Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2022

Budowa dachu to złożony proces, podzielony na wiele etapów, które są w dodatku zależne od rodzaju wznoszonej konstrukcji i wybranych materiałów budowlanych. Zupełnie inaczej będzie przebiegało tworzenie dachu skośnego dwuspadowego i wielospadowego, z kolei czego innego trzeba będzie użyć w przypadku dachów płaskich. Na konstrukcję dachową składać się będą takie elementy, jak więźba dachowa, warstwy ocieplenia czy poszycie dachu, z kolei wybrany rodzaj pokrycia dachowego będzie często w największym stopniu wpływać na sumę poniesionych kosztów. Różnice te pod względem ceny nie wynikają ponadto jedynie z samych cen materiałów budowlanych, ale także kosztów robocizny, które będą inne dla większości z nich, ponieważ wiążą się z zupełnie innym stopniem skomplikowania prac i innym czasem ich trwania.
extraDACH / Dachy / Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2022
Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2022
Ogromne znaczenie dla końcowej ceny mają też elementy dodatkowe, np. okna dachowe oraz rynny. W związku z tym, bez szczegółowego przeanalizowania każdego z tych czynników z osobna i przeprowadzenia skrupulatnej, indywidualnej wyceny, szacowanie wydatków związanych z budową dachu na podstawie obowiązujących w 2022 roku cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny zawsze trzeba traktować z odpowiednim dystansem a poniższe zestawienie ma na celu raczej wyszczególnienie etapów i elementów, które się na nie składają, aby jak najbardziej drobiazgowo ten temat przybliżyć i ułatwić planowanie ewentualnych wydatków.

Jako największa hurtownia budowlana w kraju od wielu lat oferujemy Państwu nie tylko największy wybór pokryć dachowych, szytych na miarę waszego domu, ale także darmową wycenę pokrycia dachowego. Wystarczy przesłać nam projekt dachu lub uzupełnić formularz a nasi specjaliści przygotują wycenę.

cena m2 dachu w 2022 roku koszty budowy
Biorąc pod uwagę mnogość możliwości w zakresie konstrukcji dachowych i kombinacji jakie mogą tworzyć z różnymi materiałami do ich tworzenia, najłatwiej będzie omówić temat kosztu budowy dachu na najbardziej uniwersalnym przykładzie, czyli na budowie dachu o konstrukcji dwuspadowej. Jest to najprostszy i zarazem najmniej kosztowny w budowie rodzaj dachu skośnego, ponieważ posiada tylko dwie płaszczyzny, stykające się na szczycie tworząc jedną kalenicę. Tworzy więc możliwie najmniej elementów trudnych do wykonania a prace na dachu przebiegają w związku z tym możliwie szybko. Dlatego też każdy dodatkowy element, jak np. lukarna, podwyższy ostateczny koszt wzniesienia dachu.

Etapy budowy dachu i wybór materiałów budowlanych – ceny 2022

Budowę dachu rozpoczyna osadzenie szpili w ścianach – będą one potrzebne do zamontowania murłat. Dopiero wtedy można przejść do budowy więźby dachowej, na co składa się ustawienie krokwi i nadanie kształtu konstrukcji dachowej. Powstały szkielet należy zakryć deskowaniem na folii lub samą folią dachową, na której ułożone zostaną łaty i kontrłaty – deski, do których przytwierdzone będzie finalnie pokrycie dachowe (dachówki lub blachodachówki). Następnie, gdy zewnętrzna struktura dachu jest już gotowa, można przejść do wykonania cieplenia poddasza, do którego można wykorzystać na przykład wełnę mineralną lub styropian. Ceny wymienionych prac w ofertach różnych firm budowlanych mogą się od siebie znacząco różnić i mogą być inne nawet w zależności od województwa. Duże znaczenie ma także doświadczenie i jakość wykonywanych prac, dlatego nie zawsze warto jest kierować się najniższymi stawkami, a poszukać rozwiązań optymalnych. W 2022 roku, dokonując uśrednienia cenników, które znaleźć można w obrębie rodzimego rynku budowlanego, koszty wykonania poszczególnych elementów dachu można przedstawić jak poniżej:
ceny 2022 za budowe dachu m2 dachówka blachodachówka (2)
 • Budowa więźby – prace obejmujące przygotowanie belek, utworzenie koniecznych połączeń i przeniesienie na szczyt budynku będą kosztowały pomiędzy 40 zł a 75 zł, za 1m2 (dach dwuspadowy). Dla dachu czterospadowego ceny mogą sięgać 120 zł/1m2. (!!!)
 • Deskowanie – wykonanie deskowania w przypadku dachu dwuspadowego może kosztować ok 30 zł/m2, ale istnieją regiony Polski, gdzie te ceny będą znacznie niższe.
 • Położenie folii dachowej to kilka złotych za m2, od ok. 2zł do 10 zł.
 • Łaty i kontrłaty – to od 5 zł do 15 zł m2.
 • Położenie dachówek (ceramicznych lub betonowych) – cena zależy w dużej mierze od rozmiaru dachówek, im większe, tym niższy koszt – od 35 zł do 90 zł za 1m2, w przypadku blachodachówki będzie to od ok. 15 do 40 zł za 1m2.
 • Okna dachowe – tu wiele zależy od rodzaju okna, pochyłości dachu i pokrycia, jednak ceny mieszczą się zwykle w przedziale od 100 zł do 200 zł za montaż jednego okna.
 • Obróbka komina – także w zależności od rodzaju materiałów – od 100 zł do ponad 300 zł za pojedynczą obróbkę.
 • Montaż rynien – od 15 zł do 40 zł za 1mb.
 • Ocieplenie poddasza – w przypadku wełny mineralnej koszt wyniesie od 35 zł do 80 zł 1m2.

Koszt budowy 1m2 dachu w 2022 roku – materiały budowlane

Na materiałach budowlanych do stworzenia konstrukcji dachu, podobnie jak na sprawdzonej i doświadczonej ekipie wykonawczej, nie ma co oszczędzać. Czasem wybór najtańszych materiałów może w dłuższej perspektywie poskutkować poniesieniem jeszcze większych wydatków w związku z naprawami czy szybszą wymianą poszczególnych elementów. Aby jednak nie przepłacać, zawsze warto trzymać się rozsądnego optimum cenowego. Poniżej przedstawiamy uśrednione ceny materiałów budowlanych, które wykorzystywane są przy wznoszeniu dachu (ceny te mogą różnić się w zależności od województwa i do końca nieprzewidywalnego tempa wzrostu cen w ostatnich miesiącach):
cena budowy dachu m2 w 2022
 • Drewno na krokwie dachowe (z tartaku) – cena od 700 do 1100 zł za 1m3
 • Więźba dachowa prefabrykowana – cena ok. 1200 – 1300 zł za 1m3 (ok. 25 m2 powierzchni dachu)
 • Łaty do mocowania dachówek – cena ok. 1,50 zł za 1 mb
 • Kontrłaty – cena ok. 1 zł za 1 mb
 • Folia wstępnego krycia – cena ok. 4 zł – 6 zł za 1m2
 • Folia paroizolacyjna – cena ok. 2 – 5 zł za 1m2
 • Wełna mineralna na ocieplenie poddasza, podwójna warstwa 10 cm + 15 cm grubości) – cena od ok. 8zł do 24 zł za 1m2
 • Płyty kartonowo-gipsowe do wykończenia poddasza – cena ok. 8zł za 1m2
 • Dachówki ceramiczne – cena od 30 zł do ponad 100 zł za 1m2
 • Dachówki cementowe – cena od 20 zł do 60 zł za 1m2
 • Blachodachówki – cena od 20 zł do 90 zł za 1m2
 • Rynny – cena od ok. 30 zł do ok. 60 zł za 1 mb
 • Dodatki – śruby, kątowniki itd. – cena od 5 do 25 zł za

 

 

Dowiedz się więcej o dachach lub zapytaj o darmową wycenę dachu!

dachówki ceramiczne

TOP 8 dachówek ceramicznych

darmowa wycena dachu

dachówka ceramiczna układanie

CEna dachówki ceramicznej

Aby obliczyć, ile kosztuje 1 m2 gotowego dachu, trzeba wybrać elementy, które dotyczą planowanej konstrukcji a sumę ich ceny podzielić przez metraż dachu. Oczywiście na ostateczne wydatki składają się razem koszty materiałów wraz z robocizną, jednak raczej rzadko udaje się wyliczenie kosztów pokrywających się z końcowym rachunkiem, ponieważ zarówno same materiały mogą w trakcie prac ulegać drobnym uszkodzeniom i może być konieczne zużycie ich większej ilości, jak i w zakresie samych prac mogą się pojawiać różne nieprzewidziane okoliczności, za które przyjdzie zapłacić więcej. Warto wziąć również pod uwagę, że inaczej przedstawiają się wydatki dotyczące wznoszenia dachu od podstaw, a co innego wynika z wymiany dachu, która wymaga także prac związanych z rozbiórką lub też niekiedy ze wzmacnianiem starej, osłabionej konstrukcji. Profesjonalną wycenę dachu oferują często specjalistyczne sklepy lub wykonawcy i takie wyceny mogą być bardziej trafne niż samodzielne wyliczenia. Niemniej jednak nie stanowią one nigdy ostatecznej oferty a w zależności od nieprzewidywalnych okoliczności, finalne koszty zawsze mogą się zmienić.

Dowiedz się więcej o kosztach budowy dachu

Wypełnij formularz a nasi specjaliści wycenią dowolne pokrycie dachowe dopasowane do Twojego dachu
Prześlij nam projekt dachu – na jego podstawie przygotujemy pełną wycenę dachu
Możesz także do nas zadzwonić, z chęcią pomożemy w wyborze i wycenie dachu

Wypełnij formularz a nasi specjaliści wycenią dowolne pokrycie dachowe dopasowane do Twojego dachu

Prześlij nam projekt dachu – na jego podstawie przygotujemy pełną wycenę dachu

Możesz także do nas zadzwonić, z chęcią pomożemy w wyborze i wycenie dachu

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach

 

 

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach