KĄT NACHYLENIA DACHU A JEGO POKRYCIE

W przypadku dachów skośnych raczej nie zdarza się, aby możliwe było zastosowanie tylko jednego, konkretnego rodzaju pokrycia dachowego. W przeważającej większości przypadków możliwości techniczne dachu oraz parametrów proponowanych przez producentów pokryć dachowych pozostawiają nam wybór, czasem nawet dość szeroki.
extraDACH / Dachy / Kąt nachylenia dachu

Dach skośny – kąt nachylenia a pokrycie dachowe

Gdy znana jest już nośność ścian budynku, a sama konstrukcja dachowa jeszcze nie powstała, wtedy zwykle możliwości jest jeszcze bardzo dużo, także pod względem dopasowania wytrzymałości konstrukcji pod dany rodzaj pokrycia. Najwięcej zależy teraz od kąta nachylenia dachu, bo nie każdy materiał radzi sobie ze zbyt małym lub zbyt dużym spadkiem połaci. Konstrukcje dachu mogą być zaprojektowane na przykład z myślą o dźwiganiu pokrycia lekkiego, i wtedy wybór materiałów zostanie znacznie zawężony. Podobnie może się też zdarzyć w przypadku remontu dachu w starym budynku, gdy wiekowa więźba nie jest w stanie udźwignąć zbyt wiele.

Czym pokryć dach o lekkiej konstrukcji w zależności od nachylenia połaci

Dachy, których konstrukcja zaplanowana została dla lekkich pokryć lub stare, remontowane dachy, których kąt nachylenia jest niewielki, można pokryć takimi materiałami, jak blacha dachowa, papa bitumiczna czy gont bitumiczny. Zazwyczaj pokrycia te wymagają nachylenia połaci zaczynającego się od 3° – dla materiałów takich, jak papa bitumiczna i papa termozgrzewalna oraz od 11° dla arkuszy blachy dachowej czy trapezowej, przy czym zawsze należy upewnić się co do zaleceń producenta danego wyrobu. Dachówki i gonty bitumiczne wymagają zazwyczaj pochyłości w granicach 11° – 22°, chociaż istnieją produkty, które będą odpowiednie nawet do ok. 31° nachylenia dachu. W ofertach wielu producentów pojawiają się coraz częściej materiały dodatkowe, jak na przykład podkłady lub membrany, dzięki którym możliwe jest zastosowanie części pokryć dachowych także przy mniejszym (niż standardowo dla danego produktu) kącie nachylenia.
dkąt nachylenia dachu a pokrycie dachu dachówki ceramiczne
Istnieją też dodatkowe zabezpieczenia, pozwalające na zastosowanie takich pokryć na dachach bardziej stromych, niż jest to przewidziane w standardowych wyliczeniach, dlatego zawsze watro konsultować swoje wybory ze specjalistą, który może zasugerować więcej możliwości. Produkty tego typu mają za zadanie wzmocnienie wytrzymałości na przemakanie lub uszkodzenia, a także poprawę stabilności i mocowania danego rodzaju pokrycia dachowego. Gdy dach o lekkiej konstrukcji ma duży stopień nachylenia, a ograniczeniem jest jedynie waga pokrycia, wtedy najczęściej stosuje się blachodachówkę lub podobne do niej rozwiązania modułowe, które często mogą być stosowane przy nawet bardzo wysokim nachyleniu, aż po niemal pionowe załamania dachów mansardowych a nawet na elewacjach.

Czym pokryć dach o ciężkiej konstrukcji, w zależności od nachylenia połaci

Do ciężkich pokryć dachowych zalicza się przede wszystkim dachówkę ceramiczną oraz cementową (betonową), których wybór jest tak duży, jak i zakres możliwości technicznych, jakie zapewniają. Jeszcze nie tak dawno zastosowanie dachówki ograniczone było do dachów o kącie nachylenia w przedziale od 40° do 50°, obecnie jednak do dyspozycji pozostaje wiele modeli dachówek o bardzo precyzyjnie wykonanych zamkach bocznych, dzięki którym będą one w stanie zapewnić bezpieczeństwo i szczelność nawet dachom już od 10° spadku połaci. W wielu innych przypadkach, gdy w parametrach dachówki określane są minimalne wymagania ok. 22° nachylenia połaci, producenci proponują dodatkowe membrany zabezpieczające przed przeciekaniem, dzięki którym możliwe będzie zastosowanie danego rodzaju dachówki już od pochyłości 10°. Graniczna wartość 40° nachylenia dachu dotyczy najczęściej dachówek takich, jak karpiówka, która nie posiada bocznych zamków, a metoda jej układania wymaga wzajemnego dociążania się kolejnych rzędów.
kąt nachylenia dachu a dachówka ceramiczna
Dachówki zakładkowe, takie jak np. dachówka płaska czy falista, dają znacznie więcej możliwości, jednak wszystko zawsze zależne jest od specyfiki konstrukcji danego modelu, która może być różna u innych producentów nawet gdy w grę wchodzi taka sama kategoria kształtu dachówki. Dlatego i w tym wypadku przydatne mogą okazać się konsultacje ze specjalistą, który będzie w stanie doradzić odpowiednie rozwiązanie spośród całego spektrum możliwości na rynku.

Czym pokryć wiekowy dach w zależności od kąta nachylenia połaci

Remont starego dachu skośnego można przeprowadzić wraz ze wzmocnieniem istniejącej konstrukcji, ale nie zawsze jest to bezwzględnie konieczne. Jeżeli stara więźba bezdyskusyjnie wymaga wzmocnienia, to mimo dodatkowych kosztów, poszerza się zakres potencjalnych możliwości wyboru materiałów, można więc na przykład odtworzyć dach z użyciem takiego samego rodzaju pokrycia dachowego. Jeżeli zastanawiasz się nad użyciem pokrycia cięższego, niż to które dotąd znajdowało się na dachu, wtedy konieczne jest wykonanie szczegółowych obliczeń wytrzymałości konstrukcji. Dobór rodzaju pokrycia pod względem nachylenia dachu nie pozostawia w tych przypadkach wielu wątpliwości, chociaż zawsze trzeba pamiętać, że różne modele dachówek mogą mieć swoje techniczne ograniczenia, co do których trzeba się upewnić.
Jeżeli jednak remont dachu nie przewiduje wzmacniania więźby, a jednak przez lata straciła ona nieco na swojej nośności, wtedy warto jest poszukać lżejszych typów pokrycia dachowego. Dla klasycznej dachówki ceramicznej lżejszą alternatywą mogą być chociażby dachówki cementowe, które w niektórych wariantach mogą ważyć nawet o połowę mniej niż ceramika. Lżejszym materiałem jest też blachodachówka, która dzięki swej niewielkiej wadze oraz wysokiej estetyce jest często wybierana w takich okolicznościach. Stosowanie pokryć najlżejszych, czyli chociażby papy bitumicznej, nie jest na dachach skośnych wskazane (wyjątkiem może być jedynie tymczasowe zabezpieczenie), ponieważ istnieje ryzyko jej spłynięcia podczas upałów, skutkującego nieszczelnościami. W przypadku jakichkowiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nieodpowiedni dobór materiałów może bardzo szybko zagrozić stabilności konstrukcji dachowej i w konsekwencji spowodować konieczność poważniejszego i bardziej kosztownego remontu dachu, a czasem także poddasza.

Więcej informacji na temat dachów dowiesz się w naszych oddziałach, lub wysylając zapytanie w formularzu lub na e-maila