Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2024

Planując wydatki związane ze wzniesieniem domu warto zorientować się w zakresach cenowych, z jakimi przyjdzie się zmierzyć na poszczególnych etapach budowy. Jednym z najistotniejszych elementów budynku jest niewątpliwie dach, który chroni całą budowlę, zapewnia komfort, bezpieczeństwo oraz odpowiednią gospodarkę energetyczną. Do planowania budowy dachu można podejść na wiele sposobów, nigdy nie należy jednak zapominać o zachowaniu optymalnego balansu pomiędzy jakością materiałów a ich ceną, przy czym szczególną uwagę warto zwrócić na to, aby dach był dobrze chroniony przed czynnikami atmosferycznymi oraz zapewniał ochronę ciepła we wnętrzu budynku. Jeśli więc chcesz sprawdzić, ile może kosztować budowa dachu w 2024 roku, poniżej przygotowaliśmy zarys tego tematu.

Darmowa wycena Twojego dachu

Za darmo wycenimy całe pokrycie dachu oraz niezbędne materiały budowlane! Jako ogólnopolski lider wśród hurtowni budowlanych, oprócz najlepszych cen proponujemy Państwu bezpłatną wycenę dachu, na podstawie indywidualnych projektów budowlanych. Budowa dachu oraz koszt materiałów budowlanych uzależniony jest od wielu czynników. W extraDACHU staramy się tak przygotować wycenę, abyś Ty nie musiał martwić się o nic więcej.
extraDACH / Dachy / Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2024

Jakie są etapy budowy dachu i ich koszty w 2024 roku

budowa dachu 2024 koszt
Co prawda, nie jest łatwo dokonać w pełni klarownego wyliczenia, które ukaże koszt budowy 1 m2 dachu, ponieważ najwięcej zależy zawsze od rodzaju konstrukcji dachowej, tego, czy jest to prosty, dwuspadowy dach czy może skomplikowany układ z wieloma załamaniami i lukarnami, a także od wybranych metod oraz materiałów, to jednak można pokusić się o omówienie podstawowych możliwości oraz związanych z nimi wydatkami. Aby zobrazować proces i możliwy kosztorys wzniesienia dachu, najlepiej będzie zacząć od szkieletu konstrukcji, czyli od więźby dachowej, materiałów zabezpieczających (folie dachowe, membrany wysokoparoprzepuszczalne), ocieplenia, aż w końcu pokrycia dachu oraz dodatkowych elementów, jakimi są rynny, okna dachowe i pozostałe, jak komunikacja dachowa czy systemy przeciwśniegowe, które często nie są opcją a koniecznością.
cena dachu w 2024 ile kosztuje budowa dachu (1)
Najprostszym, bazowym przykładem takiej konstrukcji będzie, rzecz jasna, dach dwuspadowy, ponieważ jego konstrukcja nie posiada elementów, które dodatkowo zwiększałyby koszty, dlatego też dokonanie takich orientacyjnych wyliczeń będzie najbardziej klarowne. Ponieważ jest to też najpopularniejszy rodzaj dachu, dlatego dla wielu użytkowników taki właśnie przykład może być przy tym najbardziej pomocny. W przypadku konstrukcji dachowych o większym stopniu skomplikowania trzeba brać pod uwagę, że każdy dodatkowy element, jak lukarna czy wole oko, jak również dodatkowe załamania połaci, generują wyższe koszty niż te, które omówione zostaną tutaj.
cena dachu w 2024 ile kosztuje budowa dachu (2)
Jak więc przebiega budowa dachu o konstrukcji dwuspadowej? Na samym początku w ścianach budynku osadzane są szpile, do których przytwierdza się murłaty. W następnej kolejności tworzy się więźbę dachową i modeluje za jej pomocą konstrukcję dachu, którą należy następnie pokryć membraną dachową albo deskowaniem. Później pora na wykonanie łat i kontrłat, do których mocowane będzie pokrycie dachowe, poprzedzone jeszcze wykonaniem orynnowania, osadzeniem okien dachowych, budową komina, pasa nadrynnowego czy okapu. Na sam koniec układa się warstwę ocieplenia, np. z wełny mineralnej szklanej oraz wykończenie jej folią paroizolacyjną – o ile ocieplenie ma być wewnętrzne, istnieje bowiem także możliwość wykonania ocieplenia nakrokwiowo, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń na poddaszu, wymaga to jednak wykonania tych prac jeszcze przed położeniem pokrycia dachu.

Jako największa hurtownia budowlana w kraju od wielu lat oferujemy Państwu nie tylko największy wybór pokryć dachowych, szytych na miarę waszego domu, ale także darmową wycenę pokrycia dachowego. Wystarczy przesłać nam projekt dachu lub uzupełnić formularz a nasi specjaliści przygotują wycenę.

Budowa dachu – cena materiałów budowlanych na dach 2024

Jak nietrudno się domyślić, nawet w przypadku zuniwersalizowanego przykładu dachu dwuspadowego, cena poszczególnych materiałów zależy od ich rodzaju, producenta czy też od samej powierzchni połaci dachowej. Zaczynając więc od szkieletu dachu – drewno do budowy krokwi (prosto z tartaku) może kosztować od 600 do ponad 1000 zł/m3, z kolei materiał prefabrykowany na więźbę dachową to koszt znacznie powyżej 1000 zł/m3. Zapotrzebowanie na taki materiał można wyliczyć dość łatwo, ponieważ 1 m3 drewna lub więźby prefabrykowanej to równowartość ok. 25 m2 konstrukcji dachowej, chociaż wynik ten będzie zależał finalnie od wyliczeń pod kątem wagi pokrycia dachowego czy też nachylenia dachu. Pozostałe elementy drewniane to chociażby łaty pod dachówki (ok. 1,50 zł/mb), kontrłaty (ok. 1 zł/mb), membrana dachowa (od 2 do 6 zł/m2), paroizolacja (ok. 2 do 4 zł/m2), ocieplenie dachu (wełna mineralna max. 45 zł/m2), płyty k-g na poddasze (ok. 7 zł/m2), dachówki ceramiczne lub betonowe (od ok. 25 zł do ponad 100 zł/m2), lub blachodachówki (od ok. 20 do 80 zł/m2), orynnowanie (od ok. 25 zł do nawet 300 zł/mb – od rynien PVC do miedzianych), oraz dodatkowe elementy mocujące, czyli kątowniki, śruby, podkładki czy wsporniki.

Budowa dachu – cena robocizny na dachu 2024

Ponieważ materiały budowlane to nie wszystko, do szacunkowych kosztów budowy dachu należy doliczyć jeszcze robociznę, która stanowi znaczący procent wszystkich kosztów. Tak oto, za wykonanie więźby dachowej można zapłacić od 15 do 50 zł/m2 a za deskowanie od 5 do 25 zł/m2, z kolei wykonanie łat i kontrłat może wynieść od ok. 5 zł do 13 zł/m2. Pokrycie dachu membraną i/lub folią paroizolacyjną to koszt do max. 8 zł/m2. W przypadku układania pokrycia dachowego wszystko zależy od jego rodzaju, dlatego kładzenie dachówek ceramicznych i betonowych to koszt od 30 do 60 zł/m2, na co wpłynąć może jeszcze format dachówek, z kolei blachodachówka wyniesie od ok. 10 zł do ok. 30 zł/m2. Jeżeli w dachu mają pojawić się również okna dachowe, montaż jednego wyniesie od 100 do 200 zł, w zależności od wielu czynników, jak choćby wymiary okna czy też zapewnienie gotowych elementów, wnęk, zastosowanie dodatkowej termoizolacji itd. Położenie warstw ocieplenia, które powinno obejmować ułożenie podwójnej warstwy wełny mineralnej wyniesie do max. 70 zł/m2. Blaszane obróbki kominowe mogą wynieść nawet do 300 zł (jeden komin), z kolei montaż rynien, w zależności od materiału, może być niezbyt drogi, jak w przypadku rynien PVC – już od 10 zł/mb, do nawet 40 zł/mb, jeżeli orynnowanie wymaga spawania. Warto wziąć przy tym pod uwagę, że cenniki różnych ekip budowlanych mogą bardzo się między sobą różnić w zależności od województwa a nawet miejscowości, wyższe stawki będą także pojawiać się w przypadku autoryzowanych lub bardziej doświadczonych fachowców.
budowa dachu konstrukcja cena 2024

Jak wyliczyć koszt wykonania 1 m2 dachu w 2024 roku

Przedstawiając zatem wyliczenia na podstawie najbardziej popularnych produktów, z których można będzie także dokonać późniejszego przełożenia na inne materiały, wszystko może prezentować się następująco – przykładowo, na pokrycie dachowe wybrana zostanie ceramika dachowa w optymalnych przedziałach cenowych, do tego membrana dachowa (zamiast deskowania), rynny z PVC, dwa okna dachowe oraz wyłaz dachowy, a dodatkowo również wełna mineralna i elementy wykończenia okapu dachowego. W takim przypadku, 1 m2 dachu na „gotowo”, czyli wraz z jego podstawowym wykończeniem oraz ociepleniem może wynieść ok. 300 zł/m2 (od 200 zł do nawet 400 zł, w zależności od cen specjalistów i wybranych materiałów). Na budowie dachu można zawsze nieco zaoszczędzić, jeżeli poświęci się odrobinę więcej czasu na szukanie odpowiednich materiałów, które jednocześnie zapewnią wymaganą jakość i trwałość, jak i ich ceny zmieszczą się w zakładanym budżecie. Także wybór ekipy budowlanej nie powinien opierać się wyłącznie o proponowane ceny za robociznę, zawsze warto dobrze zorientować się w kwestii opinii klientów, często można wtedy znaleźć dobrych specjalistów z rozsądnymi, optymalnymi dla obu stron stawkami.

Więcej informacji na temat dachów dowiesz się w naszych oddziałach, lub wysylając zapytanie w formularzu lub na e-maila

 

 

Darmowa wycena Twojego dachu

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz poniżej a jeden z naszych specjalistów skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia najlepszej oferty na pokrycie dachu.