OKNA DACHOWE DO POKOJU DZIENNEGO

Kategoria okien dachowych jest na tyle rozległa i bogata w różnorodne rozwiązania, że nie sposób wyłonić model, który mógłby zyskać miano „najlepszego okna dachowego”. Zamiast tego znacznie lepiej skupić się na szukaniu okien dachowych, stworzonych do pełnienia określonej roli w danym typie pomieszczenia. Dzięki takiemu podejściu możemy nie tylko odpowiednio przedłużyć żywotność okna dachowego, gdy na przykład dostosujemy specyfikę jego budulca do warunków panujących w pomieszczeniu, ale także możemy ograniczyć wydatki, kiedy chociażby wybierzemy okna dachowe w bardziej ekonomicznym wariancie, do pomieszczenia o nieco mniejszych wymaganiach, czyli na przykład do pokoju dziennego.
extraDACH / Okna Dachowe / do pokoju

Wybór odpowiednich okien do pokoju

okno dachowe do pokoju dziennego
W pokoju dziennym, salonie czy pokoju gościnnym, a także w domowym gabinecie i pracowni spędzamy często zdecydowaną większość dnia, wykonując w nich najważniejsze aktywności czy prace. Jeżeli pokój dzienny w Twoim domu nie pełni zbyt często roli pomieszczenia przeznaczanego do snu, wtedy najważniejszą funkcją wybieranych do niego okien dachowych będzie zapewnienie idealnej intensywności oświetlenia oraz na tyle dobrej izolacji termicznej, aby zachować odpowiednią temperaturę oraz oszczędności na ogrzewaniu w Twoim.

Jak dobrać odpowiednie okna dachowe do pokoju dziennego

Popularną praktyką jest także łączenie okien dachowych w pionowe czy poziome zestawy, dzięki czemu zwiększa się powierzchnię przeszklenia, jeszcze innym rozwiązaniem – zaplanowanie odpowiedniego rozmieszczenia okien, niezależnie czy mają znaleźć się one w jednej płaszczyźnie, czy może po obu pochyłościach dachu, jeżeli pozwala na to specyfika danego pokoju. Gdy pomieszczenie na poddaszu zapewnia taką możliwość, najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie zawsze umiejscowienie okien dachowych od strony południa, ponieważ wtedy światło słoneczne będzie gościło w salonie/pokoju dziennym przez najdłuższy możliwy czas w ciągu dnia.
okna dachowe jadalnia poddasze

Producenci okien dachowych drewnianych do pokoju:

okna dachowe fakro

Okna dachowe FAKRO

okna dachowe velux

Okna dachowe VELUX

okna dachowe roofart

Okna dachowe roofaRT

Okna dachowe do pokoju dziennego/salonu – tworzywo

Do pokoi dziennych wybiera się najczęściej okna drewniane lub ewentualnie drewniano-poliuretanowe, których rozmiar określa się w zależności od powierzchni pomieszczenia (często na postawie powierzchni podłogi). Konstrukcja okna powinna być dostosowana do jego lokalizacji, na przykład wysokości montażu czy ustawienia pod nim mebli, i mogą to być okna z dolnym lub górnym otwieraniem, dobierane do wysokości montażu lub specyfiki ściany kolankowej, okna o podwyższonej osi obrotu lub okna klapowo – obrotowe/uchylno-obrotowe, idealne w przypadku dachów o pochyłości 45° oraz przy wysokiej ściance kolankowej. W bardziej nowoczesnych i przestronnych wnętrzach stawia się coraz częściej na tzw. Balkony dachowe lub też okna balkonowe, dzięki którym można uzyskać nie tylko większe przeszklenie, ale także użyteczny mini-balkon lub też wyjście na balkon klasyczny.
Okna drewniane jak i drewniano-poliuretanowe zapewniają dowolność w zakresie dopasowania do estetyki pokoju dziennego na poddaszu – drewniane okna dachowe mogą być wykończone zarówno bezbarwnym lakierem, jak i farbą w białym kolorze. W tym drugim przypadku spod warstwy farby przebija naturalna faktura drewna, co tworzy bardzo interesujące wykończenie. Okna drewniano-poliuretanowe pokryte są dość grubą warstwą odpornego na wilgoć poliuretanu, dlatego ich wykończenie jest białe i gładkie, zapewniające łatwe mycie. Z tego powodu, a także dzięki ich podwyższonej odporności na wilgoć, sprawdzą się one idealnie w jadalni połączonej z kuchnią czy też w salonie z aneksem kuchennym.

Ekonomiczne i energooszczędne okna dachowe do pokoju dziennego

Jeżeli zależy nam na najwyższym komforcie cieplnym w pokoju dziennym, do wyboru pozostaje kilka rodzajów pakietów szybowych – od standardowych z trzyszybowym pakietem, przez bardziej energooszczędne pakiety z wypełnieniem z kryptonu, pakiety czteroszybowe – superenergooszczędne, aż po okna z przeznaczeniem do budownictwa pasywnego, które niemal całkowicie zapobiegają stratom energii cieplnej, zapewniając tym samym najwyższy możliwy stopień oszczędności na ogrzewaniu wnętrz. Parametry izolacyjności cieplnej warto dopasować także pod kątem dodatkowych funkcjonalności pokoju dziennego – na przykład jeżeli często będą spać w nim goście lub gdy będzie on stanowił centrum zabaw z dziećmi, a także w przypadku, gdy pokój taki pełni funkcję salonu wyposażonego w kominek.

Komfort w pokoju dziennym na poddaszu – obsługa okien dachowych

Komfort obsługi w zakresie sterowania oknem pozostaje zagadnieniem całkowicie indywidualnym, który może zależeć zarówno od preferencji, jak i wynikać chociażby z umiejscowienia okien oraz związanego z nim dostępu do klamki. Okna obsługiwane manualnie to bez wątpienia najbardziej popularne rozwiązanie, w ich obsłudze pomocne bywają także drążki, które mogą stanowić przedłużenie ręki w przypadku okien zamontowanych na dużej wysokości. Gdy jednak okna dachowe pozostają całkowicie poza zasięgiem, wtedy idealnym rozwiązaniem będą okna sterowanie elektrycznie, zarówno w wariancie zasilanym prądem sieciowym, jak i z użyciem energii solarnej. Jedne jak i drugie mogą być sterowanie z użyciem przycisku naściennego, pilota, aplikacji w smartfonie, a nawet być podłączone do systemów sterowania klimatem, zarządzających otwieraniem i zamykaniem okien w zależności od danych pogodowych oraz czujników, badających stan powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Wsparcie w doborze okien dachowych na miarę potrzeb!

Nie wahaj się zapytać naszych specjalistów o podpowiedź, jeżeli nadal nie masz pewności, jakie okna dachowe najlepiej sprawdzą się w Twoim pokoju dziennym/salonie, także pod względem budżetu, jaki zamierzasz przeznaczyć na ich zakup. Specjaliści extraDACH odpowiedzą na każde Twoje pytanie oraz zaprezentują Ci wszystkie dostępne możliwości, aby żadne z rozwiązań nie umknęło Twojej uwadze! Odwiedź dowolny oddział naszej hurtowni i poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego poddasza!

Okna dachowe do pokoju - zapytaj o wycenę

Dowiedz się więcej na temat naszych cen drewnianych okien dachowych – poznaj przybliżone koszty dla Twojego projektu:
Masz więcej pytań? Napisz do nas, nasi specjaliści pomogą, doradzą oraz udzielą wszelkich informacji o oknach drewnianych:
Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie drewnianych okien dachowych:
Dowiedz się więcej na temat naszych cen drewnianych okien dachowych – poznaj przybliżone koszty dla Twojego projektu:

Masz więcej pytań? Napisz do nas, nasi specjaliści pomogą, doradzą oraz udzielą wszelkich informacji o oknach pokojowych

Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie drewnianych okien dachowych:

Nasi specjaliści czekają we wszystkich oddziałach aby pomoc dobrać Państwu najlepsze drewniane okna dachowe

 

 

Nasi specjaliści czekają we wszystkich oddziałach aby pomoc dobrać Państwu najlepsze drewniane okna dachowe