Jaką dachówkę wybrać - jaka dachówka na jaki dach

Szukając dachówek szybko można zorientować się, jak wiele rodzajów, kształtów i typów jest do wyboru w tej kategorii pokryć dachowych. Dachówki ceramiczne i betonowe, płaskie, holenderki czy karpiówki – często mają różne właściwości i nieco odmienne przeznaczenie, dlatego warto wybierać świadomie, w oparciu o specyfikację i rodzaj konstrukcji dachowej, na której mają się znaleźć. Poznaj rodzaje dachówek oraz najważniejsze zasady dobierania ich do typu dachu.
extraDACH / Dachówka / Jak dachówkę wybrać

Co warto wiedzieć wybierając krycie dachu dachówką

wybór dachówki w zależności od rodzaju dachu (1)
Dachówki znane są przynajmniej od czasów starożytności, dlatego niewątpliwie jest to jedno z najstarszych na świecie rodzajów pokrycia dachowego. Najstarsze, a więc i najbardziej sprawdzone oraz dopracowane, chociaż trzeba przyznać, że istnieją modele, które już wieki temu były tak zbliżone do ideału, że ich nowoczesne formy różnią się od swoich pierwowzorów jedynie nieznacznie. Wytwarzane współcześnie dachówki ceramiczne i cementowe są jednak bardziej skomplikowane pod względem zamków, odpowiadających za szczelność i stabilność pokrycia, a także zostały wzbogacone o powłoki uszlachetniające, które nadają im wybrany kolor, gładkość powierzchni i ochronę przed namakaniem oraz zabrudzeniami czy grzybami/porostami.
wybór dachówki w zależności od rodzaju dachu (2)
Dachówki są niezwykle popularnie nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie, i poza ekskluzywnymi materiałami, jak np. łupek dachowy, należą do uznawanych za najbardziej eleganckie i szlachetne pokrycie dachu. Powszechność ich zastosowania wspiera także fakt, że dzięki różnorodnym formom i wielkościom pojedynczych dachówek, będą one odpowiednie zarówno w przypadku prostych, dwuspadowych dachów, jak i w przypadku bardzo skomplikowanych konstrukcji, posiadających m.in. wole oka czy lukarny.

Chcesz dokładnie poznać cenę wybranej przez Ciebie dachówki? Wypełnij formularz – za darmo wycenimy zarówno ilości dachówek jak i akcesoriów dachowych potrzebnych do realizacji Twojego projektu. 

Waga i rozmiary dachówek ceramicznych

dobór dachówki do rodzaju dachu jak wybrać odpowiednią dachówkę
W wizję minimalistycznego i surowego budownictwa wpisują się równie stonowane wzory dachówek, wśród których istnieje wiele interesujących możliwości. Niewątpliwie jednak na największą uwagę zasługują dachówki płaskie oraz wzory im pokrewne (wariacje na temat dachówki płaskiej). Płaska dachówka wytwarzana jest obecnie zarówno jako najbardziej znana ceramika dachowa, jak i w nieco nowszej formie – dachówek cementowych. Często występują w dużych formatach, ale bez trudu znaleźć można także niewielkie rozmiary dachówki płaskiej. Trochę więcej ograniczeń występuje w zakresie kolorystyki płaskich dachówek, która w przypadku propozycji większości producentów jest raczej surowa, ograniczona głównie do czerni, grafitu i szarości. Dachówki płaskie cieszą się niezwykłą popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie a wśród wzorów można znaleźć zarówno takie, które stworzą na dachu jak najbardziej zbliżoną do gładkiej powierzchnię, z niewidocznymi liniami dzielącymi rzędy dachówek, jak i takie o wyraźnie zarysowanych liniach, czy to poziomych, czy pionowych. Wiele modeli można ponadto układać zarówno w równych rzędach poziomych, jak i na mijankę.

Dobór rodzaju dachówki do nachylenia połaci

dobór dachówki do rodzaju dachu jak wybrać odpowiednią dachówkę
Zarówno ceramiczne jak i cementowe dachówki przeznaczone są do tworzenia pokryć dachów spadzistych, których kąt nachylenia wynosi przynajmniej 15°. Jednak w przypadku różnych modeli, zakres zalecanych nachyleń połaci może być zupełnie inny, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzać takie informacje w karcie produktu. Wiele zależy bowiem od specyfiki danego rodzaju dachówek, tego w jaki sposób skonstruowane są zamki i zakłady oraz jak skutecznie odprowadza wodę powierzchnia utworzona z dachówek. Najczęściej wytwarzane modele dachówek ceramicznych mogą być stosowane w przedziale nachylenia dachów od 15° do 45°, znajdą się jednak modele, które poradzą sobie ze znacznie większymi pochyłościami, jak na przykład karpiówki. Z kolei wśród najbardziej popularnych modeli dachówek betonowych najczęściej spotkać można takie, które stosować można na dachach o nachyleniu od 22° do 60°. Niektórzy producenci oferują także dodatkowe zabezpieczenia w postaci membran uszczelniających, których zastosowanie pod powierzchnią kładzionego pokrycia dachowego umożliwia ich zastosowanie na dachach od 11° nachylenia, przy zachowaniu odpowiedniej szczelności.
cena dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne

dachówki betonowe

Dachówki betonowe

akcesoria dachowe

Ile kosztuje m2 dachówki

Rodzaje i specyfika dachówek

Podstawowy podział dachówek wyróżnia modele ceramiczne i cementowe (betonowe), które delikatnie choć znacząco się od siebie różnią. Łączy je niewątpliwie wygląd, ponieważ dla niewprawnego oka różnica pozostaje niemal niedostrzegalna. Dachówki ceramiczne mogą być naturalne, o glinianym kolorze, oraz angobowane lub glazurowane. Zapewnia im to głęboki połysk, którego nie da się pomylić z niczym innym. Bardziej lśniące są dachówki ceramiczne w glazurze, w obrębie dachówek angobowanych znaleźć można zarówno gładkie, jak i nieco matowe wykończenia. Z kolei dachówki betonowe pokrywane są powłokami specyficznymi dla danego producenta a ich wykończenie należy do zdecydowanie bardziej matowych. Zarówno wśród dachówek ceramicznych jak i betonowych spotkać można takie same rodzaje najpopularniejszych kształtów, jednak nie da się ukryć, że wśród dachówek ceramicznych znajdzie się o wiele więcej wzorów niestandardowych, a wynika to najprawdopodobniej z tego, że dachówki betonowe w porównaniu do ceramicznych są produktem stosunkowo nowym i wielu producentów powoli i stopniowo rozszerza swoje kolekcje pokryć dachowych w tym zakresie. Wśród najbardziej popularnych kształtów dachówek znajdą się takie, jak m.in.:
wytwarzana jedynie jako dachówka ceramiczna, a jej nazwa wywodzi się od efektu rybiej łuski, który powstaje na dachu nią pokrytą. Ma niewielkie rozmiary i często zdobi dachy „trudne” oraz o wysokich nachyleniach połaci. Może być układana na dwa sposoby – w „rybią łuskę” lub „koronkę”.
jej kształt w przekroju przypomina literę „S”, jest uniwersalna a zastosowanie względem konstrukcji dachu zależy od rozmiarów i specyfiki danego modelu.
to nowoczesny i minimalistyczny wzór, dzięki któremu powierzchnia dachu jest gładka i jednolita, z wyróżniającymi się jedynie prostymi liniami. Kształt ten idealnie prezentuje się na budynkach o nowoczesnym charakterze, ale ze względu na dużą neutralność pokrycia, nie będzie gryzł się także z bardziej tradycyjnym budownictwem.
ma charakterystyczny kształt ze ściętą falą i nieco zaostrzone kształty. To klasyczny i wiekowy wzór, pasujący do dachów o większych rozmiarach i prostej budowie.

to najstarszy typ dachówki zakładkowej, którą charakteryzuje oryginalne, podwójne żłobienie. To wyrazisty wzór, który najlepiej prezentuje się w przypadku tradycyjnego budownictwa i dachów o prostej budowie.

Wszystkie kategorie dachówek ceramicznych i betonowych znajdziesz w ofercie naszej hurtowni, w każdej z istniejących lokalizacji. Dowiedz się więcej o możliwościach i ofercie:

Wybierz swoje dachówki, prześlij nam projekt swojego dachu i poznaj naszą specjalistyczną wycenę specjalnie dla Ciebie:
Masz dodatkowe pytania odnośnie dachówek lub ich doboru? Napisz do nas i dowiedz się więcej:
Wszelkie dodatkowe informacje uzyskasz pod tym numerem telefonu, gdzie z odpowiedziami na wszelkie pytania czekają nasi specjaliści:
Wybierz swoje dachówki, prześlij nam projekt swojego dachu i poznaj naszą specjalistyczną wycenę specjalnie dla Ciebie:
Masz dodatkowe pytania odnośnie dachówek lub ich doboru? Napisz do nas i dowiedz się więcej:
Wszelkie dodatkowe informacje uzyskasz pod tym numerem telefonu, gdzie z odpowiedziami na wszelkie pytania czekają nasi specjaliści:

Przyjedź do nas i zobacz na żywo różne rodzaje dachówek

 

 

Przyjedź do nas i zobacz na żywo różne rodzaje dachówek