RODZAJE OKIEN DACHOWYCH – MATERIAŁ

Materiał, z jakiego zbudowane jest okno dachowe wpływa zarówno na cenę okna oraz jego wygląd, ale także na to, gdzie powinno zostać zamontowane, czyli krótko mówiąc, z jakimi warunkami w pomieszczeniach poradzi sobie najlepiej. Jest to kwestia niebagatelna, ponieważ materiał tworzący okno będzie sprawował się bez zarzutu przez długie lata tylko wtedy, gdy zostanie on dobrany odpowiednio do pomieszczenia, w przeciwnym razie o wiele szybciej może dojść do zmian kształtu w elementach drewnianych, utraty szczelności czy chociażby rozwoju grzybów lub pleśni. Sprawdź, jakie możliwości zapewniają producenci okien dachowych pod względem materiałów, z jakich są one wytwarzane a także, w jaki sposób prawidłowo dobierać je do specyfiki pomieszczeń na poddaszu.
extraDACH / Okna Dachowe / Rodzaje okien dachowych / Rodzaje okien dachowych – ze względu na materiał

Okna dachowe – drewniane i plastikowe?

Okna, nie tylko dachowe ale także pionowe, potocznie dzieli się na te drewniane oraz plastikowe. Pod pojęciem plastiku kryje się oczywiście stare, dobre PVC (nazywane także potocznie PCV), z kolei okna drewniane występują w standardowym wariancie oraz w postaci okien drewnianych z powłoką poliuretanową. Podział ten ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne i pozwala na odpowiednie dopasowanie okien do warunków panujących w pomieszczeniach codziennego użytku, dzięki czemu okna zachowają maksimum swojej trwałości.
Okna drewniane cenione są przede wszystkim z powodu ich naturalnego wykończenia oraz tego, jaki charakter nadają pomieszczeniom na poddaszu, PVC jest równie trwałe i wytrzymałe a przy tym całkowicie odporne na wilgoć panującą w kuchniach i łazienkach, ale nie każdemu odpowiada wybór tworzywa sztucznego do klimatycznych i ciepłych wnętrz ze skosami. Z kolei okna drewniane w powłoce poliuretanowej stanowią rodzaj kompromisu pomiędzy naturalnym tworzywem a dostosowaniem do podwyższonego poziomu wilgotności w powietrzu.

Niezależnie od wybranego materiału - zapoznaj się z producentami najlepszych okien dachowych:

okna dachowe fakro

FAKRO

okna dachowe velux

VELUX

okna dachowe roofart

roofART

Klasyczne, drewniane okna dachowe są obecnie najbardziej popularne ze względu na swoją najwyższą jakość i naturalną estetykę. Drewniane okna będą pasować do każdego stylu wizualnego wnętrza na poddaszu, dodając mu ciepła i uroku. Do produkcji okien dachowych najczęściej wykorzystywane jest najwyższej jakości drewno sosnowe, które posiada idealne dla okien właściwości – jest wytrzymałe, odporne na wgniecenia oraz, w porównaniu do wielu innych gatunków drewna, ma dość niską nasiąkliwość. Drewno przed produkcją okna poddawane jest dość złożonej obróbce, jak chociażby próżniowej impregnacji oraz klejeniu warstwowemu. 

Impregnacja metodą próżniową bardzo skutecznie chroni strukturę drewna przed wpływem czynników atmosferycznych, zabezpiecza przed grzybami i pleśnią, a nawet przed niepożądanym ciemnieniem. Klejenie warstwowe to z kolei sposób na poprawę wytrzymałości obciążeniowej drewna, podniesienie stabilności wymiarowej i ochronę przed pękaniem. W metodzie tej kilka warstw desek klejone jest krzyżowo, przez co wspierają się wzajemnie i zyskują znacznie zwiększoną trwałość, ponieważ ułożenie komórek drewna jest dodatkowo ułożone naprzemiennie. Jest to zabieg na tyle skuteczny, że drewno takie stanowi coraz częściej zamiennik dla elementów żelbetowych czy nawet stalowych. Ponadto, drewno o takiej konstrukcji ma także poprawione parametry izolacji termicznej.
Okna oparte na drewnianych profilach mają znacznie dłuższą niż inne żywotność, która osiąga nawet 50 lat. Specyfika drewnianych profili, w przeciwieństwie do PVC, umożliwia przeprowadzanie drobnych napraw, konserwacji czy nawet odmalowania, dzięki czemu zawsze można je odświeżyć.

Okna plastikowe, PVC, PCV, PCW – to tak naprawdę zawsze jeden i ten sam budulec. Można też napotkać na nazwę okna aluminiowo-tworzywowe. Profile tworzywowe charakteryzuje wysoka trwałość, odporność na podwyższony poziom wilgotności, dzięki czemu zachowują stabilność wymiarową, a konstrukcja wewnętrzna profili okiennych zapewnia bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Okna PVC wytwarzane są w kolorze białym, ale bardzo często producenci oferują wybór okleiny w innych kolorach. Tworzywo, poza niewchłanianiem wody nie przyjmuje także zabrudzeń, dlatego jest łatwe do utrzymania w czystości.

Nazwa PVC pochodzi od polichlorku winylu, którego nazwa międzynarodowa, czyli Poli Vinyl Chloride skracana jest właśnie do PVC. Substancja ta jest w pełni odporna na wchłanianie wody, dlatego okna o profilach PVC zalecane są szczególnie w przypadku kuchni, łazienek, pralni i suszarni, chociaż oczywiście można wybierać je także do pomieszczeń codziennego użytku. Profile PVC pod względem budowy skonstruowane są komorowo. Kilka komór (5 – 7) oddzielonych jest 2 – 3 mm ściankami, zaś główna komora, która stabilizuje konstrukcję okna, wspierana jest rdzeniem ze stali w izolacji z tworzyw sztucznych (tak, aby zminimalizować przewodnictwo cieplne). Istnieją także okna PVC o podwyższonych parametrach izolacji termicznej, które posiadają w komorach wypełnienie, na przykład z pianki poliuretanowej, która dodatkowo ogranicza straty energii.

Rodzaje okien dachowych – okna drewniano-poliuretanowe

okna drewniano poliuretanowe
Okna drewniano-poliuretanowe stanowią kompromis pomiędzy wyborem okien drewnianych i PVC, ponieważ są oknami drewnianymi, jednak profile okienne pokryte są kilkukrotną warstwą poliuretanu, co czyni je całkowicie odpornymi na wchłanianie wody. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane w kuchniach i łazienkach, bez ryzyka wcześniejszego uszkodzenia. Wykończenie okien drewniano-poliuretanowych standardowo jest w kolorze białym, a powierzchnia okna jest podobnie jak w przypadku PVC, odporna na zabrudzenia i nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji.

Pełen wybór okien dachowych w extraDACH

W naszych hurtowniach znajdziesz wszystkie rodzaje okien dachowych – od klasycznych drewnianych, przez drewniano-poliuretanowe aż po okna aluminiowo-tworzywowe (PVC). Przyjedź i poznaj naszą kompleksową ofertę, w której posiadamy także wszelkie akcesoria i dodatki, a to wszystko w najlepszych cenach na rynku!

Poznaj ceny okien dachowych

Poznaj szczegóły naszej oferty okien dachowych wraz z cenami:

Masz pytania o ofertę okien dachowych? Napisz do nas:
Dowiedz się więcej – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Poznaj szczegóły naszej oferty okien dachowych wraz z cenami:

Masz pytania o ofertę okien dachowych? Napisz do nas:

Dowiedz się więcej – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Możesz nas także odwiedzić - w oddziałach posiadamy okna dachowe które możesz przetestować i zobaczyć różnice między różnymi modelami

 

 

Możesz nas także odwiedzić - w oddziałach posiadamy okna dachowe które możesz przetestować i zobaczyć różnice między różnymi modelami