekrój możliwości, zarówno w zakresie rozwiązań technicznych, jak i kształtów wraz z kolorami. Mówiąc o dachówkach trudno wręcz wyobrazić sobie jakiś jeden, wzorcowy kształt, bo tak naprawdę to jedynie zbiorcza i bardzo ogólna nazwa bardzo szerokiej kategorii produktowej. Właśnie ta cecha, zaraz obok nawet stuletniej trwałości oraz najwyższej dostępnej estetyki, to jedna z największych zalet dachówek ceramicznych, ponieważ każdy znajdzie wśród nich dokładnie to, czego szuka, niezależnie od stylu budownictwa oraz preferencji estetycznych.

Wachlarz możliwości z kształtami dachówek ceramicznych

kształty dachówek ceramicznych
W szeroko rozumianej kategorii ceramicznych pokryć dachowych idealne dla siebie rozwiązanie znajdą zarówno miłośnicy kilkusetletniej tradycji, która znajdzie odzwierciedla się w postaci naturalnych dachówek o charakterystycznym, ceglanym kolorze, jak i ci, którzy nastawieni są na najwyższy wymiar nowoczesności. Po drodze są jeszcze oczywiście rozwiązania pośrednie, uniwersalne oraz bardziej wymyślne, a to wszystko dostępne dodatkowo w różnych wydaniach – dziesiątkach kolorów oraz różnych typach wykończenia, czyli w postaci naturalnej lub z powłoką z glazury lub angoby.

Producenci dachówek ceramicznych

Poznaj dachówki ceramiczne najbardziej uznanych producentów. 

Dachówki w kształtach tradycyjnych oraz nowoczesnych

Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe wśród dachówek ceramicznych, na samym początku warto zadać sobie pytanie, jaką stylistykę estetyczną mają reprezentować. Jeżeli więc wybór dotyczy istniejącego budynku to sprawa jest z założenia prosta, bo o wiele łatwiej będzie wyobrazić sobie efekt końcowy w odniesieniu do różnych kształtów dachówek. Natomiast dom, który jest dopiero w fazie projektowej, w zależności od wybranych elementów i detali wykończeniowych może jeszcze zyskać drobne zmiany w końcowym efekcie i wszystko zależy od ich odpowiedniego dopasowania. Niezależnie od charakteru budynku, zupełnie co innego uzyskamy wybierając klasyczne, faliste dachówki ceramiczne w ciepłych odcieniach czerwieni, a inny, gdy będzie to grafitowa dachówka płaska. Dlatego jeżeli chcesz poznać wszystkie dostępne obecnie na rynku pokryć dachowych możliwości w zakresie kształtów dachówek ceramicznych, to przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe zestawienie, aby pomóc Ci odnaleźć dachówkę idealną!

Dachówki ceramiczne w tradycyjnym stylu – klasyczne kształty

koramic dachówki uniwersalne
Jeżeli remontujesz dom z tradycjami lub planujesz budowę domu stylizowanego na minioną epokę, lub nawet po prostu cenisz sobie klasykę, także w nowoczesnych odsłonach, wśród dachówek które mogą Ci się spodobać z pewnością znajdą się takie w wariancie naturalnym, czyli bez powłoki wykończeniowej (mają niejednolite kolory i tworzą naturalny, żywy efekt dachu), a także te w zbliżonych do naturalnego kolorach, czyli odcieniach czerwieni, które będą wykończone glazurą lub angobą. Oczywiście ceglana i czerwona kolorystyka nie jest jedyną, która sprawdzi się w tradycyjnych projektach, jednak zakres kolorów jest tak szeroki, że tych najlepiej szukać dopiero po wybraniu kształtu dachówki. W obrębie tradycyjnych kształtów i wzorów dachówek znajdą się przede wszystkim:
ich nazwa pochodzi od kształtu fali, który przypomina literę „S”. Ich bardziej profesjonalna nazwa do holenderka. To tradycyjny, zaokrąglony, falisty przekrój, który po ułożeniu na dachu tworzy falującą powierzchnię, tworzącą świetliste refleksy. Jest to bardzo popularny kształt dachówki zakładkowej, który można znaleźć w modelach wszystkich większych producentów ceramiki dachowej, często nawet w wielu wydaniach – drobno i wielkoformatowych, z wydatniejszą lub subtelną falą lub nawet z zaokrągleniem tworzącym wyraźne, poziome linie. Ponieważ jest to kształt tradycyjny zmierzający w stronę neutralnego, esówki mają naprawdę szeroki wachlarz zastosowań, którego nie trzeba ograniczać wyłącznie do klasycznego stylu budownictwa, ponieważ holenderki świetnie sprawdzą się także w nowoczesnych projektach, nieco łagodząc ich minimalistyczną formę.

