extraDACH » Okna Dachowe

Okna dachoWE

Okna dachowe są rozwiązaniem, które powstało z myślą o budynkach z ukośnymi dachami, pozwalając na praktyczne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni poddasza do celów użytkowych. Dzięki montażowi okien w połaci dachu uzyskać można przede wszystkim doświetlenie poddasza naturalnym światłem słonecznym, natomiast kolejne możliwości i funkcje będą zależne od typu okna, który powinien być ściśle związany z docelowym przeznaczeniem pomieszczenia, do którego ono jest wybierane.

Najwięksi producenci okien dachowych

Nowoczesne okna połaciowe wykorzystują technologie, które stanowią gwarancję komfortu codziennego użytkowania, takie jak wysoka oszczędność energii cieplnej, wytłumianie hałasów z zewnątrz budynku a także wysokie standardy bezpieczeństwa. To wszystko, w połączeniu z najwyższą jakością surowców oraz wykonania, składa się na najlepsze na polskim rynku produkty, które znajdziesz w naszym sklepie. Oferujemy okna takich producentów jak:

Współpraca z liderami branży okiennej polskiego rynku gwarantuje najwyższą jakość oferowanych przez nas produktów

Korzyści wynikające z montażu okien dachowych:

  • Doświetlenie poddasza światłem naturalnym
  • Możliwość zagospodarowania przestrzeni strychowej do celów mieszkalnych
  • Dodatkowe pomieszczenie o niepowtarzalnym klimacie i uroku wnętrz ze skosami
  • Praktyczne i estetyczne dopełnienie połaci dachu
  • Możliwość wietrzenia strychu, która zapewnia zdrowy mikroklimat
  • Komfortowe użytkowanie pomieszczeń strychowych (również tych z przeznaczeniem na składzik).

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe to bardzo szeroka kategoria, a w jej obrębie wyłania się przede wszystkim podział ze względu na takie czynniki, jak chociażby rodzaj pomieszczenia, w jakim mają być zamontowane. Innego okna będą wymagały pomieszczenia standardowego użytku, np. sypialnie, a inne sprawdzą się w łazience czy kuchni:

okna dachowe FAKRO

Okno dachowe do pokoju dziennego/dziecięcego – w pomieszczeniach mieszkalnych montuje się najczęściej okna drewniane, które mogą być również wykończone na dowolny kolor, czy to od wewnątrz, czy z zewnątrz. Warto zastanowić się, jaki współczynnik przepuszczalności cieplnej będzie najbardziej odpowiedni pod kątem docelowego przeznaczenia pokoju, gdyż poszczególne modele i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne będą wiązać się z różnym stopniem termoizolacyjności – od standardowej po znacznie zwiększoną (np. okna supertermoizolacyjne).

 

Okno dachowe do sypialni – w ofercie naszego sklepu znaleźć można także okna pokojowe o zwiększonych właściwościach dźwiękochłonnych, czy nawet wyposażone w technologię rozpraszania dźwięku rozbijania kropel deszczu o szybę – dzięki nim można wyciszyć hałasy dochodzące do sypialni nawet o połowę, w porównaniu do okien klasycznych.

Okno w pomieszczeniu znajdującym się np. pod kominem/anteną dachową – okno wyłazowe – jest idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy strych zaadaptowany jest do celów mieszkalnych a mimo wszystko wskazany jest komfortowy i bezpieczny dostęp do powierzchni dachu. Okno wyłazowe łączy w sobie walory funkcjonalne, estetyczne i termoizolacyjne klasycznego okna, posiada jednak dodatkowe funkcje i specjalistyczne zabezpieczenia, umożliwiające bezpieczne i sprawne wychodzenie na dach w celach instalacyjnych czy remontowych. Należy wiedzieć, że standardowy wyłaz dachowy nie będzie odpowiedni do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych ze względu na brak ochrony termoizolacyjnej oraz specyficzną budowę, która nie komponuje się z pomieszczeniami mieszkalnymi także ze względów estetycznych.

Parametry okien dachowych

Wybór właściwego okna połaciowego jest zależny nie tylko od tego, w jakim typie pomieszczenia zostanie ono zamontowane – równie istotne jest także dobranie odpowiednich do naszych potrzeb parametrów produktu, bo właśnie one będą decydowały o zadowoleniu z użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje też jakość wykonania i trwałość materiałów.

Wśród najważniejszych parametrów, które charakteryzują poszczególne typy okien, warto wymienić przede wszystkim:

Profil okna dachowego – drewniane, wykonywane są w drewnie sosnowym, które jest klejone warstwowo, impregnowane i zabezpieczane bezbarwnym lakierem lub malowane. Okna o profilu drewnianym będą odpowiednie do ogrzewanych, mieszkalnych pomieszczeń codziennego użytku. Jeśli zaś chodzi o pomieszczenia, w których okresowo może pojawiać się wilgoć (np. kuchnia), wtedy najlepszym profilem okaże się profil drewniany z powłoką poliuretanową, która nakładana jest kilkukrotnie, przez co niezwykle szczelnie pokrywa powierzchnię drewna, zabezpieczając je tym samym przed wnikaniem wilgoci. Powłoka poliuretanowa wykańczana jest na tyle gładko, aby zabezpieczyć profil także przed wnikaniem zabrudzeń i ułatwić utrzymanie powierzchni w czystości. Z kolei profile aluminiowo-tworzywowe są wyjątkowo odporne nawet na bardzo wysoki poziom wilgotności powietrza czy skraplanie pary w pomieszczeniach, takich jak łazienki i pralnie. Tego typu profile wykonane są z wielokomorowego PVC, którego konstrukcja wsparta jest na stalowych rdzeniach.

okna dachowe fakro plastikowe
fakro trzyszybowe

Pakiety szybowe – różnią się pomiędzy sobą ilością szyb tworzących skrzydło, a największe znaczenie mają przestrzenie, które się pomiędzy nimi wytwarzają. Przestrzenie te wypełnione są gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), co wpływa hamująco na przenikanie ciepła przez konstrukcję szybową. Współczynnik przenikania ciepła określa się jako Uw, i im jest on niższy, tym bardziej energooszczędne jest dane okno. Jest to w związku z tym jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wybieraniu okna, gdy zależy nam na jak najniższych kosztach ogrzewania domu. Okna domów mieszkalnych powinny mieć współczynnik Uw na poziomie nie wyższym, niż 1,1 W/m²K, jednak obecnie znaleźć można już bardzo wiele produktów, których współczynnik Uw wynosi nawet mniej, niż 0,9 W/m²K.

Ramki dystansowe – czyli tzw. ciepłe ramki lub ramki dystansowe ulepszone termicznie – TGI®, w które wyposażone są nowoczesne, energooszczędne okna, to układy, które wykazują niezwykle niski współczynnik przewodzenia termicznego, co jest niezwykle istotne z perspektywy redukcji strat energii cieplnej na obrzeżach szyby zespolonej a także zwiększa szczelność.

Bezpieczeństwo antywłamaniowe – dla wielu naszych klientów jednym z najbardziej istotnych cech okna jest jego odporność na włamanie. W oknach połaciowych antywłamaniowych pojawiają się takie rozwiązania, jak np. zabezpieczenie przed podważeniem klamki, klapy odporne na otwarcie uderzeniem z góry, czy specjalistyczne, odporne na stłuczenie i wymontowanie szyby.

Odpowiedni rozmiar okna dachowego

Dobór właściwego rozmiaru okna to nie tylko kwestia estetyki, ale także takie czynniki, jak chociażby poziom nasłonecznienia pomieszczenia. Większe okna dachowe zapewnią odpowiednią ilość światła dziennego w pomieszczeniu nawet w bardziej pochmurne dni, co ma wpływ zarówno na samopoczucie domowników, jak i na zoptymalizowanie wydatków na sztuczne doświetlanie.

Zarówno ilość, jak i rozmiar okien na danym odcinku dachu, powinny być dobrane pod względem orientacji źródła światła. Istotne będzie także właściwe rozmieszczenie okien – kierunek południowy zapewni silniejszy dopływ światła naturalnego przez możliwie najdłuższy czas w ciągu każdego dnia.

Sposób otwierania okien dachowych

fakro okno dachowe dwuszybowe fts-v u2

Obrotowe okna dachowe – są najbardziej popularnym rodzajem okien, gdyż w przypadku skośnego zadaszenia jest to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie, które dodatkowo sprawdza się w większości standardowych pomieszczeń. Okna obrotowe, w zależności od miejsca, w którym będą zamontowane, mogą posiadać klamkę zlokalizowaną na dole, bądź na górze konstrukcji.

Okna o podwyższonej osi obrotu – jest to rozwiązanie, które wiąże się z umiejscowieniem osi obrotu powyżej połowy skrzydła i ościeżnicy, przez co przestrzeń otwarcia okna się zwiększa a otwarte skrzydło znajduje się znacznie wyżej, niż ma to miejsce w przypadku okien standardowych. Można dzięki temu swobodnie podejść do krawędzi okna.

okno dachowe uchylne

Okna dachowe uchylno-obrotowe – posiadają dwa, niezależne mechanizmy otwierania skrzydła – uchylający skrzydło do boku oraz drugi, obracający je wokół osi. Mechanizmy te skonstruowane są w taki sposób, aby użycie jednego z nich w danej chwili blokowało w tym czasie drugi. Jest to szczególnie istotne ze względu na aspekty bezpieczeństwa. Uchylenie skrzydła możliwe jest do kąta 45°, a więc umożliwia swobodne podejście do krawędzi otwartego okna.

Okna balkonowe – to nowatorskie i ciekawe rozwiązanie, które w pomysłowy sposób łączy estetykę i funkcjonalność. Ich konstrukcja zaplanowana została tak, aby można było w przeciągu kliku sekund zmienić zamknięte okno w rodzaj balkonu, którego dolna krawędź zabezpieczona jest dolnym elementem skrzydła okiennego. Efekt wizualny, jaki uzyskuje się za ich sprawą, prezentuje się niepowtarzalnie, zarówno z zewnątrz, jak i tworzy nietuzinkowy klimat wewnątrz pomieszczenia. Okna tego typu cechują się dodatkowo dużą powierzchnią, a więc nawet gdy są zamknięte, zapewniają bardzo wysoki poziom nasłonecznienia poddasza.

rozkładane okna balkonowe

Szukasz pomocy w wyborze najlepszych okien dachowych dla swojego domu?

Wybierz lokalizację i odwiedź najbliższy oddział – zapewniamy fachowe doradztwo, pomoc w doborze odpowiednich okien dachowych, a także zorganizujemy transport prosto do Twojego domu!
Jeśli naszego oddziału nie ma jeszcze w Twoim mieście, zadzwoń lub napisz – przygotujemy dla Ciebie ofertę na najlepszych warunkach.

function add_svg_to_upload_mimes( $types ) { $types[ 'svg' ] = 'image/svg+xml'; return $types; } add_filter( 'upload_mimes', 'add_svg_to_upload_mimes' );return $mime_types; }