Lekkie pokrycia dachowe jakie wybrać

Wybór pokrycia dachowego często zawężony jest do rozwiązań lekkich, co wynikać może ze specyfiki istniejącej konstrukcji dachowej lub z funduszy, które mogą być w mniejszym lub większym stopniu ograniczone. Lekkie pokrycia dachowe nie wymagają aż tak wytrzymałej więźby, co pozwala uniknąć jej dodatkowego wzmacniania w przypadku renowacji starego dachu, z kolei jeszcze przed budową domu, podczas wybierania projektu dachu, pozwalają na wybór tańszej, mniej wymagającej konstrukcji. Jednak różnorodnych materiałów na wykonanie lekkiego pokrycia dachowego jest wiele, a różnice między nimi często kolosalne, dlatego warto poznać właściwości oraz ograniczenia, jakie wiążą się z poszczególnymi rodzajami produktów na dach.
extraDACH / Pokrycia dachowe / Lekkie pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe lekkie – czyli które?

Do kategorii lekkich pokryć dachowych wliczają się przede wszystkim – blachodachówka, blacha dachowa płaska, papa dachowa czy gont bitumiczny. Materiały uznawane za lekkie będzie charakteryzowała waga nieprzekraczająca ok. 13 kg/1m2 gotowego dachu, co oznacza, że są one często nawet trzykrotnie lżejsze, niż chociażby dachówki ceramiczne. Niska waga tych pokryć dachowych pozwala na wykorzystanie szerszego zakresu możliwości, chociażby w kwestii nośności samej konstrukcji dachowej. Inną, szczególnie istotną zaletą wymienionych materiałów budowlanych jest także duża łatwość (a co za tym idzie również szybkość) montażu, przekładająca się na niższe koszty robocizny. Jednak to tyle w kwestii cech wspólnych – z czym wiąże się wybór poszczególnych rodzajów lekkiego pokrycia dachowego?

Blachodachówka – zalety, ograniczenia

Blachodachówka powstaje w wyniku tłoczenia arkuszy blachy, które są następnie pokrywane cynkiem oraz powłokami ochronnymi oraz ochronno-dekoracyjnymi, które mogą się różnić w zależności od klasy produktu. Waga blachodachówki nie przekracza najczęściej nawet 5kg/1m2 dachu, co stanowi wagę nawet 10 razy mniejszą, niż waga przeciętnego pokrycia ceramicznego. Dobrej jakości blachodachówka może osiągnąć nawet do 70 lat trwałości (najczęściej ok. 50 lat), co w tak atrakcyjnej cenie jest wynikiem rewelacyjnym. Na rynku dostępnych jest wiele profili przetłoczeń a także wiele kolorów, co tworzy szeroki wybór stylistyczny. Blachodachówka to także szybki montaż i łatwe do wykonania obróbki, jednak warto wiedzieć, że z powodu wielkości pojedynczego arkusza najlepiej sprawdzi się w przypadku prostych, dwuspadowych lub kopertowych dachów, zaś w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji mogłaby przysporzyć nieco utrudnień.

blachodachówka jako lekkie pokrycie dachowe (3)
Blachodachówkę mocuje się za pomocą wkrętów do rusztowania z łat i kontrłat, zabezpieczonych folią dachową. Wybierając blachodachówkę warto wiedzieć, czym różni się całkowita i efektywna wielkość arkuszy blachy, ponieważ wartość całkowita, w przeciwieństwie do efektywnej nie obejmuje szerokości zakładów, które powstaną podczas kładzenia arkusza na dachu, trzeba więc wziąć te różnice pod uwagę podczas wyliczania ilości potrzebnej blachy.

Najtańsze i najlżejsze pokrycie dachowe – papa bitumiczna

Papa bitumiczna z jednej strony kojarzy się z najtańszym rodzajem pokrycia dachowego, które poza tym bez wątpienia charakteryzuje również szczególnie niewielka waga, jednak nie może ona zostać położona na każdym dachu. Pokrycie z papy wymaga odpowiedniego podłoża oraz właściwego przygotowania gruntu, nie jest także zalecana w przypadku dachów skośnych, których kąt nachylenia przekracza 20° – jedynym wyjątkiem jest zastosowanie papy jako podłoże na dachu lub w celu tymczasowego zabezpieczenia jego konstrukcji. Papę bitumiczną w roli pokrycia dachowego układa się zwykle z przynajmniej dwóch warstw, czyli z papy podkładowej oraz papy wierzchniego krycia.

W przypadku dachu drewnianego użycie papy bitumicznej wymaga ponadto mechanicznego mocowania z użyciem łączników oraz innych, dodatkowych środków ostrożności. Dach płaski z podłożem betonowym powinien być zaś odpowiednio stabilny wymiarowo, aby papa nie uległa rozerwaniu. Gdy dach płaski posiada podłoże izolowane termicznie, na przykład z użyciem wełny mineralnej, zastosować można wyłącznie mechaniczne mocowanie papy podkładowej i dopiero wtedy możliwe będzie zgrzanie drugiej warstwy, czyli papy wierzchniego krycia. Niewątpliwie do największych zalet papy bitumicznej należy szybkość układania i bardzo niska cena, nie jest to jednak pokrycie dachowe w takim samym stopniu trwałe, jak chociażby blachodachówka, może więc szybciej wymagać renowacji lub wymiany.

Dachówka betonowa jako alternatywa

Może zdarzyć się również tak, że zawężanie wyboru wyłącznie do lekkich pokryć dachowych nie jest koniecznie, a istotne jest jedynie, aby jego waga była tylko mniejsza, niż ciężar dachówek ceramicznych. Sytuacja taka może dotyczyć przede wszystkim wymiany starego dachu krytego ceramiką, podczas którego konieczny byłby remont osłabionej konstrukcji dachowej. Idealnym rozwiązaniem będzie wtedy pokrycie dachowe z kategorii półciężkich, czyli dachówka cementowa, której jakość i trwałość jest bardzo zbliżona do dachówek ceramicznych, jednak mogą mieć one nawet o połowę mniejszą wagę. Jeżeli więc konstrukcja Twojego dachu jest zbyt słaba na klasyczną ceramikę, upewnij się, czy poradzi sobie z dachówką cementową, ponieważ bez wątpienia będzie ona bardziej skutecznie izolowała poddasze w zakresie wysokich temperatur oraz hałasów, niż chociażby blachodachówka. Dachówki cementowe, które można obecnie znaleźć na rynku to bardzo trwałe pokrycie dachowe, które przetrwa w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Podobnie, jak ceramiczny odpowiednik, jest ona odporna na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, zabezpieczona przed porastaniem mchem i wchłanianiem wilgoci (a więc i mrozoodporna), a stale rozszerzane przez producentów wzornictwo pozwala już w tym momencie na dobór estetyki spośród wielu klasycznych, jak i nowoczesnych wzorów. Wśród proponowanych kształtów dachówek cementowych znajdą się więc m.in. holenderki, marsylki oraz coraz więcej wzorów cementowej dachówki płaskiej, a wszystko to wytwarzane jest w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w powłokach zabezpieczających, które mogą mieć zarówno lśniące, jak i satynowe wykończenie.

Wycena lekkiego pokrycia dachowego

Poszukujesz lekkiego pokrycia dachowego na Twój remontowany dach? Napisz nam w formularzu czego oczekujesz a my przygotujemy wycenę

Prześlij projekt dachu razem z parametrami a my pełną wycenę razem z akcesoriami dachowymi przygotujemy w kilka chwil 

Jeżeli chcesz zapytać o lekkie pokrycia dachowe – zadzwoń do nas z chęcią doradzimy Ci co wybrać w Twoim przypadku. 

Poszukujesz lekkiego pokrycia dachowego na Twój remontowany dach? Napisz nam w formularzu czego oczekujesz a my przygotujemy wycenę

Prześlij projekt dachu razem z parametrami a my pełną wycenę razem z akcesoriami dachowymi przygotujemy w kilka chwil 

Jeżeli chcesz zapytać o lekkie pokrycia dachowe – zadzwoń do nas z chęcią doradzimy Ci co wybrać w Twoim przypadku. 

Poradę o lekkich sposobach na pokrycie dachu otrzymasz także w każdym z naszych oddziałów

Poradę o lekkich sposobach na pokrycie dachu otrzymasz także w każdym z naszych oddziałów