Usługi dekarskie

Do położenia dachówki karpiówki – dekarz. Blacha na rąbek stojący – też dekarz. A kto zajmuje się układaniem ocieplenia dachu czy membran, komu zlecić zaplanowanie prac dachowych czy oszacowanie zapotrzebowania na poszczególne materiały pokryciowe, dodatki i akcesoria? Kto sprawdzi się najlepiej w przypadku remontu a kto w zakresie renowacji dachu? Aż wreszcie – do kogo dzwonić, gdy konieczne jest odśnieżenie połaci?
extraDACH / Dekarz / Usługi dekarskie

dekarz i usługi dekarskie
W każdym z oddziałów naszej hurtowni budowlanej znajdziesz nie tylko wszystko, co potrzebne do kompleksowego wykończenia dachu, ale pomożemy Ci także znaleźć odpowiednich fachowców. Wiele lat działalności w każdej z naszych lokalizacji pozwoliło nam nawiązać wiele, cennych kontaktów z najlepszymi dekarzami w okolicy, dlatego nie musisz tracić czasu na szukanie sprawdzonego specjalisty – czeka na Ciebie u nas!

Poszukujesz dekarza w swojej okolicy? Wypełnij formularz a my pomożemy Ci przy budowie dachu

Kiedy potrzebny jest dekarz – usługi dekarskie

Usługi dekarskie to tak naprawdę niezwykle szeroki zakres kompetencji, co jest ogromnie dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę, jak odpowiedzialny i wymagający jest to zawód. Znać się na tym wszystkim a do tego mieć doświadczenie w odmiennych technikach układania najróżniejszych materiałów pokryciowych i być w tym wszystkim w dodatku na tyle dobrym, aby nigdy i pod żadnym pozorem nie pozwalać sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia – to wszystko nie lada wyzwanie.
W tym tekście wyjaśniamy, kim dokładnie jest dekarz i jak szeroki jest zakres jego prac, aby rozwiać wreszcie wszystkie wątpliwości na temat tego, jakiego specjalisty szukać w przypadku konkretnego rodzaju zleceń, napraw, zadań.
usługi dekarskie

Dekarz – w czym się specjalizuje i kiedy korzystać z jego usług

Dekarz jest wyspecjalizowanym rzemieślnikiem, który odpowiedzialny jest za dach. To w dużym skrócie. Bo tak naprawdę pod hasłem tym skrywa się ogrom umiejętności, zadań i niebywała odpowiedzialność za odpowiednie wykonywanie swojej pracy. Niewątpliwie, do głównych usług dekarza zaliczają się:
usługi dekarskie budowa konstrukcji dachowej
Budowa konstrukcji dachowej – szkielet dachu, czyli drewniana więźba to konstrukcja, która odpowiada za stabilność tej części budynku, jej właściwości muszą być dopracowane pod każdym względem, łącznie z dostosowaniem pod przyszłe pokrycie dachowe i jego wagę.
usługi dekarskie montaż podsufitki
Podbitki dachowe – są o tyle istotne, że odpowiadają w dużej mierze za ochronę dachu przed podwiewanym wiatrem, deszczem i śniegiem, tworzą jego dodatkową izolację a przy tym muszą wyglądać estetycznie, ponieważ są widoczne od dołu.
usługi dekarskie obróbka komina
Także dekarzowi można zlecić wykonanie obróbek kominowych, solarów oraz wszelkiego rodzaju elementów komunikacji dachowej, jak ławy i stopnie kominiarskie, płotki przeciwśniegowe itp.
usługi dekarskie montaż pokrycia dachowego
Układanie pokrycia dachowego – to najbardziej znana usługa dekarska. Niektórzy specjaliści dekarze będą mieć szeroką, inni zaś węższą specjalizację w zakresie różnych rodzajów pokrycia dachowego. I nie ma w tym niczego dziwnego – nie zawsze jest możliwe bycie mistrzem we wszystkim. W przypadku niektórych rodzajów pokrycia zaleca się zatrudnienie dekarza mającego duże doświadczenie w układaniu konkretnego typu materiałów, będzie to m.in. dachówka karpiówka, dachówki płaskie czy chociażby łupek.
usługi dekarskie wentylacja dachu odpowiednia
Zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu – istnieje wiele metod zapewniania odpowiedniej cyrkulacji powietrza pod dachem, dobiera się je w zależności od rodzaju konstrukcji, zastosowanych materiałów izolacyjnych i przede wszystkim – od typu pokrycia dachowego. Brak wentylacji dachu lub nieodpowiednie wykonanie mogą skutkować znacznym pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych dachu, zamakaniem elementów konstrukcji dachowej a w efekcie rozwojem grzybów i pleśni, które są groźne zarówno dla mieszkańców, jak i dla stabilności elementów konstrukcyjnych.
montaż okien dachowych usługi dekarskie
Montaż okien dachowych, wyłazów – to również jedna z usług dekarskich. Montaż okien to niełatwe i bardzo odpowiedzialne zadanie. Okna dachowe wystawiane są stale na trudne warunki atmosferyczne, bardzo silny wiatr i ulewy – muszą być osadzone stabilnie, zabezpieczone oraz odpowiednio zaizolowane, aby zapewniać wymagane parametry termoizolacyjne i nie generować strat ciepła.
usługi dekarskie montaż rynien dachowych
Wielu dekarzy specjalizuje się także w zakresie montażu rynien, co także nie zawsze jest oczywiste, ponieważ ile rodzajów rynien, tyle technik ich właściwego łączenia i mocowania. Niektóre rodzaje rynien są łatwe w montażu, jak np. systemy z PVC, to już chociażby rynny, których elementy trzeba ze sobą spawać będą wymagać specjalisty, który ma przynajmniej niewielkie doświadczenie w tym zakresie.
Mycie i konserwacja pokrycia dachowego – Usługi dekarskie często mają charakter prac konserwacyjnych. Niektóre materiały, z których wykonywane są pokrycia dachowe, mogą po czasie wymagać mycia, ponieważ osadzają się na nich zanieczyszczenia, niekiedy też porastają mchem. Konserwacja bywa przydatna w przypadku materiałów, które pokrywa warstwa chroniąca przed korozją, np. blachodachówki. W takim przypadku warto raz na jakiś czas odświeżyć ich powierzchnię, aby uchronić ją przed powstawaniem ognisk korozji, które wymagałyby już poważniejszych działań. Niektóre pokrycia dachowe z czasem mogą też tracić nieco swojej estetyki, chociaż pod względem technicznym pozostają wciąż bez zarzutu i w takim przypadku często możliwe jest np. malowanie z użyciem specjalnych preparatów.
Wyspecjalizowany dekarz może przeprowadzić także przegląd dachu i orynnowania. Jest to czynność, którą warto przeprowadzić raz do roku, najlepiej po zimie, w celu wczesnego wykrycia i naprawienia nawet drobniejszych uszkodzeń, aby nie wpłynęły one na powstanie poważniejszych i bardziej kosztownych do naprawienia usterek. Dekarz może także przeprowadzić ekspertyzę techniczną dachu.
usługi dekarskie
Praca dekarza zaczyna się już w momencie, gdy w jego ręce trafia projekt dachu. Na jego podstawie dekarz określi plan działań, dobierze możliwe do zastosowania materiały pokryciowe, akcesoria i dodatki oraz określi dokładne zapotrzebowanie na te produkty.
Można więc śmiało powiedzieć, że dekarz zajmuje się niemal wszystkim, co związane jest z pracami dachowymi – zarówno tymi bardzo skomplikowanymi, jak i dość prostymi. Właśnie do dekarza trzeba się zwrócić, gdy jakiekolwiek elementy dachu wymagają naprawy czy renowacji, gdy pojawiają nieszczelności w pokryciu lub istnieje podejrzenie problemów z izolacją dachu. Dekarz zajmie się także odśnieżaniem dachu i w przypadku wyjątkowo śnieżnych zim jest do bardzo często wykonywana usługa dekarska.

Dobry dekarz musi być na bieżąco – nowoczesne usługi dekarskie

nowoczesne usługi dekarskie
Zdobycie fachu dekarskiego nie oznacza nigdy spoczęcia na laurach i wykonywania w kółko tej samej, dobrze znanej roboty. Każdy porządny i nowoczesny dekarz (tak, to niezwykle istotne), powinien z uwagą śledzić rynek materiałów budowlanych oraz nowatorskich technik, aby znać wszystkie dostępne możliwości i brać je pod uwagę zawsze wtedy, gdy może to być korzystne dla klienta. Materiały budowlane, także te związane z dachem, to stale rozwijana gałąź handlu, w której pojawiają się nowości nie tylko pod względem estetycznym, ale także technicznym. To właśnie te innowacje techniczne wiążą się niejednokrotnie z nowatorskimi metodami układania i wieloma, nowymi możliwościami. W związku z tym dekarz, który idzie z duchem czasu, zawsze nie tylko najlepiej doradzi w zakresie doboru najbardziej korzystnych dla danego dachu produktów i ich konfiguracji, ale także będzie potrafił to wszystko odpowiednio wykonać. Dlatego właśnie poza dobrą kondycją fizyczną, zmysłem równowagi i zdolnościami manualnymi, ważna jest także szeroka i kompleksowa wiedza w zakresie wykonywanych obowiązków oraz różnorodnych materiałów budowlanych. Dekarze zdają egzaminy mistrzowskie, do których mogą przystąpić osoby, które ukończyły przynajmniej szkoły ponadpodstawowe oraz posiadają już przynajmniej 6-letnie doświadczenie w zawodzie.

Budowa dachu – dlaczego warto szukać najlepszych fachowców

usługi dekarskie budowa dachu
Poza wymienionym wcześniej, bardzo szerokim zakresem wiedzy i umiejętności, trzeba pamiętać o tym, że usługi dekarskie to prace na dachu, wiążące się z dużą wysokością oraz wieloma innymi czynnikami, które mogą utrudniać pracę, jak na przykład silny wiatr, palące słońce czy deszcz. W pracy dekarza niezwykle ważne jest stosowanie wszelkich środków ostrożności, dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie, współpracownikom oraz wszystkim, którzy znajdują się w otoczeniu budynku. W żadnym razie nie jest wskazany pośpiech przy wykonywaniu obowiązków, ponieważ wszystkie niedociągnięcia prędzej czy później mogą poskutkować poważnymi problemami, wymagającymi remontu. Chcąc uniknąć tego typu niedociągnięć warto stawiać na sprawdzonych, certyfikowanych specjalistów, najlepiej polecanych i z dobrymi opiniami poprzednich klientów. Zawsze warto zapytać fachowca o referencje oraz o zdjęcia wykonanych dachów. Dobry specjalista często ma swój własny zakres usług dekarskich a będąc zadowolonym ze swoich realizacji, zawsze pokaże je z chęcią. Budowa dachu to bardzo kosztowna inwestycja, warto więc zainwestować w niego nieco więcej i nie martwić się o remonty przez wiele, długich lat.

Największy wybór materiałów na pokrycie dachu oraz wsparcie sprawdzonych dekarzy – extraDACH

Planujesz budowę dachu? Podejdź do tego kompleksowo! Odwiedź najbliższą siedzibę hurtowni budowlanej extraDACH i wybierz dobrej jakości pokrycie dachowe oraz wszelkie niezbędne akcesoria już podczas jednej wizyty. Znajdziesz u nas wszystko, czego tylko można potrzebować do wzniesienia solidnego i trwałego dachu a większość z tych produktów można u nas dostać od ręki. Dzięki pomocy naszych wykwalifikowanych sprzedawców wybierzesz materiały idealnie dostosowane zarówno do specyfiki swojego dachu, jak i do siebie nawzajem, aby cała konstrukcja dachowa sprawowała się bez zarzutu przez wiele, długich lat. Na miejscu możesz otrzymać także w pełni darmową, profesjonalną wycenę materiałów budowlanych na podstawie projektu Twojego dachu a nawet polecimy sprawdzonego dekarza, który specjalizuje się w wykonywaniu dachów z takich materiałów, jakie Cię interesują. W naszych hurtowniach możliwa jest także organizacja transportu zakupionych materiałów w bezpieczny i profesjonalny sposób do dowolnego miejsca na terenie Polski, a czasem także poza jej granicami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższą siedzibę!

Darmowa wycena twojego dachu i doradztwo w sprawie dekarza

W naszych hurtowniach zawsze możesz liczyć na darmową wycenę materiałów budowlanych – dostarcz nam projekt Twojego dachu a poznasz fachowe wyliczenia, przygotowane indywidualnie dla Ciebie:
Masz więcej pytań o naszą ofertę pokryć dachowych i innych materiałów budowlanych? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie pokryć dachowych, materiałów budowlanych i innych naszych usługach – zadzwoń i porozmawiaj z naszym specjalistą:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy:

 

 

Z chęcią pomożemy w każdym z naszych oddziałów: