Dachówka wentylacyjna – niezbędne akcesorium dachowe

Podejmując decyzję o budowie wymarzonego domu, bardzo często popełniamy ogromny błąd, zapominając o zaopatrzeniu się niezbędne elementy wykończeniowe. Nieprawidłowo dopasowane, a często pomijane mogą pociągnąć za sobą negatywne skutki dla konstrukcji całego budynku. Dla zwiększenia trwałości naszego dachu niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednia wentylacja, dlatego tak istotne staje się zakup niezbędnych akcesoriów dachowych, jakim są dachówki wentylacyjne. Warto pamiętać, że odpowiedni przepływ powietrza pod pokryciem dachowym zwiększą długowieczność i odporność naszego dachu, dlatego też dachówka wentylacyjna cieszy się dużym zainteresowaniem w budownictwie mieszkalnym.
extraDACH / Dachówka / Dachówka wentylacyjna – niezbędne akcesorium dachowe

Dachówka wentylacyjna – rola i znaczenie

dachówka wentylacyjna
Odpowiednia wentylacja naszego dachu to jedno z ważniejszych zadań. Przedostanie się wilgoci może doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszyć właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych. Warto także pamiętać, że zawilgocone pokrycie dachowe wykazuje mniejszą żywotność. Za doprowadzenie świeżego powietrza odpowiadają otwory lub szczeliny wlotowe. Ich uzupełnienie stanowią właśnie właściwie rozmieszczone dachówki wentylacyjne. Odprowadzą one spod połaci dachu odpowiednią ilość powietrza, tym samym zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza, umożliwiają usunięcia z wnętrza budynku nadmiaru pary wodnej. W ten sposób nie tylko chronią wszystkie elementy dachu, ale także zapewniają bardziej komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń.

Chcesz dokładnie poznać cenę wybranej przez Ciebie dachówki? Wypełnij formularz – za darmo wycenimy zarówno ilości dachówek jak i akcesoriów dachowych potrzebnych do realizacji Twojego projektu. 

Dachówka wentylacyjna – zastosowanie

dachówki wentylacyjne w połaci dachu (1)
Znaczącą rolę w doborze i montażu dachówek wentylacyjnych odgrywa fachowość zarówno doradców handlowych, jaki i dekarzy montujących nasze akcesorium. Przyjęło się, że dachówkę montuje się w konkretnych sytuacjach (w dachach o dużej powierzchni, czy w domach o nietypowej konstrukcji). Szczególnie przydatne są na połaciach dużych rozmiarów, na których same otwory w okapie mogą okazać się niewystarczające. Biorąc pod uwagę przeznaczenie dachówek wentylacyjnych, to ważne mieć świadomość gdzie i jak prawidłowo je umieszczać. Ich rozplanowanie oraz liczbę należy dostosować do rozmiaru połaci oraz jej budowy. Zazwyczaj zakłada się, że jeden produkt tego rodzaju wystarcza na 13 metrów kwadratowych dachu. Musimy jednak mieć na uwadze, że na cyrkulację powietrza mają wpływ również akcesoria i elementy konstrukcyjne znajdujące się na całej połaci jak kominy czy okna dachowe.
dachówki wentylacyjne w połaci dachu (2)
Dachówki wentylacyjne znajdują zastosowanie również w wielu dachach pochyłych czy przypadku dachów o mniej typowej budowie – czyli na przykład takich, które pozbawione są kalenicy pełniącej funkcję wylotu pary wodnej. Dachówka wentylacyjna w takich sytuacjach powinna znajdować się przy kalenicy. Rozmiar szczeliny wentylacyjnej na dachach dwuspadowych wynosi około 0,05 % powierzchni dachu, przy czym w przypadku dachów dwuspadowych dotyczy to każdej połaci osobno. W przypadku dachówek wentylacyjnych przy kalenicy często dodatkowo zaleca się użycie taśmy wentylacyjno- uszczelniającej. Dachówkę wentylacyjną montuje się także często w obrębie okapu. Dachówka wentylacyjna zapewniająca przepływ powietrza powinna tu obejmować optymalny rozmiar szczeliny przynajmniej 0,2 % powierzchni pokrycia dachowego. Oznacza to, że dla krokwi o długości 10 m wynosi on 200 cm2/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wylotowego, pamiętajmy także, aby uwzględnić fakt, że przekrój efektywny jest zawężany ze względu na kontrłaty i krokwie.
cena dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne

dachówki betonowe

Dachówki betonowe

akcesoria dachowe

Ile kosztuje m2 dachówki

Dachówki wentylacyjne w ofercie hurtowni extraDACH

Dachówki wentylacyjne to niezbędne akcesorium wykończeniowe naszej połaci dachowej. Nieprawidłowo dobrane, zamontowane lub pominięte w planowaniu krycia naszej połaci mogą pociągnąć za sobą negatywne skutki dla funkcjonowania całego dachu. Warto zatem w kwestii zaufać doświadczeniu pracowników hurtowni extraDACH, którzy pomogą Ci w dobraniu dachówek wentylacyjnych do Twojego dachu i wytłumaczą istotę ich wykorzystania! Zapraszamy do oddziałów w całej Polsce, gwarantując, że fachowa obsługa i szeroki wybór dachówek wentylacyjnych, zapewni Ci to czego właśnie szukasz! Zapraszamy do najbliższego oddziału extraDACH!

Sprawdź czy aktualnie posiadamy dachówki wentylacyjne do Twojego dachu

Zadaj nam nurtujące Cię pytania odnośnie dachówek wentylacyjnych i pozwól nam rozwiać wszystkie wątpliwości!
Napisz nam o swoim oczekiwaniach co do roli i znaczenia dachówek wentylacyjnych i ciesz się profesjonalnym doradztwem w naszych oddziałach!
Zadzwoń do najbliższego oddziału extraDACH i uzyskaj wszystkie odpowiedzi dotyczące funkcjonowania dachówek wentylacyjnych!

Dachówki wentylacyjne dopasowane indywidualnie do Twojego dachu dostępne w oddziałach hurtowni extraDACH w całym kraju!