SKUTECZNE OCIEPLENIE DACHU

Aby nowo tworzony dach spełniał swoją rolę w maksymalnym wymiarze, poza doborem trwałego i wytrzymałego pokrycia dachowego niezmiernie istotne jest także właściwe jego ocieplenie. Dach stanowi ogromną powierzchnię, która w dodatku zbudowana jest ze znacznie lżejszych i nie tak spoistych materiałów, niż chociażby ściany zewnętrzne, dlatego to właśnie tą drogą z budynku wydostaje się nawet 30% energii cieplnej.

extraDACH / Dachy / Ocieplenie dachu
To, że dachy wymagają ocieplenia nie jest może zaskakujące, ale warto wiedzieć, że poszczególne metody i materiały służące do tego celu niekoniecznie są sobie równe. Należy więc przyjrzeć się dostępnym możliwościom oraz wybrać najpopularniejsze z nich. Dzięki prostemu zestawieniu łatwiej jest ocenić, które z rozwiązań pozwolą Ci uzyskać oczekiwany efekt izolacyjności cieplnej dla Twojego dachu.

Ocieplenie dachu z wełny mineralnej

Wełna mineralna stanowi bezsprzecznie najbardziej popularny w naszym kraju materiał do tworzenia termoizolacji pod pokryciem dachowym, a jego skuteczność sprowadza się do parametrów w przedziale od 0,045 do 0,030 W/(m2K) przenikalności cieplnej. Skuteczność na tym poziomie osiąga się przy użyciu warstwy izolacji o grubości 20 – 25 cm, ale warstwa ta bez przeszkód może być jeszcze grubsza. Ocieplenie z wełny mineralnej układa się warstwowo – pierwszą z nich umieszcza się w przestrzeni pomiędzy krokwiami, starając się precyzyjnie ją dopasować.

wełna na ocieplenie dachu
Poszczególne kawałki łączy się ponadto taśmą, dzięki czemu powstały układ jest szczelny i trwały. Przed położeniem kolejnej warstwy, tę pierwszą należy zabezpieczyć membraną paroprzepuszczalną, aby zapewnić odpowiednią wentylację. W prostszych wariantach zamiast membrany stosuje się jedynie kilkucentymetrową lukę pomiędzy warstwami, ale jest to sposób gorzej zabezpieczający przed ewentualnym zawilgoceniem ocieplenia. Następnie kładzie się drugą warstwę wełny mineralnej, już pod krokwiami, a układ taki pomaga zapobiegać się powstawaniu mostków termicznych. Do mocowania warstw wełny mineralnej stosuje się ocynkowane profile stalowe, przytwierdzane do krokwi z użyciem przeznaczonych do tego celu wieszaków.

Ocieplenie dachu wykonane ze styropianu

Popularność styropianu do wykonywania warstwy docieplającej pod dachem jest także bardzo wysoka. To bardzo szeroko rozpowszechniona metoda, której bardzo dużym atutem jest istotnie niższa cena w porównaniu do większości pozostałych materiałów ociepleniowych. Jest to jednak materiał pozbawiony elastyczności, co utrudnia szczelne wypełnianie przestrzeni między krokwiami. Dla zwiększenia precyzji najlepiej jest zamawiać dokładnie dopasowane rozmiarem płyty styropianowe oraz szczególnie zadbać o fachowe i dokładne wypełnienie.
ocieplenie dachu ze styropianu
Styropian, który wykorzystywany jest do ociepleń można podzielić na dwa rodzaje, czyli EPS i XPS. EPS występuje w postaci płyt wykonanych z polistyrenu ekspandowanego, i w roli izolacji termicznej dachu będzie się charakteryzował przenikalnością cieplną w granicach 0,030 – 0,042 W/(m2K). Z kolei XPS to polistyren ekstrudowany, posiadający przenikalność cieplną w przedzialne 0,029 – 0,034 W/(m2K). Płyty styropianowe, które wypełniają przestrzenie między krokwiami zabezpiecza się stalowym rusztem, a zaraz pod nim umieszcza się następną warstwę, co pomaga zapobiegać mostkom termicznym.

Ocieplenie dachu pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa w ocieplaniu dachu to rozwiązanie stosunkowo nowe. Używana do tego celu pianka PUR jest z tego powodu jak dotąd nieco mniej rozpowszechniona, niż wełna mineralna i styropian, charakteryzuje ją także wyższa cena. Pianka poliuretanowa także dzieli się na dwa rodzaje, czyli na zamkniętokomórkową, której przepuszczalność waha się w przedziale 0,021 – 0,024 W/(m2K) i na otwartokomórkową, w przypadku której jest to 0,036 – 0,040 W/(m2K). Jednak w sytuacji wykonywania warstwy ocieplenia dachu zaleca się stosowanie pianki otwartokomórkowej, której warstwa powinna mieć ponadto minimalną grubość od ok 18 do 20 cm.
termoizolacja dachu pianką PUR
Metoda wykonywania ocieplenia pianką poliuretanową jest wyjątkowo łatwa i szybka – do nakładania pianki wykorzystuje się przeznaczony do tego celu pistolet. Jest to ponadto metoda bardzo precyzyjna i pozwalająca na stworzenie warstwy o wybranej grubości. Natryskiwanie to metoda, dzięki której wszystkie przestrzenie będą bardzo dokładnie wypełnione, bez większego ryzyka nieszczelności, ponieważ nałożona masa ulega szybkiemu rozprężaniu, dzięki czemu wnika ona w każdą, także najmniejszą pustą przestrzeń. Stąd też wysoka skuteczność tego rozwiązania, które spotyka się z tego powodu z coraz większym uznaniem ze strony specjalistów.

Granulat celulozowy

W roli ocieplenia dachu nieco mniej rozpowszechniona jest celuloza, czyli granulki wdmuchiwane w przestrzenie między krokwiami metodą ciśnieniową, co także przynosi bardzo dobre efekty pod względem szczelności i precyzji wykonania. Metoda wdmuchiwania nie wymaga demontażu elementów dachu, dlatego często wykorzystywana jest do naprawy błędów w warstwach ocieplenia. Jest to ponadto zabieg tak samo szybki i łatwy, jak wtryskiwanie pianki poliuretanowej.
Wbrew często spotykanej opinii jest to substancja bezpieczna i niepalna, ponieważ poddaje się ją impregnacji oraz krystalizacji, dlatego jej bezpieczeństwo porównywalne jest z niepalną wełną mineralną oraz pianką poliuretanową (której właściwości także są modyfikowane do pełnienia tej roli poprzez procesy termoutwardzania). Współczynnik przewodzenia ciepła dla granulatu celulozowego to około 0,037 W/(m2K).

Co jeszcze warto wiedzieć o tworzywach do wykonywania ocieplenia dachu

Niekiedy może się zdarzyć, że nawet ocieplenie dobrej jakości izolacją nie przynosi pożądanego efektu, czyli powstrzymywanie utraty ciepła poprzez dach jest nieskuteczne. Jeżeli mimo zastosowania sporej grubości warstwy nadal tak się dzieje, wina może leżeć w kilku, często popełnianych błędach. Należą do nich między innymi:
  • Niewystarczająca precyzja z docinaniu wełny lub styropianu
  • Upychanie wełny
  • Brak uszczelnienia na łączeniach kawałków wełny lub styropianu
  • Brak uszczelnienia łączeń materiałów izolacyjnych ścian i dachu
  • Nieodpowiednie uszczelnienie i ocieplenie wokół okienne okien dachowych 

Sprawdź ofertę materiałów budowlanych z zakresu ocieplenia dachu w naszej hurtowni