Okna plastikowe PVC

Okna plastikowe, okna PVC czy też PCV – pod tymi nazwami kryje się jeden rodzaj okien, które wytwarzane są z tworzywa sztucznego. Niezależnie, czy będą to okna dachowe czy pionowe, okna o profilach PVC są niezwykle popularne, a wynika to z ich szerokiego zastosowania i uniwersalnej funkcjonalności.

Wielofunkcyjne i trwałe okna plastikowe

plastikowe okna dachowe
Plastikowe profile są trwałe, stabilne wymiarowo, a ich materiał bazowy zapewnia precyzyjne wykonanie, absolutną szczelność i stabilność wymiarową. Tworzywo, z jakiego są wykonywane ma też swój bazowy kolor, dlatego nie wymagają one malowania, a przy tym nie wchłaniają trwale zabrudzeń, dlatego są szczególnie łatwe w utrzymaniu czystości. Gdy do tych wszystkich zalet dołożyć jeszcze ich atrakcyjną cenę, znacznie niższą niż w przypadku okien drewnianych, mamy produkt cieszący się szczególnie wysokim zainteresowaniem klientów.

Okna PCV, PCW, czy może PVC?

To oczywiście podchwytliwe pytanie, ponieważ jest to jeden rodzaj okien, a jedna spośród tych nazw jest niepoprawna i wynika ze zwykłych uproszczeń językowych, druga zaś jest nie do końca zgodna z ogólnie przyjętym nazewnictwem międzynarodowym. Z jakiegoś tajemniczego powodu, w języku polskim najbardziej rozpowszechnił się skrót PCV, jednak wyłączną poprawną nazwą na okna plastikowe jest PVC i w takiej formie występują one w nazewnictwie międzynarodowym.
Skrót PVC odnosi się do tworzywa sztucznego, z którego tworzone są profile okienne, czyli polichlorku winylu, o międzynarodowej nazwie Poli Vinyl Chloride (PVC) oraz nazwie polskiej Polichlorek Winylu, którą można skrócić do PCW. Z kolei skrót PCV stanowi najprawdopodobniej zlepek obu tych skrótów, jednak w rzeczywistości nic takiego nie istnieje. Paradoksalnie, z czasem do rozpowszechnienia skrótu PCV zaczęli przyczyniać się sami producenci oraz sprzedawcy, ponieważ chcieli oni dostosować nomenklaturę do tego, czego wyszukują, oraz o co dopytują klienci (co sami niniejszym czynimy).

Okna PVC – okna do kuchni, łazienki i nie tylko

Okna PVC zaczęły na dobre podbijać polski rynek w latach 90-tych, kiedy to zachwyciły wszystkich swoją praktyczną funkcjonalnością i zachęciły miliony Polaków do wymiany starych, drewnianych i nieszczelnych okien na „plastiki” o wysokiej szczelności, które nie będą ulegały wahaniom wymiarowym pod względem wilgoci. W tamtym czasie okna plastikowe stały się synonimem prestiżu i żaden modny dom (czy mieszkanie) nie mogły się bez nich obejść. Obecnie wśród okien dachowych mamy do wybory bardzo wiele rodzajów okien wysokiej jakości, jednak okna plastikowe nadal mają się bardzo dobrze, a to głównie za sprawą ich bogatej funkcjonalności.
plastikowe okna dachowe do lazienki (2)
Ponieważ profile z tworzywa sztucznego są całkowicie odporne na działanie wilgoci, okna PVC stały się jednym z najczęściej wybieranych rodzajów okien do pomieszczeń o regularnie podwyższonym poziomie wilgoci w powietrzu, czyli do kuchni, łazienek, pralni/suszarni. Jednak nie są to jedyne możliwości, ponieważ dobrej jakości okna PVC sprawdzą się w każdym typie pomieszczeń, ponieważ nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Okna dachowe o białych profilach z tworzywa sztucznego to uniwersalny wygląd, który będzie pasował to każdego stylu pomieszczeń. Ponadto w ofercie wielu producentów okien dachowych można znaleźć opcję zamówienia okna wykończonego okleiną w innych kolorach, na przykład imitujących drewno.
plastikowe okna dachowe do lazienki (1)
okna dachowe roofart

Okna dachowe roofaRT

okna dachowe velux

Okna dachowe VELUX

okna dachowe fakro

Okna dachowe FAKRO

Budowa dachowych okien PVC

Konstrukcja profili okiennych z Polichlorku Winylu oparta jest zawsze na układzie komorowym. Najczęściej jest to 5 lub 7 komór, przedzielonych ściankami o grubości od 2,5 do 3 mm. Główna komora, czyli ta która ma za zadanie stabilizację konstrukcji okiennej, jest najczęściej wzmacniana stalowym rdzeniem, kształtownikami czy płaskownikami stalowymi. Ponieważ jednak stal jest zbyt dobrym przewodnikiem energii cieplnej, musi być ona dodatkowo otoczona izolatorami z tworzyw sztucznych lub włókien szklanych, dzięki czemu okna dachowe zachowują wyższe parametry izolacyjności cieplnej. Zastosowanie stali jako wzmocnienia profili jest jednak nieuniknione, jeżeli w grę wchodzi budowa okien PVC o dużych wymiarach. Dodatkowo, okna z PVC o najwyższych parametrach termoizolacji często są wzbogacane także wypełniaczami komór w profilach – do tego celu mogą być stosowane na przykład pianki poliuretanowe. Jak już zostało wspomniane, poza standardowym, białym kolorem profili okiennych PVC, produkowane są także okna o innych kolorach wykończenia, najczęściej w formie okleiny. Inny kolor okna PVC może także występować od zewnętrznej strony, dzięki czemu ich wygląd można idealnie dopasować do koloru pokrycia dachowego czy elewacji budynku.
Za parametry termoizolacyjności dachowych okien plastikowych odpowiadają także (a właściwie w głównej mierze) zastosowane w nich pakiety szybowe. Szyba stanowi nawet do 70% powierzchni całego okna, dlatego to właśnie tą drogą dochodzi do największych strat energii cieplnej. Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, okna dachowe nie mogą mieć wyższych parametrów przenikalności cieplnej, niż Uw = 1,1 W/m2K (dla całego okna), dlatego już w wariantach ekonomicznych u różnych producentów okien znajdziemy warianty z pakietem złożonym przynajmniej z trzech szyb. Jednak możliwości jest znacznie więcej, a okna PVC można znaleźć także z pakietami szybowymi z przeznaczeniem do budownictwa pasywnego, które będą miały współczynnik Uw nawet na poziomie 0,58 W/m2K.

Bogaty wybór plastikowych okien PVC

W ofercie naszych hurtowni budowlanych można znaleźć wiele modeli okien dachowych z PVC, wśród których znajdą się wyroby największych producentów z Polski i zagranicy. Nasz asortyment obejmuje pełen zakres możliwości technicznych dla okien dachowych, dlatego znajdziesz u nas zarówno klasyczne, jak i supertermoizolacyjne okna plastikowe do kuchni, łazienek oraz pomieszczeń codziennego użytku, w wielu wariantach technologicznych i użytkowych. Odwiedź dowolny oddział hurtowni budowlanej extraDACH, a pomożemy Ci dobrać okna PVC, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania oraz zapewnią długoletnią trwałość.

Okna PCV - cena

W naszych hurtowniach zawsze znajdziesz najatrakcyjniejszą ofertę cenową wysokiej jakości okien PVC, od znanych i cenionych producentów na polskim rynku. Odwiedź najbliższy oddział extraDACH i daj się zaskoczyć niskimi cenami oraz największym wyborem! Nasi sprzedawcy zapoznają Cię z aktualnymi cenami, poznasz też nasze promocje i oferty specjalne, często także atrakcyjne wyprzedaże. Na miejscu możesz skorzystać ze specjalistycznego poradnictwa, pomocy w doborze właściwych okien oraz produktów dodatkowych i akcesoriów. Wiele istotnych informacji uzyskasz także korzystając z poniższych form kontaktu:

Plastikowe okna dachowe - darmowa wycena

Poznaj ceny okien PVC oraz przybliżony kosztorys innych materiałów na Twój dach, który przygotujemy na podstawie Twojego projektu:
Masz więcej pytań? Napisz do nas i dowiedz się wszystkiego o naszej aktualnej ofercie produktów, w tym okien PVC wraz z cenami:
Zadzwoń i porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów – poznaj szczegóły oferty i wszystkie dostępne możliwości:

Poznaj ceny okien PVC oraz przybliżony kosztorys innych materiałów na Twój dach, który przygotujemy na podstawie Twojego projektu:

Masz więcej pytań? Napisz do nas i dowiedz się wszystkiego o naszej aktualnej ofercie produktów, w tym okien PVC wraz z cenami:

Zadzwoń i porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych specjalistów – poznaj szczegóły oferty i wszystkie dostępne możliwości:

Największy wybór plastikowych okien dachowych we wszystkich oddziałach extraDACH w całym kraju

 

 

Największy wybór plastikowych okien dachowych we wszystkich oddziałach extraDACH w całym kraju