Najtańsze pokrycia dachowe 2023

Wybierając materiały na pokrycie dachu każdy stara się myśleć perspektywicznie, aby dach zachował trwałość przez jak najdłuższy czas, zapewnił bezpieczeństwo, komfort mieszkalny oraz nie przysparzał problemów eksploatacyjnych. Dobre jakościowo materiały mają zazwyczaj adekwatną cenę i trzeba za nie zapłacić nieco więcej. Dlatego właśnie, przed podjęciem ostatecznych decyzji dotyczących wyboru pokrycia, warto zapoznać się z informacjami na temat właściwości poszczególnych materiałów oraz ich cen, aby wybierać spośród pełnej palety możliwości i podjąć przemyślaną decyzję. 

extraDACH / Pokrycia dachowe / Zielone pokrycie dachu
najtańsze pokrycie dachowe
Nie ma, rzecz jasna, takiej możliwości, a przynajmniej nie miałoby to większego sensu, aby wymieniać te produkty od najtańszego po najdroższe, ponieważ ze względu na różnice pomiędzy samymi kategoriami, trudno jest porównywać wyroby o 10-letniej trwałości to takich, które przetrwają ponad sto lat. Można za to przyjrzeć się orientacyjnym stawkom w poszczególnych kategoriach, aby wyłonił się z tego zestawienia jak najbardziej kompletny obraz.

Dachówki ceramiczne i betonowe – ceny 2023

najtansze pokrycia dachowe

Zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe nie należą do najtańszych, jednak jest to inwestycja na kilkadziesiąt lat (nawet powyżej 100), wyjątkowa estetyka i izolacja akustyczna oraz wiele innych, niepodważalnych zalet. Wybór pokrycia dachowego w postaci dachówki, niezależnie od tego, czy ceramicznej, czy też betonowej, to nie tylko sam koszt materiału, ale także konieczność utworzenia bardziej solidnej więźby, która poradzi sobie z tak dużym ciężarem, pod uwagę trzeba wziąć także wszelkie elementy dodatkowe, jak gąsiory, kalenice, kominki wentylacyjne czy dachówki przelotowe itp. Do najtańszych nie należy też wcale robocizna, ponieważ układanie niewielkich elementów, które w dodatku wymaga precyzji i jest dość czasochłonne, warto zlecić doświadczonym wykonawcom. Dachówki betonowe zawsze są tańsze niż ceramika dachowa, nadal jednak jest to materiał, którego nie można nazwać tanim – koszt 1 m2 dachówki betonowej wyniesie od ok 30 do nawet 90 zł.

Mimo to, klasyczna i znana od wieków dachówka ceramiczna stanowi dla wielu kwintesencję stylowego, najwyższej jakości dachu, z którym nie może konkurować żadne inne pokrycie. Niezwykle istotne jest też to, że dobre dachówki ceramiczne niemal nie wymagają zabiegów konserwacyjnych a fachowo ułożone, pozwolą o sobie zapomnieć na lata. Biorąc przy tym pod uwagę, że dach ceramiczny to około stuletnia trwałość, można by rzec, że z dłuższej perspektywy czasowej jest wybór jest najbardziej opłacalny mimo najwyższych cen. Ceny ceramiki dachowej są bardzo zróżnicowane, zależą kształtu, wymiarów czy też sposobu wykończenia, a w obecnym roku 2023 zaczynają się od ok. 50 zł za 1 m2 dachu.

Sprawdź także popularne pokrycia dachowe:

płaska dachówka ceramiczna

Dachówki płaskie

Dachówki ceramiczne

blachodachówka

Blachodachówki

Blaszane pokrycia dachowe

Systemy kominowe SCHIEDEL
Na początek warto zwrócić uwagę na blachodachówki. W ostatnim czasie jest to coraz bardziej cenione pokrycie dachowe, które zachwyca nie tylko wyjątkową estetyką, ale także jakością, na którą składają się takie zalety, jak wysoka wytrzymałość na czynniki atmosferyczne, długoletnia trwałość (nawet ponad 50 lat – w zależności od modelu i wykończenia), do tego blachodachówka waży niewiele, szczególnie w porównaniu do dachówek, jest też znacznie łatwiejsza w montażu, który przebiega szybko i sprawnie, dlatego też i koszty robocizny są mniejsze. Blachodachówka należy do ekonomicznych materiałów pokryciowych i z pewnością warto rozważyć jej wybór, szukając rozsądnych oszczędności. Koszty można dodatkowo kontrolować, gdy dobierze się odpowiedni rodzaj blachodachówki do kształtu i powierzchni dachu, np. blachodachówki modułowe pozwolą ograniczyć zużycie materiału na niewielkich dachach o średnim stopniu skomplikowania budowy, z kolei w przypadku dachów prostych i o dużej powierzchni najtańszą opcją jest wybór blachodachówki w arkuszach docinanych na wymiar.
Ceny blachodachówek są tak zróżnicowane, jak wiele jest rodzajów blachy i jej wykończenia, co przekłada się bezpośrednio na trwałość techniczną i estetyczną. Różnorodność blachodachówek przekłada się na różną jakość jej wykonania, co również jest jej zaletą, ponieważ z łatwością można odnaleźć produkt dostosowany do swojego budżetu czy oczekiwań. Dużą zaletą jest fakt, że w wielu przypadkach dany producent oferuje jeden model (przetłoczenia) blachodachówki w wielu wariantach wykończenia, przez co różnią się one ceną, szacowaną trwałością jak i gwarancją. Planując wydatki optymalnie, czyli poszukując najlepszego balansu pomiędzy ceną i jakością, często najlepszym rozwiązaniem okazują się być blachodachówki ze środka tej skali – te zupełnie najtańsze najczęściej mają bardzo krótką gwarancję, nawet poniżej 10 lat, a producent nie deklaruje odporności na zarysowania czy gwałtowne zjawiska atmosferyczne, podczas gdy najdroższe blachodachówki mogą być chronione gwarancją nawet przez 50 i więcej lat.
tanie pokrycia dachowe
Wyjątkowo modne obecnie blachodachówki płaskie, które często wybierane są w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych budynków, mają ceny zaczynające się od ok. 20 zł/m2. Sporo zależy także od samej formy, ponieważ blachodachówki mogą być sprzedawane jako gotowe moduły o konkretnych rozmiarach lub w postaci, w której materiał zamawia się na wymiar. Będą mieć wtedy konkretną, określoną przez producenta szerokość, z kolei długość można dostosować do wysokości połaci dachowej, przez co minimalizuje się straty materiałowe wynikające z docinania. Dla przykładu więc, blachodachówka modułowa może kosztować już od 30 zł/m2, przy czym ta forma jest najkorzystniejsza w przypadku niewielkich dachów, na których pojawiają się dodatkowe elementy konstrukcyjne.
Blacha trapezowa jest nieco innym rozwiązaniem niż blachodachówka, cieszy się sporym zainteresowaniem i ma dość szerokie zastosowanie w wielu rodzajach budownictwa. Nowoczesne blachy trapezowe to estetyczne i często bardzo wysokiej jakości pokrycie dachowe, którym warto się zainteresować planując blaszany dach. Niewątpliwie mogą być ekonomiczną opcją w przypadku nieskomplikowanych dachów, a warianty z górnej półki cenowej osiągają bardzo wysoką trwałość. Podobnie jak w przypadku blachodachówek, blacha trapezowa to szeroki zakres cenowy, który w prosty sposób przekłada się na jakość. W przypadku rozwiązań optymalnych cenowo i jakościowo, czyli na przykład blacha trapezowa z blachy ocynkowanej, koszt materiału zaczyna się już od ok. 20 zł/m2 (tańsze mogą być dość ryzykownym wyborem). Z kolei blacha trapezowa powlekana, czyli pokryta dodatkową warstwą ochronną, może kosztować już od ok. 25 zł/m2, należy jednak pamiętać, że wyższej jakości warianty mogą być znacznie droższe.
Blacha na rąbek stojący to jeszcze jedna z możliwości godnych uwagi. Ten rodzaj pokrycia wykorzystywany jest najczęściej w przypadku np. budynków przemysłowych, co jednak zapewnia jej wysoką popularność. Warto wiedzieć, że te wysokiej jakości blachy na rąbek mogą bardzo dobrze sprawdzić się w przypadku budownictwa mieszkalnego, szczególnie ze względu na nowoczesną estetykę. Płaskie blachy dachowe, takie jak m.in. blacha na rąbek stojący, mogą być bardzo tanim rozwiązaniem, którego ceny (w przypadku wariantów odpowiednio dobrej jakości) zaczynają się od ok. 30 zł m2.

Pokrycia dachowe – najniższe ceny w hurtowniach extraDACH

Szukasz najatrakcyjniejszych cen w swojej okolicy? Wybierz się do najbliższego oddziału extraDACH, gdzie zawsze czeka na naszych klientów największy wybór różnorodnych pokryć dachowych w wyjątkowo niskich cenach a także wiele promocji i wyprzedaży. Chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Odwiedź nas lub skontaktuj się z nami:

Najtańsze pokrycia dachowe tylko u nas:

Skorzystaj z naszej darmowej wyceny dachu – wybierz materiały i prześlij nam projekt swojego dachu a wyliczymy dla Ciebie szacunkowy koszt:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę pokryć dachowych i innych produktów? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Dowiedz się wszystkiego o możliwościach, jakie znajdziesz w naszych hurtowniach w zakresie pokrycia dachu – zadzwoń i porozmawiaj z naszym specjalistą:

Wszystkie pokrycia dachowe dostępne w naszych oddziałach: