ILE KOSZTUJE M2 DACHU PŁASKIEGO

Dachy płaskie, które od jakiegoś czasu coraz częściej pojawiają się w nowoczesnym wydaniu projektów budowlanych, zyskują coraz większą popularność. Dlatego też bardzo często pojawiają się pytania o tego rodzaju konstrukcje – o związane z nimi możliwości, plusy i minusy oraz zakresy cenowe ich budowy. Jeżeli więc zastanawiasz się nad budową domu z płaskim dachem, sprawdź co trzeba o nich wiedzieć i w jaki sposób oszacować wydatki, aby już na początku prac można było jak najlepiej się do nich przygotować.
extraDACH / Dachy / Ile kosztuje m2 dachu płaskiego

Budowa dachu płaskiego – wszystko co warto wiedzieć

Dachem płaskim określa się konstrukcję, której kąt nachylenia nie przekracza 11°, w której część stropowa najwyższej kondygnacji tworzy dach. Rozwiązanie to cenione jest przede wszystkim za to, że powstała przestrzeń pod dachem ma pełną powierzchnię użytkową, nieograniczaną przez skosy charakterystyczne dla dachów skośnych. Dachy płaskie można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od sposobu wentylacji.
nowoczesne dachy płaskie ile kosztuje m2 dachu płaskiego (1)

Płaskie dachy niewentylowane, nazywane też dachami pełnymi, swoją konstrukcją zbliżone są bardziej do balkonów niż dachów, tworzą one jedną płaszczyznę bez osobnych elementów konstrukcyjnych, a pomiędzy stropem a pokryciem dachowym nie tworzy się szczelina. Jego budowa jest bardzo prosta, ale należy pamiętać, że nie ma on zdolności do odprowadzania nadmiaru wilgoci spod pokrycia, co przy nieodpowiednim przygotowaniu dachu może czasem grozić pleśnią i grzybami. Istnieją jednak profesjonalne sposoby, aby tego uniknąć.
Na budowę dachu płaskiego niewentylowanego składa się płyta nośna, biorąca na siebie pełnię obciążenia, jednak jest to powierzchnia całkowicie płaska, dlatego trzeba utworzyć na niej dodatkową pochyłość, którą będzie można wykończyć pokryciem dachowym. Wykonywanie takich pochyłów polega na ułożeniu szczelnej paroizolacji i zalaniu jej np. masą cementową (odpowiednio skomponowaną mieszanką). Dodatkowo, jak każdy dach, także ten płaski musi zostać odpowiednio docieplony, aby nie stanowił drogi ujścia energii grzewczej z wnętrza domu. Na ocieplenie dachu płaskiego najczęściej wybierana jest wysokojakościowa i dobrze izolująca wełna mineralna lub styropian o specjalnym przeznaczeniu, o grubości przynajmniej 18 cm. 

nowoczesne dachy płaskie ile kosztuje m2 dachu płaskiego (2)

Aby uniknąć problemów związanych z nadmiarem nieodprowadzanej wilgoci skuteczne jest tworzenie kanalików powietrznych w kierunku krawędzi dachu. Stosuje się także kominki wentylacyjne w górnych strefach dachu. Dach płaski wentylowany to najczęściej konstrukcja nośna z drewna, np. w postaci więzarów płetwiowo-kleszczowych lub kratownic/kształtowników. W konstrukcjach tego typu pomiędzy stropem a pokryciem dachowym pozostawiona jest przestrzeń – szczelina, która odpowiada za wentylację i odprowadzanie nadmiaru wody. W dachach tych wykonuje się też otwory wentylacyjne w ściankach kolankowych, np. w trzymetrowych odstępach. Otwory te powinny być zabezpieczone siatką, aby do środka nie dostawały się ptaki i duże owady. Odpowiednio przygotowane i rozmieszczone w prawidłowych odstępach otwory zapewnią wystarczająco skuteczne odprowadzanie pary wodnej i tworzących się pod pokryciem gazów. Sama szczelina pozostawiana pomiędzy stropem a warstwą pokrycia odpowiada za mikrowentylację materiału pokryciowego, która też jest niezwykle istotna. Także w przypadku dachów wentylowanych nie można zapomnieć o odpowiedniej izolacji termicznej konstrukcji i także w tym przypadku świetnie sprawdza się porządna wełna mineralna, styropian czy pianka PUR.

Potrzebujesz materiałów do budowy dachu płaskiego? Wypełnij formularz kontaktowy i zgłoś się do nas! Nasi specjaliści z chęcią przygotują wycenę dachu

Koszty wykonania 1m2 dachu płaskiego – jak oszacować

ile kosztuje m2 dachu płaskeigo (1)
W przypadku tej samej wielkości bryły budynku, dach płaski będzie miał z oczywistych względów zawsze mniejszą powierzchnię niż dwie, skośnie ułożone połacie, co już na początku zapowiada obniżenie kosztów o dobrych kilkanaście – kilkadziesiąt procent. Na końcowy wynik kosztów w zakresie wzniesienia płaskiego dachu wpłynie niewątpliwie przede wszystkim przyjęty standard jakości, czyli to, czy wybierze się materiały z najniższej, czy też najwyższej półki cenowej. Dach płaski może być z powodzeniem pokryty papą bitumiczną, która także może być zarówno kiepskiej, jak i bardzo wysokiej jakości, czyli np. papa modyfikowana SBS, która nie wymaga konserwacji i ma kilkudziesięcioletnia trwałość. W kosztach budowy płaskiego dachu należy także uwzględnić deskowanie lub stworzenie płyty żelbetowej, a ceny tych prac są zależne od regionu kraju oraz wybranych materiałów a nawet kształtu samego dachu. Niemniej jednak zawsze dach płaski w ostatecznym podsumowaniu wypada znacznie taniej niż spadzisty dla takiego samego budynku, a tym bardziej w odniesieniu do dachów wielospadowych, które wykonane byłyby w podobnym standardzie jakości. Drożej mogą wypaść za to dachy zielone i inne mniej standardowe rozwiązania, które można spotkać w przypadku tych konstrukcji, ale te stanowią materiał na zupełnie inne kalkulacje cenowe.
ile kosztuje m2 dachu płaskeigo (1)
Ze względu na specyfikę dachów płaskich ich fachowe wykonanie jest szczególnie istotne, dlatego też lepiej nie oszczędzać na wyborze firmy budowlanej i poszukać sprawdzonych i doświadczonych fachowców. Koszty robocizny mogą się między sobą znacząco różnić, nie tylko w zależności od doświadczenia danej firmy, ale także od regionu kraju a nawet miasta, a także w odniesieniu do wybranej metody prac. Dlatego też, aby jak najtrafniej wyliczyć orientacyjne koszty budowy dachu płaskiego, najpierw trzeba dokonać rozróżnienia pomiędzy konstrukcją wentylowaną i niewentylowaną a następnie wybrać konkretne materiały budowlane, spośród których w większości aktualne cenniki będą dostępne na stronie hurtowni lub producentów. W przypadku papy dachowej warto także wziąć pod uwagę, ile warstw będzie miało tworzone pokrycie, aby nie zapomnieć o podkładzie i ewentualnych produktach uzupełniających. Dodatkowo, materiały które tworzą zakłady wyliczać trzeba w odniesieniu do powierzchni krycia efektywnego dla danego produktu, a nie w stosunku do samej powierzchni rzeczywistej.

Dowiedz się więcej o dachach lub zapytaj o darmową wycenę dachu!

dachówki ceramiczne

TOP 8 dachówek ceramicznych

darmowa wycena dachu

dachówka ceramiczna układanie

CEna dachówki ceramicznej

Dowiedz się więcej o kosztach budowy dachu

Wypełnij formularz a nasi specjaliści wycenią dowolne pokrycie dachowe dopasowane do Twojego dachu
Prześlij nam projekt dachu – na jego podstawie przygotujemy pełną wycenę dachu
Możesz także do nas zadzwonić, z chęcią pomożemy w wyborze i wycenie dachu

Wypełnij formularz a nasi specjaliści wycenią dowolne pokrycie dachowe dopasowane do Twojego dachu

Prześlij nam projekt dachu – na jego podstawie przygotujemy pełną wycenę dachu

Możesz także do nas zadzwonić, z chęcią pomożemy w wyborze i wycenie dachu

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach

 

 

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach