Czym zajmuje się dekarz

Co dokładnie robi dekarz w znaczeniu ogólnym wie chyba każdy – to specjalista od dachów. Pierwsze, co przychodzi więc na myśl to układanie dachówek czy też kładzenie innego rodzaju pokrycia dachowego. Z całą pewnością można powiedzieć też, że jest to zawód z wielowiekową tradycją. 

extraDACH / Dekarz / Czym zajmuje się dekarz

dekarz i usługi dekarskie
Co jednak dokładnie wchodzi w skład prac, które wykonuje dekarz? Z pewnością wymienienie obowiązków ograniczonych do samego wykonywania pokrycia dachu byłoby ogromnym niedopowiedzeniem. Aby więc nie pominąć żadnego z zadań, które należą do tego specjalisty, najlepiej będzie zacząć od początku i przyjrzeć się dokładnie specyfice tego zawodu.

Poszukujesz dekarza w swojej okolicy? Wypełnij formularz a my pomożemy Ci przy budowie dachu

Dekarz kiedyś i dziś

zakres obowiązków i pracy dekarza (1)
Pod znajomo brzmiącym, chociaż nie zawsze do końca jasnym słowem „cieśla” kryje się podobny zakres zadań, jaki obecnie przypada dekarzowi. Oczywiście z uwzględnieniem rozwoju technicznego i technologicznego, jaki zaszedł na przestrzeni czasu. Dokładnie jednak słowo „dekarz” upowszechniło się dopiero pod koniec XIX wieku i przyjmuje się, że wywodzi się od nazwy targanej słomy, która była popularnym pokryciem dachu w tamtym czasie, czyli od deku. Pokrywanie dachu taką słomą nazywano dekowaniem, co wykonywał dekarz.
zakres obowiązków i pracy dekarza (2)
Obecnie dekarz jest wysoce wykwalifikowanym specjalistą, znającym się na kompleksowym wykonywaniu różnych typów dachów, a także ich późniejszymi naprawami, konserwacją, czyszczeniem i wieloma innymi pracami. To, jak wiele wiedzy i umiejętności musi posiąść dekarz, aby mógł zdać egzaminy i uzyskać tytuł zawodowy, i jak wiele potrzebuje później doświadczenia, aby stać się naprawdę dobrym specjalistą najlepiej wyjaśnia, dlaczego usługi dekarskie nie mogą być tanie.
Przede wszystkim, dekarz to jeden z tych zawodów, w których stale trzeba być na bieżąco z nowościami technicznymi, nowymi materiałami i technikami pracy, po pierwsze, aby móc sprostać oczekiwaniom nowoczesnego budownictwa oraz klientów, po drugie, aby zawsze móc zaproponować najlepsze z możliwych dla danego dachu rozwiązań.

Zakres zadań dekarza

zakres zadań i obowiązków dekarza (1)
Szeroki jest już sam zakres materiałów pokryciowych, jakie mogą zostać położone na dachu i już sama ta rozpiętość generuje wiele, bardzo różnych umiejętności, jakimi musi wykazać się dekarz. Pokrycia dachu mogą być lekkie oraz ciężkie a każda z tych kategorii to osobny worek rozmaitości. Do pokryć lekkich zalicza się np. papa dachowa i gont bitumiczny, które układa się metodą zgrzewaną, samoprzylepną, technikami mechanicznymi, podobnie zresztą jak w przypadku gontu. Za lekkie pokrycia uważa się także blachę dachową i blachodachówkę. Materiały te także wymagają różnych umiejętności, w zależności od tego, czy będzie to rąbek stojący, zatrzaskowy, blachodachówka na wymiar w arkuszach lub blachodachówka modułowa. Jeszcze więcej różnic dotyczy pokryć ciężkich, do których zaliczają się m.in. dachówki ceramiczne i betonowe. Chociaż te najpopularniejsze kształty układa się raczej podobnie, tak specjalistycznych umiejętności wymaga położenie klasycznej karpiówki oraz nowoczesnej dachówki płaskiej, która to wymaga najpierw wyjątkowo precyzyjnego i równego przygotowania łat i kontrłat, a później idealnego ułożenia dachówki. W przeciwnym razie, niemal całkowicie płaska powierzchnia dachu z dachówką płaską uwydatniałaby każdą nierówność i wyglądała bardzo nieestetycznie. Dlatego właśnie w przypadku zarówno karpiówki, jak i dachówek płaskich zaleca się współpracę z doświadczonymi fachowcami, którzy posiadają już wiele podobnych realizacji. Zupełnie odrębnym, bo mało popularnym ze względu na wysoką cenę pokryciem dachowym jest też łupek kamienny, którego położenie jest szczególnie trudne i wymaga znalezienia konkretnie wyspecjalizowanego dekarza. Jednak to tylko w kwestii różnorodnych pokryć dachowych. A praca dekarza to nadal znacznie więcej!
Dekarz rozpoczyna swoją pracę od zapoznania się z projektem domu i odczytaniem rysunków technicznych, z których wyciąga informacje na temat wymagań dotyczących pokrycia dachowego, jakie może zostać położone na danym rodzaju więźby (ciężkie czy lekkie), oraz dopasuje jego właściwości do nachylenia dachu a nawet lokalizacji budynku. Gdy z kolei wiadomo już, jakie pokrycie zostanie położone, do wszystkich parametrów dachu i materiału można dobrać rodzaj izolacji dachu, akcesoria typu membrany/folie dachowe, sposób wentylacji dachu, elementy wykończeniowe oraz wiele innych dodatków i produktów uzupełniających. Na podstawie projektu dekarz może też oszacować zapotrzebowanie na te produkty, dzięki czemu możliwe jest w miarę precyzyjne zaopatrzenie. Ekipa dekarska nie tylko wykona prace związane ze wszystkimi tymi materiałami, ale dodatkowo może zająć się także montażem orynnowania, wyłazów dachowych czy świetlików, niekiedy też okien dachowych. Wielu dekarzy zajmuje się także montażem paneli fotowoltaicznych. Dekarz jest też tym specjalistą, który w trakcie późniejszego użytkowania dachu przeprowadzi wszelkie niezbędne naprawy pokrycia i każdego elementu na dachu, zajmie się myciem dachówek, konserwacją blachy czy odśnieżaniem. Dekarza można także zatrudnić do oczyszczenia i udrożnienia rynien oraz wszelkiego rodzaju przeglądów dachów i orynnowania w celu oceny szczelności czy uniknięcia poważniejszych komplikacji.Po drugiej stronie obowiązków dekarza znajdą się też prace rozbiórkowe – chociażby w przypadku planowania remontu dachu z wymianą pokrycia, termomodernizacja domu, w której skład wchodzi także ocieplenie i odnowienie dachu.

extraDACH: materiały budowlane, fachowe doradztwo, najlepsi specjaliści

Planujesz budowę lub remont dachu? Odwiedź najbliższą siedzibę naszej hurtowni, gdzie czeka na Ciebie zawsze kompleksowy wybór materiałów budowlanych związanych z budową dachu oraz znacznie więcej, także do innych obszarów budynku. Nasza oferta obejmuje również wszelkie dodatki i akcesoria, chemię budowlaną oraz narzędzia dekarskie. W każdej z naszych siedzib możesz liczyć również na fachowe doradztwo w zakresie właściwości i doboru produktów, a gdy jest taka potrzeba, skontaktujemy Cię także z najlepszymi dekarzami w regionie! Przyjedź lub skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak wiele innych korzyści czeka na Ciebie w naszych hurtowniach!

Darmowa wycena twojego dachu i doradztwo w sprawie dekarza

Dokładnie zaplanuj wydatki – prześlij do nas projekt swojego dachu i otrzymaj darmową wycenę materiałów, które Cię interesują:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę materiałów budowlanych i wszystkie inne możliwości? Napisz do nas:

Poznaj szczegóły współpracy z naszymi hurtowniami, poznaj nasze najlepsze oferty i usługi – porozmawiaj z naszym konsultantem:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: