Jakie prace wykona dekarz, co wchodzi w zakres jego kompetencji i umiejętności

Praca dekarza kojarzona jest z układaniem na dachu różnych materiałów pokryciowych, dodatkowo także z jego naprawami. Jest to jednak spore uproszczenie, ponieważ zakres zadań i umiejętności, jakie musi posiąść wyspecjalizowany dekarz jest znacznie szerszy i wymaga wielu lat nauki oraz praktyki. Jest to przy tym zawód z bardzo długą tradycją, w trakcie której zaszło wiele rewolucyjnych zmian zarówno w zakresie dostępnych materiałów, możliwości, jak i technik ich układania oraz stosowania. W jakich więc kwestiach należy szukać dekarza, jakie prace związane z dachem wykona i jak wiele musi potrafić dobry specjalista? Odpowiadamy.
extraDACH / Dekarz / Jakie prace wykonuje dekarz

dekarz i usługi dekarskie
Na prawidłowo funkcjonujący i trwały dach, który przetrwa dziesięciolecia składa się wiele czynników, jednak do głównych z nich należy przede wszystkim wybór dobrej jakości produktów o parametrach dostosowanych do konstrukcji dachowej a także fachowe ich zastosowanie, czyli odpowiedni specjalista – dekarz, który zna się na danym zakresie prac.

Poszukujesz dekarza w swojej okolicy? Wypełnij formularz a my pomożemy Ci przy budowie dachu

Co musi umieć dekarz i dlaczego to tak odpowiedzialny zawód

Samych materiałów, które przeznaczone są do wykonywania pokrycia dachu jest bardzo wiele a każdy z nich wymaga innych technik układania, osobnych sposobów mogą wymagać także poszczególne produkty w obrębie jednej kategorii. Inaczej na przykład kładzie się tradycyjne dachówki zakładkowe a inaczej dość trudną karpiówkę, podobnie w przypadku różnego rodzaju blach dachowych, pokryć bitumicznych oraz mniej standardowych, jak strzecha. Zupełnie inaczej postępuje się także w przypadku różnych konstrukcji dachowych oraz wielu innych czynników, które wpływają na to, jakie materiały trzeba zastosować oraz w jaki sposób. A to tylko w kwestii pokrycia dachowego.
wykonywane prace na dachu przez dekarza

Prace, jakie wykonuje dekarz to jednak nie jedynie układanie pokrycia a tak naprawdę wszystko, co tylko związane jest z dachami. Podczas budowy nowego dachu, praca dekarza rozpoczyna się już w momencie, gdy otrzymuje on projekt dachu i dowiaduje się wszystkiego o jego konstrukcji. Wyciąga z tego informacje na temat tego, jakie materiały do jego wykończenia sprawdzą się najlepiej, oblicza zapotrzebowanie oraz planuje przebieg wszystkich prac. Poza samym pokryciem, dekarz wykonuje izolację dachu, układa membranę i folię dachową, wykonuje odpowiednią wentylację. Do zadań dekarza należy także przygotowanie obróbek blacharskich, montaż orynnowania, komunikacji dachowej. Niekiedy to także dekarz zajmie się montażem świetlików czy wyłazów, czasem także okien dachowych. Zakres prac związanych z budową dachu jest znacznie szerszy i zależy od typu i konstrukcji dachu.

 

W przypadku dachów istniejących, dekarz przeprowadzi prace konserwacyjne i naprawcze, czyszczenie czy odśnieżanie dachu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, można go zatrudnić także do czyszczenia i udrażniania rynien. Z kolei w przypadku wymiany starego dachu na nowy, również dekarz odpowiada za rozbiórkę wymienianego pokrycia dachowego. Często bywa tak, że dany fachowiec będzie specjalizować się tylko w konkretnym zakresie prac. Często jest to najlepszy sposób na to, aby stać się mistrzem w danej kategorii, co najlepiej sprawdza się w przypadku wymagających i kłopotliwych konstrukcji czy pokryć dachowych, do jakich należą np. łupek dachowy, karpiówki, które wymagają nietypowego sposobu układania czy nawet dachówki płaskie, w których przypadku ważna jest perfekcja zarówno w zakresie równości łat i kontrłat, jak i samego ułożenia dachówek, na których powierzchni widoczna byłaby najmniejsza nierówność w wykonaniu.

dekarz układanie dachówki zakres obowiązków

Bardzo ważną cechą dekarza będzie też otwartość i ciekawość do śledzenia rynku w zakresie swojej dziedziny. Raz na jakiś czas pojawiają się interesujące nowości, innowacyjne rozwiązania dachowe oraz nowatorskie techniki pracy czy narzędzia. Warto, aby dekarz śledził regularnie wszystkie takie nowinki, po pierwsze po to, aby stale się rozwijać i być specjalistą na miarę swoich czasów, po drugie zaś, aby móc proponować swoim klientom pełen zakres dostępnych rozwiązań technicznych oraz estetycznych.
Z pracą dekarza wiąże się również umiejętność obsługi różnego rodzaju maszyn specjalistycznych i elektronarzędzi, jak na przykład windy dekarskie oraz wiele innych.

 

Nie można zapominać też o tym, że dekarz musi posiadać również konkretne predyspozycje oraz dodatkowe umiejętności. Ze względu na charakter pracy, która odbywa się głównie na wysokości, specjalista ten musi wykazywać się znakomitą koordynacją ruchową, kondycją fizyczną i wytrzymałością, która umożliwia wysiłkową pracę przez długi czas. Nie bez znaczenia pozostają również zdolności manualne oraz wyczucie estetyczne, ponieważ wygląd dachu jest bardzo istotny. Każdy, kto zastanawia się nad taką ścieżką kariery powinien wziąć pod uwagę, że pracuje się otwartym powietrzu przy bardzo różnych warunkach pogodowych, od upałów po chłody, z wyłączeniem zimy, kiedy to nie wykonuje się prac na dachu. Niektóry dekarze robią sobie w tym okresie sezonową przerwę, inni zaś przenoszą się do warsztatów i przygotowują do nowego sezonu lub zajmują się innym rodzajem prac zarobkowych.

Szukasz najlepszych dekarzy w okolicy? Odwiedź extraDACH

W naszych hurtowniach zapewniamy dostęp do kompleksowego wyboru materiałów budowlanych związanych z dachem i nie tylko, w tym wszelkich akcesoriów i dodatków – w większości dostępnych od ręki, co pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu. Zapewniamy także fachowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich produktów oraz ich parametrów, darmową wycenę dachu na podstawie indywidualnego projektu budowlanego a także wiele innych udogodnień, z którymi przebieg prac związanych z budową Twojego domu będzie sprawniejszy. Jeżeli szukasz sprawdzonych specjalistów – dekarzy w swojej okolicy, w naszych hurtowniach pomożemy Ci do nich dotrzeć, dzięki czemu nie musisz tracić czasu na poszukiwania. Dowiedz się więcej o naszej ofercie i możliwościach – przyjedź lub skontaktuj się z nami:

Darmowa wycena twojego dachu i doradztwo w sprawie dekarza

Skorzystaj z darmowej wyceny dachu – wybierz produkty, dostarcz nam projekt swojego dachu i poznaj szacunkowe koszty:
Masz dodatkowe pytania o ofertę dostępną w naszych hurtowniach oraz o dodatkowe możliwości, jakie zapewniamy? Napisz do nas!
Porozmawiaj bezpośrednio z naszym specjalistą i dowiedz się wszystkiego o ofercie produktów oraz usług w naszych hurtowniach:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy:

 

 

Z chęcią pomożemy w każdym z naszych oddziałów: