Jaka papa termozgrzewalna jest najlepsza?

Papa termozgrzewalna to szeroko stosowany materiał izolacyjny, który sprawdza się znakomicie zarówno w roli pokrycia dachowego, jak i izolacji fundamentów, balkonów czy też tarasów. Stosowana niegdyś, znacznie mniej zaawansowana techniczne papa na lepik szybko ustąpiła miejsca trwałej, o wiele skuteczniejszej i łatwiejszej w zastosowaniu papie termozgrzewalnej, która wytwarzana jest w bardzo wielu wariantach i zapewnia bardzo wiele istotnych funkcji użytkowych.
extraDACH / Papa dachowa / Papa termozgrzewalna / Jaka papa termozgrzewalna jest najlepsza?

Papa termozgrzewalna – wszystko co trzeba wiedzieć o dobrym produkcie

najlepsza papa termozgrzewalna

Ponieważ jednak w sprzedaży znaleźć można zarówno tańsze, jak i znacznie droższe rozwiązania, które niejednokrotnie bardzo się od siebie różnią czy to budową, czy pod względem komponentów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wybierania tego materiału i jak rozpoznać dobrą i solidną papę termozgrzewalną, która będzie najlepsza w pełnionej przez siebie roli przez wiele lat. Aby papa termozgrzewalna mogła dobrze sprawować się w powierzonych zadaniach musi składać się z kilku warstw, z których każda pełni nieco inną funkcję, dopełniając się wzajemnie dla jak najwyższej skuteczności. Dlatego właśnie w budowie papy termozgrzewalnej znajdują się:

Posypka (na powierzchni papy) – w przypadku termozgrzewalnej papy posypka nawierzchniowa pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także chroni przed nadmiernym nagrzewaniem oraz promieniowaniem UV, pochłaniając częściowo promienie słoneczne. Dzięki posypkom papa termozgrzewalna może zyskać ciekawy kolor i strukturę. Jeżeli zaś papa termozgrzewalna ma funkcję podkładową, wtedy posypka ma za zadanie ochronę przed sklejaniem się warstw zwiniętych na rolce.

Warstwa bitumu górnego – bitum czy też asfalt to masa, która po podgrzaniu umożliwia przyklejenie i zespolenie papy z podłożem oraz na zakładach kolejnych pasów papy. Właściwości zastosowanego bitumu oraz znajdujące się w nim dodatki funkcjonalne odpowiadają za m.in. szczelność papy wraz z jej parametrami związanymi z trwałością, odpornością na czynniki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Obecnie za najskuteczniejsze uważa się papy z asfaltem modyfikowanym (SBS lub APP).

Wkładka nośna/osnowa – jest niezwykle istotna dla właściwości papy – stanowi jej szkielet i odpowiada za wytrzymałość oraz plastyczność materiału. Nie ma jednego, dobrego rodzaju osnowy, wszystko zależy bowiem od przeznaczenia papy termozgrzewalnej. Osnowa wspiera też wytrzymałość na rozdarcie i rozciąganie, w przypadku pap termozgrzewalnych musi też być odporna na użycie ognia, dlatego nie może być to znana ze starych pap na lepik osnowa tekturowa. Osnowa może być więc w postaci welonu szklanego lub tkaniny szklanej, kompozytu poliestrowo-szklanego albo włókniny poliestrowej.

Folia antyadhezyjna – stanowi warstwę, która ma za zadanie ochronę papy termozgrzewalnej przed sklejaniem się ze sobą, gdy produkt pozostaje zwinięty na rolce.

Za darmo wyceniamy nie tylko dachówki i blachodachówki, ale także papę dachową.  Wyślij nam projekt powierzchni którą chcesz pokryć papą a my przygotujemy darmową wycenę. 

Papa termozgrzewalna – wszystko co trzeba wiedzieć o dobrym produkcie

papa dachowa termozgrzewalna

Odpowiedź na pytanie o to, jaka jest najlepsza papa termozgrzewalna nie jest zbyt prosta z tego względu, że materiał ten może mieć różne przeznaczenie i dla każdego z nich różne cechy produktu będą istotne. Papy termozgrzewalne z różnych kategorii mogą różnić się między sobą grubością warstw bitumu, rodzajem (oraz właściwościami) osnowy itp. Dlatego właśnie papy termozgrzewalne podzielić można na podkładowe, nawierzchniowe, do tworzenia jednowarstwowych lub wielowarstwowych pokryć dachowych a także papy specjalnego przeznaczenia.

Papa podkładowa przeznaczona jest do kładzenia bezpośrednio na podłożu a jej zadaniem jest stworzenie warunków odpowiednich do zgrzania papy wierzchniego krycia. W związku z tym papy podkładowe najczęściej nie mają żadnej posypki, nie stanowią też samodzielnej warstwy, mogą przy tym służyć do ochrony podłoża ze styropianu lub desek przed otwartym ogniem, którego użycie będzie konieczne podczas kładzenia właściwej, wierzchniej warstwy papy termozgrzewalnej.

Papa nawierzchniowa lub wierzchniego krycia przystosowana jest do najważniejszej roli, czyli ochronnej warstwy na dachu. Papę wierzchniego krycia zgrzewa się do papy podkładowej a kolejne pasy papy zgrzewa się ze sobą na wzdłużnych pasach (zakładach), na których fabrycznie nie ma posypki.

Papa jednowarstwowego krycia to nieco bardziej zaawansowany produkt, który dostosowany jest do tego, aby kłaść go bezpośrednio na podłożu – nie wymaga zastosowania papy podkładowej (nie trzeba chociaż można). Papa tego rodzaju ma nieco szersze brzegi przeznaczone do zgrzewania kolejnych pasów, niemniej jednak przy jej układaniu i zgrzewaniu trzeba zachować wyjątkową ostrożność i precyzję.

Papy specjalnego przeznaczenia – w tej kategorii można znaleźć m.in. papy wentylacyjne, posiadające wykonane fabrycznie perforacje. To także papy do hydroizolacji dachów zielonych, z którymi możliwe jest utworzenie podłoża, które jednocześnie ochroni poniższe warstwy dachu przed nadmiarem wilgoci, będąc przy tym pierwszą warstwą, na której powstanie podłoże dla roślinności.

icopal papa dachowa

Papa icopal

bauder papa na dach

Papa bauder

Izobud papa dachowa

werner papa na dach

Werner papa na dach

Villas papa na dach

vedag papa dachowa

Vedag papa dachowa

Najlepsza papa termozgrzewalna, czyli jaka?​

Wybranie odpowiedniej pod względem zastosowania papy termozgrzewalnej to jednak nie wszystko. Ważne jest również, jak rozpoznać wysokogatunkowy produkt, który będzie pełnił swoją rolę najlepiej jak to możliwe, przez długi czas. Istnieje kilka kluczowych czynników, które świadczą o dobrej jakości papy:

Budowa i grubość – papa termozgrzewalna powinna mieć przynajmniej kilka warstw, które wspierają wzajemnie swoje działanie. Ważna jest także grubość warstw bitumu, która przekłada się także na grubość całego produktu. W sprzedaży dostępne są papy od 2 do 5 mm grubości, przy czym dobra jakość zaczyna się w połowie tej wartości a im więcej tym lepiej.

Gramatura osnowy – ponieważ odpowiada ona za wytrzymałość mechaniczną, osnowa nie powinna być zbyt cienka – dobre wartości zaczynają się od 200 g/m2 i może to być jeszcze znacznie więcej.

ilość warstw papy dachowej

Rodzaj bitumu – jakość tej masy ma kluczowe znaczenie dla szczelności i trwałości papy. Bitum może być oksydowany, jednak wtedy będzie tracił swoją elastyczność w okolicach 0 stopni Celsjusza. Znacznie lepsze właściwości mają asfalty modyfikowane APP (wysoka wydłużalność, temperatura spływania 150 stopni Celsjusza) oraz SBS (temperatura spływania 120 stopni, 2000% wydłużalności, elastyczność 65%).

Warto przy tym stawiać na papy termozgrzewalne, które pochodzą od znanych i sprawdzonych producentów, którym można zaufać w kwestii informacji na temat parametrów technicznych i właściwości produktów oraz którzy zapewniają odpowiednio długą ochronę gwarancyjną.

Papa termozgrzewalna na pokrycie dachu w extraDACH

Odwiedź dowolny z naszych oddziałów i znajdź najlepszą papę termozgrzewalną – dokładnie taką, jakiej potrzebuje Twój dom. Znajdziesz u nasz szeroki wybór papy od najlepszych producentów oraz specjalistyczne doradztwo techniczne! Dowiedz się więcej

Wycena papy termozgrzewalnej

Masz dodatkowe pytania o ofertę papy termozgrzewalnej? Napisz do nas
Poznaj ceny papy termozgrzewalnej – prześlij projekt swojego dachu i odbierz darmową wycenę
Poznaj szczegóły naszej oferty papy termozgrzewalnej – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Papa termozgrzewalna w najlepszej cenie tylko w extraDACHu. Wypełnij formularz a my prześlemy Ci darmową wycenę papy na dach

Prześlij projekt do nas – a nasi specjaliści przygotują ofertę na papę termozgrzewalną i wszystkie niezbędne akcesoria

Zadzwoń do nas a nasi specjaliści pomogą przy wyborze najlepszej papy na Twój dach. Czekamy na Twój telefon!

Dostępne we wszystkich oddziałach! Tak papa termozgrzewalna w każdej miejscowości! w najlepszej cenie Przyjedz do nas

 

 

Dostępne we wszystkich oddziałach! Tak papa termozgrzewalna w każdej miejscowości! w najlepszej cenie Przyjedz do nas