CZYSZCZENIE DACHU

Niezależnie od rodzaju materiału tworzącego pokrycie dachowe, powierzchnia każdego dachu narażona jest nieustannie na wpływ zmieniających z miesiąca na miesiąc warunków pogodowych, czynników związanych z okoliczną roślinnością a także zanieczyszczeniami, takimi jak osady z komina czy spaliny. Zabrudzenia takie wymieszane z liśćmi i pyłkami a na koniec zroszone deszczem, przyklejają się do dachu w dość zwarty sposób i z jednej strony wyglądają nieestetycznie, z drugiej zaś, mogą stanowić początek dla ognisk korozji czy innych uszkodzeń. Dlatego właśnie tak istotne jest w miarę regularne czyszczenie i konserwacja dachu, dostosowane odpowiednio do potrzeb materiału tworzącego pokrycie dachowe.
extraDACH / Dachy / Czyszczenie dachu

Mycie i pielęgnacja dachu

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm, wyspecjalizowanych w tego typu pracach, jeżeli jednak czytasz ten tekst to z pewnością nieprzypadkowo. Skoro nie przerażają Cię samodzielnie wykonywane prace na dachu, co jest wbrew pozorom bardzo istotnym czynnikiem, to musisz wiedzieć, że czyszczenie dachu jak najbardziej możesz przeprowadzić samodzielnie. My z kolei podpowiemy Ci, w jaki sposób się do tego zabrać oraz jak szukać odpowiednich preparatów i sprzętów, które będą dopasowane do specyfiki posiadanego przez Ciebie pokrycia dachowego i jego wymagań.

Częstotliwość i metody czyszczenia różnych rodzajów pokryć dachowych

czyszczenie dachu
Nie istnieją pokrycia, których brud się nie ima, z czasem na każdej powierzchni mogą pojawić się osady, przybrudzenia czy warstwa roślinności, niezależnie czy takiej, która dach porosła, czy też doleciała i się przykleiła. W związku z tym, nawet najbardziej szlachetne pokrycie dachowe może prędzej czy później wymagać odświeżenia, aby odzyskało pełnię swojego uroku. Wszelkie zabrudzenia czy omszenia powodują, że dach wygląda na stary, a cały budynek sprawia wrażenie zaniedbanego, zaś poza samą estetyką, złogi brudu mogą przyczyniać się do szybszego postępowania procesów niszczenia.
Umycie dachu jest też konieczne za każdym razem przed przeprowadzaniem prac konserwacyjnych, które inaczej nie miałyby większego sensu. O czyszczeniu dachu nie można zapominać także w przypadku odświeżania całego budynku. Prace tego typu bardzo często ograniczane są do mycia samej elewacji, jeżeli jednak do czynienia mamy z dachem skośnym, to jest on całkowicie widoczny, nawet patrząc na niego z dołu, dlatego pominięcie go podczas mycia reszty budynku spowoduje, że efekt będzie niekompletny. Ponadto, jeżeli dach pozostanie brudny, zanieczyszczenia będą mogły być częściowo spłukiwane w przypadku ulewy i brudzić elewację poprzez tworzenie zacieków.
W pozostałych przypadkach i o ile nie mamy do czynienia z pokryciem dachowym wymagającym szczególnej pielęgnacji, mycie dachu powinno być uzależnione od zaistnienia takiej potrzeby – gdy pojawią się na nim nieestetyczne wykwity czy osady lub też złogi brudu zmieszanego z np. liśćmi. W każdym przypadku warto wziąć też pod uwagę, że zdecydowanie łatwiej będzie przeprowadzać mycie dachu regularnie, niż dopuścić do powstania silnych i utrwalonych zabrudzeń, które będą wymagały znacznie intensywniejszych prac i bardziej zaawansowanych środków. Jeżeli natomiast nie pojawiają się żadne konkretne powody, kontrolę stanu dachu trzeba wykonać przynajmniej raz na pięć lat, ponieważ bez tego łatwo jest przeoczyć uszkodzenia w mało widocznych obszarach.

Od czego zacząć mycie dachu

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem mycia dachu powinno być określenie rodzaju zabrudzeń, aby skutecznie dobrać metodę ich usunięcia, czyli chociażby, czy wystarczająca będzie czysta woda, czy też nie obejdzie się bez środków chemicznych. Wybrana metoda i rodzaj preparatu narzuci przebieg dalszych prac. Niemniej jednak, nigdy nie zaszkodzi przetestować danego środka na niewielkim i niewidocznym wycinku dachu, aby uniknąć widocznych i nieodwracalnych zmian w kolorze czy też w strukturze powłoki.
Niezależnie od powyższych, czyszczenie dachu zawsze rozpoczyna się od jego szczytu, przechodząc stopniowo ku dołowi, ponieważ w innym przypadku spływający po dachu brud mógłby zanieczyścić uprzednio wyczyszczone fragmenty.
Jeżeli wybrana metoda sprowadza się do czystej wody, lecz niewielkie zabrudzenia okażą się zbyt trudne do usunięcia, wtedy zawsze można pomóc sobie ściereczką z większą ilością preparatu czy nawet delikatną szczotką (przy zachowaniu ostrożności w przypadku blachodachówek).

Sprawdź nasze pokrycia dachowe

dachówki płaskie

Dachówki płaskie

dachówki reńskie

dachówki zakładkowe faliste

Dachówki zakładkowe

Mycie dachu krytego blachodachówką

mycie dachu pokrytego blachodachówka
Największą regularność należy zachować w przypadku pokryć stalowych – blachy dachowej, blachodachówki oraz wszelkiego rodzaju paneli na rąbek itp. Zmycie z powierzchni blachy zalegających zlepków brudu to podstawowy wariant ochrony przed korozją, którą byłoby już znacznie trudniej zniwelować. Jeżeli zaś ciągłość warstwy ochronnej na stalowym rdzeniu uległa już przerwaniu, wtedy konieczne jest dokładne oczyszczenie i zamalowanie takich uszkodzeń, aby korozja nie objęła większych przestrzeni blachy. Specjaliści zalecają mycie oraz pielęgnację pokryć z blachy dachowej raz do roku, najlepiej wczesną wiosną, aby usunąć zanieczyszczenia powstałe jesienią i zimą, zanim jeszcze na dobre zostaną one utrwalone intensywnym promieniowaniem słonecznym. W przypadku stalowych pokryć zawsze należy stosować wyłącznie zalecane przez producenta, dedykowane preparaty, które nie uszkodzą powłoki ochronnej. Zdecydowanie nie powinno się też stosować drucianych szczotek.

Po więcej przyjedź do extraDACH

Potrzebujesz więcej informacji, porad i wskazówek? Odwiedź jeden z kilkunastu oddziałów hurtowni budowlanej extraDACH w całej Polsce i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa. Nasi specjaliści służą wiedzą i doświadczeniem, a w naszych składach znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz dla swojego dachu.

Więcej o czyszczeniu dachu dowiesz się kontaktując się z naszymi specjalistami

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza:

Masz więcej pytań? Napisz do nas!

Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów:

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza:

Masz więcej pytań? Napisz do nas!

Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów:

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach

 

 

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach