RODZAJE OKIEN DACHOWYCH - KONSTRUKCJA

Okna dachowe jakie można znaleźć obecnie na rynku stanowią bardzo trafną odpowiedź na wszelkie możliwe potrzeby klientów. Poza takimi czynnikami, jak parametry izolacji termicznej, budulec czy rozmiar, do wyboru mamy także wiele różnych konstrukcji, których specyfika ma za zadanie usprawnienie obsługi, dostosowanie do położenia w pomieszczeniu lub do wysokości montażu czy nawet do wzrostu i preferencji użytkownika.
extraDACH / Okna Dachowe / Rodzaje okien dachowych / Rodzaje okien dachowych – konstrukcja

Rodzaje okien dachowych – różne typy konstrukcji na różne potrzeby

Okna obrotowe

okno dachowe obrotowe
to bez wątpienia najpowszechniejsza konstrukcja okna dachowego, z jaką można mieć do czynienia. Okna o środkowej osi obrotu znajdą się zarówno wśród produktów najtańszych, jak i tych ekskluzywnych. Oś, wokół której obraca się skrzydło, znajduje się dokładnie w połowie wysokości, można obrócić je o 180°, dzięki czemu łatwo jest utrzymać je w czystości także po zewnętrznej stronie. Konstrukcja okien obrotowych zapewnia bardzo dużą szczelność, w standardzie posiadają zazwyczaj funkcję mikrouchylenia. Ze względu na największą popularność tej właśnie konstrukcji, można bez najmniejszego problemu znaleźć okna obrotowe w każdej z kategorii jakościowych, czyli zarówno proste, ekonomiczne rozwiązania, jak również np. supertermoizolacyjne, antywłamaniowe czy wyciszające, a także w każdym z możliwych wariantów budulca – od okien drewnianych, przez drewniano-poliuretanowe, aż po okna PVC. Niektórzy producenci okien dachowych oferują także różne umiejscowienie klamki – zarówno na górze, jak i u dołu skrzydła okiennego.

Okna uchylno-obrotowe

okno dachowe uchylno obrotowe
u niektórych producentów można znaleźć także pod nazwą okna klapowo-obrotowe. Jest to konstrukcja oparta na dwóch, niezależnych mechanizmach. Jeden z nich odpowiada na obrót skrzydła wokół osi o 180°, drugi zaś unosi całe skrzydło o 35 lub 45° wraz z umożliwieniem jego zablokowania. Okna dachowe o konstrukcji uchylno-obrotowej mają klamkę zlokalizowaną w dolnej części skrzydła, a aby zmienić sposób otwierania należy użyć przełącznika, znajdującego się na ościeżnicy, w połowie jej wysokości. Okna uchylno-obrotowe wybierane są najczęściej w przypadku dachów, których nachylenie nie przekracza 55°, a w przypadku dachów o większej pochyłości nie są one zalecane. U większości producentów można znaleźć je w wariantach drewnianych, drewniano-poliuretanowych oraz PVC, zazwyczaj należeć będą do nadroższej grupy cenowej, która wiąże się także z podyższonymi parametrami w zakresie izolacji termicznej oraz z zastosowaniem dodatkowych rozwiązań, które poprawiają funkcjonalność czy komfort użytkowania.

Okna o podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe)

okna dachowe o podwyższonej osii obrotu
to specyficzny rodzaj konstrukcji okien dachowych, w których standardowa oś obrotu podniesiona jest na wysokość ok. ¾ okna, powyższej środka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, gdy okno zostanie otwarte, nawet wysokie osoby mogą swobodnie podejść do krawędzi i wyjrzeć przez okno. Można ten sposób otwarcia także poniekąd przyrównać do konstrukcji, w której dolna część okna funkcjonuje jak okno klapowe, z kolei górna zapewnia dodatkowe doświetlenie, chociaż stanowią jedną, ruchomą płaszczyznę. Skrzydło okna o konstrukcji z podwyższoną osią obrotu może zostać uniesione maksymalnie do kąta 45° i zatrzymane w dowolnej pozycji za sprawą mechanizmu wspomagającego. Okna tego typu także nie będą mogły zostać zamontowane w przypadku każdego ze stromych dachów, mając zwykle ograniczenia do pochyłości nie wyższej niż 45 – 55°, jednak może to być zróżnicowane w zależności od producenta i zastosowanych przez niego technologii. W oknach wysokoosiowych klamka także znajduje się zwykle w dole skrzydła i najczęściej zapewnia opcję mikrouchyłu. Są to także okna z najwyższej grupy cenowej, o bogatej funkcjonalności dodatkowej.

Okna wyłazowe

okno dachowe wylazowe fakro
to właściwie zupełnie inna kategoria okien, ale także warto o niej wspomnieć z uwagi na ważną funkcjonalność. Okna wyłazowe stanowią rozwiązanie łączące w sobie funkcje wyłazu na dach z estetyką oraz parametrami termoizolacyjnymi, odpowiednimi dla pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ standardowe wyłazy dachowe zwykle przeznaczone są do stosowania na nieogrzewanych strychach. Okna wyłazowe otwierają się podobnie, jak zwykłe okna pionowe, mają wzmocnioną konstrukcję oraz dodatkowe zabezpieczenia, ważne z punktu widzenia osób przebywających na dachu, czyli blokadę przypadkowego zamknięcia. Klamka w ich przypadku znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Najczęściej spotyka się okna wyłazowe, w których przed montażem można wybrać kierunek otwierania w zależności od preferencji. Montaż okien wyłazowych możliwy jest najczęściej w dachach do 55° nachylenia połaci. Bez trudu można znaleźć je w wariancie klasycznego drewna, jak i drewniano-poliuretanowym, a nawet, chociaż rzadziej, z PVC.

Niezależnie od wybranej konstrukcji - zapoznaj się z producentami najlepszych okien dachowych:

okna dachowe fakro

FAKRO

okna dachowe velux

VELUX

okna dachowe roofart

roofART

Okna kolankowe

okno dachowe do sciany kolankowej
to dodatkowy element okienny, stosowany zazwyczaj w roli przedłużenia (dolnego) okien dachowych, do montażu w ściance kolankowej. Można w ten sposób poprawić intensywność doświetlenia wnętrza. Są to okna o konstrukcji bardzo zbliżonej do standardowych, pionowych okien, z klamką w połowie wysokości, a z uwagi na lokalizację często fabrycznie zamontowany jest w nich zamek z kluczykiem. Istnieją także okna kolankowe nieotwierane.

Okna balkonowe

okno dachowe balkonowe
to dość nowe rozwiązanie, które znaleźć można jedynie u większych producentów okien dachowych. Innowacyjna konstrukcja tych bardzo dużych okien dachowych charakteryzuje się przede wszystkim złożoną budową – górna część okna, skrzydło, podnoszone jest do góry jak okna klapowe tworząc daszek, zaś dolna część wysuwana jest do przodu, tworząc rodzaj barierki, do której można bezpiecznie podejść. Okna tego typu cenione są za niebanalny efekt dużego przeszklenia, a dodatkowo przeisotoczenie ich w rodzaj balkonu zajmuje jedynie kilka sekund.

Wszystkie konstrukcje okien dachowych w extraDACH

okna dachowe konstrukcje
Zapraszamy do odwiedzenia dowolnego oddziału naszych hurtowni, gdzie poznasz szczegóły oferty okien dachowych, wśród których znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować na swoje poddasze. Nasza oferta to także pełen zakres akcesoriów dodatkowych i wszystko, co niezbędne do poprawnego montażu i zabezpieczenia okien. Przyjedź i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru okien i dodatków oraz poznaj nasze najlepsze oferty cenowe!

Poznaj ceny okien dachowych

Poznaj szczegóły naszej oferty okien dachowych wraz z cenami:

Masz pytania o ofertę okien dachowych? Napisz do nas:
Dowiedz się więcej – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Poznaj szczegóły naszej oferty okien dachowych wraz z cenami:

Masz pytania o ofertę okien dachowych? Napisz do nas:

Dowiedz się więcej – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Możesz nas także odwiedzić - w oddziałach posiadamy okna dachowe które możesz przetestować i zobaczyć różnice między różnymi modelami

 

 

Możesz nas także odwiedzić - w oddziałach posiadamy okna dachowe które możesz przetestować i zobaczyć różnice między różnymi modelami