DACHÓWKA MARSYLKA

Kształt ceramicznej dachówki marsylskiej ma wielowiekową tradycję i jest bez wątpienia jedyny w swoim rodzaju – nie przypomina ani tradycyjnych dachówek falistych, ani też nowoczesnych dachówek płaskich. Dlatego marsylkę niewątpliwie docenią wszyscy, którzy stawiają na niepowtarzalny, charakterystyczny wygląd, którego nie da się pomylić z żadnym innym pokryciem dachowym! 
extraDACH / Dachówka / Dachówka marsylka

Dachówka marsylka – wyrazista i z charakterem

Ponieważ kształt wybranej dachówki ceramicznej pozostanie z nami na dziesięciolecia, dla wielu podjęcie ostatecznej decyzji jest co najmniej niełatwe. Czy postawić na stonowaną klasykę, czy może na wyróżniające się i wyraziste wzory? Reprezentacją tych drugich jest dachówka marsylska, która jest tak niepowtarzalna i niepodobna do innych kształtów dachówek, że w żadnym wypadku nie można nazwać jej banalną czy spotykaną zbyt często.

Dachówki marsylki posiadają tradycyjnie prostokątny, podłużny kształt, jednak ich powierzchnię zdobią dwa charakterystyczne, równoległe i ostre wyżłobienia, które nazywa się muldami. Dość ostre linie, które powstają w ten sposób zapewniają intensywną grę świateł oraz skuteczne odprowadzanie wody deszczowej z płaszczyzny dachu. Wyrazisty charakter marsylki i odważna faktura, tworzona przez nią na powierzchni dachu, podkreślą zarówno tradycyjne budownictwo o nieskomplikowanej formie, dodając mu wyrazu, jak i harmonijnie wybrzmią w towarzystwie elementów bardziej nowoczesnego budownictwa.

Nasze ulubione dachówki marsylki:

creaton ratio
Creaton RATIO
creaton rapido
Creaton Rapido
koramic marsylka
Marsylka koramic

Dachówka marsylka ceramiczna – charakterystyka

Ponieważ wzór marsylki ma niezwykle długą tradycję w wytwarzaniu na skalę przemysłową, jest też wyjątkowo dobrze dopracowany pod względem technicznym. Marsylki wytwarzane są jako dachówki zakładkowe, dlatego poza samymi muldami ich konstrukcja zakłada także wytłoczenie zamków, które znajdują się przy górnej i bocznej krawędzi dachówki. Zamki z jednej strony przyczyniają się do ułatwienia oraz stabilizacji montażu, z drugiej – spinają ciągłość pokrycia dachowego, zapewniając perfekcyjną szczelność dachu. Kształt marsylki znaleźć można obecnie u wielu popularnych producentów dachówek ceramicznych, dlatego też wiele jest związanych z nimi możliwości. Począwszy od różnorodności rozmiarów – od tych drobniejszych, które umożliwiają pokrycie bardziej złożonych konstrukcji dachowych, przez uniwersalne/optymalne wielkości, aż po duże formaty, wybierane najczęściej w przypadku rozłożystych połaci dachowych.
Dlatego też, gdy tylko konkretny model marsylki zostanie odpowiednio dobrany pod względem dachu, sam montaż okaże się szybki i łatwy. A ponieważ mamy do czynienia z ceramiką, to niezależnie od modelu czy metody wykończenia, możemy mieć pewność, że powstały dach zniesie naprawdę wiele – od siarczystych mrozów po nieznośne upały, wichury czy śnieżyce, oraz wiele czynników oddziałujących na niego mechanicznie. Będzie to dach o znakomitych parametrach w zakresie izolacji termicznej, zarówno w znaczeniu ochrony przed utratą ciepła zimą, jak i zapobieganiem nagrzewaniu się latem, a wszyscy mieszkańcy z pewnością docenią też komfort płynący z dobrej izolacji akustycznej ceramicznych pokryć dachowych.

Dach pokryty marsylką – możliwości aranżacyjne

marsylka 11 dachówka ceramiczna
Nie da się ukryć, że specyficzna estetyka dachówki marsylskiej dość mocno kojarzona jest z klasycznym stylem budynków, co w głównej mierze wynika z długiej historii wytwarzania tego kształtu wraz z faktem, że w wielu przypadkach takie historyczne dachy przetrwały do obecnych czasów. Jak jednak wiadomo, nowoczesność w budownictwie (i nie tylko) rządzi się w dzisiejszych czasach swoimi prawami, a główne z tych praw zakłada, że łączyć można ze sobą niemal wszystko, byleby elementy te wzajemnie współgrały. Dlatego też coraz częściej napotkać można na odważne realizacje nowoczesnych budynków, w których tradycyjny wymiar marsylki dopełnia minimalistyczne i proste formy czy nawet wielospadowe dachy o skomplikowanej konstrukcji. W dopasowaniu do stylu budynku kluczową rolę odgrywa z kolei kolorystyka i sposób wykończenia, a w tych kwestiach producenci oferują naprawdę szeroki zakres możliwości. Wśród różnych modeli ceramicznej marsylki znaleźć można na pewno zarówno dachówki naturalne, czyli bez powłok uszlachetniających, mające naturalne, matowe wykończenie i klasyczny, ceglasty kolor, jak i modele z wykończeniem w postaci angoby lub glazury. Marsylka angobowana to przede wszystkim subtelny, satynowy połysk i gładkość powierzchni, zaś wykończenie z glazury to kryształowy połysk i szkliste wykończenie, które powoduje wręcz mieniące się powierzchnie każdego załamania. Oba rodzaje powłok poprawiają trwałość estetyczną powstałego dachu, ponieważ chronią powierzchnię przed mchami i porostami oraz uniemożliwiają trwałe osadzanie się zanieczyszczeń, które spływają dzięki temu z dachu wraz z bardziej intensywnym deszczem. Powłoki uszlachetniające uniemożliwiają także wnikanie wody w głąb struktury dachówki, dlatego poprawiają ich mrozoodporność. Dzięki powłokom możliwe jest także nadanie dachówkom ceramicznym wielu wyrazistych i trwałych kolorów, dlatego paleta barw jest imponująca, pozwalając na niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Znajdź idealne dachówki marsylki w extraDACH

Zastanawiasz się nad wyborem ceramicznej marsylki na dach swojego domu? Odwiedź dowolny oddział naszej hurtowni budowlanej i poznaj wszystkie dostępne możliwości! W naszej ofercie znajdziesz dachówki ceramiczne w typie marsylki od m.in. takich producentów, jak Koramic, Creaton czy Braas, wśród których znajdą się różnorodne warianty wykończenia oraz pełna paleta kolorystyczna. W naszych hurtowniach dostępne w ofercie produkty możesz obejrzeć i porównać między sobą na żywo na naszych wystawkach, dzięki czemu ocenisz rzeczywiste kolory czy sposób ułożenia na dachu. Skorzystaj także z profesjonalnego poradnictwa naszych sprzedawców, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie oraz przygotują dla Ciebie darmową wycenę dachówek wraz z materiałami uzupełniającymi i akcesoriami na podstawie projektu Twojego dachu. Odwiedź nas już dziś lub skontaktuj się z nami na poniższe sposoby:

Cena dachówek marsylek

Prześlij do nas projekt swojego dachu i skorzystaj z profesjonalnej i darmowej wyceny wybranych przez Ciebie materiałów budowlanych:

Chcesz otrzymać więcej informacji o naszej ofercie? Napisz do nas i zapytaj o wszystko, co Cię interesuje:

Zadzwoń i porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów, którzy udzielą Ci wszelkich dodatkowych informacji:

Prześlij do nas projekt swojego dachu i skorzystaj z profesjonalnej i darmowej wyceny wybranych przez Ciebie materiałów budowlanych:

Chcesz otrzymać więcej informacji o naszej ofercie? Napisz do nas i zapytaj o wszystko, co Cię interesuje:

Zadzwoń i porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów, którzy udzielą Ci wszelkich dodatkowych informacji:

Jeszcze więcej o dachówkach marsylkach dowiesz się w naszych oddziałach

 

 

Jeszcze więcej o dachówkach marsylkach dowiesz się w naszych oddziałach