PAPA WIERZNIEGO KRYCIA

Papa wierzchniego krycia służy przede wszystkim do wykonywania ostatniej warstwy pokrycia dachowego w systemach pokryć wielowarstwowych, lub gdy jest do tego specjalnie przystosowana, może stanowić także samodzielne, jednowarstwowe pokrycie dachowe. Ponieważ dachy narażone są na bezustanny wpływ czynników atmosferycznych w okolicznościach dużej amplitudy rocznych temperatur, dlatego papa wierzchniego krycia jest tą warstwą, na której spoczywa największa odpowiedzialność, polegająca na ochronie przeciwwodnej i paroszczelnej całego dachu, dlatego powinna być ona możliwie najwyższej jakości. 

extraDACH / Papa dachowa / Papa wierzchniego krycia

Technika montażu papy wierzchniego krycia

papa dachowa wierzchniego krycia
w tej kwestii producenci pap wierzchniego krycia oferują naprawdę szeroki wybór – od papy klejonej na lepik, przez papę termozgrzewalną, aktywowaną termicznie, po papy samoprzylepne czy też mocowane mechanicznie z użyciem specjalnych gwoździ papowych. Klasyczny lepik jest już dziś obecnie coraz bardziej wypierany przez zgrzewanie termiczne, które tworzy trwalsze wiązania przy relatywnie mniejszym nakładzie pracy. Papa samoprzylepna jest często najlepszym rozwiązaniem w przypadku fundamentów, oklejania płyt styropianowych, czy obróbki okolicy elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, np. świetlików dachowych i wszędzie tam, gdzie lepiej jest nie używać ognia. Wybór odpowiedniej techniki montażu zależy nie tylko od samych preferencji co do stopnia skomplikowania prac, ale też, a może nawet przede wszystkim, od zaleceń wynikających ze specyfiki samego dachu.

Producenci papy wierzchniego krycia

icopal papa dachowa

Papa icopal

bauder papa na dach

Papa bauder

Izobud papa dachowa

werner papa na dach

Werner papa na dach

Villas papa na dach

vedag papa dachowa

Vedag papa dachowa

Masa asfaltowa

obecnie najczęściej mamy do czynienia z asfaltem oksydowanym, czyli niemodyfikowanym, bądź też z asfaltem modyfikowanym SBS lub APP, co sprowadza się do poprawiania właściwości masy poprzez modyfikację jego parametrów fizykochemicznych za sprawą plastomerów lub elastomerów.

Osnowa

czyli warstwa nośna, obustronnie pokryta masą bitumiczną. Najczęściej zalecanymi i stosowanymi w przypadku papy wierzchniego krycia rodzajami osnowy są te zbudowane z welonu szklanego, tkaniny szklanej, włókniny poliestrowej, niekoniecznie zaś z tektury. Nieco rzadziej spotyka się osnowy z miedzi czy aluminium. Osnowa stanowi szkielet papy, dlatego ważne, aby była ona wytrzymała, odporna na działanie wilgoci i wysokich temperatur, a także elastyczna i w miarę możliwości rozciągliwa, odporna na rozerwanie.

Posypka

to nie tylko różne kolory dostępnych pap wierzchniego krycia, ale przede wszystkim wzmacnianie i dociążanie papy, częściowe rozpraszanie i częściowe pochłanianie energii cieplnej promieni słoneczny, co pozwala ochraniać masy bitumiczne wewnątrz, a ponadto, dzięki posypce, kolejne zwoje papy jeszcze na rolce nie kleją się trwale do siebie i nie ulegają zespoleniu.

Grubość warstw

Istotna jest także sama grubość warstw asfaltu – wpływa ona na mechanikę papy, czyli także wynikającej z niej trwałość, odporność na pękanie i rozrywanie czy też na zmiany temperatur. Zakłada się, że papy wierzchniego krycia powinny mieć całkowitą grubość w granicach od 3,7 mm do nawet 5,2mm.
papa dachowa bitumiczna

Papa dachowa bitumiczna

papa podkładowa na dach

Papa podkładowa

papa dachowa termozgrzewalna

Papa termozgrzewalna

Jak zatem widać, papa wierzchniego krycia musi spełniać wiele wymogów, aby jak najlepiej spełniała swoje niełatwe zadania, dlatego zawsze najlepiej, jeżeli wybierzemy papę dedykowaną do tworzenia tej właśnie, ostatniej warstwy. Pokrycia dachowe zrobione z papy bitumicznej są przede wszystkim bardzo lekkie, dlatego nie wymagają wzmacniania konstrukcji dachu, czy też specjalnego preparowania podłoża (poza gruntem). Papa bitumiczna jest także niezwykle elastyczna, co umożliwia formowanie, konieczne często w przypadku dachów o nietypowej budowie. Elastyczność papy powoduje również, że pokrycie z niej zbudowane będzie odporne na zmienne naprężenia konstrukcyjne dachu, przez co pozostanie ona szczelna i nie będzie się rozkruszać.
Pokrycia dachowe wykończone dobrej jakości papą wierzchniego krycia, czyli na przykład papą termozgrzewalną modyfikowaną SBS czy APP są wyjątkowo trwałe i będą bez zastrzeżeń pełniły swoją funkcję przez nawet 40 – 50 lat.

Cena papy wierzchniego krycia

Wycena papy wierzchniego krycia za darmo – wypełnij formularz

prześlij rzut dachu lub projekt a w odpowiedzi prześlemy cenę papy dachowej wierzchniego krycia

Zadzwoń do nas jeżeli chcesz dopytać o papę wierzchniego krycia

Wycena papy wierzchniego krycia za darmo – wypełnij formularz

przeslij rzut dachu lub projekt a w odpowiedzi przeslemy cenę papy dachowej wierzchniego krycia

Zadzwoń do nas jeżeli chcesz dopytać o papę wierzchniego krycia

Dostępna od reki lub na zamówienie w kazdym z naszych oddziałów - papa dachowa wierzchniego krycia. Przyjedz i zaoszczędź z nami!

 

 

Dostępna od reki lub na zamówienie w kazdym z naszych oddziałów - papa dachowa wierzchniego krycia. Przyjedz i zaoszczędź z nami!