Jak czytać etykiety wełny mineralnej Isover i nie tylko – parametry, oznaczenia

Produkty, które wybiera się do wykonania izolacji termicznej budynku powinny być wybierane świadomie – z zastosowaniem się do wymagań i możliwości budynku oraz z uwzględnieniem najważniejszych parametrów, jakie dany materiał powinien spełniać w swojej roli. Dlatego właśnie warto zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych parametrów oraz ich roli w termoizolacji budynku i wybrać takie rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej a niekoniecznie takie, którego cena będzie najbardziej atrakcyjna. Szczególnie, że wykonanie izolacji cieplnej domu jest ważną i długofalową inwestycją, która powinna służyć bez zarzutu przez wiele, długich lat.
extraDACH / Systemy dociepleń / ISOVER / Etykiety i oznaczenia

isover materiały dociepleniowe ocieplenie budynków i dachów

Właściwości wełny mineralnej Isover – jak wybrać te najlepsze parametry

Odpowiednia izolacja budynku to bardzo wiele, istotnych zalet. Dobry materiał potrafi znacząco podwyższyć komfort użytkowania budynku, przynieść wymierne oszczędności w domowym budżecie a także ułatwić zachowanie komfortowych warunków latem – tak, izolacja termiczna budynku to także mniejsze nagrzewanie się domu. Dodatkowo, większość materiałów izolacyjnych to także niezwykle skuteczna izolacja akustyczna. Aby jak najlepiej wykorzystać więc wszystkie te możliwości, jakie zapewnia dobra wełna mineralna, warto wiedzieć, w jaki sposób odróżnić dobre parametry od tych przeciętnych czy nawet słabych.
krok po kroku jak ocieplić poddasze

(λD)* współczynnik Lambda – Lambda deklarowana – deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, które dotyczą materiałów przeznaczonych do izolacji budynków. Opisuje właściwości termoizolacyjne materiału, a konkretnie stopień, w jakim materiał przewodzi energię cieplną. Dlatego właśnie im niższa jest Lambda, tym wyższe właściwości izolujące ma materiał. Literka D, która pojawia się przy symbolu Lambdy potwierdza, że wartość, którą wyraża Lambda, jest wartością deklarowaną, a zatem bezpieczną, ponieważ wynik ten pochodzi z serii dokładnych, kontrolowanych pomiarów.

Deklaracja Właściwości Użytkowych Wyrobu – numer i adres – Deklaracja Właściwości użytkowych (DWU, DoP) jest dokumentem, który musi wystawić producent. Zawarte są w niej informacje związane z deklarowanymi właściwościami wyrobu, stanowiąc tym samym prawne zobowiązanie producenta do tego, że produkt zapewni wszystkie te cechy i parametry.

Klasa reakcji na ogień – jest to wartość, która opisuje to, w jaki sposób zaklasyfikowano dany materiał pod względem reakcji na kontakt z ogniem czyli niepalność. Najwyższe, czyli bezpieczne klasy reakcji na ogień to takie symbole, jak A1 oraz A2 i to właśnie nimi opisywane są materiały bezpieczne, całkowicie niepalne, które w znaczący sposób podwyższają bezpieczeństwo pożarowe budynku. Produkty, które uzyskały oznaczenie gwarantujące niepalność są pod nadzorem nie tylko samego producenta, ale również certyfikujących jednostek niezależnych.

Opór cieplny RD – Opór cieplny jest parametrem wynikającym bezpośrednio z opisywanej wyżej Lambdy w połączeniu z grubością materiału. Wartość ta opisuje zdolność danego produktu do ograniczania strat cieplnych, dlatego im niższy współczynnik Lambda i grubsza warstwa materiału, tym wyższy będzie opór cieplny a izolacja skuteczniejsza.

isover wełna wyjaśnienie oznaczeń

Kod wyrobu – w przypadku wełny mineralnej Isover oraz od innych producentów wyrobów, które przeznaczone są do stosowania w budownictwie, kod wyrobu rozpoczyna się od symboli MW-EN13162 a każdy kolejny znak to deklarowane przez producenta, różne parametry. Jest to więc oznaczenie pomocne w zakresie dopasowania danego wyrobu do konkretnej roli. W obrębie krajów Unii Europejskiej, wyroby klasyfikowane do zastosowania w budownictwie na podstawie norm zharmonizowanych, posiadają do tego oznaczenie CE. Wełny mineralne, poza samym tylko oznaczeniem CE posiadają też kod wyrobu, który stanowi informację o tym, które spośród parametrów opisywanych przez normę stanowią wartości deklarowane przez producenta, a także w o tym, na jakim poziomie spełniane są te normy i jaka jest ich klasa. Na etykiecie wełny mineralnej mogą pojawić się następujące oznaczenia:

MW – Mineral Wool, czyli po prostu wełna mineralna

EN13162 – to oznaczenie normy europejskiej, dotyczącej wyrobów z tego zakresu

Ti – tolerancja grubości, a dokładnie klasa tolerancji. W przypadku wełny mineralnej Isover, karty katalogowe zawsze informują o klasie tolerancji dla każdego z produktów.

MUi – oznaczenie odnoszące się do przenikania pary wodnej. Ponieważ wełna mineralna Isover jest paroprzepuszczalna, to właśnie ta właściwość jest w jej przypadku określana najwyższym punktem, czyli 1.

TR – oznaczenie opisuje wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych, co przekłada się na odporność wobec działania sił zrywających, jak np. wiatr.

SDi – jest to deklarowany poziom sztywności dynamicznej – ten parametr opisuje produkty pod względem pochłaniania dźwięków uderzeniowych (tupanie po podłodze, przesuwanie mebli). Wyraża się go liczbowo i niższe wartości oznaczają skuteczniejsze tłumienie tego rodzaju hałasów. Sztywność dynamiczna deklarowana jest w poziomach co 1 MN/m3.
WS – odnosi się do cechy, jaką jest krótkotrwała nasiąkliwość wodą. Jest to jedynie symbol wyrażający brak nasiąkliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów budowlanych, szczególnie w przypadku izolacji ścian zewnętrznych.

WL(P) – oznacza długotrwałą nasiąkliwość – symbol przekłada się bezpośrednio na brak nasiąkliwości.

AWi – to ważony współczynnik, przekładający się na izolację akustyczną wyrobu. Oznacza zdolność do pochłaniania dźwięku i opisywany jest wartością liczbową w skali od 0 do 1, czyli od całkowitego odbijania dźwięku do całkowitego pochłaniania (1).

AFi – to opór przepływu powietrza, parametr, który określa zdolność pochłaniania dźwięków powietrznych, wyrażany jest liczbowo, jednak zależność zdolności pochłaniania do tej wartości jest nieliniowa.

SDi – jest to deklarowany poziom sztywności dynamicznej – ten parametr opisuje produkty pod względem pochłaniania dźwięków uderzeniowych (tupanie po podłodze, przesuwanie mebli). Wyraża się go liczbowo i niższe wartości oznaczają skuteczniejsze tłumienie tego rodzaju hałasów. Sztywność dynamiczna deklarowana jest w poziomach co 1 MN/m3.

Wiele rodzajów wełny mineralnej Isover – extraDACH

Szukasz najlepszych materiałów z wełny mineralnej? W naszych hurtowniach znajdziesz największy wybór wełny mineralnej Isover o różnych właściwościach i przeznaczeniu, dlatego z łatwością dobierzesz odpowiedni produkt do każdego obszaru swojego domu. W naszej ofercie znajdą się także wszelkie akcesoria dodatkowe i produkty uzupełniające, aby można było zaopatrzyć się u nas kompleksowo i za jednym zamachem. Odwiedź najbliższy oddział lub skontaktuj się z nami:

Wełna Isover do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Sprawdź, ile będzie kosztować wełna Isover na Twój dach – prześlij do nas jego projekt i odbierz darmową wycenę materiałów:
Masz dodatkowe pytania o produkty Isover w naszej ofercie? Napisz do nas i dowiedz się wszystkiego co Cię interesuje:

Porozmawiaj bezpośrednio z naszym specjalistą i poznaj wszystkie szczegóły naszej oferty wełny mineralnej Isover:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: