PAPA BITUMICZNA

Bitum czyli asfalt, jest od zawsze podstawowym budulcem papy dachowej, i jako materiał znany jest już od setek lat. Stosuje się go chociażby do wykonywania uszczelnień w budynkach oraz do tworzenia pokryć dachowych. Warto jednak wiedzieć, że bitum bitumowi nie równy, a to, w jaki sposób będzie pracował stanowiąc skład pokrycia dachowego, zależne jest od tego, z jakiego rodzaju ropy naftowej został pozyskany oraz od doboru metody destylacji. Pozostałe składniki tworzące papę bitumiczną to chociażby różnorodne dodatki funkcjonalne, wypełnienia czy substancje wpływające na zmiękczenie papy. Do tego dochodzi jeszcze osnowa, której jakość rzutuje na przeznaczenie papy oraz na jej wytrzymałość.
extraDACH / Papa dachowa / Papa bitumiczna

PAPA DACHOWA ICOPAL EXTRADACH
Współcześnie wytwarzane papy bitumiczne znacząco różnią się od siebie nawzajem, nie tylko pod względem budowy, ale także przeznaczenia do stosowania. Stare rodzaje papy dachowej miewały najczęściej osnowę z tektury, dzisiejsze potrafią być zbudowane nawet na tkaninie szklanej, odpornej zarówno na działanie wysokich temperatur, jak i niepodatne na gnicie. Bardzo popularne są również polimerowe, o podwyższonej odporności na wyginanie, bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury, czy nawet procesy starzenia.

Producenci papy bitumicznej

icopal papa dachowa

Papa icopal

bauder papa na dach

Papa bauder

Izobud papa dachowa

werner papa na dach

Werner papa na dach

Villas papa na dach

vedag papa dachowa

Vedag papa dachowa

Papy z bitumu oksydowanego używane są najczęściej w takich lokalizacjach, które nie będą narażać ich na czynniki destrukcyjne, najlepiej więc sprawdzą się jako podkłady wyrównujące, laminujące ocieplenia, a w niektórych wersjach także jako warstwa podkładowa w roli hydroizolacji. Papy oksydowane nie są szczególnie trwałe, ich parametry utrzymują się zaledwie od temperatury 0°C do maksymalnie 70°C. To jednak tylko niektóre powody decydujące o tym, dlaczego nie powinno się decydować na kładzenie papy oksydowanej tam, gdzie byłaby ona wystawiona na silne promieniowanie słoneczne, a warto wiedzieć, że temperatura nagrzewania dachów latem przy pełnym nasłonecznieniu przekracza nawet 80°C. Nawet gdy stanowią one jedynie elementy łączące czy przejściowe, pod wpływem przegrzania potrafią często „spłynąć” z pokrywanej powierzchni. Ta właściwość dyskwalifikuje papy oksydowane także w przypadku dachów o choćby niewielkim spadku. W przypadku dachów płaskich z jednej strony nie ma ryzyka spłynięcia, jednak różnica w cenie pomiędzy papą oksydowaną a papą modyfikowaną polimerami jest tak nieznaczna, że warto zastanowić się nad tą odrobinę droższą wersją, która sprawnie posłuży przez wiele lat. Nie mamy jednak na myśli, że papa oksydowana jest jednoznacznie zła, a jedynie tyle, aby stosować ją w miejscach do tego zalecanych, lub jedynie jako warstwę spodnią, gdzie nie będzie ona narażona na czynniki, które mogą ją uszkodzić.
bitumiczne papy dachowe icopal
papa dachowa termozgrzewalna

Papa termozgrzewalna

papa podkładowa na dach

Papa podkładowa

vedag papa dachowa wierzchniego krycia

papa wierzchniego krycia

Z kolei papy modyfikowane polimerami można podzielić na termozgrzewalne oraz do kładzenia na zimno. Modyfikowane zaś dzielą się jeszcze na modyfikację elastomerami (PYE) oraz modyfikację plastomerami (PYP), przy czym te drugie występują jedynie jako papy termozgrzewalne.
papa bitumiczna na dach

Możliwości oraz kryteria właściwego doboru papy

Pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać przed wyborem papy na dach, to jaki rodzaj hydroizolacji jest wymagany ze względu na rodzaj konstrukcji, tego, jak będzie użytkowana a także, czy istotny jest jakiś szczególny rodzaj lokalizacji dachu.
Czyli ostatecznie, jakie wymagania musi spełnić pokrycie dachowe, aby jak najlepiej realizowało swoje funkcje w danym przypadku. Dodatkowo, jeżeli w grę wchodzi remont pokrycia należy też sprawdzić, w jakim stanie są jego poszczególne warstwy – czy właściwie przylegają do dachu, czy wymagają jedynie uzupełnienia lub podklejenia, czy może konieczny będzie remont gruntowny, z uwzględnieniem całkowitej wymiany wszystkich warstw. W przypadku starego dachu nie bez znaczenia pozostaje także sprawdzenie jego wytrzymałości na obciążenia.

Papa bitumiczna modyfikowana SBS czy APP?

Skróty SBS oraz APP odnoszą się do rodzaju polimerów, będących dodatkiem do papy modyfikowanej. SBS (styrol-butadien-styrol) to klasyczne papy, najczęściej termozgrzewalne, z elastomerami, charakteryzujące się pamięcią kształtu, które bardzo dobrze znoszą zginanie, są ponadto wytrzymałe w zakresie temperatur od -25°C – +100°C. Papy modyfikowane APP (ataktyczny polipropylen), według założeń normy DIN odznaczają się wytrzymałością na zakres temperatur od -15°C do +130°C.Do wykonywania krycia wierzchniego zaleca się przede wszystkim użycie bitumicznej papy modyfikowanej, w dodatku naprawdę warto zadbać o to, aby było to papa naprawdę dobrej jakości. Można napotkać także na modele papy, które oferują specjalne funkcjonalności, dodatkowe wzmocnienia lub znacząco przedłużoną trwałość albo podniesione parametry wentylacyjne.

Papa bitumiczna specjalnego przeznaczenia

Istnieją również papy bitumiczne o specjalnych właściwościach, przeznaczone do zastosowania w nietypowych, wymagających warunkach. Na przykład, w sytuacji, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe użycie otwartego ognia lub mocowanie papy będzie przeprowadzane w okolicy świetlików dachowych z tworzywa sztucznego, wtedy idealnym rozwiązaniem okaże się bitumiczna papa samoprzylepna. Ponadto, papy tego rodzaju są szczególnie łatwe w montażu. Z kolei, rozwiązaniem z pogranicza papy termozgrzewalnej oraz papy samoprzylepnej są papy o niewielkiej „samoprzylepności” początkowej, które które po nałożeniu aktywuje się termicznie, wyzwalając pełną siłę klejenia. Jest to jednak najczęściej znacząco skrócony czas aktywacji termicznej, np. aż o 80%, jak w przypadku pap z rodziny Szybki Syntan® produkcji Icopal. Papy te, zarówno samoprzylepne, jak i aktywowane termicznie, mają także zazwyczaj podniesione właściwości wyrównujące ciśnienie pod pokryciem a co za tym idzie, ograniczające lub eliminujące powstawanie pęcherzy w trakcie eksploatacji dachu.

bitumiczna papa cena
Do kategorii pap bitumicznych specjalnego przeznaczenia zalicza się także jednowarstwowe systemy hydroizolacyjne, które, jeżeli zachować wszelkie kryteria podane przez producenta, czyli odpowiedni spadek dachu, precyzja ułożenia itp., mogą stanowić znakomite, w pewni funkcjonalne samodzielne pokrycie dachowe. Specjalistycznej papy należy szukać także do hydroizolacji tarasów, balkonów i dachów zielonych. W tych przypadkach konieczne są pokrycia jednowarstwowe, najlepiej bez posypki wierzchniej, aby zgrzewanie zakładów było skuteczne i zapewniało najwyższą szczelność. Jednak istnieją także papy ze specjalnie przygotowanymi pasami zakładowymi, odpornymi na promieniowanie UV, często zabezpieczone dodatkowymi pasami tworzywa sztucznego.
Jak łatwo więc zauważyć, nie istnieje papa bitumiczna o uniwersalnych właściwościach, a o specyfice decydują często dodatki funkcjonalne oraz technologia produkcyjna. Warto więc sugerować się nie tylko wytycznymi producenta, ale także specyfiką dachu oraz wymaganiami, jakie będziemy stawiać pokryciu dachowemu. Dlatego zachęcamy do skorzystania z porad naszych ekspertów, którzy biorąc pod uwagę wszystkie wymienione parametry, pomogą dobrać Ci dokładnie taką papę bitumiczną, jakiej potrzebuje Twój projekt.

Papa bitumiczna cena

Potrzebujesz papę bitumiczną? Nic prostszego wypełnij formularz a my przygotujemy wycenę dla Ciebie

Prześlij wymiary powierzchni na którą chcesz zastosować papę bitumiczną a my przygotujemy za darmo cenę na papę dachową

Zadzwoń do nas jeżeli dalej masz pytania odnośnie pap bitumicznych – nasi specjaliści z chęcią doradzą

Potrzebujesz papę bitumiczną? Nic prostszego wypełnij formularz a my przygotujemy wycenę dla Ciebie

Prześlij wymiary powierzchni na którą chcesz zastosować papę bitumiczną a my przygotujemy za darmo cenę na papę dachową

Zadzwoń do nas jeżeli dalej masz pytania odnośnie pap bitumicznych – nasi specjaliści z chęcią doradzą

Papy bitumiczne dostępne we wszystkich naszych oddziałach, przyjedz sprawdź i zaoszczędź kupując pape w najlepszej cenie!

 

 

Papy bitumiczne dostępne we wszystkich naszych oddziałach, przyjedz sprawdź i zaoszczędź kupując pape w najlepszej cenie!