Montaż rynien - wszystko co trzeba wiedzieć

Właściwe przeprowadzenie montażu systemu rynnowego na domu niektórym wydaje się łatwe, ale nie zawsze będzie to prawda. Stopień trudności wykonania tych prac może zależeć od wielu czynników, ponadto od prawidłowego położenia rynien zależnych jest wiele kwestii dotyczących estetyki i bezpieczeństwa budynku. Właśnie dlatego, pierwszą poradą dotyczącą właściwego wykonania orynnowania domu jest wybór doświadczonego specjalisty. Istnieją jednak okoliczności, w których zdolny majsterkowicz może podjąć się samodzielnego wykonania tego zadania. Kiedy można się na to zdecydować oraz o czym należy bezwzględnie pamiętać montując rynny i jakich, powszechnych błędów unikać – przedstawimy pokrótce poniżej.
extraDACH / Rynny dachowe / Montaż rynien – wszystko co trzeba wiedzieć

Montaż rynien – informacje początkowe

montaż rynien dachowych
Przed przystąpieniem do instalacji orynnowania wokół domu, w pierwszej kolejności konieczne jest podjęcie decyzji, w których miejscach mają pojawić się odpływy z rynny do rur spustowych, ponieważ właśnie ten czynnik określa punkt, który położony będzie najniżej. Gdy przytwierdzony jest już odpływ, możliwe będzie właściwe rozmieszczenie haków, których położenie powinno zostać wyznaczone na podstawie kilku, bardzo ważnych informacji. Po pierwsze, rozmieszczenie haków musi zakładać zachowanie odpowiedniego spadku linii rynien, ponieważ zapewnia to odpowiednie przemieszczanie się wody w systemie. Spadek rynny będzie skuteczny, jeśli wynosi przynajmniej od 3 do 5 mm dla każdego metra bieżącego orynnowania.
Dlatego też najskuteczniejsze będzie zamontowanie dwóch, skrajnych haków w taki sposób, aby zachowały zalecaną wartość spadku, następnie zaś przeprowadzenie przez nie sznurka, który będzie pomocny w określeniu odpowiedniego ułożenia pośrednich haków. Przytwierdzanie haków powinno obejmować zachowanie odpowiedniej odległości, czyli nie więcej niż 15 cm od odpływów, narożników oraz łączników. Najlepiej sprawdzi się więc wcześniejsze, próbne ułożenie rynien przy ścianie i wyznaczenie odpowiednich punktów. Poza tymi strategicznymi miejscami, pozostałe elementy mogą być od siebie oddalone maksymalnie o 60 cm, ponieważ taka odległość zapobiegnie powstawaniu zniekształceń czy nawet poważniejszych uszkodzeń w systemie rynnowym. W przypadku, gdy rynny mogą zostać obciążone złogami śniegu czy też lodu, zaleca się, aby odległości pomiędzy pozostałymi hakami nie przekraczała 50 cm.

Niezależnie od wybranego rodzaju rynien dachowych – u nas zawsze najlepsze ceny. Wypełnij formularz aby otrzymać darmową wycenę pełnego systemu rynnowego na Twój dach. 

Montaż rynien – rozmieszczenie elementów orynnowania

montaż rynien na dachu
Jaka powinna być wysokość rynien, aby sprawnie wpływała do nich woda deszczowa oraz jednocześnie elewacja budynku pozostawała sucha? Zbyt niska lokalizacja haków może przy tym wpłynąć na powstawanie uszkodzeń rynny, jeśli z dachu będzie osuwał się śnieg. Aby uniknąć najczęstszych komplikacji, najlepiej będzie zamontować orynnowanie w taki sposób, aby wystawało ono poza krawędzie pokrycia dachowego przynajmniej na połowę swojej średnicy, z kolei krawędź dachu powinna znajdować się ok. 2 cm wyżej. Takie ustawienie zapewni sprawne spływanie wody opadowej do rynien, bez ryzyka rozchlapywania się jej dookoła.Gdy rozmieszczone są już haki, można przejść do instalacji samych rynien. Na początku powinny zostać precyzyjnie przycięte, należy także wykonać w nich otwory o odpowiednie, aby dało się umieścić w nich rury spustowe wszędzie tam, gdzie mają pojawić się odpływy. Przed umieszczeniem w nich uszczelek kształtowych, należy nałożyć na nie środek poślizgowy, który zapewni możliwość poruszania się łączeń w wyniku wahań temperaturowych.

Wykonanie dylatacji rynien

rynny montaż o czym pamietac
Ponieważ system rynnowy będzie musiał radzić sobie z najróżniejszymi warunkami pogodowymi i sporymi amplitudami temperatur, w zależności od materiału z jakiego są wykonane, z różny sposób zmieniać się będzie długość rynien na przestrzeni roku. Każdy z elementów może okresowo nieco się wydłużać lub kurczyć, dlatego montaż orynnowania powinien zakładać zapewnienie wszystkim elementom odpowiedniej ruchomości. Aby było to możliwe, poszczególne elementy muszą być montowane bez trwałych i unieruchamiających łączeń, łączniki zaś powinny posiadać dylatacje, co zapobiegnie powstawaniu odkształceń. W niektórych systemach rynnowych można znaleźć specjalne oznaczenia, wskazujące prawidłowe ułożenie elementów. Zamocowanie rynny należy zakończyć zaślepkami uszczelkowymi. W tym momencie wskazane jest ponadto, aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie elementów, ponieważ jeszcze teraz można w łatwy sposób dokonać niektórych poprawek. Po wlaniu wody do rynny nie powinna ona nigdzie się zatrzymywać.

Rury spustowe – montaż i rozmieszczenie

Mocowanie rur spustowych wymaga na początek podprowadzenia instalacji nieco bliżej do elewacji budynku. Do przygotowanych odpływów zamontować trzeba dwa elementy kolankowe, z których każdy będzie miał 45. Jeżeli jest to nadal zbyt mało, aby dosięgnąć do elewacji, można pomiędzy nimi zastosować prosty fragment rury o wymaganej długości. Kolejnym krokiem będzie przymocowanie do elewacji dybli wraz z obejmami. Długość tych elementów musi być dobrana pod kątem grubości warstwy ocieplenia. Skręcanie obejm należy przeprowadzić z dużą starannością, aby nie zacisnąć ich zbyt mocno, co mogłoby uszkodzić rurę. Z kolei zbyt słaby chwyt nie zapewni całości wystarczająco stabilnego utrzymania. Poszczególne obejmy powinny znajdować się od siebie w maksymalnej odległości 1,8 m. Gdy poprzednie działania są już zakończone, można przejść już do wykonania końcowego odpływu, który będzie odprowadzał wodę z całego systemu. W tym celu odpływ może zostać połączony z kanalizacją albo wychodzić na podłoże. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że najważniejszym, co trzeba zawsze brać pod uwagę podczas montowania systemu rynnowego są zalecenia producenta – w instrukcji montażu pojawiają się szczegółowe informacje, specyfikacje oraz wskazówki, które najlepiej pomogą uniknąć błędów, dzięki czemu wybrany system będzie funkcjonował sprawnie przez wiele lat.

Sprawdź nasze pozostałe poradniki:

stan rynien dachowych jak sprawdzić konserwacja

Rynny BRATEX Struga

rynny dachowe plastikowe pcv

Rodzaje rynien dachowych

plastikowe rynny dachowe

Rynny plastikowe

Rynny oraz akcesoria montażowe w hurtowniach extraDACH

W naszych hurtowniach znajdziesz wiele produktów w zakresu systemów rynnowych a także wszelkie akcesoria i narzędzia, które będą konieczne do przeprowadzenia montażu rynien na Twoim domu. Przyjedź do najbliższej siedziby i skonsultuj wybór z naszymi specjalistami. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Najlepsze rynny w najniższych cenach znajdziesz w extraDACH

Poznaj ceny rynien i akcesoriów montażowych – skorzystaj z bezpłatnej wyceny, którą wykonamy na podstawie projektu Twojego dachu:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę rynien i akcesoriów? Napisz do nas by poznać wszystkie szczegóły:
Dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie systemów rynnowych – zadzwoń i porozmawiaj z naszym specjalistą:

Przyjedz do naszego oddziału i dowiedz się więcej o rynnach dachowych: