Okna dachowe do domu pasywnego

Pierwszy pasywny dom w Polsce powstał w 2007 roku koło Wrocławia. Czym właściwie są takie budynki? Domy pasywne to nowoczesne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Wymagania stawiane domom pasywnym są bardzo restrykcyjne, a certyfikatów udziela Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmastadt. Jeśli zatem marzymy o pasywnym domu, należy skrupulatnie przyjrzeć się bliżej wyznacznikom takich obiektów. Budynek taki dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym i wykorzystaniu odpowiednich komponentów zminimalizuje nasze zapotrzebowanie na energię.
extraDACH / Okna Dachowe / Okna dachowe do domu pasywnego

fakro okna dachowe do domu pasywnego energooszczędne
Jedną z najważniejszych decyzji, która w przyszłości znacząco wpłynie na osiągnięcie pasywnych zysków solarnych, jest odpowiedni i fachowy dobór okien dachowych. Czym zatem kierować się przy wyborze okien dachowych do domu pasywnego? Jakie funkcje spełniać mają okna w takim budownictwie? To kluczowe zagadnienia w kwestii doboru okien dachowych do budownictwa pasywnego.

Charakterystyka okien dachowych w budynkach pasywnych

Wizja domu pasywnego rozpoczyna się jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych, czyli na etapie projektowania. Istotny staję się wówczas fakt wykorzystanie materiałów najwyższej jakości zatwierdzonych specjalnym certyfikatem, przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Niemniej ważne okazuje się zaplanowanie okien w takim miejscu, aby nasz dom wpisywał się w wizję domu pasywnego. Okna dachowe w budownictwie pasywnym muszą zatem spełniać szereg restrykcyjnych wymogów, tak by zagwarantować szczelność naszemu budynkowi.
okna dachowe do budownictwa pasywnego energooszczędne (3)
Jedną z najistotniejszych wytycznych dla okien dachowych zalicza się rozmieszczenie okien. Powinno ono być zaplanowane jedynie od strony południowe, tak aby przepuszczać dużo promieni słonecznych do środka. Tym samym zdecydowanie unikamy montowania okien dachowych od strony północnej.
okna dachowe do budownictwa pasywnego energooszczędne (1)
Niemniej ważna staje się sama jakość i parametry okien dachowych w budownictwie pasywnym. Współczynnik przenikania ciepła dla naszego okna nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K, a same szyby powinny produkowane być ze szkła nisko-emisyjnego.
okna dachowe do budownictwa pasywnego energooszczędne (2)
Odpowiedni montaż w konstrukcjach pasywnych, często odgrywa znacząco rolę. Dobrze zaizolowane okna dachowe pozwolą uniknąć strat ciepła z naszego domu, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków z naszego domowego budżetu.

Idea oraz charakterystyka ciepłych domów

okna dachowe do budynku pasywnego energooszczędne
Domy pasywne od kilku lat robią zawrotną karierę w branży budowlanej. Często początkowe koszty inwestycji w budownictwo pasywne mogą przerażać, jednak docelowy zyski w domowym budżecie przekona niejednego z nas. Pamiętajmy też, że dzięki braku konieczności stosowania drewna czy węgla decyzja o budowie domu pasywnego korzystnie wpływa na naszą planetę i środowisko. Podstawową wytyczną, która pozwala określić nam dom mianem budynku ciepłego, jest roczne zapotrzebowanie energetyczne, które nie przekracza 15 kWh/m2. W budynkach takich wykorzystuje się pasywne źródła ciepła jak urządzenia elektryczne czy zyski słoneczne, przy jednoczesnym zmniejszeniu strat ciepła przez przenikanie i wentylację. Prawidłowo wykonany dom pasywny powinien zatem wyróżniać się doskonałą izolacją termiczną, poprzez maksymalne ograniczenie powstawania mostków cieplnych, czyli miejsc, w których z domu ucieka ciepło. Aby nasz dom mógł wpisywać się w wizję budynku pasywnego, powinien charakteryzować się przede wszystkim:
  • wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła),
  • prostą, nieskomplikowaną bryłą budynku przy jednoczesnym unikaniu miejsc powodujących ubytki ciepła (jak wykusz, attyk),
  • dużą ilością przeszkleń, ale tylko od strony południowej,
  • odpowiednio rozplanowanym rozkładem pomieszczeń już na etapie projektowania,
  • użyciem materiałów i komponentów o najwyższej jakości termoizolacji.

Sprawdź okna dachowe najbardziej uznanych producentów:

Dobór okien dachowych do domów pasywnych

Okna dachowe do domów pasywnych to bardzo trudny wybór. Nie warto tutaj opierać się na swoich wyobrażeniach takich okien a zaufać specjalistą, którzy fachowo doradzą Ci w doborze. Musimy pamiętać, że największe starty ciepła w naszym domu dokonują się przez źle dobrane i zamontowane okna, dlatego wskazane jest właściwe dopasowanie produktów o odpowiednich parametrach. W ofercie hurtowni extraDACH dostępne są okna dachowe firmy roofART, Velux oraz Fakro, wśród których znajdziesz okna spełniające najwyższe wymogi okien dachowych dla domów pasywnych. Zapraszamy do kontaktu!

Okna dachowe do domów pasywnych

Okna dachowe do domów pasywnych to często trudna inwestycja, dlatego napisz do nas i otrzymaj korzystną ofertę.
Masz wątpliwości, jakie okna będą odpowiednie, jeśli planujesz budowę domu pasywnego? Skontaktuj się z naszymi doradcami!
Nowoczesne okna dachowe do domu pasywnego to zyskowne rozwiązanie dla Twojego domu, dlatego zadzwoń do naszych specjalistów jeszcze dziś!
Okna dachowe do domów pasywnych to często trudna inwestycja, dlatego napisz do nas i otrzymaj korzystną ofertę.
Masz wątpliwości, jakie okna będą odpowiednie, jeśli planujesz budowę domu pasywnego? Skontaktuj się z naszymi doradcami!
Nowoczesne okna dachowe do domu pasywnego to zyskowne rozwiązanie dla Twojego domu, dlatego zadzwoń do naszych specjalistów jeszcze dziś!

Okna dachowe do domów pasywnych dostępne w hurtowni extraDACH w całej Polsce!

 

 

Okna dachowe do domów pasywnych dostępne w hurtowni extraDACH w całej Polsce!