Dachówki marsylskie

dachówka marsylka
zaliczane do wzorów tradycyjnych, dachówki zakładkowe o wyrazistym, nieco kanciastym podwójnym żłobieniu. Marsylka idealnie podkreśli styl rustykalny i bez wątpienia będzie się wyróżniać bardziej, niż większość popularnych wzorów. Podwójna mulda na każdej dachówce po ułożeniu na dachu tworzy bardzo wyrazisty światłocień, który będzie dobrze się komponował z charakterem budowli zabytkowych oraz tradycyjnych, w których stawia się na mocniejsze akcenty estetyczne. Zupełnie inne rezultaty można uzyskać dzięki możliwości układania marsylki zarówno klasycznie, jak i na mijankę (z przesunięciem), a intensywność tworzonych na dachu refleksów może zależeć od wyboru wykończenia – od dachówek naturalnych w matowym wydaniu, po lśniącą glazurę.
to kształt o wyjątkowo długiej tradycji, który można spotkać w kilku, nieco odmiennych wariantach, na przykład gładkie, ze żłobieniami, z zaokrąglonym lub ściętym noskiem. Wzór karpiówki daje wiele możliwości aranżacyjnych, jak na przykład możliwość układania we wzór rybiej łuski lub na koronkę, co pozwala uzyskać diametralnie odmienne efekty. Gdy połączyć te możliwości z różnymi dostępnymi wykończeniami, czyli z różnorodnością kolorów i powierzchni, można uzyskać efekty pasujące zarówno do odnawianych, tradycyjnych budowli, jak i współczesnego budownictwa o wyjątkowym charakterze. Karpiówka jest bez wątpienia bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku skomplikowanych dachów, o wielu załamaniach połaci czy na lukarny z wolim okiem.

Nowoczesne kształty dachówek ceramicznych

nowoczesne dachówki koramic płaskie
Nowoczesne budownictwo nie ma jednorodnego charakteru – czasem przeważa w nim minimalizm i zachowawcza kolorystyka, innym razem to odważne, nietuzinkowe projekty z wyrazistymi akcentami. Wśród kształtów dachówek ceramicznych, które znajdą swoje zastosowanie w nowoczesnych formach architektonicznych znajdą się więc rozwiązania, które wpiszą się w stylistykę wszystkich tego typu budowli. Na ostateczny efekt wpłynie też niewątpliwie wybrany wariant wykończenia, które może być zarówno satynowe czy wręcz matowe, jak i o kryształowym połysku, a także wybrana kolorystyka, wśród której również znajdzie się wiele interesujących możliwości. W nowoczesnym budownictwie sprawdzą się takie kształty dachówek ceramicznych, jak:
kształty z tej kategorii już od kilku lat biją rekordy sprzedaży. Dachówki płaskie to bez wątpienia pierwszy kształt dachówek, jaki nasuwa się na myśl w kontekście nowoczesnych pokryć dachowych. Są kwintesencją minimalizmu – tworzą całkowicie płaską, gładką powierzchnię, bez jakichkolwiek wypukłości czy załamań, a jedyną strukturę na dachu tworzą linie – wyraźniejsze pionowe i subtelniejsze poziome, lub gdy ułożone są z przesunięciem, tworząc wyjątkowy, geometryczny efekt. Płaskie modele można znaleźć zarówno w niewielkim formacie, umożliwiającym większą plastyczność w układaniu na bardziej skomplikowanych powierzchniach, oraz w bardzo dużych formatach, które docenią posiadacze rozłożystych, dwuspadowych połaci.
Holenderki płaskie są nieco zmodyfikowaną odmianą klasycznych holenderek (esówek) i można właściwie uznać je za wzór uniwersalny, co oznacza, że będą odpowiednim rozwiązaniem nie tylko w przypadku nowoczesnych budynków, ale także i tych tradycyjnych. Nieco złagodzona fala tworzy na dachu falisty efekt o widocznej, charakterystycznej strukturze. Wśród modeli holenderki płaskiej znajdą się zarówno duże, jak i mniejsze formaty, co także daje dowolność w zakresie typu dachu, na którym ma zostać położona. Na ostateczny efekt wizualny na dachu wpływać będzie także kolorystyka, przy czym te bardziej stonowane odcienie współgrają lepiej z nowoczesną bryłą, zaś kolorystyka ciepła, w tym warianty naturalne dachówek, podkreślą tradycyjny wymiar budynków.
chociaż wzór dachówki reńskiej posiada długą historię, to jednak sama jej wizualna forma może być określona jako wygodny kompromis pomiędzy nowoczesną dachówką płaską a wzorami o falistej formie, dlatego dachówka reńska może stanowić idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym trudno jest podjąć decyzję o wyborze danego stylu. Kształt ten posiada pojedynczą, spłaszczoną a wręcz ściętą falę, co sprawia, że na dachu tworzy strukturę o lekkiej, geometrycznej fakturze, jednak znacznie bardziej wyrazistej, niż w przypadku kształtu dachówki płaskiej. Bez wątpienia jest to wzór jedyny w swoim rodzaju, który będzie się wyróżniał w każdym otoczeniu i zachwycał swą wyjątkowością.

Poznałeś już kształty dachówek - teraz poznaj ich ceny

Wybrałeś już kształt dachówki? wypełnij formularz i napisz nam jaką dachówkę potrzebujesz a my ją wycenimy

Możesz także przesłać nam e-mail z projektem swojego dachu – my wyliczymy za darmo potrzebne ilości i przygotujemy ofertę

Zadzwoń do nas jeżeli masz dalej pytania dotyczące kształtów dachówek z chęcią odpowiemy!

Wybrałeś już kształt dachówki? wypełnij formularz i napisz nam jaką dachówkę potrzebujesz a my ją wycenimy

Możesz także przesłać nam e-mail z projektem swojego dachu – my wyliczymy za darmo potrzebne ilości i przygotujemy ofertę

Zadzwoń do nas jeżeli masz dalej pytania dotyczące kształtów dachówek z chęcią odpowiemy!

Dachówki o różnych kształtach dostępne na naszych magazynach: