Jak bezpiecznie poruszać się po dachu skośnym

Większość posiadaczy dachów skośnych w swoich domach raz na jakiś czas staje przed wyzwaniem wejścia na dach – czy to w związku z pracami konserwacyjnymi, instalacją sprzętów czy akcesoriów lub w związku z potrzebą skontrolowania jego stanu technicznego. Nie zawsze pojawi się przy tym konieczność wynajmowania do tego zadania profesjonalnej ekipy – część z nas jest w stanie wykonać niektóre prace samodzielnie. Sprawne dostanie się na powierzchnię dachu to jednak nie wszystko – bezpieczeństwo trzeba zachować także podczas poruszania się po połaciach i w trakcie schodzenia. Dowiedz się, w jaki sposób poruszać się po dachu skośnym nie narażając się na niebezpieczeństwo oraz unikając uszkodzeń na połaci dachowej – sprawdź, co zalecają w tych kwestiach specjaliści.
extraDACH / Dachy / Jak bezpiecznie poruszać się po dachu skośnym

Zachowaj bezpieczeństwo podczas wychodzenia na dach

Czynności, z którymi nie miało się dotąd do czynienia czasem wydają się łatwiejsze niż są w rzeczywistości a brak doświadczenia utrudnia zapobieganie najczęstszym wypadkom. Myśląc o bezpiecznym wchodzeniu na dach nie zawsze myśli się dodatkowo o wprawnym poruszaniu się po powierzchni oraz o zabezpieczeniu momentu powrotu na ziemię lub na poddasze. W zależności od rodzaju wykorzystania przestrzeni pod dachem czy też zastosowanych rozwiązań, na powierzchnię dachu można dostać się przez wyłaz dachowy (montowany w strychach nieużytkowych), okno wyłazowe (wybierane do poddaszy zaadaptowanych do celów mieszkalnych), w ostateczności, z braku powyższych rozwiązań pozostaje droga z dołu po drabinie. Wychodzenie na dach poprzez okno dachowe nie zawsze będzie dobrym pomysłem, ponieważ konstrukcja okna nie jest do tego dostosowana i może ono ulec uszkodzeniu, nie da też gwarancji bezpieczeństwa, chociażby w związku z tym, że nie będzie zabezpieczało osoby przebywającej na dachu przed przypadkowym zatrzaśnięciem się skrzydła. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do użycia drabiny, koniecznie trzeba się upewnić, czy jest ona w dobrym stanie technicznym, czy poradzi sobie z obciążeniem i będzie dostatecznie stabilna. Jeżeli w planach jest dopiero zakup odpowiedniej drabiny, to warto będzie wybrać taką, która będzie wystarczająco solidna, wysoka i bezpieczna. W sprzedaży znaleźć można drabiny dostosowane do wchodzenia na dach, których konstrukcja będzie odpowiednio wyprofilowana a stopnie zabezpieczone przed poślizgnięciem, co ogranicza ryzyko upadku z wysokości.

Środki bezpieczeństwa podczas wychodzenia i poruszania się po dachu

Wyłaz dachowy lub okno wyłazowe stanowi znaczące ułatwienie wychodzenia na dach, ponieważ eliminuje konieczność korzystania z niebezpiecznej drabiny a sama konstrukcja wyłazów jest wzmocniona oraz posiada zabezpieczenia przed zatrzaśnięciem się otwartego skrzydła, gdy ktoś przebywa na dachu. Dlatego też warto zastanowić się nad montażem takiego rozwiązania jeszcze na etapie projektowania dachu. Poruszanie się po połaci dachowej samo w sobie wymaga zachowania szczególnego bezpieczeństwa, a w końcu nie wchodzi się na jego powierzchnię dla rozrywki a po to, by przeprowadzić na nim jakieś prace, co dodatkowo zwiększa poziom ryzyka. Dach skośny stanowi duże wyzwanie, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie asekuracji, np. w postaci przypięcia liny. Na dachach można utworzyć punkty zaczepowe, do których mocuje się linę i łatwiej będzie wtedy samodzielnie wszystko kontrolować. Jeżeli na dachu nie ma takich zaczepów, szczególnie w przypadku strychów, linę zabezpieczającą można przymocować do wystarczająco stabilnych elementów konstrukcyjnych domu.

Poruszanie się po dachu pokrytym blachodachówką i innymi materiałami

bezpieczne wyjście na dach
Zasady poruszania się po dachach w związku z przeprowadzaniem na nich prac są ściśle regulowane przez przepisy BHP. Te, które dotyczą poruszania się po dachu zostały już z grubsza omówione, ważne jest także, w jaki sposób chodzić i pracować na dachu, aby nie uszkodzić pokrycia dachowego i nie spowodować żadnych strat. Warto na przykład dostosować rodzaj obuwia do specyfiki pokrycia dachowego. Ciężkie obuwie może uszkodzić powłoki blachodachówki lub ukruszyć krawędzie dachówek, dlatego dobrym wyborem będzie obuwie na gumowych podeszwach, które dodatkowo działać będzie antypoślizgowo. W przypadku większości pokryć dachowych, szczególnie wtedy, gdy na dachu nie ma pełnego deskowania, trzeba poruszać się po łatach dachowych – w ten sposób uniknie się wgnieceń w blachodachówce oraz pęknięć dachówek.
wyjscie na dach
Dachy o bardzo dużym kącie nachylenia mogą stanowić szczególnie duże niebezpieczeństwo dla osób, które chcą się po nich poruszać. Dlatego właśnie w ich przypadku tak bardzo ważne jest montowanie stopni i ław kominiarskich, czyli tzw. komunikacji dachowej. Prawo budowlane uważa za obligatoryjny montaż takich rozwiązań w przypadku dachów o nachyleniu powyżej 25 oraz tych pokrytych dachówką ceramiczną. To, jak wiele i w jakich układach najlepiej jest je zamontować zależy od wielkości połaci dachowych oraz od ich nachylenia a także od kształtu dachu. Elementy komunikacji dachowej można zamontować w taki sposób, aby utworzyły układ, po którym można poruszać się jak po drabinie. Stanowi to najbezpieczniejsze z rozwiązań, w wielu przypadkach firmy dekarskie czy kominiarze mają prawo odmówić wykonania prac dachowych na stromym dachu, który nie posiada systemu komunikacji dachowej.

Jako największa hurtownia budowlana w kraju od wielu lat oferujemy Państwu nie tylko największy wybór pokryć dachowych, szytych na miarę waszego domu, ale także darmową wycenę pokrycia dachowego. Wystarczy przesłać nam projekt dachu lub uzupełnić formularz a nasi specjaliści przygotują wycenę.

Wszystkie materiały budowlane dla dachu i nie tylko w hurtowniach extraDACH

Szukasz materiałów budowlanych do wykończenia swojego dachu? Odwiedź najbliższy oddział naszej hurtowni i poznaj naszą bogatą ofertę pokryć dachowych, materiałów wykończeniowych, ociepleń oraz wszelkich akcesoriów, które będą niezbędne w stworzenia bezpiecznego i funkcjonalnego dachu. Z pomocą naszych specjalistów dopasujesz wszystkie produkty odpowiednio do specyfiki swojego dachu a wszystkie zakupione produkty pomożemy profesjonalnie przetransportować wprost na miejsce budowy. Dowiedz się więcej – skontaktuj się z nami:

Wszystkie materiały budowlane na Twój dach w jednym miejscu:

Poznaj ceny naszych produktów i materiałów budowlanych – wybierz to, czego potrzebujesz, prześlij do nas projekt swojego dachu i odbierz darmową wycenę:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę materiałów budowlanych i akcesoriów dachowych? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Porozmawiaj bezpośrednio z naszym specjalistą i dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie produktów i materiałów budowlanych:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: