extraDACH / Pokrycia dachowe / Membrana dachowa

Membrana dachowa - funkcje, właściwości
zastosowanie przed pokryciem dachowym

Membrana pełni niezwykle istotną funkcję w konstrukcji dachowej, czego szczególnie dowodzą negatywne konsekwencje w przypadkach, kiedy nie została ona zastosowana.
Membrana dachowa to trzy warstwy, z których każda ma inną, istotną funkcję. Pierwsza warstwa funkcyjna ma właściwość jednostronnego przepuszczania pary wodnej, dwie kolejne, na inne sposoby ochraniają warstwę funkcyjną. Dzięki takiej konstrukcji, membrana dachowa ochrania termoizolację, a tym samym także konstrukcję dachową, przed zawilgoceniem docierającym z zewnątrz, ale także przed wilgocią gromadzącą się w warstwie ocieplenia. Jest to funkcja niezwykle istotna, ponieważ materiał izolujący będzie spełniał swoją rolę tylko, jeżeli jest względnie suchy. Dlatego niemal każdy rodzaj dachu, szczególnie, gdy jest on ocieplony, trzeba zabezpieczyć w ten sposób, aby jak najskuteczniej zwiększyć i przedłużyć jego sprawne funkcjonowanie.
Najskuteczniej działa zastosowanie paroprzepuszczalnej membrany dachowej od zewnętrznej strony poddasza, a od strony wewnętrznej – zabezpieczenie go folią paroizolacyjną, dzięki takiemu rozwiązaniu pokrycie dachowe będzie szczelne i funkcjonalne przez wiele lat.

membrana dachowa akcesorai dachowe

Wybierając membranę dachową, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby spełniała ona kilka najważniejszych warunków:

  • stopień paroprzepuszczalności nie powinien być niższy, niż 1000g/(m² x 24h). Wartość ta wyrażana jest często współczynnikiem Sd, którego wartości są bardziej miarodajne.
  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • wodoszczelność – im wyższe parametry wodoszczelności, tym dłużej membrana będzie skutecznie pełniła swoją funkcję,
  • odporność na działanie promieni UV – często może być znaczącym czynnikiem. W niektórych przypadkach, zabezpieczenie przed UV może wydłużyć żywotność materiału.

Zawsze jednak warto wziąć pod uwagę, że ilość rozwiązań i wariantów, mnożona przez przeróżne typy dachów, powoduje, że w celu dobrania idealnie dopasowanego do potrzeb produktu najlepiej jest poradzić się specjalisty. Biorąc pod uwagę wszystkie zmiennie, a także znając właściwości produktów dostępnych na rynku, będzie on potrafił fachowo doradzić w wyborze materiału oraz pomoze uniknąć niepotrzebnych, a kosztownych błędów.

Masz więcej pytań na temat pokryć dachowych w naszej ofercie? Poznaj ceny blachodachówek oraz innych pokryć dachowych. Skorzystaj też z profesjonalnego doradztwa i wybierz najlepsze materiały budowlane do swojego domu! Zachęcamy do skorzystania z oferty darmowej wyceny dachu pod Twój, indywidualny projekt!

Przyjdź do najbliższego oddziału ExtraDACH w swojej okolicy albo napisz lub zadzwoń do nas, aby otrzymać specjalistyczne doradztwo przy wyborze najlepszego pokrycia dachowego, dopasowanego idealnie do Twoich potrzeb. Przygotujemy także indywidualną ofertę na najlepszych możliwych warunkach oraz transport na plac budowy!
Budujesz dach od postaw? Zachęcamy także do zapoznania się z szeroką ofertą różnorodnych materiałów budowlanych – znajdziesz tu najtańsze dachówki ceramiczne, cementowe i blachodachówki, ale także okna dachowe, wyłazy dachowe i wszystkie niezbędne akcesoria do kompleksowego wykończenia dachu! Serdecznie zapraszamy!