MALOWANIE DACHU

Wiele popularnych od dekad rodzajów pokryć dachowych to materiały, które pełnią swoją rolę przez wiele dziesięcioleci, potrafią być niezwykle trwałe i wytrzymałe na czynniki atmosferyczne a nawet na uszkodzenia mechaniczne. Jednak w przypadku pokryć dachowych wytwarzanych kilkadziesiąt lat lemu, trwałość ta nie zawsze idzie w parze z proporcjonalną wytrzymałością z zakresie estetyki. Dlatego właśnie na wielu domach zobaczyć można takie powstałe przed kilkudziesięcioma laty dachy, które nadal są solidne, szczelne i wzorowo pełnią swoje funkcje, jednak niekoniecznie prezentując się przy tym w sposób estetyczny. Na szczęście na wszystko są odpowiednie sposoby!
extraDACH / Dachy / Malowanie dachu

Największy wybór dachówek w każdym z oddziałów

malowanie dachu
Od samych początków naszej działalności stawiamy na zapewnienie naszym klientom jak największego wyboru materiałów dostępnych od ręki – ponieważ wiemy, jak ważny dla Ciebie jest czas i sprawna organizacja prac budowlanych. Czasem, w trakcie kładzenia dachu może okazać się, że brakuje jakichś istotnych elementów pokrycia lub pojedyncze sztuki ulegną uszkodzeniu, czy najzwyczajniej jednak czegoś zabrakło.
Dlatego w naszym stałym asortymencie znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować, czyli nie tylko same dachówki podstawowe, ale także wszelkie niezbędne akcesoria ceramiczne, jak gąsiory, dachówki kształtowe i funkcyjne, oraz dodatki, jak membrany, systemy dociepleń, kosze dachowe czy obróbki blacharskie i wiele, wiele innych. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że akurat to czego szukasz nie jest w danym momencie dostępne, sprowadzimy to dla Ciebie najszybciej jak to możliwe.

Malowanie dachu pokrytego dachówką ceramiczną i betonową

malowanie dachu pokrytego dachówką
Jest bardzo prawdopodobne, że dachówki ceramiczne położone 20, 40 czy 60 lat temu nadal sprawują się znakomicie, jednak niekoniecznie ciągle wyglądają tak samo dobrze, jak na początku, szczególnie jeżeli były to tzw. naturalne dachówki, czyli bez wykończenia w postaci powłoki z glazury czy angoby. Dachówki ceramiczne w naturalnym wydaniu mają niestety tendencje do zarastania mchem i porostami, przez co wyglądają na brudne i skrajnie zaniedbane. Dlatego w przypadku tego rodzaju wykwitów prace odświeżające dach trzeba rozpocząć od usunięcia tej niechcianej roślinności, na przykład poprzez ich mechaniczne zeskrobanie lub z użyciem metod ciśnieniowych. Z kolei do samego malowania ceramiki dachowej stosuje się najczęściej farby akrylowe, które mają odpowiedną konsystencję oraz właściwości – farba taka doskonale przylgnie do powierzchni dachówki i ją wygładzi, nie zostawiając przy tym prześwitów.
malowanie dachówki
Warstwa akrylu ma też właściwości chroniące przed wchłanianiem wody w głąb dachówki oraz uniemożliwi porastanie powierzchni wspominaną wcześniej, typową dla dachówek roślinnością czy też wykwitami wapiennymi. Dach zabezpieczony w ten sposób będzie też w większym stopniu odporny na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Warto w tym miejscu wspomnieć, że zdecydowanie nie zaleca się malowania dachów (niezależnie od materiału stanowiącego pokrycie) farbami ftalowymi czy też chlorokauczukowymi, ponieważ powstały efekt byłby bardzo krótkotrwały – farby takie nie mają elastycznej struktury, dlatego szybko zaczęłyby się zwyczajnie złuszczać pod wpływem zmiennych temperatur, nie będą też wykazywały odporności na promienie UV, nie wspominając już nawet o ich fototoksyczności, czyli wydzielaniu szkodliwych dla zdrowia substancji w wyniku interakcji ze słońcem.
Z kolei dachówki betonowe, które są wytwarzane współcześnie, zawsze powleczone są warstwą ochronną, jednak jeżeli uległa ona uszkodzeniu, mogą pojawić się na nich po czasie nieestetyczne defekty. Ponieważ jednak stosowane przed producentów dachówek betonowych wykończenia powierzchni bywają różne, dlatego przy doborze farby do ich pomalowania najlepiej skontaktować się ze specjalistami, który pomogą w dopasowaniu odpowiedniego preparatu, który we właściwy sposób zwiąże się z istniejącą na dachówkach powłoką.

Jak odmalować dach z blachy/blachodachówki

Stalowe pokrycia dachowe zdecydowanie najszybciej mogą ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom, chociaż częstotliwość ta bez wątpienia zależy od klasy jakościowej pokrycia dachowego, a tym samym – zastosowanej warstwy ochronnej. Poza tym, niezależnie od klasy jakości, blaszane dachy wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych, w tym corocznego czyszczenia, które zapobiega powstawaniu ognisk korozji. Jeżeli jednak na dachu pojawiły się już drobne uszkodzenia a ciągłość warstwy ochronnej została naruszona, wtedy konieczne jest jej ponowne zabezpieczenie, które powstrzyma proces korodowania.
dach malowanie
W przypadku stali wybór farb jest już nieco większy – obejmuje emalie winylowe oraz farby akrylowe, zastosować można podkład wraz z emalią (koniecznie takie, które przeznaczone są do blaszanych pokryć dachowych) lub też na gruntoemalię, którą nakłada się już bez konieczności tworzenia warstwy podkładowej, co stanowi znacznie szybszą metodę. Warto też zwrócić uwagę, aby wybrany preparat był szybkoschnący oraz charakteryzował się odpowiednio wysoką przyczepnością do samej blachy. Preparaty stworzone z myślą o malowaniu blachodachówek będą też całkowicie odporne na wodę, zapewnią zabezpieczenie przed korozją oraz będą odpowiednio wytrzymałe pod katem uszkodzeń mechanicznych.

Renowacja i odmalowanie pokrycia dachowego z papy bitumicznej

malowanie papy dachowej
Mimo, że papa bitumiczna wieńczy najczęściej dachy płaskie, pozostaje więc niewidoczna a jej malowanie zdaje się być czynnością zbyteczną, to jednak warto wiedzieć, że zabieg ten ma na celu o wiele więcej, niż tylko poprawa walorów estetycznych. Specjalistyczne farby, które stworzone zostały z myślą o renowacyjnym malowaniu papy bitumicznej z jednej strony nadają jej nowy, świeży kolor, z drugiej zaś tworzą na powierzchni nową, uzupełniającą warstwę ochronną. Warstwa ta przedłuża trwałość papy, spowalnia procesy utleniania się bitumu w wierzchnich obszarach, ponieważ blokuje wpływ promieniowania UV, które działa destrukcyjnie zarówno na strukturę papy, jak i na sam kolor. Warstwa tworzona przez takie farby pozostaje elastyczna, dlatego pracuje razem z papą i nie pęka, dodatkowo zabezpieczając także papę przed pękaniem. Farby tego typu dostępne są w kilkunastu kolorach, dlatego stanowią interesującą możliwość w przypadku wymagań innych, niż standardowo dostępna, niezbyt bogata kolorystyka samych pap bitumicznych. Jak przeprowadzić malowanie papy? Przede wszystkim powierzchnię należy oczyścić z liści, złogów brudu czy luźnych kawałków powłoki, najlepiej z użyciem myjki ciśnieniowej. Po upewnieniu się, że powierzchnia całkowicie wyschła, farbę nakłada się wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową. Niektóre rodzaje farb wymagają wcześniejszego użycia farby podkładowej, inne zaś nawierzchniowej.

Dowiedz się więcej w extraDACH

Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na temat konserwacji dachów lub szukasz odpowiednich preparatów, odwiedź wybrany oddział extraDACH i skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy też poprzez:

Więcej o renowacji dachu dowiesz się kontaktując się z naszymi specjalistami

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza:

Chcesz poznać pełną ofertę produktów dostępnych w naszych hurtowniach? Napisz do nas:

Masz więcej pytań? Zadzwoń i porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów:
Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza:

Napisz do nas i dowiedz się więcej:

Masz więcej pytań? Zadzwoń i porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów:

Odwiedź nas - we wszystkich oddziałach czekają nasi specjaliści aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na Twój dach