Okna dachowe drewniane
wszystko do budowy dachu z extraDACH

Naturalne, drewniane okna jeszcze 20 – 30 lat temu przechodziły niemałą zapaść, kiedy to pojawił się ich następca z PVC, będący na owe czasy synonimem nowoczesności i trwałości. Jednak w tamtych czasach okna z profilami z tworzyw sztucznych rzeczywiście wypadały wyjątkowo dobrze, ponieważ porównywane były często do starych, najprostszych okien poprawianych poczciwym kitem, które wysłużyły w swoich framugach często po kilkadziesiąt lat.

Klasyka jakości – naturalne i solidne okna drewniane

okna dachowe drewniane
Dziś znów wiadomo, że naturalne, szlachetne drewno ma swoje nieopisane zalety w zakresie funkcjonalnym oraz estetycznym, zaś okno z tworzywa sztucznego świetnie poradzi sobie ze specyficznymi warunkami w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, z kolei w pomieszczeniach mieszkalnych jest nie tylko niekonieczne, a nawet często niezalecane. Dlatego przed wyborem okien dachowych do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu warto pomyśleć, na co się zdecydować – jakie są największe zalety okien drewnianych i w jakich pomieszczeniach poddasza sprawdzą się najlepiej oraz gdzie lepiej poradzą sobie okna dachowe z innych tworzyw.

Specyfika drewna w oknach dachowych

Pierwszą zaletą, która rzuca się w oczy w przypadku dachowych okien drewnianych jest ich szlachetny, naturalny wygląd, dzięki któremu mogą one idealnie wpisać się w estetykę każdego wnętrza, niezależnie od jego stylu. Uroku tego nie tracą nawet okna drewniane wykończone na biało, ponieważ spod warstw farby przebija faktura naturalnej struktury drewna, co pozwala zachować ich niepowtarzalny urok.
drewnaine okna dachowe
drewniane okna dachowe (2)
W przypadku okien dachowych ich podstawowy budulec stanowi najczęściej drewno sosnowe, a niektórzy producenci stawiają na specjalne odmiany sosny (przede wszystkim sosna nordycka), posiadające lepsze parametry wytrzymałościowe, odporność na wgniecenia oraz ograniczoną tendencję do wchłaniania wody. W przypadku profili drewnianych okien dachowych można też często przeczytać, że drewno jest impregnowane próżniowo i klejone warstwowo. Ale co właściwie mają na celu te zabiegi oraz w jaki sposób wpływają na trwałość drewna? Impregnacja próżniowa jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania drewna przed wpływem czynników atmosferycznych oraz szkodników, a nawet przed rozwojem grzybów i pleśni oraz przed nieestetycznym, brunatnym ciemnieniem. Warto też dodać, że drewno sosnowe jest gatunkiem, który najskuteczniej przechodzi zabiegi impregnacji próżniowej i pozwala na uzyskanie najwyższej klasy jakościowej drewna.
Z kolei zabieg klejenia warstwowego ma na celu przede wszystkim poprawę wytrzymałości drewna, zachowanie właściwego poziomu stabilności wymiarowej oraz poprawę estetyki. Polega ono na krzyżowym sklejaniu kilku warstw desek, inaczej zwanych lamelami. Klejenie warstwowe jest na tyle skuteczne, że drewno ulepszane tą metodą może stanowić w budownictwie alternatywę dla stali czy żelbetu. W rezultacie klejenie warstwowe pozwala zachować niemal wszystkie zalety drewna, eliminując większość wad tego materiału – drewno klejone warstwowo nie będzie ulegało deformacjom w wyniku zmian temperatury czy wilgotności, a krzyżowe ułożenie lameli wraz z naprzemiennym ułożeniem komórek drewna zapobiegnie jego złamaniom. Drewno przygotowane w ten sposób stanowi ponadto bardzo skuteczny izolator, ograniczający utratę ciepła, co jest w przypadku okien niezwykle istotne.

Pozostałe zalety drewnianych okien dachowych

Nie da się przeoczyć faktu, że okna drewniane będą miały najczęściej wyższą cenę, niż ich odpowiedniki z tworzywa sztucznego, nawet jeżeli ich parametry techniczne, na przykład w zakresie pakietów szybowych czy parametrów przenikalności cieplnej będą zbliżone. Wynika to z metod obróbki drewna, które jest bardziej wymagające, jednak poza samymi parametrami drewno będzie niosło za sobą wiele istotnych korzyści. Przede wszystkim, okna drewniane zapewniają o wiele dłuższą żywotność, bo może ona wynieść nawet 50 lat, podczas gdy profile PVC służą zwykle około 30 lat. Bardzo ważne jest także, że w przypadku mniejszych i średnich uszkodzeń możliwa jest ich naprawa oraz odmalowanie, co nie dotyczy profili z tworzyw sztucznych. Właściwości drewna można wspierać dokonując regularnych (raz do roku) zabiegów pielęgnacyjno-konserwujących, dzięki czemu zawsze mogą wyglądać jak zupełnie nowe, a w razie zmiany koncepcji wizualnej wnętrza w dowolnym momencie można okna przemalować lub wyszlifować z istniejącej farby i zabezpieczyć odpowiednimi lakierami.
Warto także wiedzieć, że zastosowanie okien drewnianych nie jest ograniczone jedynie do pomieszczeń o standardowym poziomie wilgotności, czyli pokoi, sypialni czy gabinetów, ponieważ w ofercie wszystkich największych producentów okien dachowych można bez problemu znaleźć okna drewniane, których powierzchnia zabezpieczona jest lakierem poliuretanowym (okna drewniano-poliuretanowe), szczelnie pokrywającym strukturę drewna, dzięki czemu nie będzie ono narażone na bezpośredni wpływ wilgoci w pomieszczeniu, nawet jeżeli występuje ona regularnie i w sporych ilościach. Takie okna z powodzeniem mogą być montowane w kuchniach, łazienkach czy suszarniach i będą one w nich służyć tak samo długo, lub nawet dłużej niż okna PVC.
okna dachowe fakro

Okna dachowe FAKRO

okna dachowe velux

Okna dachowe VELUX

okna dachowe roofart

Okna dachowe roofaRT

Okna drewniane – czym się kierować podczas zakupu

Wybierając drewniane okna dachowe do swojego poddasza warto brać pod uwagę więcej czynników, niż wyłącznie ich cenę. W zakresie samego budulca istotne jest, aby sprawdzić, z jakiego typu drewna zostało ono zbudowane oraz jakim zabiegom zwiększającym trwałość było poddawane. Ważna jest także grubość profili okiennych, z której wynika nie tylko ich wytrzymałość, ale także parametry izolacji termicznej. W tym przypadku można także zamiennie kierować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw dla całego okna, ponieważ będzie on stanowił zbiorczy wynik dla parametrów termoizolacji profili okiennych wraz z szybą, gdyż nawet najcieplejszy profil okienny nie zdziała cudów, jeżeli pakiet szybowy nie będzie zabezpieczał przed utratą ciepła na szybie. Obecnie najbardziej popularne są okna trzyszybowe, zaś zgodnie z prawem budowlanym współczynnik przenikania ciepła dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K.

Okna drewniane – cena w extraDACH

Jeśli chcesz poznać aktualne ceny drewnianych okien dachowych, odwiedź dowolny oddział hurtowni budowlanych extraDACH i poznaj naszą najlepszą ofertę. Na miejscu czeka na Ciebie grono specjalistów, gotowych aby przedstawić Ci wszystkie, najbardziej korzystne dla Ciebie możliwości oraz pomóc w doborze okien szytych na miarę Twoich potrzeb! W naszych oddziałach poznasz też wszystkie aktualne promocje i oferty specjalne, często też produkty objęte wyprzedażą – przyjedź i sprawdź, jak wiele zyskasz wybierając nasze hurtownie budowlane! Najważniejsze informacje dotyczące okien drewnianych, takie jak ceny oraz możliwości i porady dotyczące wyboru, uzyskasz także za pośrednictwem poniższych form kontaktu:

Drewniane okna dachowe w extraCENACH

Dowiedz się więcej na temat naszych cen drewnianych okien dachowych – poznaj przybliżone koszty dla Twojego projektu:
Masz więcej pytań? Napisz do nas, nasi specjaliści pomogą, doradzą oraz udzielą wszelkich informacji o oknach drewnianych:
Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie drewnianych okien dachowych:
Dowiedz się więcej na temat naszych cen drewnianych okien dachowych – poznaj przybliżone koszty dla Twojego projektu:
Masz więcej pytań? Napisz do nas, nasi specjaliści pomogą, doradzą oraz udzielą wszelkich informacji o oknach drewnianych:
Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów i dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie drewnianych okien dachowych:

Nasi specjaliści czekają we wszystkich oddziałach aby pomoc dobrać Państwu najlepsze drewniane okna dachowe

 

 

Nasi specjaliści czekają we wszystkich oddziałach aby pomoc dobrać Państwu najlepsze drewniane okna dachowe