Ukryte systemy rynnowe

Ukryte systemy rynnowe czyli do dachów bezokapowych – wszystko co trzeba wiedzieć. W jaki sposób można oryginalnie zabezpieczyć dom przed wodą deszczową spływającą z dachu? Do najciekawszych rozwiązań należą ukryte systemy rynnowe oraz pozostałe rozwiązania do dachów bezokapowych.
extraDACH / Rynny dachowe / Ukryte systemy rynnowe

rynny bezokapowe
Dachy bez okapów coraz częściej widać w rodzimym krajobrazie – są lekkie i estetyczne a do tego nietypowe, więc przykuwają uwagę. Tak samo, jak wszystkie inne dachy wymagają zastosowania skutecznego odwodnienia – systemu rynnowego, który zadba o ochronę elewacji budynku i jego otoczenie. W przypadku dachów bez okapu stosuje się różnego rodzaju rynny bezokapowe, które tak naprawdę znane są już od dość dawna, dopiero współcześnie zaczęły wyróżniać w budownictwie jednorodzinnym. Obecnie mamy jednak do czynienia ze znacznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, które zapewniają więcej możliwości oraz wysoki poziom estetyki dla domu.

Niezależnie od wybranego rodzaju rynien dachowych – u nas zawsze najlepsze ceny. Wypełnij formularz aby otrzymać darmową wycenę pełnego systemu rynnowego na Twój dach. 

Rynny ukryte – bezokapowe – możliwości

rynny bezokapowe system (1)
W przypadku dachów bez okapu zapewnienie dobrze funkcjonującego odwodnienia jest niezwykle istotnym zadaniem, ponieważ woda spływająca z dachu jeszcze bardziej zagraża elewacji. Metod zabezpieczenia dachu w takim przypadku jest kilka – rynny wraz z rurami spustowymi mogą być widoczne, można zastosować ukryte rynny z zewnętrznymi, widocznymi rurami spustowymi lub ukryć w dachu rynny a rury spustowe umieścić w ścianie.Orynnowanie widoczne, montowane na krawędzi wymaga krokwi kończących się bezpośrednio na murze lub parę centymetrów przed brzegiem muru. Do krokwi mocuje się deskę okapową, którą osłania się z użyciem obróbki blacharskiej. Do deski okapowej przytwierdza się także rynhaki, jednak można mocować je również do samych krokwi. Potrzebne jest też zastosowanie pasa podrynnowego, który będzie osłaniał szczyt muru, alternatywnie można zastosować również orynnowanie podwieszane, mocowane do ściany tuż pod krawędzią dachu, ale i to rozwiązanie wymaga zabezpieczenia ściany blachą na wypadek przelania się wody.
rynny bezokapowe system (4)
Orynnowanie na płaskim gzymsie to jedna z prostszych metod. Wymaga to stworzenia konstrukcji umożliwiającej montaż rynien – może być wykonana np. z płyty OSB. Także w tym przypadku konieczne będzie stworzenie pasa podrynnowego i okapowego, który dodatkowo osłoni całą konstrukcję. Do pasa podokapowego można wtedy przytwierdzić rynhaki, w taki sposób, aby rynny były niemalże położone na gzymsie lub zawieszone nieznacznie nad nim. W tej metodzie mogą zostać użyte różne rodzaje rynien, nie zależnie od tworzywa, najważniejsze jest zaś zadbanie, aby system zachował całkowitą szczelność, ponieważ rynny znajdują się na tyle blisko ścian, że każdy przeciek mógłby oszpecić a nawet uszkodzić elewację oraz ściany. Dlatego też w przypadku rynien na gzymsie najlepiej sprawdzają się systemy złożone z trwale połączonych elementów, lutowane – z ocynkowanej stali, aluminium, tytan-cynku oraz miedzi. Nie najgorzej sprawdzą się także systemy, których elementy są do siebie klejone. Rynny prostokątne sprawdzają się w takich układach lepiej niż półokrągłe, ponieważ ta sama szerokość będzie miała większą pojemność.

Sprawdź nasze pozostałe poradniki:

stan rynien dachowych jak sprawdzić konserwacja

Rynny BRATEX Struga

rynny dachowe plastikowe pcv

Rodzaje rynien dachowych

plastikowe rynny dachowe

Rynny plastikowe

rynny bezokapowe system (3)
Orynnowanie może być też ukryte za gzymsem lub w pokryciu dachu, jednak z zachowaniem odpowiedniej odległości od brzegu dachu. Gzyms tworzony jest w taki sposób, że robi się w nim zagłębienie, które pozostaje zakryte. Można wtedy zamocować rynny w powstałej niecce, która ukryta jest za gzymsem. Nieco trudniejszą metodą jest dekonstrukcja pokrycia dachowego po to, aby ukryć w niej system rynnowy. Aby tego dokonać, w miejscu montażu rynien należy utworzyć konstrukcję (np. drewnianą), osłoniętą obróbkami blacharskimi. Montaż rynien odbywa się na podobnych zasadach, jak w poprzednich przypadkach. System tego typu będzie przejmował wodę deszczową pojawiającą się w nadmiarze, przelewającą się do konstrukcji. Aby działało to sprawnie, najlepiej jest utworzyć w środku blaszaną rynnę, na wzór korytka, które będzie miało większą pojemność niż standardowe rynny o podobnej szerokości, nawet te prostokątne. W przypadku tego rodzaju orynnowania rury spustowe mogą zostać wyprowadzone z zastosowaniem kształtek i wyjść na elewację, istnieje także możliwość ukrycia rur spustowych w elewacji. W przypadku takiego systemu rynnowego stanowczo zaleca się stosowanie trwałe łączonych elementów orynnowania, czyli tych, które można lutować.
rynny bezokapowe system (2)
Orynnowanie leżące na dachu bezokapowym to także ciekawa alternatywa dla poprzednich propozycji. W takich konstrukcjach najczęściej stosuje się jednak wysokiej jakości, aluminiowe lub miedziane elementy rynnowe. Jest to rozwiązanie, które może zostać zastosowanie w przypadku dachów bezokapowych, których nachylenie wynosi przynajmniej 18, dzięki czemu możliwe jest zachowanie wymaganej szczelności i sprawne odprowadzanie wody. System rynnowy leżący na dachu to konstrukcja z blaszanego pasa, który kończy się wywinięciem, służącym do przymocowania do obróbki blacharskiej gzymsu albo do zakończenia pokrycia dachu. Powyżej tworzy się drugi pas blachy, również wywinięty, ale w taki sposób, aby deszcz wpływał wprost do rynny. Pasy blachy łączy się ze sobą klejem oraz nitami a woda deszczowa wypływa poprzez sztucer połączony kolankiem z rurą spustową.W przypadku modnych ostatnio, dachów wykończonych np. blachą płaską, która przechodzi także na elewację nie zawsze istnieje konieczność zabezpieczania domu systemem rynnowym, szczególnie gdy cała ściana lub jej górna część pokryta jest takim materiałem. Nie istnieje wtedy ryzyko uszkodzenia elewacji, ponieważ pokrycie dachowe na ścianach wystarczająco dobrze chroni ściany.

Wszystkie rodzaje rynien w hurtowniach extraDACH

Szukasz rynien do wykonania mniej standardowych rozwiązań, takich jak ukryte systemy rynnowe lub rynny na dachu bezokapowym? Przyjedź do dowolnego oddziału naszej hurtowni i sprawdź szczegóły różnorodnej oferty, jaką przygotowaliśmy dla naszych klientów. Znajdziesz tu rynny i wszelkie akcesoria dodatkowe, które mogą być potrzebne do montażu orynnowania a nasi sprzedawcy pomogą odpowiednio dobrać wszystkie elementy do rodzaju dachu. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Rynny prostokątne – znajdź najlepsze rozwiązania z extraDACH

Poznaj ceny rynien w naszej ofercie – wyślij projekt swojego dachu i poznaj przybliżone koszty – profesjonalnie i za darmo:
Jeśli masz więcej pytań o nasze rynny oraz ich ceny napisz do nas i poznaj wszystkie szczegóły:
Dowiedz się wszystkiego o systemach rynnowych i ich cenach – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Przyjedz do naszego oddziału i dowiedz się więcej o rynnach dachowych: