Jak zbudować dach energooszczędny

Ze względu na wciąż rosnące ceny paliw grzewczych, a także w trosce o środowisko naturalne, coraz więcej osób planujących budowę domu, remont czy termomodernizację, zaczyna myśleć o tym, w jaki sposób stworzyć budynek, który zachowa jak najwięcej ciepła wewnątrz i pozwoli w maksymalnym stopniu ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem. W tym tekście skupimy się głównie na najwyższej kondygnacji domu, ponieważ to właśnie dach i jego odpowiednie przygotowanie ma olbrzymie znaczenie dla zachowania równowagi termicznej w budynku. Niezależnie od tego, czy mowa o nieużytkowych strychach czy o poddaszach zaadaptowanych do celów mieszkalnych, ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze, jeżeli więc napotka na niedociągnięcia w termoizolacji, to właśnie tamtą drogą wydostanie się na zewnątrz.
extraDACH / Dachy / Jak zbudować dach energooszczędny i ograniczyć koszty ogrzewania

Ogrzewanie domu - jak budować - porady dotyczące dachu

jak zbudowac dach energooszczędny
Dach, który nie został odpowiednio zaizolowany, lub w obrębie którego pojawiają się luki czy błędy wykonawcze, może doprowadzać do utraty nawet 25% ciepła z wnętrza domu. Znając przybliżone wydatki na ogrzewanie we własnym gospodarstwie domowym, nietrudno policzyć, o jakich kwotach mowa w perspektywie miesiąca, z kolei wizja roczna czy kilkuletnia potrafi już przyprawić o zawrót głowy. Warto pamiętać o tym, że dobrze zaizolowany dach to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu budynku w czasie zimy, ale także niezwykle skuteczne zapobieganie przegrzewaniu się wnętrz podczas upałów, co z jednej strony zwiększa komfort mieszkalny, jak i jednocześnie zapewnia oszczędności związane ograniczeniem wydatków na klimatyzację wnętrz.

Jako największa hurtownia budowlana w kraju od wielu lat oferujemy Państwu nie tylko największy wybór pokryć dachowych, szytych na miarę waszego domu, ale także darmową wycenę pokrycia dachowego. Wystarczy przesłać nam projekt dachu lub uzupełnić formularz a nasi specjaliści przygotują wycenę.

energooszczedny dach
Stworzenie budynku, w którym uda się ograniczyć wydatki eksploatacyjne i zachować jak najwięcej ciepła wewnątrz nie jest całkiem łatwe ani tanie, za to z pewnością warte zachodu a i niewątpliwie, w dłuższej perspektywie czasowej zwróci się i to niejednokrotnie. Dachy w domach, które mają być energooszczędne lub wręcz pasywne, a także wszędzie tam, gdzie zwyczajnie istotne jest ograniczenie strat ciepła w tak dużym stopniu, jak to tylko możliwe, wymagają specjalistycznego przygotowania, do którego trzeba podejść wielokierunkowo. Najwygodniej jest zaplanować taki dach jeszcze na etapie projektowym, ponieważ to właśnie wtedy najprościej będzie dograć ze sobą poszczególne elementy domu, aby odpowiednio wspierały wzajemnie swoje parametry termoizolacyjne i aby w obrębie całego budynku nie pojawiły się pominięte obszary, które będą osłabiać funkcjonowanie pozostałych. Etap projektowy domu i dachu to także odpowiedni czas na dokonanie wszelkich wyliczeń, pod względem których można wybrać odpowiednie materiały, pokrycie dachowe i akcesoria, które razem, systemowo będą dbały o odpowiednią izolację termiczną. Nie oznacza to jednak, że istniejące już budynki są skazane na trwanie w takiej formie, w jakiej stworzone zostały niegdyś. Odpowiednie docieplenie dachu i zadbanie o jego parametry termoizolacyjne możliwe jest na każdym etapie i nawet nie zawsze musi oznaczać generalne remonty czy pełną termomodernizację.
Bardzo istotne dla zachowania odpowiedniej izolacji termicznej budynku jest też utworzenie odpowiedniej izolacji przegród, w tym ścian i drzwi, zanim więc przejdzie się do obszarów dachu, ważne jest, aby od fundamentów, ścian aż po najwyższą kondygnację zaizolować je wszystkie w odpowiedni sposób – inaczej samo ocieplanie dachu nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Jak zadbać o odpowiednią termoizolację dachu - możliwości

energooszczędny dach budowa domu
Najwyższą formą perfekcji w kontekście ograniczania wydatków eksploatacyjnych domu jest budownictwo pasywne i energooszczędne, w których iczy się nie tylko maksymalna ochrona przed stratami ciepła, ale także jak najskuteczniejsze pasywne pozyskiwanie energii cieplej z zewnątrz. W przypadku dachów w budynkach pasywnych izolacja dachu może zostać przeprowadzona na dwa sposoby, czyli od wewnątrz, koniecznie w formie dwóch warstw oraz nakrokwiowo, czyli od strony zewnętrznej. Obie te metody mogą być tak samo skuteczne, o ile ich wykonanie pozostaje bez zarzutu, jednak wybór metody najlepiej jest dostosować do konkretnych cech dachu. Izolacja wewnętrza może zostać położona na późniejszym etapie. W dachu energooszczędnym i pasywnym warstwa izolacji powinna łącznie osiągać grubość ok. 40 – 45 cm, co niestety odbiera nieco przestrzeni poddasza, ale jest konieczne do zachowania dobrzej izolacyjności. Drugi sposób, czyli izolacja położona na krokwiach, najczęściej wybierana jest w przypadku istniejących budynków poddawanych renowacji i bardzo dobrze sprawdza się przy tym w domach pasywnych i energooszczędnych – przeciwieństwie do izolacji wewnętrznej, nie odbiera przestrzeni poddasza. Wybierając materiały do zewnętrzej izolacji dachu warto zwrócić uwagę na rodzaj płyt, i jeżeli wykazują one wysoki opór dyfuzyjny może okazać się konieczne, aby od wewnątrz pozostawić odsłoniętą więźbę dachową, aby jednocześnie z wymaganą szczelnością, dach zapewniał także skuteczne odprowadzanie wilgoci. Istnieje także metoda, która łączy dwie poprzednie, w której jednocześnie nie odbiera się zbyt wiele przestrzeni na poddaszu, jak i nie zmienia zanadto zewnętrznej estetyki budynku. W takim przypadku od wewnątrz układa się wełnę mineralną grubości do 30 cm, od zewnątrz zaś stosuje się izolację nakrokwiową w wymiarze ok. 10 cm.

Jakie materiały izolacyjne najlepiej sprawdzą się w przypadku dachu skośnego

Do najpopularniejszych materiałów, które wybierane są do wykonywania izolacji dachów są maty z wełny mineralnej, przy czym warto dokonać rozróżnienia na wełnę mineralną skalną oraz szklaną, ponieważ w przypadku dachu najlepiej sprawdza się ta druga. Wełna szklana jest lekka oraz sprężysta, dlatego bardzo łatwo jest układać ją pomiędzy krokwiami, w których się rozpręża i dokładnie wypełnia ewentualne luki, a dzięki niewielkiej wadze nie obciążą nadmiernie konstrukcji dachu. Maty z wełny mineralnej mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne (0,030 – 0,044 W/mK) i dość łatwo się je układa, szczególnie, że w sprzedaży dostępne są takie warianty tych produktów, które dodatkowo wspomagają te prace, np. maty z wełny mineralnej z dodatkowym welonem szklanym, dzięki któremu nie wymagają sznurkowania pomiędzy krokwiami. Jednak same parametry materiału to nie wszystko – tak samo istotna jest precyzja wykonania warstw izolacji, aby nie pozostawiać jakichkolwiek luk i niedociągnięć, które tworzą tzw. mostki termiczne, stanowiące punkty wzmożonej utraty energii grzewczej. Dlatego właśnie szczególną dokładność należy zachować m.in. w miejscach łączenia więźby dachowej i murów, u zejścia skosów czy dookoła lukarn. Największą skuteczność zapewnia także układanie wełny w dwóch warstwach i to w taki sposób, aby druga warstwa zakrywała łączenia elementów tej pierwszej.

Materiały dodatkowe, które wspierają odpowiednią izolację dachu skośnego

budowa domu energooszczędnego dach (2)

Aby wełna mineralna zachowała pełnię swoich właściwości izolujących, musi pozostawać sucha, a w tym celu wymaga zabezpieczenia zarówno przed ewentualnymi nieszczelnościami w pokryciu dachowym, jak i rozwiązań chroniących ją przed wilgocią powstającą we wnętrzach budynku. Istnieją dwa rodzaje ochrony dachu przed wilgocią, czyli folie dachowe oraz membrany paroprzepuszczalne, które mają całkowicie inne funkcje. Folia dachowa, która jest materiałem paroizolacyjnym, kładziona jest od strony poddasza, tuż pod krokwiami i warstwą ocieplenia, bezpośrednio na niej kładzie się już płyty gipsowo-kartonowe. Folia paroizolacyjna zabezpiecza wełnę i elementy konstrukcyjne dachu przed wilgocią pochodzącą z wnętrza domu. Zupełnie innym materiałem jest zaś folia wysokoparoprzepuszczalna, czyli membrana dachowa wstępnego krycia, którą układa się na krokwiach, pod pokryciem dachowym, dzięki czemu odgradza je od warstw izolacji. Membrana dachowa dobrej jakości będzie umożliwiała odprowadzanie pary wodnej z wnętrza domu poza obręb dachu, dzięki czemu nie będzie się ona skraplała w warstwach wełny mineralnej. Jednocześnie, membrana ma taką budowę, w której jej powierzchnia nie przepuszcza wody do wewnątrz, dlatego w przypadku powstania przecieków w pokryciu dachowym, woda będzie po niej spływać, bez przesiąkania. Wybierając membranę paroprzepuszczalną należy zwrócić uwagę na wszystkie jej właściwości, jak wysokość parametrów paroprzepuszczalnych, grubość i wytrzymałość, odporność na promieniowanie UV, a przy tym dokładnie stosować się do wszelkich zaleceń producenta, aby materiał nie utracił przedwcześnie swoich właściwości.

Energooszczędne poddasze mieszkalne a okna dachowe

budowa domu energooszczędnego dach (1)
Nawet najlepiej wykonana izolacja termiczna dachu na nic się nie zda, jeżeli będą jej towarzyszyć okna dachowe o niedostatecznych parametrach lub gdy zostaną zamontowane niewprawnie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo, najróżniejszych rodzajów okien połaciowych i wszystkie można określić mianem termoizolacyjnych, czyli zapewniają przenikalność cieplną nieprzekraczającą 1,1 W/m2K. Jednak czy to wszystko, co można zrobić dla ochrony ciepła na poddaszu? Zdecydowanie nie – takie parametry to jedynie minimalny wymóg prawa budowlanego, w sprzedaży zaś znaleźć można okna supertermoizolacyjne oraz pasywne, których przenikalność cieplna ograniczona została do wartości od 1,0 W/m2K do nawet 0,58 W/m2K. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego dobrze, jeżeli parametry okien dachowych zostaną dopasowane adekwatnie do skuteczności innych rozwiązań dbających o ochronę ciepłą poddasza. Dobrej jakości okna dachowe o niskiej przenikalności cieplnej to okna wyposażone przynajmniej w trzyszybowy pakiet, w którego wnętrzu pojawia się gaz szlachetny (argon lub skuteczniejszy – krypton), ciepła ramka dystansowa z tworzywa sztucznego, przynajmniej cztery uszczelki obwiedniowe a czasem nawet dodatkowe wypełnienia profili okiennych (jeśli są z PVC) lub łączenie drewna z tworzywem izolującym. Bardzo pomocne bywa stosowanie do montażu kołnierzy uszczelniających o właściwościach termoizolacyjnych, w których pojawiają się dodatkowo izolacje wokółokienne a montaż będzie bardziej precyzyjny. Podobnie jak w przypadku układania warstw izolacji termicznej dachu, tak i podczas montażu okien dachowych należy zadbać szczególnie o ciągłość warstw izolacji oraz o dokładność połączeń okna z dachem, aby nie dopuścić do powstania jakichkolwiek mostków termicznych.

Dach, który wspomaga oszczędności na ogrzewaniu – buduj z extraDACH

W oddziałach hurtowni budowlanej extraDACH, które znajdziesz w całej Polsce, zapewniamy kompleksowy wybór produktów, z którymi stworzysz ciepły dach, wspomagający ograniczanie wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Dlatego właśnie znajdziesz u nas m.in. materiały izolacyjne w formie mat z wełny mineralnej, zarówno do przegród, jak i dachów, materiały wspomagające, jak paroprzepuszczalne membrany i folie dachowe a także najwyższej jakości, supertermoizolacyjne oraz pasywne okna dachowe, od sprawdzonych i cenionych producentów oraz wiele innych produktów, które pomogą zachować odpowiednią izolację termiczną dachu oraz reszty budynku. Dzięki pomocy naszych doświadczonych sprzedawców z łatwością skomponujesz te produkty w taki sposób, aby były w pełni dopasowane zarówno do specyfiki Twojego dachu i aby współgrały idealnie pomiędzy sobą. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie i dostępnych możliwościach? Odwiedź najbliższą siedzibę naszej hurtowni lub skontaktuj się z nami:

Wszystkie materiały budowlane na Twój dach w jednym miejscu:

Zaplanuj wydatki na materiały budowlane – wybierz produkty i prześlij do nas projekt swojego dachu a przygotujemy dla Ciebie profesjonalną i darmową wycenę:
Chcesz poznać szczegóły naszej oferty materiałów izolacyjnych, akcesoriów i okien dachowych? Napisz do nas i dowiedz się wszystkiego:
Masz więcej pytań do naszej oferty materiałów termoizolacyjnych oraz ich cen? Zadzwoń do nas i porozmawiaj z naszym specjalistą:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: