Co warto wiedzieć o pracy dekarza

Obecnie czasy są takie, że zawody techniczne, które wymagają wysokiej specjalizacji, nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jak jeszcze kilka dekad, a nawet kilkanaście lat temu. Trudno jednoznacznie ocenić, z czego wynika ta tendencja, szczególnie w przypadku zawodu, jakim jest dekarz, ponieważ jego pracy nie da się zautomatyzować ani w żaden sposób zastąpić, a dachy wznoszone są z nawet większą częstotliwością niż w poprzednich dekadach. Dodatkowo nie da się ukryć, że praca dekarza wymaga dużej fachowości i precyzji, dlatego też można w tej branży naprawdę sporo zarobić a przy tym nie martwić się o ciągłość zleceń.
extraDACH / Dekarz / Co warto wiedzieć o pracy dekarza

dekarz i usługi dekarskie
Dekarstwo specjalistyczne jest pracą w dużej mierze kreatywną, w której liczy się wiele różnych zdolności, wiedza, doświadczenie oraz niezwykła dokładność. Z pewnością nie trzeba się martwić o problem z wykonywaniem codziennie tych samych zadań i popadnięcie w rutynę, ponieważ każdy dach i budynek jest inny i obejmuje inny zakres prac. Nie dość, że istnieje wiele, całkowicie różnych materiałów pokryciowych oraz uzupełniających, to poza tym do zadań dekarza należy jeszcze znacznie więcej, całkowicie odmiennych zadań związanych ze wznoszeniem dachu i właściwie za każdym razie prace te będą przebiegać nieco inaczej lub nawet całkowicie odmiennie.

Poszukujesz dekarza w swojej okolicy? Wypełnij formularz a my pomożemy Ci przy budowie dachu

Czy dekarz to dobry zawód

Warto powiedzieć też o tym, że dekarstwo może być tak naprawdę dla wielu zawodem bardzo satysfakcjonującym. Są to takie rodzaje zadań, które z jednej strony niosą za sobą duży stopień odpowiedzialności za trwałość wykonanej pracy oraz bezpieczeństwo mieszkańców, w których od razu widać efekty, łatwo można ocenić jakość i estetykę wykonania a powstałe efekty utrzymają się przez dziesięciolecia.
Dla niektórych sporą zaletą jest praca na otwartym powietrzu a doświadczeni dekarze wiedzą, że wystarczy odpowiedni strój roboczy, aby pracowało się komfortowo niezależnie od pogody. Oczywiście poza miesiącami zimowymi, kiedy to dekarz zimuje lub wykonuje prace stacjonarne, np. w warsztacie, lub oddając się innym zadaniom, np. z innej branży.

Co warto wiedzieć o zawodzie dekarza

praca dekarz co robi i co warto wiedzieć
Dekarz to w ostatnich latach zawód deficytowy – chociaż w kraju specjalistów jest wielu, to jednak na skalę popytu na dekarzy w związku z przeogromną liczbą wznoszonych budynków, a do tego także renowacji starych dachów i ogólnych termomodernizacji budynków, w tym fachu naprawdę bardzo brakuje rąk do pracy. Specjalistycznych rąk, bo naprawdę dobry dekarz to jeszcze osobna kategoria w tym zawodzie. Dlatego nie da się ukryć, że każdy, kto planuje teraz swoją ścieżkę kariery a wykazuje się takimi cechami, jak zmysł techniczny, precyzja i zdolności manualne, może z pełnym spokojem zacząć przygotowywać się do pracy w tym zawodzie, bez najmniejszych obaw o jakiekolwiek trudności ze znalezieniem zatrudnienia (nie można zapomnieć o konieczności braku przeciwwskazań do prac wysokościowych a nawet lęku wysokości). Warto przy tym podkreślić, że deficyt specjalistów z dziedziny dekarstwa to także rosnące stawki, zarówno w przypadku własnej działalności, jak i zatrudnienia w firmie budowlanej.
Jak więc wygląda zdobywanie fachu dekarza? Najczęściej wybieraną drogą jest rozpoczęcie od trzyletniej szkoły branżowej (profil budowlany, specjalność dekarz), po której ukończeniu zdać trzeba praktyczny oraz pisemny egzamin, przeprowadzany pod nadzorem wyspecjalizowanej komisji. Pozytywny wynik tychże egzaminów skutkuje uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu oraz oficjalnym tytułem zawodowym czeladnika dekarstwa. Inną opcją jest też technikum i profil dekarski, w którego przypadku kształcenie ogólne połączone z zawodowym trwa łącznie pięć lat, kończone maturą oraz egzaminem zawodowym.
Praca dekarza jest wielowymiarowa i obejmuje różne etapy wznoszenia dachu oraz wspierania eksploatacji dachów istniejących. Rozpoczyna się od zapoznania się z rysunkami technicznymi w projekcie domu, na podstawie których trzeba określić możliwe do zastosowania rodzaje pokrycia dachowego, dobrać do nich pozostałe materiały, jak membrany, folie dachowe czy rodzaj ocieplenia dachu. Na tym etapie można też zaplanować przebieg prac i rozdzielić zadania pomiędzy członków ekipy budowlanej. Dekarz odpowiedzialny będzie także za wykonanie skutecznej wentylacji dachu, jeżeli takowa jest konieczna, a poza położeniem pokrycia wykona także wszelkie detale wykończeniowe, obróbki blacharskie czy zainstaluje komunikację dachową. W późniejszym czasie odpowiada też za konserwację dachu, naprawy uszkodzeń, odśnieżanie czy czyszczenie rynien. Aby móc wykonywać to wszystko, konieczna będzie też umiejętność obsługi wielu narzędzi i maszyn, elektronarzędzi czy przyrządów pomiarowych. To między innymi windy dekarskie i dźwigi oraz wiele, wiele innych.

Wiele mówi się o tym, że ze względu na deficytowy charakter specjalistów w tej branży, dekarze mogą liczyć na specjalne traktowanie ze strony producentów materiałów budowlanych, którzy organizują często bezpłatne szkolenia czy spotkania branżowe, dekarze zaś często integrują się na wyjazdach i imprezach. Jeżeli więc tylko posiada się zacięcie techniczne i satysfakcję z wykonywania solidnych konstrukcji, zmysł estetyczny i zdolności manualne, lubi się pracę na otwartym powietrzu i nie ma się problemów z „pracą na wysokim stanowisku” to pod wieloma względami zawód dekarza może być bardzo satysfakcjonujący, a do tego niezwykle opłacalny i pewny.

Najlepsze materiały budowlane oraz dostęp do specjalistów dekarzy – extraDACH

Zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych oddziałów, gdzie dowiesz się wszystkiego o naszej ofercie i możliwościach, jakie zapewniamy w zakresie materiałów budowlanych związanych z dachem oraz innymi obszarami budynków. W naszej ofercie znajdziesz m.in. darmową wycenę materiałów budowlanych na podstawie projektu, możliwość organizacji transportu, fachowe doradztwo czy dostęp do najlepszych wykonawców prac budowlanych w Twojej okolicy! Przyjedź lub skontaktuj się z nami!

Darmowa wycena twojego dachu i doradztwo w sprawie dekarza

W naszych hurtowniach zawsze możesz liczyć na darmową wycenę materiałów budowlanych – dostarcz nam projekt Twojego dachu a poznasz fachowe wyliczenia, przygotowane indywidualnie dla Ciebie:
Masz więcej pytań o naszą ofertę pokryć dachowych i innych materiałów budowlanych? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie pokryć dachowych, materiałów budowlanych i innych naszych usługach – zadzwoń i porozmawiaj z naszym specjalistą:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy:

 

 

Z chęcią pomożemy w każdym z naszych oddziałów: