Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe to bez wątpienia najlepsza metoda na doświetlenie poddaszy mieszkalnych ze skosami, posiadająca poza tym wiele innych, niezbędnych funkcji. Okna połaciowe zapewniają nawet o połowę większą skuteczność w dostępie do światła słonecznego niż standardowe okna pionowe (w przypadku poddaszy chociażby lukarny), umożliwiają wietrzenie lub nawet nieprzerwaną wentylację, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz ochrony przed stratami energii cieplnej. Ale to nie wszystko, co mogą zapewnić obecnie dostępne na rynku rodzaje okien dachowych – nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i nietypowe konstrukcje mogą zagwarantować najwyższy wymiar komfortu oraz funkcjonalności, a wszystko to można dopasować do każdego rodzaju potrzeb. Przyjrzyjmy się, jakie rodzaje okien dachowych zapewniają nam współcześnie producenci i czego można oczekiwać, wybierając najlepsze rozwiązanie do swojego poddasza.
extraDACH / Okna Dachowe / Rodzaje okien dachowych

Rodzaje okien dachowych – przekrój kategorii

rodzaje okien dachowych
Występujące obecnie na rynku okien dachowych propozycje to naprawdę szeroka gama produktów, które często skrajnie się między sobą różnią. Pod nazwą okna dachowe znajdują się zarówno rozwiązania ekonomiczne o standardowych parametrach, za które przyjdzie zapłacić tylko kilkaset złotych, jak i ekskluzywne rozwiązania oparte na najnowocześniejszych technologiach, których ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Jednak takie dwie przykładowe skrajności dzieli naprawdę wiele najróżniejszych rodzajów, których nie sposób podzielić precyzyjnie nawet na kilka grup. Kategorii okien dachowych można wyszczególnić naprawdę wiele, a podziały te będą oparte na różnych rodzajach czynników. Od budulca, przez konstrukcję, sposób obsługi, klasę jakości, aż po parametry w zakresie termoizolacji oraz funkcje specjalne.

Najpopularniejsi producenci okien dachowych:

okna dachowe fakro

FAKRO

okna dachowe velux

VELUX

okna dachowe roofart

roofART

Rodzaje okien dachowych pod względem budulca

Okna połaciowe od największych producentów, z jakimi mamy do czynienia na polskim rynku, mogą być wykonane na trzy sposoby, chociaż główny budulec dzieli się na tylko dwie kategorie. Chodzi o okna wykonane z drewna sosnowego oraz okna z PVC, a także okna drewniano-poliuretanowe. Dzięki temu okna połaciowe można skutecznie dopasować do warunków panujących w pomieszczeniach, w których będą one zamontowane. Budulec, z jakiego wykonane są ona nie wpływa na różnice w parametrach termoizolacyjnych, dlatego okna tej samej klasy wykonane z innych rodzajów tworzywa, mogą zapewniać taki sam poziom komfortu. Dzięki dostępności różnego rodzaju okien dachowych bez trudu znajdziemy okna, które przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych standardowego użytku oraz takich, w których panuje podwyższony stopień wilgotności, jak kuchnie i łazienki, zaś dzięki dobieraniu odpowiednich materiałów do warunków w pomieszczeniach możemy mieć pewność, że okno będzie sprawowało się bez zarzutu przez kilkadziesiąt lat, nie tracąc na szczelności, parametrach termoizolacyjnych czy estetyce.
okna dachowe przeznaczenie

Podział okien dachowych ze względu na przeznaczenie

Szukanie odpowiedniego okna dachowego pod kątem zgodności z planowanym miejscem jego montażu nie odbiega zbytnio od podziału okien ze względu na budulec, ale może być rozszerzony o dodatkowe cechy czy funkcjonalności okien, które mogą zwiększyć komfort lub bezpieczeństwo użytkowania. Wśród wielu producentów a także w niektórych sklepach możemy napotkać na właśnie taki podział, który ma za zadanie ułatwić poszukiwania tym klientom, którzy na co dzień nie mają do czynienia z tą grupą produktów. W podziale tym znajdą się takie kategorie, jak okna do pokoju dziennego, okna do kuchni i łazienek, okna do sypialni czy pokoju dziecięcego. Poza specyfiką budulca i tym, czy będzie odpowiedni bardziej do standardowych pomieszczeń, czy poradzi sobie z podwyższoną wilgotnością, znaleźć można tu okna o funkcjach dodatkowych. Mogą to być właściwości wyciszające czy antywłamaniowe lub okna z zabezpieczeniami przed otwarciem przez dzieci od wewnątrz.

Podział okien dachowych pod kątem ich konstrukcji

Zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem okien dachowych są te o środkowej osi obrotu, ale warto wiedzieć, że możliwości jest o wiele, wiele więcej. Okna o nietypowej konstrukcji mogą być świetnym rozwiązaniem chociażby w przypadku nietypowych lokalizacji, w których mają zostać zamontowane, a także aby uzyskać bardziej rozległy widok na zewnątrz, bądź też możliwość ustawienia pod oknem mebli. Wśród takich mniej standardowych konstrukcji znaleźć można na przykład okna o podwyższonej osi obrotu, czyli gdy umiejscowiona jest ona mniej więcej na 2/3 wysokości okna, okna klapowo-obrotowe (lub też uchylno-obrotowe), w których znajdują się dwa, niezależne mechanizmy otwierania, okna klapowe, jak chociażby okna wyłazowe przydatne w przypadku konieczności zapewnienia dostępu do powierzchni dachu, a nawet tak innowacyjne konstrukcje, jak balkony dachowe i okna balkonowe, które pozwalają w łatwy sposób stworzyć wyjątkowy efekt balkonu w dachu, bez konieczności jego przebudowy. To oczywiście nie wszystko, bo producenci zapewniają klientom rozwiązania niemal szyte na miarę potrzeb.

Okna dachowe a możliwości w zakresie izolacji termicznej

Na rynku można obecnie znaleźć zarówno okna spełniające nowo określone normy w zakresie minimalnych parametrów termoizolacji (w których Uw nie przekracza 1,1 W/m2K), jak i okna starszego typu, o niższych parametrach. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku budowy nowego domu, którego projekt architektoniczny zatwierdzony został już w 2021 roku, a także w przypadku wymiany okien dachowych w istniejących budynkach, można wybierać jedynie spośród tej pierwszej grupy okien. Z kolei te o niższych parametrach można stosować jeszcze jedynie w przypadku budowy nowego domu, którego projekt zatwierdzony został jeszcze przed 2021 rokiem. Parametry izolacji termicznej mogą jednak być także o wiele wyższe, sięgające nawet 0,58 W/m2K, które będą odpowiednie nawet do budownictwa pasywnego. Na skuteczność w zakresie izolacji termicznej wpływają takie czynniki, jak jakość konstrukcji, rodzaj pakietu szybowego, w tym typ ramki dystansowej a także zastosowany kołnierz uszczelniający oraz inne, dodatkowe czynniki.

Okna dachowe do zadań specjalnych

Z powyższych kategorii nie wynika jednak pełen przekrój możliwości, z jakimi można spotkać wśród ofert okien dachowych, ponieważ można w tym zakresie liczyć na wiele, wiele więcej. Termoizolacyjne okno dachowe może pełnić jednocześnie rolę wyłazu na dach (okna wyłazowe) lub otwierać dach, tworząc wyjście na taras (okna balkonowe) lub też samo w sobie stanowić rodzaj niewielkiego balkonu. Inną kategorią, o znacznie bardziej standardowej budowie będą okna dachowe o właściwościach antywłamaniowych, które często wybierane są w przypadku dachów z lokalizacją narażającą na ułatwiony dostęp dla potencjalnych włamywaczy. Niektórzy producenci oferują gotowe rozwiązania w postaci okien-lukarn, stanowiących wygodną i znacznie łatwiejszą w budowie alternatywę dla budowy standardowej lukarny. Poza tym producenci zapewniają naprawdę wiele rozwiązań dodatkowych, jak okna sterowane elektrycznie, otwierane i nieotwierane elementy doświetlające, okna do ścian kolankowych, wraz z kołnierzami przeznaczonymi do montażu okien w zespoleniach, okna oddymiające i wiele innych.
okna dachowe fakro

drewniane okna dachowe

okna dachowe velux

Plastikowe okna dachowe

okna dachowe roofart

Parametry okien dachowych

Wszystkie rodzaje okien dachowych w extraDACH

Oferta, jaką znajdziesz w hurtowniach extraDACH to kompleksowy przekrój przez możliwości wśród okien dachowych od największych i najlepiej sprawdzonych producentów z Polski i zagranicy. Wiele spośród tych produktów dostępnych jest w naszych siedzibach od ręki! Oferujemy także pełen pakiet akcesoriów dodatkowych, jak rolety, żaluzje i markizy do okien dachowych oraz akcesoria montażowe i konserwacyjne. Nasi specjaliści gotowi są doradzić w wyborze odpowiednich rozwiązań, z uwzględnieniem zarówno Twoich preferencji, jak i możliwości technicznych wynikających z konstrukcji dachu oraz doborze wszelkich niezbędnych akcesoriów tak, aby były perfekcyjnie dopasowane i sprawowały się razem bez zarzutu przez dziesięciolecia. Przyjedź i poznaj pełen zakres możliwości oraz nasze konkurencyjne ceny i promocje! Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami już dziś:

Zapytaj o wycenę dowolnego rodzaju okien dachowych

Poznaj ofertę oraz ceny okien dachowych dostępnych w naszych hurtowniach:

Masz więcej pytań o naszą ofertę okien dachowych? Napisz do nas:
Interesują Cię szczegóły naszej oferty okien dachowych, możliwości oraz ceny? Zadzwoń i porozmawiaj z naszym specjalistą:
Poznaj ofertę oraz ceny okien dachowych dostępnych w naszych hurtowniach:
Masz więcej pytań o naszą ofertę okien dachowych? Napisz do nas:
Interesują Cię szczegóły naszej oferty okien dachowych, możliwości oraz ceny? Zadzwoń i porozmawiaj z naszym specjalistą:

Nasi specjaliści chętnie opowiedzą więcej o rodzajach okien dachowych w naszych oddziałach

 

 

Nasi specjaliści chętnie opowiedzą więcej o rodzajach okien dachowych w naszych oddziałach