IZOLACJA DACHU

Jak prawidłowo ocieplić poddasze? W kilku krokach wyjaśniamy, w jaki sposób wykonać izolację dachu, jakie materiały sprawdzą się względem konkretnych zastosowań oraz w jakie narzędzia trzeba będzie się zaopatrzyć.
extraDACH / Dachy / Izolacja dachu

Izolacja dachu – wybór odpowiednich materiałów i narzędzi

izolacja dachu
Materiały, które zostaną użyte do wykonania Izolacji będą układane warstwowo, dlatego stosunkowo łatwo jest wyliczyć ich potrzebną ilość znając metraż dachu. W przypadku wełny mineralnej, niezależnie od jej rodzaju, warto pamiętać, że zalecane będzie użycie dwóch warstw o różnej grubości. Warstwa grubości ok. 10 – 15 cm zastosowana zostanie do ocieplenia przestrzeni między krokwiami, druga zaś położona zostanie na całej powierzchni i jej grubość nie powinna być mniejsza, niż 10 cm. Kolejną warstwę stanowi folia paroprzepuszczalna oraz paroszczelna. Potrzebną ilość należy wyliczyć z uwzględnieniem koniecznych do utworzenia zakładów lub (opcjonalnego) owijania krokwi. Aby skonstruować stelaż pod pokrycie ocieplenia wykorzystuje się profile konstrukcyjne, dostępne w postaci elementów o długości 3 lub 4 metrów, których potrzebne będzie tyle, ile łącznie wynosi długość dachu, pomnożona przez poziomy profili. Potrzebne będą też uchwyty typu ES albo płaskie, w liczbie zależnej od par krokwi oraz liczby poziomów profili. Aby zamontować stelaż należy zaopatrzyć się także w łączniki wzdłużne, wkręty do mocowania w drewnie i tzw. pchełki do uchwytów ES.
Poza wyżej wymienionymi materiałami warto zaopatrzyć się także w taśmę do zbrojenia spoin, masę szpachlową i akrylową, wkręty samonawiercające, taśmę dwustronną, sznurek, płyty gipsowo kartonowe, impregnaty oraz zszywki tapicerskie.W zakresie narzędzi przydatne będą z całą pewnością takie, jak poziomica, najlepiej ze wskaźnikiem laserowym, zszywacz tapicerski, szlifierka kątowa oraz wiertarko-wkrętarka. Do docinania wełny czy folii przydadzą się też długi nóż oraz nożyk z łamanym ostrzem, nożyczki.

Izolacja dachu – czynności wstępne

wełna na dach
Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem izolacji dachu należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy drewniane elementy nie są spleśniałe, zagrzybione lub opanowane przez owady oraz czy konstrukcja nie zmieniła swojego pierwotnego kształtu, nie jest popękana lub nie posiada innego rodzaju uszkodzeń. Jeżeli ocieplany dach posiada już pokrycie dachowe, warto upewnić się, czy wraz z podkładem są one szczelne i czy nie posiadają widocznych zacieków, jeżeli natomiast jakiekolwiek usterki zostaną zaobserwowane, to muszą zostać naprawione jeszcze przed ułożeniem warstw izolacyjnych. Trzeba też upewnić się, czy wszystkie elementy ułożone razem nie wywołają efektu zbyt dużego obniżenia części użytkowej. Na tym etapie należy także ukończyć zakładanie wszystkich planowanych instalacji.

Przygotowanie wentylacji

odpowiednia wentylacja poddasza
Wentylacja jeszcze szczególnie ważnym czynnikiem, warunkującym trwałość i sprawne funkcjonowanie dachu. Przed wykonaniem izolacji dachu należy zadbać o to, aby nad nią znajdowały się wyloty powietrza – w okapie, wyloty cyrkulacyjne pokrycia lub kalenicy, zawsze z uwzględnieniem okien dachowych, lukarn czy kominów. Z kolei dachy oparte na pełnym deskowaniu wymagają modyfikacji pokrycia kalenicy, najczęściej w postaci gąsiorów wentylacyjnych i szczelin w deskowaniu. Inną metodą jest także utworzenie stryszku wentylacyjnego.

Izolacja dachu – rozpoczęcie prac

Każdy dach oraz warunki, w jakich przeprowadzane będą prace wymagają indywidualnego podejścia, a wymieniony zakres czynności należy traktować raczej orientacyjnie. Najczęściej na początku kładziona jest folia paroprzepuszczalna (pod deskowaniem), dzięki której wilgoć zbierająca się w izolacji będzie właściwie odprowadzana spod pokrycia dachowego. Warto zwrócić uwagę na odpowiednio wysoki współczynnik paroprzepuszczalności, najlepiej powyżej 3000 g/ (m2 x 24h). Folię mocuje się w taki sposób, aby po jej rozwinięciu napisy znajdowały się po stronie deskowania. Folię przytwierdza się do boków krokwi lub do dodatkowych listew dystansowych. Zastosowanie listew pozwoli na powstanie przestrzeni wentylacyjnej. Mocowanie folii zaczyna się na kalenicy, przechodząc po bokach krokwi i dbając, by folia była dobrze naciągnięta, bez fałd.
izolacja dachu prace
Mocowanie uchwytów do profili (sufitowych lub ES) zaczyna się od określenia punktowo miejsc ich osadzenia, do czego przyda się sznurek przeciągnięty pomiędzy krokwiami skrajnymi. Uchwyty ES wystarczy zamocować od spodu krokwi, wzdłuż przygotowanego sznura. Uchwyty płaskie mocuje się do boków krokwi, ich lokalizację także wyznacza sznur, jednak to, na ile powinny pozostać wysunięte trzeba ocenić samodzielnie.
W następnej kolejności układa się wełnę mineralną, we wspomnianych dwóch warstwach, które łącznie powinny mieć grubość min. 20 cm. Należy też pozostawić ok. 3 – 4 cm odstęp wentylacyjny. Istotne jest bardzo staranne cięcie wełny, ponieważ zbyt małe elementy nie rozprężą się wystarczająco między krokwiami, grożąc nieszczelnością izolacji. Wypełniony musi zostać każdy najmniejszy zakamarek. Z kolei upchana zbyt mocno mogłaby odkształcać folię paroprzepuszczalną, hamując cyrkulację powietrza.
Kolejna warstwa wełny położona zostanie prostopadle do krokwi poprzez nabicie jej na uchwyty mocujące. Aby osiągnąć najlepszy stopień izolacji i ciągłość ocieplenia, na łączeniach wzdłużnych można trochę bardziej ucisnąć wełnę.
Gdy obie warstwy wełny są już na swoich miejscach, jest to najlepszy moment na uzupełnienie wszystkich zakładanych instalacji, np. przewodów elektrycznych, jeszcze pod stelażem. Na stelażu mocuje się folię paroizolacyjną, która ochroni izolację przed wilgocią, która będzie powstawała w budynku. Najlepiej jest mocować ją z użyciem dwustronnej taśmy klejącej, rozkładając ją poziomo w pasach i z zachowaniem zakładów o szerokości min. 10 cm. Jeżeli w trakcie prac pojawią się jakieś uszkodzenia folii, wystarczy zakleić je taśmą i kawałkiem folii. Podobnie uszczelnia się przejścia pionów instalacyjnych i kominów.
izolacja dachu i poddasza

Gdy elementy te są już na swoich miejscach, można przejść do montażu płyt gipsowo-kartonowych, pamiętając o spoinowaniu ich łączeń – wypełnienie w postaci masy szpachlowej oraz ze wzmocnieniem z taśmy z włókna szklanego. Na ociepleniu najlepiej sprawdzą się płyty zielone, ponieważ są wodoodporne, dobrze też, żeby ich grubość wynosiła ok. 20 mm, jeżeli nie będzie to poszycie dwuwarstwowe. Płyty przytwierdza się z użyciem samonawiercających wkrętów, z pomocą wkrętarki z ogranicznikiem głębokości nawiertu. Najlepiej, jeżeli wkręty zostaną rozmieszczone co 15 cm. Tak przygotowaną powierzchnię można już wykończyć.

Materiały do izolacji dachu – znajdź wszystko w extraDACH

W asortymencie hurtowni budowlanych extraDACH znajdziesz wszystkie materiały oraz narzędzia, których możesz potrzebować do wykonania izolacji poddasza. Przyjedź do nas i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa oraz poznaj najlepsze ceny, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z nami:

Wyceń z nami izolację swojego dachu

Prześlij nam projekt swojego dachu, wybierz materiały i poznaj przybliżony koszt ich zakupu w naszych hurtowniach:

Masz więcej pytań o naszą ofertę materiałów do izolacji dachu? Napisz do nas:
Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania o materiały do izolacji dachu – zadzwoń i dowiedz się więcej:

Prześlij nam projekt swojego dachu, wybierz materiały i poznaj przybliżony koszt ich zakupu w naszych hurtowniach:

Masz więcej pytań o naszą ofertę materiałów do izolacji dachu? Napisz do nas:

Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania o materiały do izolacji dachu – zadzwoń i dowiedz się więcej:

Odwiedź na w jednym z naszych oddziałów i dowiedz się więcej o izolacji poddasza

 

 

Odwiedź na w jednym z naszych oddziałów i dowiedz się więcej o izolacji poddasza