extraDACH / Pokrycia dachowe / CO TRZEBA WIEDZIEĆ O WIĘŹBIE DACHOWEJ?

Więźba dachowa
czyli to co przed pokryciem dachowym

Tradycyjna więźba dachowa nadal jest w Polsce bardzo popularna. Więźba najczęściej spotykana, budowana jest z litych elementów drewnianych, coraz częściej można jednak natknąć się na gotowe, scalane w fabrykach więźby albo wariant nowoczesny – wykonany z klejonego warstwowo drewna.

gont

W przypadku budynków jednorodzinnych, najczęściej stosuje się więźbę krokwiową, krokwiowo-jętkową albo płatwiowo-kleszczową. Gdy jednak w grę wchodzi skomplikowana konstrukcja dachowa, wtedy także układ więźby będzie musiał stanowić wypadkową wielu wariantów, które będą musiały być precyzyjnie wyliczone. Pod uwagę będą brane wtedy takie parametry, jak obliczenia wytrzymałościowe, z uwzględnionymi wymiarami budynku, jego położeniem, szacunkami na temat możliwego obciążenia śniegiem oraz występowania silnego wiatru. Istotne są także takie czynniki, jak kąt nachylenia połaci dachowej, układ oraz rozmiar okien dachowych, ale także planowany rodzaj pokrycia dachowego.

WIĘŹBA KROKWIOWA stanowi rozwiązanie najprostsze. Jest użyteczna w przypadku dachu o rozpiętości poniżej 7 m oraz kątem nachylenia w granicach od 30° do 50°. W takim przypadku długość krokwi to zazwyczaj 4,5 albo 5 m, jeżeli wybrane pokrycie dachowe jest lekkie. Krokwie będą wtedy miały tylko dwa punkty podparcia, czyli w kalenicy oraz na murłatach.

WIĘŹBA KROKWIOWO – JĘTKOWA – pojawia się w przypadku dachów o rozpiętości od 7 m do 11 m, przy kącie nachylenia od 35° do 60°. Krokwie będą w tym przypadku wzmacniane wiązaniami jętkowymi, pojawiającymi się w połowie długości krokwi, lub ewentualnie niewiele ponad ich połową. Gdy konstrukcja ta ma występować w budynku, którego poddasze przeznaczone będzie do celów mieszkalnych, jętki będą mogły stanowić formę belek stropu we wnętrzu.

WIĘŹBA PŁATWIOWO-KLESZCZOWA – zazwyczaj dotyczy dachów o rozpiętości powyżej 11 m, oraz kącie nachylenia połaci dachowej od 6° do 70°. W tym przypadku krokwie oparte będą zarówno na murłatach, jak i na płatwiach. Płatwie pomagają tutaj rozłożyć dużą część obciążenia z dachu na strop. Resztę obciążeń przejmują wtedy ściany zewnętrze, co możliwe jest dzięki murłatom.

Ważnym elementem więźby dachowej jest też WIATROWNICA, czyli czołowa deska okapu dachowego, która określana bywa także „wiatrówką”. Sprowadza się ona do funkcji ochrony zarówno pokrycia dachowego, jak i całej konstrukcji dachowej przed siłą wiatru. Stanowi ona ponadto znaczne ułatwienie podczas mocowania obróbek blacharskich. Spore znaczenie ma typ użytego do jej wykonania drewna, które musi być starannie wysuszone oraz pokryte impregnatem, najlepiej w dwóch warstwach. Wiatrownicę można dodatkowo zewnętrznie osłonić specjalnie zaprojektowaną deską czołową z tworzywa sztucznego, jak chociażby PVC.

Na tym samym etapie budowy dachu należy też zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej MEMBRANY DACHOWEJ, którą wspomoże dodatkowo folia paroizolacyjna. Membrana pełni niezwykle istotną funkcję w konstrukcji dachowej, czego szczególnie dowodzą negatywne konsekwencje w przypadkach, kiedy nie została ona zastosowana.

Masz więcej pytań na temat pokryć dachowych w naszej ofercie? Poznaj ceny blachodachówek oraz innych pokryć dachowych. Skorzystaj też z profesjonalnego doradztwa i wybierz najlepsze materiały budowlane do swojego domu! Zachęcamy do skorzystania z oferty darmowej wyceny dachu pod Twój, indywidualny projekt!

Przyjdź do najbliższego oddziału ExtraDACH w swojej okolicy albo napisz lub zadzwoń do nas, aby otrzymać specjalistyczne doradztwo przy wyborze najlepszego pokrycia dachowego, dopasowanego idealnie do Twoich potrzeb. Przygotujemy także indywidualną ofertę na najlepszych możliwych warunkach oraz transport na plac budowy!
Budujesz dach od postaw? Zachęcamy także do zapoznania się z szeroką ofertą różnorodnych materiałów budowlanych – znajdziesz tu najtańsze dachówki ceramiczne, cementowe i blachodachówki, ale także okna dachowe, wyłazy dachowe i wszystkie niezbędne akcesoria do kompleksowego wykończenia dachu! Serdecznie zapraszamy!