Jak ocieplić poddasze z wełną Isover - poradnik krok po kroku

Wełna mineralna to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod ocieplenia poddasza, która tworzy nie tylko izolację termiczną, ale i akustyczną. Różne rodzaje wełny mineralnej pozwalają znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku poddaszy zaadaptowanych do celów mieszkalnych, jak i tych nieużytkowych. Jeśli więc zastanawiasz się nad tą metodą w przypadku swojego domu, sprawdź, jak łatwe jest wykonanie izolacji dachu z użyciem wełny mineralnej z naszym poradnikiem, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.
extraDACH / Systemy dociepleń / ISOVER / Jak ocieplic poddasze krok po kroku

isover materiały dociepleniowe ocieplenie budynków i dachów

Ocieplenie poddasza wełną Isover – od czego zacząć

Pierwszym krokiem do ocieplenia poddasza będzie bez wątpienia wybór odpowiedniej wełny mineralnej. Potrzebyn będzie materiał, który zapewni wystarczającą sprężystość i dokładnie wypełni wszystkie zakamarki, do tego będzie odpowiednio lekki i o takiej gęstości, która zapewni odpowiednią izolację bez potrzeby stosowania zbyt grubej warstwy materiału. W przypadku ocieplania dachów najlepiej sprawdza się wełna mineralna szklana Isover, ponieważ spełnia powyższe wymagania, poza tym, że grubość materiału określana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb. Wełna mineralna szklana Isover ma przy tym bardzo korzystne parametry, w tym izolacyjność termiczną, która może wynosić nawet do 0,030 W/mK (współczynnik lambda).
krok po kroku jak ocieplić poddasze
Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą ocieplania poddaszy jest zastosowanie podwójnej warstwy wełny mineralnej. Pierwszą z nich umieszcza się pomiędzy krokwiami w taki sposób, aby precyzyjnie je wypełnić, co ułatwione jest przez mechanizm rozprężania się wełnianych mat Isover. Pierwsza warstwa wełny zapobiega powstawaniu liniowych mostków termicznych. Pierwszą warstwę wełny pokrywa się kolejną, układając ją w taki sposób, aby łączenia mat z pierwszej warstwy zostały zakryte i nie nakładały się na łączenia elementów z tej drugiej. Do profili przymocowuje się następnie folię paroizolacyjną, którą należy uszczelnić z użyciem taśmy oraz uszczelniaczy. Pomiędzy warstwami wełny Isover a folią należy zachować szczelinę wentylacyjną, ponieważ tą drogą będzie wydostawać się para wodna, dzięki czemu nie osiądzie na wełnie. Do tak przygotowanego ocieplenia można już zamocować płyty gipsowo-kartonowe i wykończyć ich powierzchnię w dowolny sposób.

Wykonanie ocieplenia poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza za pomocą wełny isover krok po kroku

Krok 1. Przed rozpoczęciem prac związanych z ociepleniem poddasza, w pierwszej kolejności należy wykonać dokładne pomiary, szczególnie w obszarze rozstawu krokwi, aby można było przygotować potrzebne materiały.

Krok 2. Pierwszą warstwę wełny wciska się pomiędzy krokwie, jednak położenie drugiej warstwy, pod krokwiami i przed montażem płyty, wymaga zastosowania stelaża. Budowę konstrukcji stelaża zaczyna się od mocowania wieszaków dystansowych.

Krok 3. Gotowe wieszaki dystansowe mogą teraz zostać uzupełnione o profile typu C, dzięki którym możliwe jest przymocowanie folii paroizolacyjnej oraz późniejsze dokręcenie płyt gipsowo-kartonowych.

Krok 4. Gdy powyższe czynności zostaną już zakończone, można przejść do przygotowania wełny Isover. Na podstawie zebranych wcześniej pomiarów, należy odmierzyć oraz dociąć kawałki wełnianych mat Isover (zalecane produkty to szczególnie Super-Mata PRO oraz Super-Mata Plus PRO z welonem szklanym), pamiętając, aby były one o około 2 cm większe, niż przestrzenie pomiędzy krokwiami, które mają wypełnić, aby po wciśnięciu ich w wypełnianą przestrzeń, rozprężając się dokładnie i szczelnie wypełniły wszelkie zakamarki.

Krok 5. Przygotowany fragment maty z wełny mineralnej Isover można już umieścić pomiędzy krokwiami, co wymaga ściśnięcia materiału (metodę nazywa się „na lekki wcisk”), co jest konieczne ze względu na wykonane, dodatkowe 2 cm zapasu.

Krok 6. Ponieważ maty z wełny mineralnej Isover układa się w dwóch warstwach, to tę drugą należy położyć w taki sposób, aby jej fragmenty leżały prostopadle do warstwy pierwszej, pamiętając o odpowiednich nacięciach na wieszaki. Ułożenie prostopadłe zapewnia lepszą skuteczność izolacyjną, bo w warstwach materiału nie ma pełnych luk, którymi wytracałaby się energia grzewcza.

Krok 7. Gdy wszystkie fragmenty mat z wełny mineralnej Isover są już położone na swoich miejscach a wszystkie szczeliny są dokładnie zakryte, można przejść do położenia paroizolacji. Folię paroizolacyjną układa się na całej powierzchni poddasza, tworzą przynajmniej 10 cm zakładów w miejscach łączeń, zaś do połączenia paroizolacji ze stelażem najlepiej jest zastosować dwustronną taśmę klejącą o specjalnym przeznaczeniu (do mocowania paroizolacji).

Krok 8. Ponieważ paroizolacja będzie skuteczna wyłącznie wtedy, gdy zachowa całkowitą szczelność, poszczególne fragmenty i warstwy warto połączyć ze sobą z użyciem przeznaczonej do tego celu taśmy klejącej. Również za pomocą taśmy wykonuje się uszczelnianie połączeń paroizolacji ze ścianą. Wcześniej powinny one zostać jednak połączone z zastosowaniem uszczelniacza w tubie, który jest łatwy w użyciu i zapewnia wysoką skuteczność.

Krok 9. Na tak przygotowane warstwy można zamontować już płyty kartonowo-gipsowe oraz wykończyć je w wybrany sposób. W przypadku poddaszy zaleca się zachowanie szczególnego bezpieczeństwa, dlatego najlepszym wyborem będą płyty ogniochronne.

sznurowanie wełny na poddaszu

Wełna mineralna Isover w hurtowniach extraDACH

Planujesz ocieplenie poddasza w swoim domu? Odwiedź najbliższy oddział hurtowni materiałów budowlanych extraDACH, gdzie od ręki kupisz wszystko, co tylko może być potrzebne do przeprowadzenia tego rodzaju prac. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór mat z wełny mineralnej Isover o różnych właściwościach, a także wszystkie przydatne akcesoria i dodatki, jak folie paroizolacyjne, taśmy i kleje oraz wiele, wiele innych. Chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Przyjedź do nas lub skontaktuj się z nami:

Wełna Isover do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Poznaj ceny materiałów z wełny mineralnej Isover – prześlij do nas projekt swojego dachu i odbierz indywidualną, bezpłatną wycenę:
Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę materiałów izolacyjnych z wełny Isover? Napisz do nas i poznaj szczegóły:
Dowiedz się wszystkiego o produktach z wełny Isover i poznaj szczegóły naszej oferty – porozmawiaj z naszym specjalistą:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: