Rynny dla domu - wszystkie możliwości

Wybór systemu rynnowego dla domu nie zawsze jest oczywisty – możliwości jest bardzo wiele, dlatego poza dopasowaniem orynnowania pod względem skuteczności technicznej pozostaje jeszcze podjęcie decyzji związanej z materiałem, wykończeniem oraz kształtem. Niektóre z tych aspektów mają znaczenie dla funkcjonowania, trwałości i wytrzymałości systemu, inne są jedynie kwestą estetyczną, warto jednak poznać wszystkie możliwości zanim podejmie się ostateczną decyzję, jakie rynny wybrać dla swojego domu.
extraDACH / Rynny dachowe / Rynny dla domu – wszystkie możliwości

Orynnowanie dla domu – co warto wiedzieć

jaki system rynnowy wybrać dla domu
Odprowadzanie wody opadowej z powierzchni dachu ma niebagatelne znaczenie, ponieważ chroni ściany wraz z elewacją budynku nie tylko przed nieestetycznymi zaciekami, ale także przed znacznie poważniejszym zamakaniem, które z czasem zagrażałoby warstwom ocieplenia i wymagało przeprowadzenia kosztownego remontu. Woda odprowadzona w kontrolowany sposób to także ochrona otoczenia budynku – roślinności i pozostawionych tam przedmiotów czy sprzętów. Systemy rynnowe, jakie dostępne są obecnie w sprzedaży, oferują wiele, różnorodnych możliwości – obejmują zarówno systemy standardowe i ekonomiczne, jak i takie, które usatysfakcjonują posiadaczy nowoczesnych, niestandardowych budynków, w których na równi z funkcjonalnością ważna jest wyjątkowa estetyka.

Niezależnie od wybranego rodzaju rynien dachowych – u nas zawsze najlepsze ceny. Wypełnij formularz aby otrzymać darmową wycenę pełnego systemu rynnowego na Twój dach. 

Każdy, czy to standardowy, czy zaawansowany system rynnowy składać się będzie z kilku, podstawowych elementów, niezbędnych do właściwego funkcjonowania całej konstrukcji. Będą to niewątpliwie rynny dachowe i rury spustowe a do tego elementy uzupełniające – haki rynnowe, kolanka, osadniki i inne. Skuteczność działania całego systemu gwarantuje jedynie poprawny, precyzyjny montaż, obejmujący szczegółowe wyliczenia i szczelne połączenie wszystkich elementów w całość. Dodatkowo, system rynnowy powinien być dobrany do dachu w taki sposób, aby z powierzoną rolą poradzić sobie od strony technicznej, a aby było to możliwe poszczególne elementy muszą mieć odpowiednie wymiary – rynny oraz rury spustowe muszą mieć odpowiednią średnicę, dostosowaną do powierzchni dachu. Ma to znaczenie o tyle istotne, że z większej powierzchni dachu spływać będzie większa masa wody, dlatego przepustowość systemu musi nadążać z jej odprowadzaniem. Z kolei dobranie kształtu oraz materiału orynnowania stanowi kwestię drugorzędną.

Rynny dla domu - jakie są możliwości techniczne i estetyczne

rynny dla domu jednorodzinnego (1)
Przegląd wszystkich możliwości z zakresu systemów rynnowych najlepiej rozłożyć na dwie, osobne podkategorie – pod względem materiału, z jakiego wykonano elementy orynnowania oraz z uwagi na kształt wraz ze sposobem montażu.
rynny dla domu jednorodzinnego (2)
Materiał, z jakiego wykonane są rynny przekłada się głównie na właściwości mechaniczne, trwałość techniczną i estetyczną, techniki montażu oraz zasady konserwacji. Pozostaje on również nie bez znaczenia dla kosztów wykonania pełnego systemu – zakupu materiałów oraz robocizny.
rynny dla domu jednorodzinnego (3)
Najtrwalszych systemów rynnowych należy szukać pośród tych wykonanych z metalu. Chociaż i w tej kategorii pojawia się spory przedział cenowy oraz zakresy szacowanej trwałości, zależne od specyfiki materiału, jakim może być miedź, tytan-cynk, stal ocynkowana oraz aluminium.
ryny dla domu
Najdłuższą trwałość notuje się przy rynnach miedzianych – jest to orynnowanie luksusowe, które ma z jednej strony niepowtarzalną estetykę, z drugiej – może działać bez zarzutu nawet 300 lat. Miedź z czasem naturalnie pokrywa się patyną, która sama w sobie stanowi warstwę ochronną a do tego jest samoodnawialna, dlatego rynny miedziane nie wymagają konserwacji. Miedź jest jednak bardzo droga, dlatego najczęściej pojawia się na budynkach zabytkowych.
ryny dla domu
Zaraz po nich, wyjątkową trwałością wykazują się systemy rynnowe z tytan-cynku, których trwałość również jest imponująca – osiąga nawet 130 lat. Tytan-cynk nie wymaga poważniejszej konserwacji, ponieważ także pokrywa się patyną, rynny te częściej jednak mogą wymagać czyszczenia, z uwagi na chropowatość powierzchni.
Systemy rynnowe wykonane z aluminium są niezwykle lekkie, mają ponad 100-letnią żywotność, a dzięki gładkości powierzchni zachowują estetykę i nie wymagają zbytniej konserwacji. Jest to materiał trwały i odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne, nie rozszczelnia się i nie odkształca. Kłopotliwy bywa jedynie montaż, który powinna przeprowadzać doświadczona firma dekarska.
Dużą popularnością cieszą się systemy rynnowe z blachy ocynkowanej, zabezpieczonej dodatkowo powłoką ochronną z tworzywa sztucznego – poliestru, plastizolu lub puralu. Dzięki temu rynny mają wysoką odporność – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na korozję. Powłoki ochronne nie tylko zabezpieczają tworzywo, ale także umożliwiają wykończenie w wielu interesujących kolorach.
rynny galeco półokrągłe
W sprzedaży występują także systemy rynnowe wykonane z tworzywa sztucznego – PVC. Jest to najtańsza z wszystkich propozycji, która zapewnia całkiem dobrą trwałość – ok. 30 – 50 lat. Jest to materiał łatwy w montażu na tyle, że często właściciele domów przeprowadzają go samodzielnie. PVC jest odporne na zabrudzenia, nie grozi mu korozja i jest trwałe oraz wytrzymałe.
rynny na dach domu (3)
Traci jednak część swoich właściwości w niskich temperaturach, które mogą zwiększać jego kruchość. PVC ma przy tym tendencję do zmienności wymiarowej pod wpływem wysokich i niskich temperatur, dlatego montaż wymaga odpowiednich rozwiązań, które wspomagają szczelność.

Sprawdź nasze pozostałe poradniki:

rynny dachowe plastikowe pcv

Rodzaje rynien dachowych

stan rynien dachowych jak sprawdzić konserwacja

Rynny BRATEX Struga

plastikowe rynny dachowe

Rynny plastikowe

Rynny dla domu – kształt systemu rynnowego

Standardowe systemy rynnowe mogą mieć różne wymiary i średnice przekroju, które dobiera się do wielkości połaci dachowej. Dla przykładu, dachy o powierzchni mniejszej niż 50m2 powinny zostać wyposażone w rynny o średnicy nie mniejszej niż 100 mm oraz rury spustowe o średnicy od 75 do 80 mm; połać o wymiarach w przedziale 50 – 100 m2 wymaga rynien o przekroju 125 mm i rur spustowych min. 90 mm zaś dla dachów większych niż 100 m2 zaleca się minimalną średnicę rynien w przedziale 150 – 190 mm oraz rur spustowych – 110 – 120 mm.
Zdecydowanie najbardziej popularne są rynny o przekroju półokrągłym, które wieńczą przeważającą większość budynków, głównie w stylistyce tradycyjnej. W budynkach nowoczesnych i minimalistycznych coraz częściej stosowane są rynny prostokątne, które w ciekawy sposób komponują się z geometryczną stylistyką. Nowoczesne domy z dachami bezokapowymi mogą zostać wykończone również w dość nowatorski sposób z ukrytymi systemami rynnowymi, w których schowane w konstrukcji mogą zostać albo same rynny, przy zewnętrznych rurach spustowych, albo ukryte mogą zostać oba rodzaje elementów.

Rynny – wszystkie możliwości w hurtowniach extraDACH

Niezależnie od tego, czy szukasz standardowych, czy może nietypowych systemów rynnowych dla swojego domu, odwiedź najbliższy oddział naszej hurtowni materiałów budowlanych, gdzie przygotowaliśmy kompleksową ofertę rynien od czołowych producentów w Polsce. W naszej ofercie znajdziesz wiele różnych możliwości w zakresie materiału i kształtu a także dopasujesz wszystkie akcesoria, które będą potrzebne do wykonania kompletnego orynnowania wokół domu. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami:

Rynny prostokątne – znajdź najlepsze rozwiązania z extraDACH

Poznaj ceny systemów rynnowych – prześlij do nas projekt swojego dachu i otrzymaj darmową, indywidualną wycenę:
Chcesz dopytać o szczegóły oferty systemów rynnowych wraz z cenami? Napisz do nas i dowiedz się wszystkiego:
Porozmawiaj bezpośrednio z jednym z naszych konsultantów i poznaj szczegóły oferty rynien dla domu:

Przyjedz do naszego oddziału i dowiedz się więcej o rynnach dachowych: