Wełna Isover: Kiedy warto ocieplić dach w starym domu

Termomodernizacja budynku to niezwykle opłacalna inwestycja, która najczęściej całkowicie zwraca się już w pierwszych latach po wykonaniu. Ocieplenie dachu ma w przypadku starych domów szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie tą drogą wytraca się bardzo dużo ciepła – nawet 30%. Znając roczne wydatki na ogrzewanie w swoim domu nietrudno wyliczyć, o jakich kwotach mowa i dlaczego skuteczne ocieplenie poddasza ma tak ogromne znaczenie. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat zaplanowania i przeprowadzenia ocieplenia w starym budynku, aby wyjaśnić, jakie to proste oraz ułatwić podejście do tego zadania w sposób rzeczowy.
extraDACH / Systemy dociepleń / ISOVER / Najlepszy wybór na ocieplenie ścian oraz poddasza

isover materiały dociepleniowe ocieplenie budynków i dachów

Wełna Isover: Przed przystąpieniem do ocieplania poddasza starego budynku

Pierwszym krokiem w stronę zaplanowania ocieplenia poddasza w starym i nieocieplonym domu będzie przeprowadzenie audytu energetycznego. Jest to potrzebne, aby można było trafnie ocenić, w jakim stanie technicznym jest budynek oraz jakie jego obszary wymagają natychmiastowej interwencji. W domach, w których jest już jakaś forma izolacji należy sprawdzić, czy materiały ociepleniowe są w odpowiednim stanie, tzn. nie są zawilgocone, czy nie pojawiają się w nich luki i szczeliny, przez które mogłoby uciekać ciepło a także, czy posiada zachowaną odpowiednią szczelinę wentylacyjną oraz czy działa ona bez zarzutu. Jeżeli odpowiedź na któreś z tych pytań jest negatywna, przed przystąpieniem do dalszych prac trzeba będzie usunąć problem, czasem również będzie się to wiązało z demontażem starej izolacji.

Ocieplenie poddasza za pomocą wełny isover krok po kroku
Z kolei w budynkach, które nigdy dotąd nie były w żaden sposób izolowane wystarczająca będzie ocena stanu technicznego pokrycia dachowego – jego szczelności, mocowania, elementów dodatkowych. Jeżeli wszystko jest z dachem w porządku, można zacząć planować wykonanie termoizolacji.

Wełna Isover – jakie materiały sprawdzą się najlepiej w termoizolacji starego poddasza

Wśród najbardziej skutecznych materiałów, które stosowane są powszechnie do ocieplania poddaszy w budynkach mieszkalnych szczególnie wyróżnia się wełna mineralna szklana Isover. Produkowana jest ona w formie wygodnych do zastosowania mat i nadaje się do swobodnego formowania, czyli może zostać ściśnięta i rozprężyć się w przestrzeniach pomiędzy krokwiami. Wełna mineralna szklana Isover jest ponadto trwała, niepalna oraz zapewnia bardzo wysokie współczynniki izolacji cieplnej a także akustycznej. W dodatku jest to materiał, który nie waży wiele, dlatego nie obciąży nadmiernie osłabionej już biegiem lat konstrukcji dachu w starym domu. Przy wyborze wełny szklanej Isover do ocieplenia starego dachu, warto zwrócić uwagę na parametry przewodzenia ciepła (lambdę) produktu. Najlepsze materiały izolacyjne z wełny szklanej Isover będą miały izolacyjność cieplną na poziomie 0,030 – 0,038 W/mK, a im niższa jest ta wartość, tym materiał lepiej chroni przed stratami ciepła a zastosowana warstwa będzie mogła mieć mniejszą grubość.
ocieplenie poddasza wełną isover
W przypadku starych budynków, które posiadają już swoją dotychczasową izolację oraz okazała się ona być w nienaruszonym stanie, tzn. jest sucha i zachowuje odpowiednią ciągłość, dodatkowe docieplenie polega na dołożeniu kolejnej warstwy materiału z wełny mineralnej Isover na warstwy już istniejące. Należy pamiętać, aby przygotowane fragmenty mat z wełny Isover układać w pozycji prostopadłej do tych poprzednich, aby pozakrywać wszystkie istniejące łączenia fragmentów. Tak przygotowaną izolację, opartą na odpowiednim stelażu – profilach montażowych, można już zakryć paroizolacją (z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej) a następnie wykończyć płytami kartonowo-gipsowymi. Z kolei stary budynek, który nie posiadał nigdy żadnej formy izolacji, należy potraktować dokładnie w taki sposób, jak budynek całkowicie nowy. Prace ociepleniowe można rozpocząć od montażu wiatroizolacji/membrany dachowej, na całej konstrukcji dachu, belkach i krokwiach.
przykład ocieplenia domu i poddasza
Do mocowania wiatroizolacji/membrany przydatne będą zszywki, z którymi osłona będzie ciągła i stabilna. W przypadku wielu materiałów nie można zapomnieć o pozostawieniu odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej. Tak zabezpieczony od zewnątrz dach gotowy jest na wykonanie stelażu montażowego oraz położenie pierwszej warstwy wełny mineralnej Isover. Wełniane maty wymagają odpowiedniego docięcia, na ok. 2 cm więcej niż wymiary przestrzeni pomiędzy krokwiami, aby materiał dokładnie wypełnił wszystkie luki i nie pozostawił żadnych szczelin. Następnie, pod krokwiami układa się drugą warstwę wełny mineralnej, kładąc ją prostopadle do warstwy pierwszej. Dzięki temu, powierzchnia wełny zewnętrznej zakrywa łączenia fragmentów mat z warstwy pierwszej, co dodatkowo ogranicza ucieczkę ciepła. Po zabezpieczeniu obu warstw folią paroszczelną, można przejść do zamontowania płyt kartonowo-gipsowych oraz ostatecznego wykończenia wnętrza poddasza.

Wełna Isover i wszelkie akcesoria od ręki w extraDACH

Szukasz odpowiednich materiałów do ocieplenia poddasza w starym budynku? W naszych hurtowniach znajdziesz wiele rodzajów wełny mineralnej Isover w formie praktycznych mat a także wszelkie akcesoria dodatkowe, które będą przydatne do przeprowadzenia prac związanych z ociepleniem dachu. Odwiedź najbliższy oddział lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej:

Wełna Isover do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Poznaj koszty planowanej inwestycji – wybierz materiały, prześlij do nas projekt swojego dachu i otrzymaj darmową wycenę:

Masz dodatkowe pytania o ofertę wełny mineralnej Isover? Napisz do nas i poznaj wszystkie szczegóły:

Porozmawiaj bezpośrednio z naszym konsultantem i dowiedz się wszystkiego o naszej ofercie wełny Isover:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: