Ile kosztuje m2 dachówek

Dachówki to znany dosłownie od wieków, jeden z najbardziej estetycznych i eleganckich rodzajów pokrycia dachowego, zapewniający przy tym niebywałą trwałość dachu, która sięgać może nawet ponad 100 lat. Dachówki cieszą się zarówno popularnością, jak i olbrzymim zaufaniem na całym świecie, tym bardziej, że mnogość rodzajów, kształtów, rozmiarów i sposobów wykończenia jest na tyle różnorodna, że można dostosować je do właściwie każdego rodzaju stylu architektonicznego oraz gustu.
extraDACH / Dachówka / Ile kosztuje m2 dachówki
ile kosztuje m2 dachówek
Ponadto, chociaż dachówki znane są ludzkości od setek lat, to ostatnich kilka dziesięcioleci wprowadziło wiele zmian w ich budowie i wykończeniu, dzięki czemu wiele modeli to teraz bardzo skomplikowane, wysokiej jakości materiały, zapewniające najwyższą szczelność, bezpieczeństwo użytkowania oraz szczególną estetykę. Obecnie warto jest rozpatrzyć wybór dachówek z uwagi na ich niezaprzeczalne zalety oraz fakt, że ostatnio stają się pokryciem coraz bardziej konkurencyjnym chociażby w odniesieniu do pokryć z blachy, których ceny pędzą w górę.

Chcesz dokładnie poznać cenę wybranej przez Ciebie dachówki? Wypełnij formularz – za darmo wycenimy zarówno ilości dachówek jak i akcesoriów dachowych potrzebnych do realizacji Twojego projektu. 

Rodzaje dachówek a ich ceny – ceramika i cement

ile kosztuje m2 dachówki ceramicznej i betonowe

Aby opowiedzieć nieco więcej o cenach dachówek, najpierw trzeba dokonać ich podziału na kilka kategorii. Największy z nich oparty jest na rodzaju zastosowanego budulca, dlatego przede wszystkim rozróżniamy dachówki ceramiczne oraz cementowe (betonowe). Dachówki te nieco się od siebie różnią a każde z nich mają swoje zalety oraz ograniczenia. Dachówki ceramiczne wytwarzane są z naturalnej gliny, wypalanej w wysokich temperaturach. Pokrycie z dachówek ceramicznych przetrwa nawet ponad 100 lat oraz dostępne są setki ich najróżniejszych kształtów i rozmiarów. Jest to jednak pokrycie, za które przyjdzie sporo zapłacić, a dach pod ich ułożenie musi mieć odpowiednią wytrzymałość, która poradzi sobie ze sporym ciężarem tego pokrycia dachowego. Z kolei dachówki Betonowe (cementowe) powstają z zaprawy cementowej (tzw. cement portlandzki), wizualnie nie różnią się zbytnio od swojego ceramicznego pierwowzoru, chociaż ich wykończenie oparte jest na innych technologiach, ich trwałość jest nieznacznie krótsza (szacowana na 70 – 100 lat) a wybór możliwych wzorów nieznacznie mniejszy – ograniczony do najpopularniejszych i najbardziej praktycznych modeli, za to ze sporym wyborem kolorystycznym. Największymi zaletami dachówek betonowych w porównaniu do ceramiki dachowej są ich niższa cena oraz mniejsza waga.

Rodzaje dachówek i ich ceny – kształty

ile kosztuje m2 dachówki płaskiej falistej
Jednym z czynników wpływających na cenę dachówek jest ich wykończenie. Dachówki betonowe zawsze wykończone są powłoką uszlachetniającą ze względu na specyfikę i wygląd betonu, mogą to jednak być powłoki matowe lub błyszczące, które nieznacznie różnią się składem. Z kolei dachówki ceramiczne mogą być naturalne (klasyczne, o ceglanym zabarwieniu i matowym wykończeniu bez dodatków) i jest to najtańszy rodzaj dachówek, jak również mogą być pokryte powłoką z glazury lub angoby. Glazura to szklista powłoka o intensywnym, kryształowym połysku, angoba jest zaś nieco mniej lśniąca a dachówki nią pokryte – trochę tańsze niż glazurowane. Oba te rodzaje powłok chronią dachówki przed mchem i porostami, ograniczają także osadzanie się zabrudzeń, przez co dach przez całe dziesięciolecia zachowuje najwyższą estetykę, bez potrzeby regularnego mycia czy konserwacji. Z kolei cena dachówek wynikająca z ich kształtu czy rozmiarów to kwestia zależna w głównej mierze od samego producenta tych pokryć dachowych. Niewątpliwie wyższą cenę można zauważyć w przypadku nowocześniejszych modeli, jak na przykład dachówki płaskie, co wynika pośrednio także z ich budowy, wymagającej bardziej skomplikowanych zabezpieczeń przed przeciekaniem. Sam rozmiar danego modelu nie ma zbytniego wpływu na cenę, o ile rozpatrywać ją w odniesieniu do 1m2 gotowego dachu, nie zaś pojedynczej sztuki.

Ceny 1m2 dachówek – podsumowanie

m2 dachówek ile kosztuje
Do oszacowania kosztu wykonania pokrycia dachowego danego rodzaju pokryciem nie wystarczy jednak wybranie konkretnego modelu i przeliczenie metrażu dachu w odniesieniu do ceny 1m2 dachówek, ponieważ bardzo istotną rolę w całości kosztów dachu odgrywają też dodatkowe elementy ceramiczne (lub cementowe), wchodzące w skład rozpatrywanej linii dachówek. Elementy takie jak gąsiory dachowe, dachówki skrajne, dachówki wentylacyjne czy też trójniki do łączenia kalenic w przypadku wielu połaci. Wśród ofert wielu producentów dachówek w obrębie jednej linii (danego modelu) znaleźć można także pasujące akcesoria dodatkowe, jak płotki przeciwśniegowe czy stopnie kominiarskie, a także klamry do mocowania dachówek, listwy, uchwyty czy grzebienie okapów.
Jeżeli wybrany model dachówek stanowi taką kompletną linię produktów, warto jest skorzystać z tej możliwości, ponieważ wszystkie elementy będą nie tylko idealnie dopasowane kolorystycznie, ale także technicznie, co zapewni maksymalną precyzję wykonania pokrycia. Dodatkowo pod uwagę należy wziąć także informacje producenta dotyczące tego, ile sztuk dachówek potrzebne będzie na pokrycie 1m2 dachu, co nie zawsze jest oczywiste, ponieważ dachówki nachodzą na siebie i część ich rozmiaru wzajemnie się pokrywa. Przedstawione poniżej ceny są uśrednione i dotyczą cen za 1m2 dachówki podstawowej, ponieważ w zestawieniu tego typu nie ma możliwości wliczenia odpowiedniej ilości dodatkowych elementów ceramicznych/cementowych.

można je znaleźć zarówno w wersji ceramicznej, jak i cementowej. Mogą mieć różne wielkości – od drobnych po wielkoformatowe, a także różne sposoby wykończenia. Ceny najtańszych dachówek ceramicznych zakładkowych zaczynają się już od 45 zł (dachówki naturalne), aż do 90 zł (dachówki glazurowane). Nieco inaczej wygląda to w przypadku zakładkowych dachówek betonowych, których ceny wahają się od 35zł do 45zł

ten kształt także znaleźć można niemal we wszystkich możliwych konfiguracjach – od cementowych po ceramiczne, w powłokach z angoby lub glazury. Najtańsze będą betonowe, w cenach od 76zł Do ceramicznych glazurowanych – w cenie 110zł

ten klasyczny i wiekowy kształt powstaje wyłącznie w wariancie ceramicznym, a ceny karpiówek zaczynają się od 18zł (w przypadku naturalnych, w kolorze ceglastym, bez żadnych powłok uszlachetniających) do nawet 50zł w przypadku karpiówek z powłoką z glazury.

Wszystkie podane ceny są cenami katalogowymi netto – od tych cen oferujemy rabaty w zależnosci od ilości nawet do 40%!

Poznaj ceny najlepszych dachówek 2022

Poznaj cenę swojego dachu ceramicznego lub betonowego wypełniając poniższy formularz:
Masz więcej pytań o ceny dachówek? Napisz do nas:

Zadzwoń jeżeli nadal masz pytania odnośnie dachówek ceramicznych

Poznaj cenę swojego dachu ceramicznego lub betonowego wypełniając poniższy formularz:
Masz więcej pytań o ceny dachówek? Napisz do nas:
Porozmawiaj bezpośrednio ze specjalistą extraDACH, zadzwoń:

Dachówki ceramiczne dostępne od ręki w każdym z naszych oddziałów

 

 

Dachówki dostępne od ręki w każdym z naszych oddziałów