Jaką grubość powinna mieć wełna mineralna do izolacji dachu skośnego

Do wykonywania izolacji dachu, pod którym ma się znaleźć przestrzeń mieszkalna i ogrzewana, najczęściej stosuje się wełnę mineralną szklaną, ponieważ jest to materiał zapewniający zarówno znakomite parametry termoizolacyjne, przy takich właściwościach dodatkowych, jak niewielka waga, odpowiednia sprężystość, pochłanianie dźwięku i w końcu – niepalność. Wykonanie ocieplenia poddasza w przypadku nowego budynku powinno przypadać na stan surowy zamknięty, ponieważ zapewnia to odpowiednie zabezpieczenie materiałów izolacyjnych. Podpowiadamy, jak optymalnie wykonać izolację poddasza, aby jednocześnie zapewniała ochronę przed stratami ciepła i nie zajmowała zbyt dużo przestrzeni a przy tym zapewniła komfort mieszkania pod dachem.
extraDACH / Systemy dociepleń / Wełna / Grubość izolacji grubość wełny

Wełna : Jaką grubość materiału zastosować do ocieplenia poddasza

grubość wełny izolacyjna mineralna szklana i skalna

Najbardziej skuteczną metodą ocieplenia dachu skośnego z użyciem wełny mineralnej w formie mat jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej. Pierwszą warstwę wełny mineralnej umieszcza się pomiędzy krokwiami w taki sposób, że odpowiednio docięte, nieco zbyt duże fragmenty wełny lekko wciska się w przestrzenie, dzięki czemu materiał ulega na swoim miejscu rozprężeniu i bardzo dokładnie wypełnia wszystkie zakamarki. Z kolei druga warstwa wełny powinna zostać układana prostopadle do pierwszej, dzięki czemu zakryte zostaną łączenia wełny z warstwy pierwszej, co stanowi lepszą ochronę przed stratami ciepła. To, jaką grubość powinien mieć materiał, w tym przypadku wełna mineralna , określa się na podstawie kilku czynników – szczególnie parametrów termoizolacyjnych wełny (współczynnik lambda) oraz efektów, jakie mają zostać osiągnięte. Wełna mineralna o niskim współczynniku lambda, jak na przykład 0,032 lub 0,033 W/m2K będzie w porównaniu do materiałów o wyższej przenikalności cieplnej, zapewniała taką samą ochronę przed stratami ciepła nawet przy zastosowaniu dużo cieńszej warstwy. Dzięki temu izolacja nie pochłonie tak wiele przestrzeni poddasza.

 Sporo także zależy od tego, czy dach będzie miał spełniać podstawowe zalecenia dla izolacyjności cieplnej, czy może będzie to budynek energooszczędny, w przypadku którego trzeba zadbać o nieco skuteczniejszą ochronę. Suma grubości obu warstw wełny mineralnej najczęściej wynosi od 20 do nawet 30 cm, w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, jednak aby takie zabezpieczenie było skuteczne, musi zachować bardzo dokładną ciągłość, bez żadnych luk i niedociągnięć oraz powinno zostać połączone z ociepleniem ścian zewnętrznych budynku. W przeciwnym razie, każda niedocieplona przestrzeń stanie się punktem wzmożonych strat ciepła, które określa się potocznie „mostkami termicznymi”.Warto też pamiętać, że stworzenie układu izolacji z wełny szklanej w konstrukcji krokwiowej wymaga zastosowania stelażu, do którego mocuje się drugą warstwę wełny szklanej a na koniec również paroizolację oraz płyty gipsowo-kartonowe.

Pierwsza warstwa wełny mineralnej I w ociepleniu dachu skośnego

Grubość izolacji termicznej dachu (wełny)
Pierwsza warstwa wełny, czyli ta, którą układa się na wcisk pomiędzy krokwiami, w przypadku dachów zabezpieczonych z użyciem folii paroprzepuszczalnej powinna mieć taką grubość, aby finalnie nie stykać się z membraną, czyli ok. 1 – 2 cm mniej, niż wysokość krokwi. W przeciwnym razie, gdy zostanie dociśnięta przez drugą warstwę wełny, to w wyniku wypchnięcia może przesunąć się i dosięgnąć do membrany. Wtedy istniałoby ryzyko, że folia paro przepuszczalna podniesie się i osłabi drożność szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem. Gdy zaś połać dachowa wykończona będzie folią niskoparoprzepuszczalną, ew. papą, pierwsza warstwa wełny mineralnej powinna być nawet o 3 – 6 cm cieńsza niż wysokość krokwi, aby mieć całkowitą pewność, że zostanie zachowana odpowiednia przestrzeń wentylacyjna dla cyrkulacji powietrza.

Druga warstwa wełny mineralnej w ociepleniu dachu skośnego

Druga warstwa ocieplenia poddasza
Jak zostało wyjaśnione powyżej, grubość pierwszej warstwy ocieplenia determinowana jest czynnikami zależnymi od konstrukcji dachu i zastosowanych rozwiązań, co z kolei narzuca zalecaną grubość warstwy drugiej. W tym przypadku, znając już wytyczne co do pierwszej warstwy wełny, drugą dostosowuje się tak, aby grubość obu warstw po zsumowaniu wyniosła wspomniane od 20 do 30 cm, w zależności od stopnia skuteczności izolacji, jaki chce się osiągnąć oraz od parametrów materiału. Druga warstwa wełny powinna być przy tym na tyle spora, aby optymalnie wykorzystać fakt, że osłania ona również elementy konstrukcyjne dachu, które mają znacznie słabszą izolacyjność niż wełna mineralna, czyli przynajmniej ok. 10 cm.

Największy wybór wełny mineralnej oraz dostępność od ręki – extraDACH

Planujesz ocieplenie poddasza z wełną mineralną ? Przyjedź do najbliższego oddziału hurtowni materiałów budowlanych extraDACH, które znajdziesz w całej Polsce, i wybierz dokładnie takie parametry produktu, jakich potrzebujesz. Nasza oferta wełny mineralnej to kompletna gama wyrobów od tego producenta, czyli wiele różnych rozwiązań i parametrów a także wszelkie niezbędne produkty uzupełniające i akcesoria, dzięki czemu zaopatrzysz się u nas kompleksowo! Z pomocą naszych doświadczonych sprzedawców bez trudu znajdziesz dokładnie to, co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej inwestycji. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Przyjedź lub skontaktuj się z nami:

Wełna do Twojego domu u nas w najlepszych cenach:

Sprawdź, ile może kosztować wełna mineralna na Twój dach – prześlij do nas swój projekt i odbierz darmową wycenę materiałów:

Masz dodatkowe pytania o naszą ofertę wełny oraz pozostałe produkty? Napisz do nas a chętnie o wszystkim opowiemy:

Porozmawiaj z naszym specjalistą od dachów (i nie tylko) i dowiedz się wszystkiego o szczegółach naszej oferty i wszystkich możliwościach:

Przyjedź do naszego oddziału z chęcią pomożemy: